Prezenty na święta dla babci i dziadka. Co wybrać? Wskazówki

Autor: Joanna

Prezenty dla seniora nie muszą zawsze być skoncentrowane wokół tych popularnych, na przykład pary skarpet czy ciepłego swetra. W dzisiejszych czasach osoby po 65 roku życia coraz lepiej radzą sobie z nowoczesną technologią. Jakie gadżety elektroniczne spodobają się seniorom? Czym kierować się, dokonując wyboru upominku dla nich?

Pomysł na prezent świąteczny dla seniora

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie gadżety elektroniczne spodobają się dziadkowi i babci
 2. jakie są najpopularniejsze medyczne gadżety dla dziadków
 3. na jakie parametry zwracać uwagę, wybierając prezent dla seniora

Jakie gadżety elektroniczne dla seniora na święta?

Telefon jest świetnym prezentem pod choinkę dla seniora

Seniorzy nie muszą rezygnować z nowoczesnej elektroniki. Święta są znakomitą okazją nie tylko na podarunki, ale także na wspólną naukę obsługi gadżetów ułatwiających codzienne funkcjonowanie.

Najczęściej wybieranym prezentem dla babci i dziadka jest prosty w obsłudze telefon komórkowy. Stopień jego zaawansowania technologicznego i funkcji jest uzależniony od indywidualnych preferencji i możliwości seniora. Intuicyjny aparat ułatwi mu kontakt z najbliższymi, lecz także zapewni bezpieczeństwo na wypadek niespodziewanych zdarzeń, zagrażających zdrowiu lub życiu.

Ważne jest jednak, aby telefon komórkowy miał:

 • duże przyciski – jest to w szczególności ważne w przypadku osób mających problemy ze wzrokiem;
 • czytelny wyświetlacz – musi być także odpowiednio dużych rozmiarów, ułatwiających szybkie wybieranie numeru telefonu, odbieranie smsów, zrobienie zdjęć czy przeglądanie Internetu;
 • wytrzymałą baterię – seniorzy nie mają w zwyczaju regularnego ładowania telefonu. Dlatego też jednym z bardziej istotnych parametrów telefonu komórkowego musi być bateria, która bez problemu wytrzyma kilka dni;
 • wytrzymałą obudowę – tworzywa, z jakich wykonane są telefony komórkowe dla seniorów, muszą być bardziej wytrzymałe niż te w smartfonach. Refleks osób starszych nie jest na takim poziomie, jak u innych korzystających z dobrodziejstw technologicznych, dlatego ryzyko upuszczenia sprzętu jest bardzo wysokie;
 • prostą obsługę – im mniej nieprzydatnych funkcji, tym lepiej. Osoby starsze nie muszą mieć dostępu do wszystkich gadżetów, jakie oferują smartfony. Ma to związek nie tylko z trudnością w obsłudze, ale też krótszą żywotnością baterii.

Polecanymi modelami dla seniorów są np. Maxcom MM462BB, myPhone Halo Easy oraz Nokia 800 TA-1186.

Czytnik e-booków – pomysł na prezent świąteczny dla seniora

Ponieważ seniorzy mają zazwyczaj więcej czasu na hobby, warto rozważyć zakup wygodnego w użyciu czytnika e-booków. Dlaczego jest on dla osób starszych lepszym pomysłem niż książki papierowe? Przede wszystkim ekrany tych urządzeń są podświetlane – pozwalają na czytanie również po zapadnięciu zmroku. Co ważne, ekrany wykonane są w technologii paper-ink, co oznacza, że nie emitują szkodliwego światła niebieskiego. Inną zaletą czytników e-booków jest to, że w sposób dowolny można regulować wielkość czcionki, co nie jest możliwe w przypadku tradycyjnych książek. Modelami, na które warto zwrócić uwagę, są m.in. Pocketbook 627 Touch Lux 4, inkBOOK Prime Hd 6” oraz Pocketbook 632 Touch HD 3.

Polecane ciśnieniomierze
 • 79,99 zł
 • 69,99 zł
 • 129,99 zł
 • 325 zł
 • 169 zł

Sprzęt medyczny dla seniora

Prezenty na gwiazdkę dla dziadków

Dobrym i bardzo praktycznym pomysłem na prezent dla babci i dziadka są urządzenia, które pozwalają na stałe monitorowanie stanu zdrowia lub służą relaksowi. Ponadczasowe są ciśnieniomierze, które praktycznie każdego dnia powinny używać osoby starsze. Kontrolowanie wielkości ciśnienia krwi jest kluczowe w przebiegu leczenia wielu schorzeń związanych z wiekiem starszym.

Przed zakupem ciśnieniomierza warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, w tym:

 • czytelny wyświetlacz LCD,
 • opcję zapamiętywania ostatnich pomiarów,
 • funkcję informowania o arytmii serca, a także zbyt niskim lub wysokim ciśnieniu krwi,
 • automatyczne pompowanie mankietu,
 • możliwość personalizacji dla więcej niż jednej osoby.

Dobre jakościowo modele to np. Tech-Med TMA-500PRO, Raven ECI002 oraz Beurer BM40.

Seniorzy ucieszą się również z masażera. Na rynku dostępnych jest wiele przyrządów do masażu stóp, karku, wszystkich odcinków kręgosłupa oraz głowy. Można wybierać spośród elektrostymulatorów z nakładkami lub plastrami z elektrodami do masowania mięśni bądź likwidowania napięć. Dużą popularnością cieszą się również masażery cylindryczne w kształcie wałka, który wygodnie podkłada się pod głowę. Modele wyposażone w wypustki wykorzystywane są również do masażu stóp. Dość często kupowane są także kołnierze masujące lub specjalnego poduszki, które dzięki swojej konstrukcji masują również ramiona i kark. Najtańsze można dostać już za ok. 60 złotych. Przed zakupem należy jednak upewnić się, czy mają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link