Data publikacji: 18 lipca 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Pralko-suszarka – czy warto?

Poleć znajomemu Drukuj

Czas to pieniądz. Za pieniądze możesz kupić czas kogoś, kto wypierze Twoje ubrania, możesz też nabyć urządzenie, które Cię wyręczy. A jeżeli masz nadmiar czasu, to możesz go spożytkować nawet na ręczne pranie i rozwieszanie go potem na sznurkach. A czy zakup pralko-suszarki to dobra inwestycja czasu i pieniędzy?


Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak działa pralko-suszarka,
- cczy jej używanie jest bezpieczne dla ubrań,
-pralko-suszarka – czy warto ją mieć.

Jak działa pralko-suszarka?

Wyobraź sobie zwykłą pralkę automatyczną – prawie na pewno masz taką w domu. Wkładasz do niej ubrania, zamykasz małe drzwiczki, naciskasz kilka przycisków albo kręcisz specjalnym pokrętłem, dolewasz bądź dosypujesz środki piorące, a ona po chwili zaczyna swoje czary-mary z użyciem wody. Hałasuje do dwu godzin, pochłania wodę i prąd, a gdy skończy pracę, otrzymujesz mokre pranie, czyli czyste ubrania, które trzeba wysuszyć i wyprasować.
To wie prawie każdy.
Pralko-suszarka i podobnie wygląda, i podobnie działa, a dodatkową funkcją tej pralki jest możliwość wysuszenia ubrań.
Były czasy, kiedy szczytem marzeń był „automat” z prostym wyświetlaczem i tysiącem obrotów. Teraz trwa wyścig o to, która szybciej, więcej, ciszej i taniej wykona za Ciebie pracę, dlatego na dobrą pralkę możesz wydać tysiąc złotych, jak i wielokrotność tej kwoty. Dlaczego więc nie dodać zwykłej pralce kolejnego zadania, znacznie przydatniejszego niż wyposażenie w moduł Wi-Fi? Tak oto przed kilkunastoma laty zagościły na rynku pralko-suszarki, a które obecnie świętują triumf.
Urządzenie, które pierze i suszy, a więc wykonuje dwie niezbędne czynności, to duże udogodnienie. Masz więc możliwość kupienia sprzętu, do którego wkładasz tyle samo albo nawet więcej prania, a po dodatkowych kilkudziesięciu minutach Twoje rzeczy są nie tylko czyste, ale i suche. Żadnych dodatkowych urządzeń, żadnej specjalnej fatygi. Po praniu uruchamia się kolejny tryb pracy i to wszystko, co użytkownik chciałby wiedzieć – wygoda w najczystszym wydaniu.

Czy używanie pralko-suszarki jest bezpieczne dla ubrań?

To uzasadnione pytanie. Często zdarzało Ci się słyszeć, że komuś coś skurczyło się w praniu? To nie mit. A że się podarło? To także prawda. A że zmieniło się i jest teraz nieprzyjemne w dotyku? I to czasami ma miejsce.
Ale zarzuty te dotyczą procesu prania, a nie suszenia. Jeśli Twoja ulubiona bluzka zaraz po praniu jest miękka i pachnąca, a po zdjęciu z kaloryfera staje się sztywna i nieprzyjemna, to suszarka automatyczna nie będzie gorsza od kaloryfera – przeciwnie.
Jednak pralka? Sprawdziliśmy kilkadziesiąt modeli i porównaliśmy je ze sobą. Kliknij tutaj i sprawdź, która będzie najlepsza dla Ciebie.
Skoro już wiesz, że nie wszystkie ubrania nadają się do prania w pralce, a ponadto należy dobierać programy dla różnych gatunków materiałów, to tak samo jest z suszeniem. Jeżeli zakupiłeś pralkę z funkcją suszenia i stosujesz odpowiedni program dla wełny, to wybierz podobny w procesie suszenia.
Pralka i suszarka są bezpieczne dla ubrań, o ile stosuje się je zgodnie z zaleceniami. A jeśli do tego masz sprzęt ze specjalnymi programami do wełny czy jedwabiu, to tym bardziej możesz być pewny, że takie połączenie uczyni Cię szczęśliwszym niż pralka i suszarka kupione osobno.
Proponowane produkty:
Candy SmartPro CSOW 6955T\1-S <%– –%>
Candy Smart CSWS 596D/5-S <%– –%>
Electrolux EW7W368SP PerfectCare 700 <%– –%>
Candy RapidO ROW 4964DXH\1-S <%– –%>
Samsung WD80K52E0ZX <%– –%>

A czy warto mieć pralko-suszarkę w domu?

Tak – to najkrótsza i najlepsza odpowiedź dla większości osób.
Używanie pralki i suszarki jako odrębnych urządzeń ma sens wówczas, gdy posiadasz wystarczająco dużo miejsca na oba urządzenia i nieco ponadprzeciętny budżet. Jeśli przyjmiemy, że masz miejsce tylko na jedną pralkę, a kupowanie artykułów AGD nie jest Twoim hobby, to pralko-suszarka obroni się doskonale.
I choć nie całą swoją garderobę włożysz do tego sprzętu, to z pewnością większość. A to oznacza ogromną oszczędność czasu i koniec mokrych firanek, skarpetek, koszulek i innej odzieży. Urządzenie waży i wygląda jak zwykła pralka. Automat przyzwoitej klasy kupisz za około tysiąc złotych. A do najtańszych modeli pralko-suszarek musisz dopłacić ok. 500 zł. To naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę różnicę w tym, co oferuje jedno i drugie.

CIEKAWOSTKA

Pralko-suszarki, wbrew temu, co widzisz na zdjęciach, nie prasują ubrań. Jeśli włożysz do bębna np. wełniany sweter i ustawisz odpowiedni tryb suszenia, to wyjmiesz mniej pogniecione odzienie. Dbają o to rozmaite systemy wdmuchujące ciepłe albo zimne podmuchy powietrza, które odklejają odzież od bębna. Jednak w dalszym ciągu ubrania będą pogniecione. Pralko-suszarko-maglownice to pieśń przyszłości.


A gdy wrócisz z wczasów pod namiotem albo nie zabezpieczysz należycie szafek z ubraniami na czas remontu, to czeka Cię tydzień prania, suszenia, prania, suszenia... Zaś dzięki pralko-suszarce możesz to wszystko zrobić w jeden dzień!
To nie jest Wi-Fi w zmywarce ani kamera w lodówce, ale jedno z praktyczniejszych rozwiązań, jakie zagościło pod dachami domów w tym tysiącleciu.

Sprawdź też inny nasz artykuł: Jak wyczyścić pralkę?
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Pralka ładowana od góry sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Jej cena zależy głównie od funkcji. 
Zobacz więcej   
 Łazienka z pralką umieszczoną w zabudowie to bardzo modne rozwiązanie. Najpowszechniej ukrywa się ją pod blatem.
Zobacz więcej   
Pochłaniacz zapachów jest niezwykle ważny. Ze względu na szeroki wybór w RTV EURO AGD znajdziemy urządzenie do każdej kuchni. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas