Pralko-suszarka - jak wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:Wymiary pralko-suszarek Prędkość wirowania w pralko-suszarkach Załadunek pralko-suszarki Programy prania i suszenia Czy pralko-suszarki zużywają dużo wody? Klasa energetyczna pralko-suszarki Montaż pralko-suszarki
Autor: Ania S.

Pranie i suszenie, które możesz zrobić w tym samym urządzeniu? To w zasięgu Twojej ręki, nawet jeśli w łazience lub kuchni nie masz dużo miejsca. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając pralko-suszarkę, i sprawdź, czy to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie.

Zobacz także: Pralka z funkcją suszenia - na jakie parametry zwrócić uwagę?

Chcesz skończyć z rozwieszaniem mokrego prania i wilgocią w całym domu? Masz małe dzieci i Twoja pralka zapełnia się szybciej niż lodówka na święta? Jeżeli chcesz, by pranie i suszenie były łatwe i przyjemne, wybierz pralko-suszarkę.

 

WYMIARY PRALKO-SUSZAREK

Wśród pralko-suszarek znajdziesz modele wolnostojące i do zabudowy. Te pierwsze mają różne głębokości:

 • od 40 do 45
 • od 46 do 55
 • od 56 do 59
 • od 60 do 65

Natomiast pralko-suszarki przeznaczone do zabudowy w ciągu szafek kuchennych odznaczają się mniejszą głębokością – od 53,7 cm do 58,4 cm.

 

PRĘDKOŚĆ WIROWANIA W PRALKO-SUSZARKACH

Wybierając pralkę, zwracasz uwagę na jak najwyższą prędkość wirowania? I słusznie – im więcej obrotów, tym suchsze pranie wyciągasz z bębna. W przypadku pralko-suszarki obroty również są istotne, ponieważ właściwie odwirowana bielizna wymaga krótszego suszenia. Z tego powodu kupuj modele z jak najwyższymi obrotami.

Wygodnym rozwiązaniem w pralko-suszarkach jest płynna regulacja wirowania pozwalająca na swobodne ustawienie różnych prędkości wirowania w zależności od programu prania. Natomiast przy regulacji skokowej wybierasz obroty albo wysokie, albo niskie.

 

ZAŁADUNEK PRALKO-SUSZARKI

Na załadunek pralko-suszarek, składają się dwie wielkości: załadunek prania, który może wynosić od 6 do 10 kg i załadunek suszenia, który jest mniejszy średnio o 1,5–2 kg.

PAMIĘTAJ: załadunek prania ≠ załadunek suszenia

Jeżeli zdecydowałeś się na kupno pralko-suszarki, wybierz urządzenie z pojemniejszym bębnem.Dzięki temu nie tylko upierzesz więcej ubrań w czasie jednego cyklu, lecz także więcej wysuszysz.

 

PROGRAMY PRANIA I SUSZENIA

W pralko-suszarkach znajdziesz podobne programy co w pralkach, a wśród nich m.in. program bawełna do prania bawełnianych tkanin, program antyalergiczny – przeznaczony do prania odzieży osób ze szczególnie wrażliwą skórą np. dzieci czy alergików. W zależności od modelu urządzenia wśród programów suszenia są dostępne takie do delikatnych tkanin i wełny, syntetyków, odzieży sportowej, kurtek puchowych lub odzieży biznesowej. Przydatnym programem suszenia jest odświeżanie, który służy do odświeżenia ubrań wiszących długo w szafie

 

CZY PRALKO-SUSZARKI ZUŻYWAJĄ DUŻO WODY?

Nowoczesne modele zarówno pralek, jak i pralko-suszarek mają obniżone zużycie wody w porównaniu do urządzeń dostępnych przed laty. W porównaniu do pralek nowoczesne pralko-suszarki mogą zużyć do dwóch razy więcej wody, ponieważ potrzebują jej nie tylko do prania, lecz także do suszenia. Pralko-suszarki zużywają na jeden cykl prania od 50 do 70 litrów, natomiast w czasie prania i suszenia ok. 100–130 litrów.
Wybierając pralko-suszarkę, zwróć uwagę, czy wybrany model ma funkcję automatycznego doboru wody do wielkości załadunku.

DODATKOWE FUNKCJONALNOŚCI W PRALKO-SUSZARKACH

 • certyfikat Woolmark – specjalny program do prania najdelikatniejszych gatunków wełny (oznaczonych symbolem prania ręcznego), podczas którego bęben obraca się z prędkością 80 obrotów na minutę. Dzięki temu zapobiega mechaceniu się i rozciąganiu tkanin.
 • wyświetlacz elektroniczny LCD – na czytelnym ekranie wyświetlają się informacje na temat programu prania i suszenia
 • kontrola piany – pralko-suszarka automatycznie rozpoznaje zbyt dużą ilość detergentu i uruchamia dodatkowe płukanie
 • wybór stopnia suszenia – umożliwia ustawienie różnego poziomu suszenia ubrań (np. suche do szafy – dla ubrań, które nie wymagają prasowania)
 • opóźniony start – pozwala opóźnić start wybranego programu prania do 24 godzin. Wystarczy włożyć pranie do pralki, dodać detergent i wybrać program, a urządzenie rozpocznie pranie o wskazanym czasie
 • funkcja Push Wash&Dry – dzięki niej pranie i suszenie może się rozpocząć automatycznie, nawet gdy sprzęt jest wyłączony – bez konieczności naciskania przycisku on/off
 • mniej zagnieceń – delikatny program suszenia, który eliminuje ryzyko powstania zagnieceń. Dzięki temu krócej prasujesz wysuszone tkaniny, a czasem nawet możesz zrezygnować z prasowania
 • wybór czasu suszenia – funkcja pozwalająca wybrać, jak długo ma trwać suszenie
 

KLASA ENERGETYCZNA PRALKO-SUSZARKI

Większość pralko-suszarek jest dostępnych w klasie energetycznej A, zdecydowanie mniej – w klasie B. Wybierając wyższą klasę, nie tylko dbasz o środowisko, lecz także o domowy budżet. Najbardziej energooszczędne modele (klasa A prania i wirowania) zużywają nieco ponad 1 kWh na cykl prania i ok. 5 kWh na pranie z suszeniem. Natomiast w przypadku pralek (klasa A+) zużycie energii wynosi średnio 0,90 kWh.

Oprócz klasy energetycznej urządzenia zwróć uwagę na klasę prania i oraz wirowania.

Polecane pralko-suszarki
 • 3 099 zł
 • 2 399 zł
 • 1 699 zł
 • 2 499 zł
 • 2 259 zł
 

MONTAŻ PRALKO-SUSZARKI

Jeżeli wcześniej miałeś pralkę i decydujesz się na pralko-suszarkę, sprawdź dokładnie wymiary starej pralki. To ważne, zwłaszcza jeśli chcesz zabudować urządzenie. Montaż pralko-suszarki przebiega podobnie jak pralki – wystarczy podłączyć urządzenie za pomocą węża doprowadzającego do źródła wody. Pamiętaj też, by wypoziomować urządzenie. Warto umieścić pod pralko-suszarką matę antywibracyjną.

 

JAK PRAWIDŁOWO KORZYSTAĆ Z PRALKO-SUSZARKI?

Po skończonym praniu wyjmij część odwirowanej bielizny, żeby nie przeładować bębna, i włącz wybrany cykl suszenia. Zastanawiasz się, jak pralko-suszarka suszy pranie? Na bieliznę jest kierowany silny strumień gorącego powietrza. Następnie nasycone wilgocią powietrze zostaje odprowadzone specjalnym przewodem, gdzie schładza je zimna woda.

Przed pierwszym uruchomieniem pralko-suszarki koniecznie przeczytaj instrukcję obsługi. Dowiesz się z niej nie tylko, jak uruchomić pranie czy suszenie, lecz także, który program prania i suszenia będzie najlepszy do bawełny, delikatnych tkanin czy odzieży sportowej.

POZNAJ NAJWAŻNIEJSZE WSKAZÓWKI, JAK KORZYSTAĆ Z PRALKO-SUSZARKI:

 • Nie przeładowuj bębna – zarówno do prania, jak i suszenia. Przeładowanie może nie tylko zepsuć urządzenie, jeśli będziesz to robić często, lecz także w przypadku zbyt dużego ładunku spowoduje niedopranie wsadu. Natomiast nadmiar odzieży podczas suszenia sprawi, że pralko-suszarka nie wysuszy skutecznie wszystkich ubrań i będziesz musiał jeszcze raz nastawić suszenie
 • Do suszenia wkładaj odwirowane pranie – ociekające wodą ręczniki czy dżinsy powodują wzrost obciążenia bębna i prowadzą do jego uszkodzenia. Susząc odwirowane pranie, skrócisz czas suszenia i oszczędzisz energię
 • Nie susz bardzo dużych przedmiotów – podobnie jak w suszarkach, w pralko-suszarkach nie należy suszyć śpiworów lub kołder, które mogłyby przeciążyć bęben
 • Nie susz gumowych przedmiotów – ani rzeczy czyszczonych wcześniej chemicznie, ponieważ to wywołuje ryzyko wzniecenia ognia
 • Czytaj oznaczenia na metkach – dowiesz się z nich, którą odzież można suszyć w pralko-suszarce
 • Czyść filtr – kilka razy w miesiącu sprawdzaj, czy nie zgromadziły się w nim zanieczyszczenia
 • Nie dotykaj drzwiczek – podczas suszenia lub prania w wysokiej temperaturze mogą być gorące. Po skończonym suszeniu również nie otwieraj od razu drzwiczek

SUSZENIE W SUSZARCE BĘBNOWEJ

Jeżeli masz w domu małe dzieci, zwróć uwagę na funkcje zapewniające bezpieczeństwo użytkowania, takie jak blokada panelu sterowania oraz blokada przedwczesnego otwarcia drzwi, która zapobiega otwarciu pralko-suszarki podczas pracy i chroni przed zalaniem.

 

ILE KOSZTUJE PRALKO-SUSZARKA?

Zakup pralki to wydatek około 1500 zł, natomiast suszarki 2000–2,500 zł. Cena jednego urządzenia, czyli pralko-suszarki (w klasie energetycznej A) zaczyna się od 1800 zł do 3000 zł. Wyższa cena oznacza zwykle większe obroty oraz dodatkowe funkcjonalności. Najdroższe pralko-suszarki kosztują ok. 9 tys. zł. Co je wyróżnia? Kilkanaście różnych programów prania (koszule, nowe tkaniny, outdoor i inne) oraz suszenia (w tym program do pluszowych zabawek, ciemnych tkanin, jedwabiu czy obuwia sportowego). Prędkość wirowania 1600 obrotów na minutę, specjalny bęben Softcare z oświetleniem, możliwość wyboru czasu i stopnia suszenia oraz skracania cyklu prania.

 

CO LEPSZE: PRALKO-SUSZARKA CZY SUSZARKA I PRALKA OSOBNO?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od tego, ile możesz poświęcić miejsca w domu. Jeżeli masz dużo przestrzeni w łazience, na poddaszu lub dysponujesz osobnym pomieszczeniem na pralnię, wówczas warto wybrać dwa osobne urządzenia – pralkę i suszarkę. Niewielka przestrzeń nie oznacza, że musisz rezygnować z suszarki. W niedużych mieszkaniach lepiej sprawdzi się pralko-suszarka.

Myślisz o suszarce? Sprawdź nasz poradnik: JAK WYBRAĆ SUSZARKĘ?

 

CO ZROBIĆ ZE STARĄ PRALKO-SUSZARKĄ?

Jeżeli Twoja pralka lub pralko-suszarka mają za sobą lata świetności, nie warto czekać, aż w końcu odmówią posłuszeństwa, i dobrze wybrać nowy energooszczędny model. Nie wiesz, jak pozbyć się starego urządzenia? Przede wszystkim nie wolno wyrzucać pralek i pralko-suszarek ani innych zużytych sprzętów gospodarstwa domowego (dużych i małych) na śmietnik. Najlepiej je oddać przy okazji kupna nowego urządzenia. RTV Euro AGD bez problemu przyjmie starą pralkę lub pralko-suszarkę do utylizacji.

Tutaj dowiesz się więcej o odbiorze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

 

PRANIE I SUSZENIE Z GWARANCJĄ OSZCZĘDNOŚCI CZASU

Awaria, nieszczelny wąż lub inne usterki już Cię nie zaskoczą, jeżeli wybierzesz nową pralko-suszarkę z przedłużoną gwarancją nawet do pięciu lat. Co zyskujesz dzięki temu? W przypadku zepsucia urządzenia bezpłatną naprawę lub wymianę na nowe.

Wymieniasz AGD w swoim domu? Na szczęście nie musisz od razu kupować wszystkich sprzętów za gotówkę. Możesz skorzystać z zakupów na nieoprocentowane raty.

PAMIĘTAJ: Ostateczna decyzja dotycząca przyznania rat zależy od umowy, na podstawie której jesteś zatrudniony, i wysokości Twojego wynagrodzenia.

MASZ PYTANIA?
SKORZYSTAJ Z ZAKŁADKI "PYTANIA I ODPOWIEDZI"!

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów