Naprawa zmywarki – kiedy się opłaca? Naprawić czy kupić nową?

Autor: Joanna

Naprawa zmywarki wymaga współpracy z fachowcem, który ma doświadczenie w regeneracji tego typu urządzeń. Jego wiedza i doświadczenie oczywiście kosztują. Problem kosztów nie istnieje w czasie trwania okresu gwarancyjnego, jednak po jego zakończeniu warto zastanowić się, czy naprawa zmywarki się opłaca.

Zmywarka nie pobiera wody – mycie filtra

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. z czego może wynikać awaria zmywarki
 2. kiedy opłaca się naprawa zmywarki
 3. co wziąć pod uwagę, zamawiając naprawę urządzenia

Zanim zaczniesz myśleć o naprawie zmywarki…

Naprawa zepsutej zmywarki

Naprawa zmywarki nie zawsze jest konieczna. Wiele drobnych awarii i usterek bez problemu możesz wyeliminować samodzielnie. Dlatego też zanim zdecydujesz się na telefon do fachowca, upewnij się, że nie masz do czynienia z jednym z poniższych przypadków.

 • Zmywarka może nie pobierać wody, jeśli zawór ją doprowadzający został zakręcony lub zagiął się sam przewód. W takiej sytuacji wystarczy odkręcić zawór lub wyprostować przewód, aby zmywarka mogła dalej działać bez przeszkód.
 • Zmywarka nie odprowadza wody, jeśli filtr lub wąż odpływowy są zapchane. Czasami wystarczy je jedynie przeczyścić, aby wszystko wróciło do normy.
 • Jeśli zmywarka słabo płucze, a na części naczyń i sztućców pozostaje brud, zweryfikuj, czy w urządzeniu nie ma po prostu za dużo rzeczy. Przepełnianie zmywarki to częsty błąd, który może uniemożliwić dokładne płukanie wszystkich naczyń. Jeśli na przykład górny kosz jest zablokowany przez jakieś większe naczynie, można zakładać, że woda po prostu nie dotrze do rzeczy znajdujących się w dolnym koszu.
 • Ramię w zmywarce może nie obracać się, jeśli zostanie zablokowane przez resztki jedzenia (nie bez powodu producenci zastrzegają, że należy je usunąć przed włożeniem rzeczy do zmywarki) lub fragment drewna (w zmywarce nie powinno się myć drewnianych naczyń między innymi właśnie z tego względu).
 • Ramię w zmywarce może nie działać prawidłowo również ze względu na zbyt niskie ciśnienie wody w domowej instalacji. W takim przypadku samo urządzenie nie ponosi za problem żadnej winy. Takie sytuacje zdarzają się na przykład podczas remontów instalacji w bloku lub w pobliżu domu.
 • 59,99 zł
 • 59,99 zł
 • 79,99 zł
 • 59,99 zł
 • 64,99 zł

Kiedy naprawa zmywarki się opłaca?

Naprawa zmywarki – dodatkowe akcesoria

Koszt naprawy zmywarki może niejednokrotnie nieprzyjemnie zaskoczyć. Jest to sytuacja analogiczna, jak w przypadku napraw innego sprzętu AGD (lodówek, piekarników, płyt, okapów). Często zdarza się, że koszty naprawy są porównywalne z ceną zakupu nowego urządzenia. Zanim więc zdecydujesz się na zlecenie naprawy zmywarki, zorientuj się, jaka będzie cena tej usługi i czy przypadkiem bardziej nie opłaca Ci się kupić nowego urządzenia.

Z czego wynikają tak wysokie koszty naprawy zmywarki? Przede wszystkim z ceny elementów, które w przypadku awarii trzeba wymienić. Sprzęt AGD nieustannie jest udoskonalany, co sprawia, że producenci określone części wymienne do konkretnych modeli tworzą tylko przez jakiś czas. W momencie zamknięcia danej linii zmywarek kończy się również produkcja części zamiennych. Z tego też powodu ich ceny rosną, doprowadzając finalnie do tego, że naprawa się po prostu finansowo nie opłaca. Kiedy warto ją natomiast wykonać? Naprawa zmywarki ma sens oczywiście, gdy urządzenie jest na gwarancji, a także, gdy od jej wygaśnięcia nie minęło zbyt wiele czasu i można zakładać, że części zamienne nadal są produkowane. Jeśli sprzęt jest stosunkowo nowy, naprawa to rozsądne wyjście. Jeśli jednak ma on kilka dobrych lat, lepiej pomyśleć o zakupie nowej zmywarki (jak np. Bosch SMV46KX01E czy Whirlpool WSIO 3O34 PFE X).

Naprawa zmywarki – to warto wiedzieć

Naprawa programatora zmywarki może być bardzo prosta albo bardzo skomplikowana. Wszystko zależy od tego, co uległo awarii, jak przedstawia się dostępność potrzebnych części, jaką wiedzą dysponuje osoba, która podejmuje się regeneracji sprzętu.

Znaczenie oczywiście ma to, kto zajmuje się naprawą zmywarki. Przede wszystkim należy znaleźć sprawdzonego fachowca. Średniej klasy specjalista może Cię bowiem narazić na niemałe koszty związane z naprawą zmywarki, która i tak może nie przynieść oczekiwanych efektów. Koniecznie trzeba poprosić go o dokładną wycenę usługi, wyjaśnienie, co i jak ma zostać naprawione i w oparciu o jakie części zamienne. Kluczowe jest oczywiście pytanie o ich dostępność. Naprawy zmywarki z wymianą głównego podzespołu lub podobnie drogiej części naprawdę nie warto się podejmować, ponieważ dokładając kilkaset złotych, można kupić nowy, w pełni sprawny sprzęt, na przykład Siemens iQ300 SN636X03ME, Bosch SMV46KX00E, Bosch SMV68MX04E. Jeśli jednak do wymiany jest jakiś mały i stosunkowo tani element, naprawa ma sens.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link