Rodzaje słuchawek i ich zastosowanie

Autor: Anna

Ruch na świeżym powietrzu, codzienny dojazd do szkoły czy pracy bądź słuchanie muzyki w zaciszu własnego mieszkania czy domu – konstruktorzy słuchawek otwartych, półotwartych oraz zamkniętych zadbali o to, by każdy znalazł model dopasowany do potrzeb. Poznaj rodzaje słuchawek i zadania, w których sprawdzają się najlepiej.

Słuchawki zamknięte z mocnym basem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są typy słuchawek przewodowych nausznych,

- w jakich sytuacjach lepiej sprawdzą się słuchawki douszne,

- kiedy warto wybrać wytrzymałe słuchawki dokanałowe.

Słuchawki nauszne – wysoka jakość dźwięku i komfort noszenia

Słuchawki nauszne otwarte Sennheiser HD 650Słuchawki nauszne wybierane są przez osoby, którym zależy na czystym, szczegółowym dźwięku oraz wygodzie użytkowania. Nadają się one do słuchania wielu gatunków muzyki.

W zależności od budowy wyróżniamy:

  • słuchawki otwarte – zostały wyposażone w specjalne otwory zapewniające swobodny przepływ powietrza. Zaletą tego rozwiązania jest naturalny, przestrzenny dźwięk oraz wysoki komfort użytkowania za sprawą wentylacji ucha. Otwarta konstrukcja sprawia, że słyszysz zarówno muzykę, jak i odgłosy z zewnątrz. Przykładem słuchawek otwartych jest model Sennheiser HD 650;
  • słuchawki zamknięte – posiadają mocny bas i bardzo dobrze izolują dźwięki otoczenia. Ich obudowa jest szczelnie zamknięta, dzięki czemu dźwięk jest słyszalny tylko dla użytkownika. Zamkniętą muszlę posiadają m.in. słuchawki Audio-Technica ATH-MSR7GM;
  • słuchawki półotwarte – łączą zalety słuchawek otwartych i zamkniętych. Za sprawą wentylacji możesz słuchać ulubionej muzyki przez wiele godzin, a pełen detali dźwięk będzie słyszalny dla otoczenia tylko w ograniczonym zakresie. Taką konstrukcja zastosowana została w modelu Beyerdynamic DT 880 Edition 250 Ohm.

Słuchawki otwarte czy zamknięte? Wybór warto uzależnić od zastosowania sprzętu. Dźwięk dochodzący ze słuchawek otwartych dotrze do osób wokół Ciebie, dlatego modele te najlepiej sprawdzają się w domu lub studiu nagraniowym. Problem ten nie występuje w przypadku słuchawek nausznych zamkniętych, które wykorzystasz w biurze, podróży oraz do oglądania telewiora w nocy, gdy nie chcesz przeszkadzać innym osobom. Jeśli szukasz uniwersalnych słuchawek nausznych stanowiących kompromis między jakością dźwięku i izolacją otoczenia, modele półotwarte będą znakomitym wyborem.

Polecane słuchawki
  • 59,99 zł
  • 59,99 zł
  • 59,99 zł
  • 178,99 zł
  • 178,99 zł

WARTO WIEDZIEĆ

Słuchawki nauszne mogą posiadać składany pałąk, ułatwiający ich transport oraz zaawansowane funkcje poprawy dźwięku i redukcji szumów. Jeśli nie lubisz plączących się przewodów, wybierz słuchawki z modułem komunikacji bezprzewodowej Bluetooth.

Słuchawki douszne – sprzęt, który możesz mieć zawsze ze sobą

W odróżnieniu od słuchawek nausznych ich douszne odpowiedniki posiadają mniejszy przetwornik dźwięku, dzięki czemu są bardziej kompaktowe i łatwo mieszczą się w każdej kieszeni. To typowe słuchawki miejskie, dające dostęp do ulubionej muzyki oraz zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa w ruchu ulicznym, nie izolując dźwięków z zewnątrz.

Słuchawki douszne są częstym wyborem wśród osób ceniących dyskrecję. Ustępują jednak przewodowym słuchawkom nausznym w zakresie jakości dźwięku, a ich bas nie jest tak wyraźny.

Słuchawki dokanałowe – lepsza izolacja w trakcie intensywnego ruchu

Wytrzymałe słuchawki dokanałowe

Rodzajem słuchawek dousznych są słuchawki dokanałowe. Poznasz je po specjalnych nakładkach z tworzywa sztucznego, które wprowadza się bezpośrednio do przewodu słuchowego. Rozwiązanie to sprzyja izolowaniu dźwięków otoczenia, wzmacnia brzmienie basów oraz sprawia, że muzyka jest lepiej słyszalna dla ucha nawet w głośnym otoczeniu.

Wytrzymałe słuchawki dokanałowe, jak Sennheiser IE 80 S czy FiiO F9 PRO, to częsty wybór wśród sportowców, gdyż nie wypadają z przewodu słuchowego w trakcie intensywnych ćwiczeń.

Przewodowe słuchawki douszne czy nauszne? Zobacz modele słuchawek do jazdy na rowerze i aktywnego wypoczynku: Najlepsze słuchawki na rower - sprawdź nasze propozycje. Sprawdź też wszystkie modele słuchawek dostępnych w naszym sklepie.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny