Data publikacji: 14 kwietnia 2020
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Pralko-suszarka – oszczędność czasu czy zbędny bajer?

Poleć znajomemu Drukuj

Jeśli masz małe mieszkanie i cenisz sobie każdy wolny centymetr przestrzeni, a ponadto oszczędność czasu i energii to dla ciebie kwestie priorytetowe, powinieneś wziąć pod uwagę kupno pralko-suszarki. To urządzenie łączące w sobie dwie przydatne w każdym domu funkcje. Przeczytaj i dowiedz się o nim więcej.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na czym polega działanie pralko-suszarki
  2. czy pralko-suszarka nie wpływa negatywnie na stan ubrań
  3. jakie są jej największe zalety
  4. które modele dostępne w sklepach są najlepsze

Pralko-suszarka – jak to działa?

Standardowe działanie pralko-suszarki przebiega w dwóch, dość oczywistych etapach. Ubrania najpierw są prane, a następnie suszone. O ile pranie nie stanowi dla większości osób wielkiej tajemnicy, o tyle suszenie jest już bardziej problematyczne. Świeżo wyprana odzież suszona jest w bębnie urządzenia pod wpływem silnego nadmuchu gorącego powietrza. Po wysuszeniu wilgotne powietrze sprawnie odprowadzane jest do specjalnego filtra, w którym zostaje ono oczyszczone. Schemat taki oznacza, iż pralko-suszarki są urządzeniami kondensacyjnymi, a to z kolei odróżnia je od samodzielnych suszarek do ubrań, które w większości należą do sprzętów wywiewowych. W przypadku tych drugich, po wysuszeniu odzieży wilgotne powietrze odprowadzane jest za pomocą zamontowanego kanału wentylacyjnego. Ich działanie jest zatem bardziej inwazyjne i problematyczne. Długość suszenia jest zależna od wybranego programu, jednak przeważnie trwa w granicach 1–1,5 godziny. Hałas wytwarzany podczas całego procesu jest porównywalny z tym, jaki generuje pralka podczas odwirowywania ubrań. Niektóre modele po zakończeniu suszenia emitują jeszcze kilka nadmuchów chłodnego powietrza. Dzięki temu tkaniny są bardziej świeże i pachnące.

Czy używanie pralko-suszarki oddziałuje na stan ubrań?

Jest to często stawiane pytanie przez osoby rozważające zakup tego urządzenia. Bazuje ono przede wszystkim na powtarzanych opiniach, że wysuszone w taki sposób ubrania skurczyły się, stały się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku, a nawet uległy zniszczeniu poprzez podarcie. Wszystkie te sytuacje są prawdopodobne, jednak mogą się zdarzyć zarówno podczas suszenia, jak i podczas prania w tradycyjnej pralce. Punktem wyjścia jest tutaj ustawienie odpowiedniego programu. Jeśli więc planujesz wysuszyć wełniane swetry bądź jedwabne bluzki, musisz mieć na uwadze, iż niekorzystne będzie przeprowadzenie tego procesu w programie dedykowanym dla bawełny. Ustawienie prawidłowego programu, zarówno dla procesu prania, jak i suszenia (a często te dwie funkcje są ze sobą bezpośrednio powiązane), gwarantuje brak jakichkolwiek uszkodzeń, nawet w przypadku najbardziej delikatnych tkanin.

Proponowane produkty:
Bosch WDU8H54EPL <%– –%>
Candy Smart CSWS 596D/5-S <%– –%>
Hoover AWDPD 496LH/1-S <%– –%>
Hoover AWDPD 4138LH/1-S <%– –%>
Whirlpool FreshCare+ FWDD1071681WS <%– –%>

Pralko-suszarka – jakie są zalety tego urządzenia?

Pralko-suszarki to urządzenia, w których połączenie dwóch funkcji nie obniżyło jakości którejkolwiek z nich. Są to sprzęty niezwykle praktyczne, dzięki którym wykonywanie codziennego prania i rozwieszania go na licznych suszarkach może stać się nieco mniej problematyczne. Pralko-suszarka sprawdzi się w każdym, nawet najmniejszym pomieszczeniu, gdyż nie zajmuje więcej miejsca niż tradycyjna pralka, dla której przestrzeń zarezerwowana jest w każdym domu. Również budżet, jaki trzeba na nią przeznaczyć, nie przekracza znacznie kosztów zakupu zwykłej pralki (zazwyczaj trzeba przeznaczyć ok. 500 zł więcej). Pralko-suszarki dostępne są w wariancie wolnostojącym, ale również takim do zabudowy. Każdy więc znajdzie urządzenie odpowiednie do wystroju swojego wnętrza i własnych preferencji. Pralko-suszarka to jednak przede wszystkim wygoda. Jej posiadanie oznacza brak konieczności ciągłego rozwieszania mokrego prania, a tym samym zbędnego zajmowania przestrzeni w mieszkaniu. Jedyną niedogodnością, jaką można znaleźć w używaniu tego rodzaju urządzenia, jest to, iż wyprana odzież może być mniej świeża i pachnąca, niż taka wysuszona w standardowy sposób. Jednak i tę kwestię można zniwelować poprzez kupno urządzenia oferującego wspomniany wcześniej chłodny nawiew po zakończonym suszeniu. W ten sposób ubrania nie stracą żadnych walorów zapachowych.

Pralko-suszarka – jaki model najlepszy?

Sklepy oferują bardzo szeroką gamę dostępnych modeli pralko-suszarek. Aby ułatwić wybór odpowiedniego urządzenia, prezentujemy 5 najlepszych modeli, których zakupu z pewnością nie pożałujesz. Oto one:

Pralko-suszarka to niezwykle przydatny i funkcjonalny sprzęt, który łączy dwie praktyczne i niezbędne w każdym domu funkcje. Warto więc rozważyć jej zakup i cieszyć się zaoszczędzonym miejscem, czasem i komfortem użytkowania.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Słuchawki to niezbędne akcesorium do smartfona lub po prostu do komfortowego słuchania muzyki. Jaki bezprzewodowy model kupić?
Zobacz więcej   
 Zmywanie to jeden z najmniej lubianych obowiązków domowych. Sprawdź, jakie urządzenie uwolni cię od jego wykonywania.
Zobacz więcej   
 Zestawy kina domowego różnią się parametrami i elementami. Jaki sprzęt wybrać oraz na co zwrócić uwagę?
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów