Jaki rodzaj karty pamięci do rejestratora trasy wybrać?

Autor: Grzegorz

Wielu kierowców bardzo chętnie używa rejestratorów podczas długich lub krótkich tras. Kupując rejestrator, często zapominamy o odpowiednio dobranej karcie pamięci. Ten niewielki nośnik danych jest kluczowym elementem naszej kamery. Dobrej jakości pamięć pozwala na nagrywanie wielu godzin spędzonych za kierownicą. Jednak nie tylko pojemność karty ma znaczenie. Decydując się na pamięć do rejestratora, powinniśmy wybrać taką, która będzie nam długo służyć. Sprawdź, jakim parametrom karty pamięci musisz się przyjrzeć!

Rejestrator jazdy przymocowany do szyby w samochodzie; na wprost widac żółty samochód

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje kart pamięci do rejestratorów trasy
 2. na co zwrócić uwagę podczas zakupu karty pamięci do rejestratorów trasy
 3. jakie modele kart pamięci polecamy

Karty pamięci do rejestratorów trasy – rodzaje

Zbliżenie na czarno-czerwoną kartę microSD na białym tle

Niewielkich rozmiarów karty pamięci to absolutny must have, gdy używamy różnego rodzaju rejestratorów obrazu. Posiadanie takiej karty jest istotne, zwłaszcza jeżeli mamy rejestrator jazdy samochodem. Niestety, wiele kamer nie ma wbudowanej pamięci wewnętrznej. Dlatego, jeżeli chcemy zachować ważne nagrania z naszych tras, warto dobrać kartę kompatybilną z naszym sprzętem. Spośród kart pamięci wykorzystujących technologię flash możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów:

 • SD – są to karty o małej pojemności do 2 GB;
 • SDHC – jest to nowa generacja kart SD, która posiada maksymalną pojemność 4 GB;
 • microSD – nieco mniejsza wersja karty z serii SD. Oferuje maksymalną pojemność 32 GB i jest bardzo często używana właśnie w rejestratorach trasy;
 • SDXC – jest to ostatnia generacja kart pamięci wykorzystujących technologię flash. Zakres pojemności takiej pamięci to od 32 GB do aż 2 TB. Dodatkowo charakteryzuje się ona dużo większą szybkością transferu danych. Ten rodzaj karty cieszy się największą popularnością. Nie tylko wśród kierowców, wykorzystujących rejestratory podczas jazdy samochodem, ale także wśród użytkowników kamer sportowych.

Nie jest to jednak jedyny podział kart pamięci. Możemy je też klasyfikować ze względu na klasę prędkości transferu danych. Ten parametr określa wydajność karty oraz jej minimalną prędkość zapisu danych. Wyróżniamy zatem kilka klas:

 • klasa 2 – o prędkości minimalnej 2 MB/s,
 • klasa 4 – o prędkości minimalnej 4 MB/s,
 • klasa 6 – o prędkości minimalnej 6 MB/s,
 • klasa 10 – o prędkości minimalnej 10 MB/s,
 • klasa UHS-I/U1 – o prędkości minimalnej 10 MB/s,
 • klasa UHS-I/U3 – o prędkości minimalnej 30 MB/s.
Polecane karty pamięci
 • 229 zł
 • 105,99 zł
 • 349 zł
 • 1 219 zł
 • 119,99 zł

Zakup karty pamięci – na co zwrócić uwagę?

Karta microSD na opuszku palca na czarnym tle

Wybierając kartę pamięci do rejestratora trasy, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na kompatybilność z naszym sprzętem. Dobrze będzie zatem wybierać kartę pod kątem naszej kamery. Najczęściej wykorzystywanymi kartami w rejestratorach jazdy samochodem są: microSD, microSDHC i microSDXC. Kupując pamięć, warto wybrać model o jak największej pojemności. Umownym minimum (jeżeli oczywiście taki typ karty sprzęt obsługuje) jest karta 32 GB. Im większa pojemność karty pamięci, tym więcej godzin materiałów z trasy możemy na niej pomieścić. Jeżeli wyposażymy się w zbyt małą kartę, będziemy narzekać na nadpisywanie się najstarszych fragmentów nagrań, które mogą okazać się w przyszłości istotne.

Innym ważnym parametrem, któremu zdecydowanie należy się przyjrzeć, jest wspomniana klasa prędkości zapisu danych. Ta cecha wpływa przede wszystkim na jakość i płynność obrazu. Ona także jest uzależniona od sprzętu, jaki posiadamy. Najlepsze pod względem szybkości zapisu danych są karty z serii UHS-I. W informacjach dołączonych do poszczególnych kart pamięci możemy znaleźć też informacje o stałej prędkości zapisu oraz maksymalnej prędkości zapisu. Na te wartości również trzeba zwrócić uwagę, jeżeli chcemy uzyskać pamięć o najlepszej wydajności.

Podsumowując, gdy poszukujemy odpowiedniej karty pamięci do naszego rejestratora trasy, najlepiej weźmy pod uwagę modele o dużej pojemności i szybkiej prędkości zapisu danych. Na pamięci nie powinniśmy także oszczędzać – są to niestety urządzenia delikatne i podatne na uszkodzenia. Obarczone są ponadto określonym „cyklem” zapisu. Dlatego należy rozważyć zakup kamery najwyższej jakości, z jak najlepszymi parametrami, aby nie martwić się o ewentualną utratę ważnych nagrań.

Modele kart pamięci do rejestratorów trasy, które polecamy

W RTV EURO AGD znajdziemy szeroki wybór kart pamięci, które współpracują z wieloma sprzętami. Pierwszą propozycją o pojemności 32 GB jest Kingston Canvas Select microSDHC 32GB UHS-I. Ten model charakteryzuje się wysoką klasą odczytu danych – UHS-I. Osiąga maksymalną prędkość odczytu do 80 MB/s. Dobrym przykładem jest także SanDisk Ultra microSDHC Class 10 32 GB. Co ciekawe, ten model jest odporny na skrajne temperatury, działanie wody czy wstrząsy. Jeżeli poszukujemy pamięci o dwukrotnie większej pojemności, dobrze będzie postawić na Kingston High Endurance microSDXC 64GB UHS-I. Oferuje on maksymalną prędkość odczytu danych aż 95 MB/s oraz klasę UHS-I. Zapewnia rejestrację do 20 000 godzin materiału wideo w Full HD. Propozycją o tej samej pojemności, ale o jeszcze większej maksymalnej prędkości odczytu, jest SanDisk microSDXC 64GB Extreme U3 V30 UHS-I 160/60 MB/s. Ten model ma klasę UHS-I/U3, a więc najwyższą z możliwych. Może odczytywać dane z szybkością do aż 160 MB/s. Producent oferuje do tego dożywotnią gwarancję. Spośród kart o większej pojemności polecamy Adata microSDXC 128GB UHS-I U3 V30S A2. To karta 128 GB o tej samej klasie co poprzedniczka. Stanowi świetną opcję dla osób, które posiadają kamerę obsługującą karty o nieco większej pojemności. Ostatnią propozycją jest Samsung EVO PLUS microSDXC 512GB UHS-I U3. Ta maleńka karta kryje w sobie aż 512 GB wolnej przestrzeni. A dodatkowo oferuje zapis w klasie UHS-I/U3.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link