Pralka parowa – oszczędność czasu i pieniędzy czy niepotrzebny bajer?

Joanna

Pralka parowa to nowoczesne urządzenie, dzięki któremu wykonasz pranie szybciej, a także zaoszczędzisz na opłatach za energię elektryczną. Na czym polega jej działanie? Czy warto zainwestować w jej kupno? Na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę, by cieszyć się wydajnym i trwałym modelem?

Bęben pralki z praniem parowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa pralka parowa;
  2. jakie zabrudzenia najskuteczniej usunie pranie parowe;
  3. na co zwrócić szczególną uwagę przy kupnie urządzenia.

Jak działa pralka parowa?

Wkładanie prania do pralki parowej

Tradycyjna pralka do czyszczenia ubrań wykorzystuje wodę, w której zamacza znajdujące się w jej bębnie pranie. Pralka parowa natomiast zasysa wodę do generatora pary – można go nazwać głównym centrum dowodzenia tego urządzenia. Tam błyskawicznie ją podgrzewa do temperatury wrzenia i zamienia w parę. Następnie, za pomocą dyszy natryskowej, para wodna wtłaczana jest do bębna pralki, gdzie ma bezpośredni kontakt z ubraniami. Dochodzi do natychmiastowego przesiąknięcia i nasączenia materiałów wprowadzoną parą – zachodzi proces czyszczenia. Opisane pranie parowe jest znacznie korzystniejsze od tradycyjnego. Po pierwsze, cząsteczki pary (ze względu na mniejsze rozmiary) łatwiej przenikają przez strukturę materiału i szybciej nagrzewają się do wysokich temperatur. Dzięki temu urządzenie zużywa mniej energii, co z kolei korzystnie wpływa nie tylko na stan naszego portfela, ale również środowiska. Po drugie, cząsteczki pary są znacznie mniejsze od wody, więc szybciej się nagrzewają i wnikają w materiał lepiej i głębiej. Ubrania są dobrze wyczyszczone, nawet przy krótszym czasie prania. Mniejsze zużycie wody jest kolejną zaletą prania parowego.

Pralka parowa – z jakimi zabrudzeniami z łatwością się upora?

W przeciwieństwie do innych urządzeń parowych (np. mopów), pralka parowa nie ma tak uniwersalnego zastosowania. Zdecydowanie nie poradzi sobie ona z tłustymi bądź lepkimi plamami. Pralki parowe są mniej skuteczne od tradycyjnych w kwestii usuwania większych zabrudzeń. Do pozbycia się ich najlepsza będzie funkcja prania klasycznego, często dostępna w urządzeniach parowych. W jakich sytuacjach sprawdzi się więc pralka parowa? Jest to urządzenie idealne na co dzień, kiedy potrzebujesz szybko i sprawnie wyprać odzież codziennego użytku. Bez problemu odświeży ona lekko zabrudzone T-shirty, spodnie czy koszule. Kolejną funkcją prania parowego jest dezynfekcja ubrań. Zaledwie kilkanaście minut takiego prania wystarczy, aby zdezynfekować odzież, pozbyć się śladów nieprzyjemnych zapachów i odświeżyć ją. Będzie to idealne rozwiązanie dla osób, które często przebywają w pomieszczeniach pełnych zarazków (np. w czasie pracy) oraz tych, którzy kupują ubrania w second handach. Kolejną zaletą pralki parowej jest fakt, iż po wypraniu ubrania są nie tylko czyste i higieniczne, ale również wygładzone i delikatne, a także bardzo przyjemne w dotyku. Dzieje się tak, ponieważ niewielkie cząsteczki pary wnikają w ubrania i rozprostowują materiał. Większości rzeczy nie trzeba będzie prasować, co pozwoli zaoszczędzić czas i po raz kolejny pomoże obniżyć opłaty za prąd. Godne odnotowania jest też to, iż do krótkiego, kilkunastominutowego, odświeżenia ubrań w pralce parowej nie potrzeba żadnych detergentów. W pewnych sytuacjach będzie to kolejna oszczędność, jaką niesie ze sobą korzystanie z takiego urządzenia. Oczywiście, jeśli będziesz zmagać się z poważniejszymi zabrudzeniami, dodanie proszku do prania okaże się koniecznością.

Polecane pralki

Pralka parowa – jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Ekologiczna pralka parowa ładowana od przodu

Kupowanie samej pralki parowej byłoby wysoce nieopłacalne, z uwagi na fakt, iż nie radzi sobie ona z wszystkimi rodzajami zabrudzeń. Jeśli więc nie jesteś właścicielem dużej pralni ani nie zależy Ci na posiadaniu kilku urządzeń przeznaczonych do czyszczenia ubrań, znacznie korzystniejszą opcją będzie zakup tradycyjnej pralki z funkcją prania parowego. Oto kilka takich modeli dostępnych w sklepach:

  • LG SteamSpa F2J6TY1W – dzięki klasie energetycznej A+++ pralka jest bardzo oszczędna i proekologiczna. Z uwagi na sposób załadunku od przodu, na urządzeniu można ustawić dodatki do łazienki czy przybory kosmetyczne.
  • Electrolux EW7T3372SP PerfectCare 700 – do mniejszych łazienek sprawdzi się model z załadunkiem od góry.
  • Electrolux EW7F348SP PerfectCare – urządzenie ma wbudowaną funkcję SteamCare, znacznie zmniejszającą ilość zagnieceń.
  • Hoover AWMPD 49LH7/1-S – dzięki nowoczesnej technologii, możesz sterować urządzeniem, a także sprawdzać jego stan techniczny za pomocą aplikacji dostępnej na smartfona.
  • Amica DAW 7123 DCiBT Steam Touch – pomimo niskiej ceny, ma bardzo dużo dodatkowych funkcji, takich jak: kontrola piany, możliwość skrócenia czasu prania, możliwość wyboru stopnia zabrudzenia oraz Start/Pauza z opcją dołożenia prania.

Dobra pralka to poważna inwestycja na lata, warto więc porządnie zastanowić się przed jej zakupem i wybrać tę najodpowiedniejszą dla naszych indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj także nasz inny artykuł: Pralka ładowana od góry – jaką wybrać?

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!