Rodzaje kart pamięci – co warto wiedzieć przed zakupem?

Autor: Joanna

Karty pamięci SD powszechnie używane są w wielu urządzeniach, m.in. w smartfonach, tabletach czy aparatach fotograficznych. Różnią się od siebie wielkością, pojemnością, a także szybkością zapisu oraz odczytu danych. Zanim zdecydujesz się na zakup, poznaj rodzaje kart pamięci oraz sprawdź, co oznaczają skróty takie, jak microSD, SDHC czy SDXC.

Karta micro-SD

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest karta pamięci
 2. jakie są rodzaje kart pamięci
 3. jaką kartę pamięci wybrać do smartfona, tabletu i sprzętu foto-video

Karty pamięci – czym są? Do czego służą?

Karta pamięci z aparatem fotograficznym

Zgodnie z oficjalną nomenklaturą, karty pamięci to półprzewodnikowe nośniki danych, działające w technologii flash. Chociaż definicja ta dla wielu osób może na pierwszy rzut oka wydawać się niezrozumiała, w praktyce oznacza tyle, że karta pamięci to nic innego, jak przenośna pamięć zewnętrzna wielokrotnego zapisu. Pamięć typu flash, aby działać nie potrzebuje zewnętrznego zasilania, jak chociażby dyski twarde HDD. Nie posiada także żadnych elementów ruchomych, dzięki czemu – wykonana w odpowiedniej technologii – może być szybka, a dodatkowo jest odporna na uszkodzenia, wilgoć i duże różnice temperatur.

Karty pamięci powszechnie wykorzystuje się w wielu urządzeniach mobilnych do zapisu pozyskanych z nich danych. W przypadku smartfonów czy tabletów są to zdjęcia, dane ściągnięte z internetu czy pliki muzyczne. W aparatach fotograficznych i kamerach wideo na kartach pamięci zapisywane są fotografie i filmy. Na chwilę obecną w urządzeniach mobilnych najczęściej wykorzystuje się karty typu Secure Digital (SD).

Polecane karty pamięci
 • 69,99 zł
 • 59,99 zł
 • 299 zł
 • 99,99 zł
 • 69,99 zł

Rodzaje kart pamięci – SD, microSD, SDHC, SDXC

Karta pamięci do aparatu

Karty pamięci Secure Digital niemal całkowicie wyparły z rynku takie technologie, jak Compact Flash, xD-Picture Card czy Multimedia Card. Obecnie w najnowszych telefonach, takich jak Huawei P30 Pro 6/128GB (aurora niebieski), oraz topowych lustrzankach, m.in. w Nikon D750 - body, jedyną kompatybilną pamięcią zewnętrzną jest właśnie flash SD.

W sklepach z elektroniką można znaleźć kilka rodzajów kart pamięci Secure Digital. Różnią się one od siebie wielkością, pojemnością i szybkością zapisu oraz odczytu danych. Są to:

 • karta pamięci SD – jej wymiary to 24x32x2,1 mm. Dawniej był to najpopularniejszy rodzaj kart o pojemności maksymalnej 2 GB. Obecnie można kupić karty SD o większej pojemności, np. Kingston Canvas Go! SD 32GB 90/45MB/s CL10 U3 V30 czy Kingston Canvas Go! SD 512GB 90/45MB/s CL10 U3 V30. Od innych typów różni je nie tylko rozmiar, ale i stosunkowo wolna prędkość zapisu (45 MB/s). Nadal stosuje się je w urządzeniach, takich jak starsze aparaty fotograficzne i kamery sportowe;
 • karta pamięci microSD – jest to pomniejszona wersja karty SD (m.in. Kingston microSD Canvas Select 64GB 100/30MB/s) o wymiarach 11x15x1 mm. Kilkanaście lat temu był to produkt rewolucyjny, który umożliwiał powiększenie przestrzeni użytkowej w pierwszych smartfonach i tabletach. Na tę chwilę karty microSD niemal całkowicie zniknęły z rynku. Zastąpiły je inne pamięci zewnętrzne, dające użytkownikom większe możliwości;
 • karta pamięci SDHC – wymiary karty SDHC są takie same jak karty SD, jednak w przeciwieństwie do nich mogą swobodnie pomieścić od 4 GB do 32 GB danych i cechuje je szybsza prędkość zapisu (nawet do 80 MB/s);
 • karta pamięci microSDHC – jak się można domyślić, jest to pomniejszona wersja karty SDHC. Ten rodzaj pamięci zewnętrznej nadal wykorzystywany jest w smartfonach, tabletach oraz innych urządzeniach mobilnych. Cechuje ją korzystny stosunek jakości do ceny, gdyż kartę microSDHC 32 GB można kupić nawet za mniej niż 30 złotych. Dobrym przykładem jest tutaj SanDisk Ultra 32GB A1 microSDHC oraz Toshiba MicroSDHC M203/EA 32GB;
 • karta pamięci SDXC – są to pamięci zewnętrzne o pojemnościach do 2 TB (m.in. SanDisk Extreme Pro SDXC Class 10 UHS-I U3 V3 256GB). Posiadają wysoką prędkość zapisu (nawet 90 MB/s) i odczytu danych (do 180 MB/s). Najszybsze z nich wykorzystuje się głównie w profesjonalnej fotografii oraz przy nagrywaniu filmów wideo w wysokich rozdzielczościach, także w 4K;
 • karta pamięci microSDXC – mniejszy odpowiednik kart SDXC. Dobrze sprawdzają się jako dodatkowa pamięć do najnowszych smartfonów i tabletów, gdyż dzięki swoim parametrom nie spowalniają ich pracy, w przeciwieństwie do kart produkowanych w starszych technologiach. Używa się ich również w kamerach sportowych. Do kart microSDXC należą SanDisk Ultra 64GB microSDXC i SanDisk microSDXC 128GB Extreme U3 V30 UHS-I A2 160/90 MB/s.

Klasa karty a szybkość transferu danych

Prócz powyższych skrótów, na kartach pamięci można jeszcze spotkać oznaczenia informujące o klasie karty, czyli minimalnych prędkościach transferu danych. Wyrażone są one za pomocą cyfry i przedstawiają się następująco:

 • Class 2 – prędkość minimalna 2 MB/s;
 • Class 4 – prędkość minimalna 4 MB/s;
 • Class 6 – prędkość minimalna 6 MB/s;
 • Class 10 – prędkość minimalna 10 MB/s.

Na niektórych kartach zamiast klasy – lub dodatkowo – występuje oznaczenie magistrali UHS – U1 lub U3. Kolejno oznaczają one minimalną prędkość 10 MB/s i 30 MB/s.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny