Data publikacji: 25 kwietnia 2016
Autor: Ania S.
ARTYKUŁ - PORADNIK

Pralko-suszarka - jak wybrać?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj
Pranie i suszenie, które możesz zrobić w tym samym urządzeniu? To w zasięgu Twojej ręki, nawet jeśli w łazience lub kuchni nie masz dużo miejsca. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając pralko-suszarkę, i sprawdź, czy to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie.

Chcesz skończyć z rozwieszaniem mokrego prania i wilgocią w całym domu? Masz małe dzieci i Twoja pralka zapełnia się szybciej niż lodówka na święta? Jeżeli chcesz, by pranie i suszenie były łatwe i przyjemne, wybierz pralko-suszarkę.

WYMIARY PRALKO-SUSZAREK

Wśród pralko-suszarek znajdziesz modele wolnostojące i do zabudowy. Te pierwsze mają różne głębokości:

 • od 40 do 45
 • od 46 do 55
 • od 56 do 59
 • od 60 do 65

Natomiast pralko-suszarki przeznaczone do zabudowy w ciągu szafek kuchennych odznaczają się mniejszą głębokością – od 53,7 cm do 58,4 cm.

PRĘDKOŚĆ WIROWANIA W PRALKO-SUSZARKACH

Wybierając pralkę, zwracasz uwagę na jak najwyższą prędkość wirowania? I słusznie – im więcej obrotów, tym suchsze pranie wyciągasz z bębna. W przypadku pralko-suszarki obroty również są istotne, ponieważ właściwie odwirowana bielizna wymaga krótszego suszenia. Z tego powodu kupuj modele z jak najwyższymi obrotami.

Wygodnym rozwiązaniem w pralko-suszarkach jest płynna regulacja wirowania pozwalająca na swobodne ustawienie różnych prędkości wirowania w zależności od programu prania. Natomiast przy regulacji skokowej wybierasz obroty albo wysokie, albo niskie.

ZAŁADUNEK PRALKO-SUSZARKI

Na załadunek pralko-suszarek, składają się dwie wielkości: załadunek prania, który może wynosić od 6 do 10 kg i załadunek suszenia, który jest mniejszy średnio o 1,5–2 kg.

PAMIĘTAJ

załadunek prania ≠ załadunek suszenia

Jeżeli zdecydowałeś się na kupno pralko-suszarki, wybierz urządzenie z pojemniejszym bębnem.Dzięki temu nie tylko upierzesz więcej ubrań w czasie jednego cyklu, lecz także więcej wysuszysz.

PROGRAMY PRANIA I SUSZENIA

W pralko-suszarkach znajdziesz podobne programy co w pralkach, a wśród nich m.in. program bawełna do prania bawełnianych tkanin, program antyalergiczny – przeznaczony do prania odzieży osób ze szczególnie wrażliwą skórą np. dzieci czy alergików. W zależności od modelu urządzenia wśród programów suszenia są dostępne takie do delikatnych tkanin i wełny, syntetyków, odzieży sportowej, kurtek puchowych lub odzieży biznesowej. Przydatnym programem suszenia jest odświeżanie, który służy do odświeżenia ubrań wiszących długo w szafie

CZY PRALKO-SUSZARKI ZUŻYWAJĄ DUŻO WODY?

Nowoczesne modele zarówno pralek, jak i pralko-suszarek mają obniżone zużycie wody w porównaniu do urządzeń dostępnych przed laty. W porównaniu do pralek nowoczesne pralko-suszarki mogą zużyć do dwóch razy więcej wody, ponieważ potrzebują jej nie tylko do prania, lecz także do suszenia. Pralko-suszarki zużywają na jeden cykl prania od 50 do 70 litrów, natomiast w czasie prania i suszenia ok. 100–130 litrów.
Wybierając pralko-suszarkę, zwróć uwagę, czy wybrany model ma funkcję automatycznego doboru wody do wielkości załadunku.

DODATKOWE FUNKCJONALNOŚCI W PRALKO-SUSZARKACH

 • certyfikat Woolmark – specjalny program do prania najdelikatniejszych gatunków wełny (oznaczonych symbolem prania ręcznego), podczas którego bęben obraca się z prędkością 80 obrotów na minutę. Dzięki temu zapobiega mechaceniu się i rozciąganiu tkanin.
 • wyświetlacz elektroniczny LCD – na czytelnym ekranie wyświetlają się informacje na temat programu prania i suszenia
 • kontrola piany – pralko-suszarka automatycznie rozpoznaje zbyt dużą ilość detergentu i uruchamia dodatkowe płukanie
 • wybór stopnia suszenia – umożliwia ustawienie różnego poziomu suszenia ubrań (np. suche do szafy – dla ubrań, które nie wymagają prasowania)
 • opóźniony start – pozwala opóźnić start wybranego programu prania do 24 godzin. Wystarczy włożyć pranie do pralki, dodać detergent i wybrać program, a urządzenie rozpocznie pranie o wskazanym czasie
 • funkcja Push Wash&Dry – dzięki niej pranie i suszenie może się rozpocząć automatycznie, nawet gdy sprzęt jest wyłączony – bez konieczności naciskania przycisku on/off
 • mniej zagnieceń – delikatny program suszenia, który eliminuje ryzyko powstania zagnieceń. Dzięki temu krócej prasujesz wysuszone tkaniny, a czasem nawet możesz zrezygnować z prasowania
 • wybór czasu suszenia – funkcja pozwalająca wybrać, jak długo ma trwać suszenie

KLASA ENERGETYCZNA PRALKO-SUSZARKI

Większość pralko-suszarek jest dostępnych w klasie energetycznej A, zdecydowanie mniej – w klasie B. Wybierając wyższą klasę, nie tylko dbasz o środowisko, lecz także o domowy budżet. Najbardziej energooszczędne modele (klasa A prania i wirowania) zużywają nieco ponad 1 kWh na cykl prania i ok. 5 kWh na pranie z suszeniem. Natomiast w przypadku pralek (klasa A+) zużycie energii wynosi średnio 0,90 kWh.

Oprócz klasy energetycznej urządzenia zwróć uwagę na klasę prania i oraz wirowania.

MONTAŻ PRALKO-SUSZARKI

Jeżeli wcześniej miałeś pralkę i decydujesz się na pralko-suszarkę, sprawdź dokładnie wymiary starej pralki. To ważne, zwłaszcza jeśli chcesz zabudować urządzenie. Montaż pralko-suszarki przebiega podobnie jak pralki – wystarczy podłączyć urządzenie za pomocą węża doprowadzającego do źródła wody. Pamiętaj też, by wypoziomować urządzenie. Warto umieścić pod pralko-suszarką matę antywibracyjną.

JAK PRAWIDŁOWO KORZYSTAĆ Z PRALKO-SUSZARKI?

Po skończonym praniu wyjmij część odwirowanej bielizny, żeby nie przeładować bębna, i włącz wybrany cykl suszenia. Zastanawiasz się, jak pralko-suszarka suszy pranie? Na bieliznę jest kierowany silny strumień gorącego powietrza. Następnie nasycone wilgocią powietrze zostaje odprowadzone specjalnym przewodem, gdzie schładza je zimna woda.

Przed pierwszym uruchomieniem pralko-suszarki koniecznie przeczytaj instrukcję obsługi. Dowiesz się z niej nie tylko, jak uruchomić pranie czy suszenie, lecz także, który program prania i suszenia będzie najlepszy do bawełny, delikatnych tkanin czy odzieży sportowej.

POZNAJ NAJWAŻNIEJSZE WSKAZÓWKI, JAK KORZYSTAĆ Z PRALKO-SUSZARKI:

 • Nie przeładowuj bębna – zarówno do prania, jak i suszenia. Przeładowanie może nie tylko zepsuć urządzenie, jeśli będziesz to robić często, lecz także w przypadku zbyt dużego ładunku spowoduje niedopranie wsadu. Natomiast nadmiar odzieży podczas suszenia sprawi, że pralko-suszarka nie wysuszy skutecznie wszystkich ubrań i będziesz musiał jeszcze raz nastawić suszenie
 • Do suszenia wkładaj odwirowane pranie – ociekające wodą ręczniki czy dżinsy powodują wzrost obciążenia bębna i prowadzą do jego uszkodzenia. Susząc odwirowane pranie, skrócisz czas suszenia i oszczędzisz energię
 • Nie susz bardzo dużych przedmiotów – podobnie jak w suszarkach, w pralko-suszarkach nie należy suszyć śpiworów lub kołder, które mogłyby przeciążyć bęben
 • Nie susz gumowych przedmiotów – ani rzeczy czyszczonych wcześniej chemicznie, ponieważ to wywołuje ryzyko wzniecenia ognia
 • Czytaj oznaczenia na metkach – dowiesz się z nich, którą odzież można suszyć w pralko-suszarce
 • Czyść filtr – kilka razy w miesiącu sprawdzaj, czy nie zgromadziły się w nim zanieczyszczenia
 • Nie dotykaj drzwiczek – podczas suszenia lub prania w wysokiej temperaturze mogą być gorące. Po skończonym suszeniu również nie otwieraj od razu drzwiczek

SUSZENIE W SUSZARCE BĘBNOWEJ

Jeżeli masz w domu małe dzieci, zwróć uwagę na funkcje zapewniające bezpieczeństwo użytkowania, takie jak blokada panelu sterowania oraz blokada przedwczesnego otwarcia drzwi, która zapobiega otwarciu pralko-suszarki podczas pracy i chroni przed zalaniem.

ILE KOSZTUJE PRALKO-SUSZARKA?

Zakup pralki to wydatek około 1500 zł, natomiast suszarki 2000–2,500 zł. Cena jednego urządzenia, czyli pralko-suszarki (w klasie energetycznej A) zaczyna się od 1800 zł do 3000 zł. Wyższa cena oznacza zwykle większe obroty oraz dodatkowe funkcjonalności. Najdroższe pralko-suszarki kosztują ok. 9 tys. zł. Co je wyróżnia? Kilkanaście różnych programów prania (koszule, nowe tkaniny, outdoor i inne) oraz suszenia (w tym program do pluszowych zabawek, ciemnych tkanin, jedwabiu czy obuwia sportowego). Prędkość wirowania 1600 obrotów na minutę, specjalny bęben Softcare z oświetleniem, możliwość wyboru czasu i stopnia suszenia oraz skracania cyklu prania.

CO LEPSZE: PRALKO-SUSZARKA CZY SUSZARKA I PRALKA OSOBNO?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od tego, ile możesz poświęcić miejsca w domu. Jeżeli masz dużo przestrzeni w łazience, na poddaszu lub dysponujesz osobnym pomieszczeniem na pralnię, wówczas warto wybrać dwa osobne urządzenia – pralkę i suszarkę. Niewielka przestrzeń nie oznacza, że musisz rezygnować z suszarki. W niedużych mieszkaniach lepiej sprawdzi się pralko-suszarka.

MYŚLISZ O SUSZARCE? SPRAWDŹ NASZ PORADNIK:

CO ZROBIĆ ZE STARĄ PRALKO-SUSZARKĄ?

Jeżeli Twoja pralka lub pralko-suszarka mają za sobą lata świetności, nie warto czekać, aż w końcu odmówią posłuszeństwa, i dobrze wybrać nowy energooszczędny model. Nie wiesz, jak pozbyć się starego urządzenia? Przede wszystkim nie wolno wyrzucać pralek i pralko-suszarek ani innych zużytych sprzętów gospodarstwa domowego (dużych i małych) na śmietnik. Najlepiej je oddać przy okazji kupna nowego urządzenia. RTV Euro AGD bez problemu przyjmie starą pralkę lub pralko-suszarkę do utylizacji.

Tutaj dowiesz się więcej o odbiorze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

PRANIE I SUSZENIE Z GWARANCJĄ OSZCZĘDNOŚCI CZASU

Awaria, nieszczelny wąż lub inne usterki już Cię nie zaskoczą, jeżeli wybierzesz nową pralko-suszarkę z przedłużoną gwarancją nawet do pięciu lat. Co zyskujesz dzięki temu? W przypadku zepsucia urządzenia bezpłatną naprawę lub wymianę na nowe.

Wymieniasz AGD w swoim domu? Na szczęście nie musisz od razu kupować wszystkich sprzętów za gotówkę. Możesz skorzystać z zakupów na nieoprocentowane raty.

PAMIĘTAJ

Ostateczna decyzja dotycząca przyznania rat zależy od umowy, na podstawie której jesteś zatrudniony, i wysokości Twojego wynagrodzenia.

MASZ PYTANIA?
SKORZYSTAJ Z ZAKŁADKI "PYTANIA I ODPOWIEDZI"!

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

Proponowane Towary:

Bosch WVH30542EU Wash+Dry HomeProfessional
Hotpoint-Ariston AQD1070D 49 EU/B
Samsung WD80J6410AX
Pralko-suszarki

Samsung WD80J6410AX

3 249 zł 3 099 zł
Do koszyka
Zobacz więcej   
Samsung WD70K5410OW
Pralko-suszarki

Samsung WD70K5410OW

2 999 zł 2 799 zł
Do koszyka
Zobacz więcej   
Indesit IWDE 7105 B EU

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
8 1
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Czym jest technologia HTC Edge Sense?

Sprawdzenie godziny, przeczytanie wiadomości lub maili. Na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile razy w ciągu dnia sięgamy po telefon. Czym jest HTC Edge Sense? Przeczytaj nasz artykuł.
Zobacz więcej   

Mierzymy lodówkę. 7 sposobów na dopasowanie lodówki do kuchni

Jak zmierzyć lodówkę? Na co zwracać uwagę? Poznaj nasz przewodnik po tym, jak dopasować nową lodówkę do swojej kuchni.
Zobacz więcej   

Dlaczego warto kupić odkurzacz pionowy?

Odkurzacze pionowe stają się coraz popularniejsze ze względu na poręczność i łatwość przechowywania. Co jeszcze wpływa na to, że tak wiele osób decyduje się na ten rodzaj odkurzacza? Co warto wiedzieć przed zakupem? Przeczytaj nasz poradnik.
Zobacz więcej   

Znajdź nas