Data publikacji: 13 marca 2020
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Naprawa zmywarki – kiedy się opłaca? Naprawić czy kupić nową?

Poleć znajomemu Drukuj

Naprawa zmywarki wymaga współpracy z fachowcem, który ma doświadczenie w regeneracji tego typu urządzeń. Jego wiedza i doświadczenie oczywiście kosztują. Problem kosztów nie istnieje w czasie trwania okresu gwarancyjnego, jednak po jego zakończeniu warto zastanowić się, czy naprawa zmywarki się opłaca.

Zmywarka nie pobiera wody – mycie filtra

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. z czego może wynikać awaria zmywarki
  2. kiedy opłaca się naprawa zmywarki
  3. co wziąć pod uwagę, zamawiając naprawę urządzenia

Zanim zaczniesz myśleć o naprawie zmywarki…

Naprawa zepsutej zmywarki

Naprawa zmywarki nie zawsze jest konieczna. Wiele drobnych awarii i usterek bez problemu możesz wyeliminować samodzielnie. Dlatego też zanim zdecydujesz się na telefon do fachowca, upewnij się, że nie masz do czynienia z jednym z poniższych przypadków.

  • Zmywarka może nie pobierać wody, jeśli zawór ją doprowadzający został zakręcony lub zagiął się sam przewód. W takiej sytuacji wystarczy odkręcić zawór lub wyprostować przewód, aby zmywarka mogła dalej działać bez przeszkód.
  • Zmywarka nie odprowadza wody, jeśli filtr lub wąż odpływowy są zapchane. Czasami wystarczy je jedynie przeczyścić, aby wszystko wróciło do normy.
  • Jeśli zmywarka słabo płucze, a na części naczyń i sztućców pozostaje brud, zweryfikuj, czy w urządzeniu nie ma po prostu za dużo rzeczy. Przepełnianie zmywarki to częsty błąd, który może uniemożliwić dokładne płukanie wszystkich naczyń. Jeśli na przykład górny kosz jest zablokowany przez jakieś większe naczynie, można zakładać, że woda po prostu nie dotrze do rzeczy znajdujących się w dolnym koszu.
  • Ramię w zmywarce może nie obracać się, jeśli zostanie zablokowane przez resztki jedzenia (nie bez powodu producenci zastrzegają, że należy je usunąć przed włożeniem rzeczy do zmywarki) lub fragment drewna (w zmywarce nie powinno się myć drewnianych naczyń między innymi właśnie z tego względu).
  • Ramię w zmywarce może nie działać prawidłowo również ze względu na zbyt niskie ciśnienie wody w domowej instalacji. W takim przypadku samo urządzenie nie ponosi za problem żadnej winy. Takie sytuacje zdarzają się na przykład podczas remontów instalacji w bloku lub w pobliżu domu.
Proponowane produkty:
HILLMANN AGDZM05 x 2 <%– –%>
Finish Quantum Max Lemon (36 szt.) <%– –%>
Finish Płyn nabłyszczający cytrynowy 800 ml <%– –%>
Finish Classic Regularny 57 szt. <%– –%>
Finish All in 1 Regularny 63 szt. <%– –%>

Kiedy naprawa zmywarki się opłaca?

Naprawa zmywarki – dodatkowe akcesoria

Koszt naprawy zmywarki może niejednokrotnie nieprzyjemnie zaskoczyć. Jest to sytuacja analogiczna, jak w przypadku napraw innego sprzętu AGD (lodówek, piekarników, płyt, okapów). Często zdarza się, że koszty naprawy są porównywalne z ceną zakupu nowego urządzenia. Zanim więc zdecydujesz się na zlecenie naprawy zmywarki, zorientuj się, jaka będzie cena tej usługi i czy przypadkiem bardziej nie opłaca Ci się kupić nowego urządzenia.

Z czego wynikają tak wysokie koszty naprawy zmywarki? Przede wszystkim z ceny elementów, które w przypadku awarii trzeba wymienić. Sprzęt AGD nieustannie jest udoskonalany, co sprawia, że producenci określone części wymienne do konkretnych modeli tworzą tylko przez jakiś czas. W momencie zamknięcia danej linii zmywarek kończy się również produkcja części zamiennych. Z tego też powodu ich ceny rosną, doprowadzając finalnie do tego, że naprawa się po prostu finansowo nie opłaca. Kiedy warto ją natomiast wykonać? Naprawa zmywarki ma sens oczywiście, gdy urządzenie jest na gwarancji, a także, gdy od jej wygaśnięcia nie minęło zbyt wiele czasu i można zakładać, że części zamienne nadal są produkowane. Jeśli sprzęt jest stosunkowo nowy, naprawa to rozsądne wyjście. Jeśli jednak ma on kilka dobrych lat, lepiej pomyśleć o zakupie nowej zmywarki (jak np. Bosch SMV46KX01E czy Whirlpool WSIO 3O34 PFE X).

Naprawa zmywarki – to warto wiedzieć

Naprawa programatora zmywarki może być bardzo prosta albo bardzo skomplikowana. Wszystko zależy od tego, co uległo awarii, jak przedstawia się dostępność potrzebnych części, jaką wiedzą dysponuje osoba, która podejmuje się regeneracji sprzętu.

Znaczenie oczywiście ma to, kto zajmuje się naprawą zmywarki. Przede wszystkim należy znaleźć sprawdzonego fachowca. Średniej klasy specjalista może Cię bowiem narazić na niemałe koszty związane z naprawą zmywarki, która i tak może nie przynieść oczekiwanych efektów. Koniecznie trzeba poprosić go o dokładną wycenę usługi, wyjaśnienie, co i jak ma zostać naprawione i w oparciu o jakie części zamienne. Kluczowe jest oczywiście pytanie o ich dostępność. Naprawy zmywarki z wymianą głównego podzespołu lub podobnie drogiej części naprawdę nie warto się podejmować, ponieważ dokładając kilkaset złotych, można kupić nowy, w pełni sprawny sprzęt, na przykład Siemens iQ300 SN636X03ME, Bosch SMV46KX00E, Bosch SMV68MX04E. Jeśli jednak do wymiany jest jakiś mały i stosunkowo tani element, naprawa ma sens.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Utrzymanie czystości w mieszkaniu to nie lada wyzwanie, z którym w dużej mierze pomaga dobry odkurzacz. Sprawdź ranking odkurzaczy z 2020 roku i poznaj najlepsze modele.
Zobacz więcej   
Ranking lodówek okazać się może bardzo pomocny w wyborze tego kluczowego sprzętu kuchennego. Jeśli nie wiesz, na który model się zdecydować sprawdź czym charakteryzują się te najbardziej popularne w 2020 roku.
Zobacz więcej   
Ranking zmywarek 2020 opracowaliśmy, uwzględniając parametry tych urządzeń, ich najnowocześniejsze funkcje oraz energooszczędność.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów