Przenośny skaner ręczny – wybieramy odpowiedni model

Autor: Piotr

Skaner ręczny może przydać się w wielu sytuacjach. Dzięki temu, że jest niewielkich rozmiarów nie zajmie dużo miejsca np. w plecaku. Kto i kiedy może lub powinien z niego korzystać? Kiedy warto go kupić?

Wnętrze biura, na sstoliku znajduje się urządzenie wielofunkcyjne.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest skaner ręczny i jakie są jego rodzaje;
  2. jakie cechy powinien mieć mobilny skaner;
  3. jakie są polecane modele skanerów ręcznych.

Czym jest skaner ręczny i do czego służy?

Otwarta książka leżąca na stoliku.

Skaner ręczny to świetny gadżet dla wszystkich, którzy muszą skanować stosy dokumentów, a zależy im na czasie. Skaner mobilny warto mieć ze sobą np. w biurze. Skaner ręczny to małe, lekkie urządzenie mobilne, które można zabrać ze sobą w zasadzie wszędzie – do szkoły, pracy, biblioteki, wszędzie tam, gdzie jego praktyczne użycie może okazać się potrzebne. To kompaktowe urządzenie mieszczące się nawet w damskiej torebce. Zaprogramowano go w tzw. optycznej technologii CIS. Zazwyczaj jest zasilany w formie akumulatorowej oraz ma wbudowaną kartę pamięci. Jest to praktyczne urządzenie dające możliwość skanowania wielu formatów, od bardzo małych po klasyczny A4. W efekcie możemy mieć zeskanowany obraz czarno-biały lub w kolorze.

Jak skaner mobilny działa w praktyce? Pierwszą czynnością jest umieszczenie urządzenia na dokumencie, który chcemy zeskanować. Przesuwamy je z góry na dół. Cały materiał, który skaner napotka, zostanie zapisany na karcie pamięci. Następnie możemy zeskanowany materiał przenieść na komputer bądź tablet. Skaner mobilny jest idealnym rozwiązaniem biznesowym stosowanym w delegacjach. Sprawdzi się, kiedy chcemy szybko zeskanować np. umowę o współpracy z nowym kontrahentem. Ze skanerów ręcznych bardzo często korzystają studenci. W prosty sposób mogą skanować materiały potrzebne do nauki bez konieczności zabierania książek do domu. To świetne urządzenie na czas przygotowania się do sesji egzaminacyjnej.

Na rynku jest kilka rodzajów skanerów mobilnych. Najpopularniejsze są klasyczne modele w kształcie listwy. Mają minimalny czas skanowania (około 2–3 sekundy). Większość tego typu modeli posiada miejsce na kartę pamięci, moduł Wi-Fi oraz opcję podpięcia urządzenia bezpośrednio do laptopa lub komputera stacjonarnego. Zazwyczaj pliki zapisywane są w formacie PDF lub JPEG. Kolejnym przykładem przenośnego skanera jest skaner w kształcie długopisu. Aby go użyć, wystarczy połączyć się urządzeniem mobilny, a następnie zakreślać pożądany tekst niczym klasycznym zakreślaczem.

Polecane skanery
  • 279 zł
  • 449 zł
  • 819 zł
  • 599 zł
  • 299 zł

Jakie cechy ma dobry skaner mobilny?

Regały pełne książek. W tle stojąca drabinka.

Dostosowując skaner ręczny do swoich potrzeb, zwróćmy uwagę na kilka rzeczy. Dobrze, by został wyposażony we wspomnianą technologię CIS, opartą na diodach LED zużywających mniej energii. Zwróćmy również uwagę, jaki format tekstu będzie możliwy do skanowania konkretnym urządzeniem. Na rynku jest wiele skanerów dających szansę pracować tylko z małymi formatami, stosowanymi np. do wizytówek. Są także modele skanujące kartki A4. Wybierając urządzenie, zwróćmy uwagę również na parametr rozdzielczości. Im wyższa, tym lepszy efekt. Skaner ręczny ma zazwyczaj do 600 dpi, a klasyczny model dobrej jakości 2400 dpi. Niektóre osoby skupiają się jeszcze na prędkości działania skanera, jednak ten parametr nie jest decydującym wyznacznikiem przy dokonywaniu wyboru konkretnego modelu. Warto również zwrócić uwagę na funkcjonalność przycisków na samym urządzeniu, jak i jego wagę, która zazwyczaj nie przekracza 0.5–0.6 kg.

Na jakie modele skanerów mobilnych warto zwrócić uwagę?

Rynek oferuje wiele dobry skanerów ręcznych. Przykładem może być Media-Tech ScanLine MT4090. To mobilny typ zapewniający skanowanie większości rozmiarów, w tym najpopularniejszego formatu – A4. Ma rozdzielczość optyczną na poziomie 600 dpi. Posiada tryb skanowania kolorowy i monochromatyczny. W efekcie pozwala na sporządzanie kopii umów, aneksów do umów oraz faktur. Sprawdzi się też w skanowaniu książek czy kolorowych gazet. Zasilany jest dwiema bateriami w formacie AA. Na jednym komplecie możemy zeskanować około 200 stron. Cena tego modelu skanera ręcznego to 249 zł.

Inną propozycją może być IRIScan Book 5 WiFi. Jest to jeden z najszybszych skanerów na rynku. Pracuje z prędkością nawet 1 sekundy na dokument. Obsługuje wiele formatów, w tym najpopularniejszy A4. Wśród skanerów mobilnych w kształcie długopisu warto zwrócić uwagę na IRIScan IRISNotes Air 3. Posiada 24 miesiące gwarancji oraz wbudowany port USB. Nie zajmuje dużo miejsca. Atutem jest również jego waga. Ciekawą opcją może być również skaner w kształcie myszki IRIScan Mouse Executive 2. To niepozornie wyglądające urządzenie posiada rozdzielczość optyczną 300 dpi. Sprawdzonym modelem będzie również IRIScan Anywhere 5 dostępny w cenie 519 zł.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link