Data publikacji: 1 lutego 2018
Autor: Ania S.
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Jaką pralkę kupić? Wybierz najlepszą!

Poleć znajomemu Drukuj
Jeśli szukasz nowej pralki, odpowiedz sobie na kilka pytań, zanim zdecydujesz się na konkretny model. Oferta urządzeń jest obecnie tak szeroka, że bez problemu znajdziesz pralkę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Zastanawiasz się, jaką pralkę kupić? Na początku musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: gdzie ją postawisz (np. w kuchni lub w łazience)? Od tego będzie uzależniony sposób ładowania i możliwość zabudowy.

Pralki wolnostojące to największa grupa urządzeń o zróżnicowanych parametrach i funkcjonalnościach. Sprawdzą się zarówno w niewielkich, jak i bardziej przestronnych wnętrzach. Jeżeli myślisz o zakupie pralki do zabudowy (np. w ciągu szafek), zaplanuj na nią miejsce podczas projektowania kuchni lub łazienki. Pamiętaj, że w przypadku modeli do zabudowy możesz wybierać wyłącznie urządzenia ładowane od przodu. Pralki ładowane od góry potrzebują wolnej przestrzeni (ok. 60 cm) na swobodne otwarcie pokrywy. Wygodnym rozwiązaniem jest pralka do zabudowy pod blatem, która ma zdejmowaną górną pokrywę. Dzięki temu zmieścisz ją pod blatem o wysokości 85 cm.


 

TYPY PRALEK

Wśród pralek są dostępne różne typy urządzeń, które można podzielić ze względu na ich głębokość i tym samym dopasować do wielkości łazienki. Wyróżniamy pralki:

Sprawdź najpopularniejsze pralki standardowe ładowane od przodu o głębokości 50–65 cm.

Zanim zdecydujesz, jaką pralkę kupić, dokładnie zmierz miejsce, w którym planujesz ją postawić. Pamiętaj, że pralka nie będzie stała bezpośrednio przy ścianie, ponieważ ma przyłącze wody zazwyczaj o długości 6–8 cm.

Chcesz kupić pralkę odpowiedniej wielkości? Najpierw dokładnie zmierz powierzchnię, jaką dysponujesz w łazience lub kuchni oraz Twoją starą pralkę (nową w sklepie). To ważne, ponieważ producenci podają wyłącznie wymiary urządzenia bez wystających elementów takich jak wąż.

PRALKA A POJEMNOŚĆ BĘBNA

W zależności od tego, ile osób liczy Twoja rodzina i jak często robisz pranie w ciągu tygodnia, możesz wybrać pralkę z bębnem o wielkości załadunku odpowiedniej do potrzeb. Na rynku są dostępne pralki o pojemności:

JAK DUŻY BĘBEN DLA RODZINY, A JAKI DLA SINGLA?

4–5 kg 6–7 kg Pow. 7 kg
1 osoba Rodzina 2 + 1 Rodzina 2+2 i większa
Mniej niż 4 prania w tygodniu 4–6 prań w tygodniu Więcej niż 6 prań w tygodniu

ILOŚĆ PRANIA A WIELKOŚĆ BĘBNA PRZY TYPOWYM ZAŁADUNKU:

Pamiętaj, że nowoczesne pralki automatycznie ważą wsad i dostosowują ilość detergentu oraz wody do cyklu prania. Oznacza to, że pralka o pojemności 7 kg przy załadunku na poziomie 2 kg zużyje tylko tyle środka piorącego i wody, ile potrzebuje.

RODZAJE BĘBNA

Na efektywność prania wpływa także rodzaj bębna pralki. Producenci pralek wprowadzają różne ulepszenia i modyfikacje bębnów. Oprócz klasycznych znajdziesz również modele z bębnem:

o strukturze diamentu – wyróżnia się mniejszymi otworami w porównaniu do tradycyjnych bębnów. Zapewnia delikatne pranie i zapobiega zaciąganiu się materiałów w otwory bębna. Bęben Diamond znajdziesz w pralkach marki Samsung.

 

o strukturze plastra miodu – podczas prania między odzieżą a ściankami bębna tworzy się cienka warstwa wody, a pranie delikatnie przesuwa się w bębnie. Dzięki temu tkaniny się nie mechacą i nie zaciągają. Bęben SoftCare znajdziesz w pralkach marki Miele.

 

o kształcie kropli wody – bęben posiada specjalną konstrukcję, dzięki której podczas obrotów w lewo skutecznie pierze delikatne tkaniny, a obroty w prawo, które nadają mu większej twardości, pozwalają na dopranie nawet trudnych zabrudzeń. Bęben VarioSoft znajdziesz w pralkach marki Bosch.

 

PRĘDKOŚĆ WIROWANIA PRALKI

Jeśli Ci zależy, aby po praniu odzież była jak najsuchsza, wybierz pralkę o wysokich obrotach wirowania – najlepiej w przedziale od 1000 do 1400 obrotów na minutę. Możesz także wybrać model o obrotach 1500 lub 1600.

NA RYNKU ZNAJDZIESZ PRALKI O OBROTACH:

Pamiętaj: wysokie obroty to suchsze pranie, lecz także bardziej zagnieciona odzież i trudniejsze prasowanie. Dlatego zwróć uwagę, czy pralka, którą wybierzesz, ma możliwość regulowania prędkości wirowania.

KLASA ENERGETYCZNA

Pod względem oszczędności na rachunkach za energię elektryczną najlepszy i najkorzystniejszy jest wybór pralki w klasie A. Im więcej „plusów”, tym lepiej. Taka pralka może się pochwalić niższymi parametrami zużycia nie tylko prądu, lecz także wody, a oprócz tego niższym poziomem hałasu.

Na rynku dostępne są również pralki o wydajności energetycznej lepszej o 10-70% od najwyższej klasy A+++. Skala klas kończy się na A+++, ale producenci robią już modele przewyższające wymagania klasy A+++ np. o 40%.

KLASY ENERGETYCZNE

KLASA ENERGETYCZNA A+ A+++
Pojemność załadunku 6 kg 6 kg
Głośność (pracy/wirowania) 62 dB/75 dB 53 dB/ 73 dB
Roczne zużycie energii 196 kWh 150 kWh
Roczne zużycie wody 9900 litrów 9500 litrów
Tabela ma charakter poglądowy. Poszczególne dane mogą się różnić w zależności od modelu urządzenia i producenta.

Przyjmując uśrednioną cenę za 1 kWh energii elektrycznej (bez opłat za przesył i obsługę) na poziomie 0,50 gr, roczna oszczędność w przypadku pralki A+++, która zużywa o 36 kWh mniej niż A+, wynosi ok. 18 zł. Podobnie jest w przypadku oszczędności na wodzie. Można przyjąć cenę 1 m3 na poziomie 4,5 zł, co daje dla pralki A+ roczny koszt 44, 55 zł, a dla A+++ – 42,75 zł.

PAMIĘTAJ

Cena za energię elektryczną zależy od operatora, a za wodę
od miejscowości, w której mieszkasz, i wybranej taryfy.

ZUŻYCIE WODY (LITR/CYKL)

Do niedawna starsze modele pralek pobierały nawet 100 litrów wody na jeden cykl. Dzięki zaawansowanej technologii nowoczesne modele zużywają nawet 2,5 raza mniej. Niższe zużycie wody to nie tylko mniejsze rachunki, lecz także ochrona środowiska. W zależności od modelu pralki mają zużycie wody na poziomie:

Jak korzystać z pralki, żeby ograniczyć zużycie wody? Jeśli nie masz zbyt wielu rzeczy do wyprania, skorzystaj z funkcji 0,5 wsadu. Dzięki niej Twoja pralka pobierze odpowiednio mniej wody, niż gdybyś wybrał normalny cykl prania przy całym załadunku bębna.

POZIOM HAŁASU

Pralka to jedno z najgłośniejszych urządzeń w domu. Może pracować, emitując hałas na poziomie od 46 do 77 decybeli, a podczas wirowania – na poziomie 72–79 dB. O jego poziomie poinformuje Cię etykieta energetyczna urządzenia. Jeśli masz w domu małe dziecko lub wstawiasz pranie w nocy i nie chcesz budzić domowników ani sąsiadów, wybierz pralkę o jak najniższym poziomie hałasu (najmniejszej liczbie decybeli).

CO WPŁYWA NA POZIOM GŁOŚNOŚCI PRALKI? RODZAJ SILNIKA

SILNIK KOMUTATOROWY SILNIKI INDUKCYJNE SILNIK INWERTEROWY
należy do najgłośniejszych (bezszczotkowe) to ciche silniki jednofazowe, które jednak zapewniają niskie obroty jest zasilany prądem zmiennym i łączy w sobie cichą pracę oraz wysokie obroty

PAMIĘTAJ

Na głośność pracy pralki wpływa również jej odpowiednie wypoziomowanie.

PROGRAMY I FUNKCJONALNOŚĆ

Wybierając nową pralkę, upewnij się, że ma ona podstawowe programy, z których będziesz często korzystać, jak również dodatkowe funkcjonalności.

NAJWAŻNIEJSZE PROGRAMY:

 • opóźnienie startu prania – ta opcja pozwoli Ci ustawić pranie na wybraną przez siebie porę dnia. Dzięki temu, kiedy wrócisz z pracy lub zakupów, będzie na Ciebie czekała wyprana odzież gotowa do wysuszenia.
 • szybkie pranie – sprawdzi się, jeśli chcesz szybko wyprać niewielką ilość rzeczy i nie masz na to dużo czasu. Taki program prania trwa zwykle od 15 do 30 minut.
 • długie płukanie – jeśli jesteś alergikiem lub masz w domu małe dziecko i chcesz, by jego ubranka były dokładnie wypłukane, docenisz tę opcję w swojej pralce.
 • pranie koszul – funkcja, którą polubią zarówno panie, jak i panowie. Pozwala dokładnie wyprać koszule w temperaturze 40°C.
 • pranie wstępne – sprawdzi się w przypadku szczególnie mocno zabrudzonych tkanin.
 • pranie wełny i delikatnych tkanin – jedwabie, szyfony i wełniane oraz kaszmirowe sweterki wymagają łagodnego prania, na minimalnych obrotach wirowania, aby nie zmechacić lub porozciągać delikatnych tkanin. Specjalny program zadba o delikatne pranie cennej garderoby.
 • tryb dla alergików – to zaawansowany program prania stworzony z myślą o osobach cierpiących na wszelkiego rodzaju alergie, których odzież musi być dokładnie wyprana i wypłukana.

DODATKOWE FUNKCJONALNOŚCI:

 • obsługa 1 guzikiem – w niektórych modelach pralek wystarczy nacisnąć jeden przycisk, żeby włączyć pralkę i wybrać najczęściej stosowany program do prania bawełny oraz materiałów syntetycznych. Nie musisz ustawiać temperatury ani wirowania. Jednym przyciskiem możesz również w każdej chwili zakończyć pranie na dowolnym etapie.
 • wyświetlacz elektroniczny – na ekranie LCD wyświetla się m.in. wybrany program prania oraz czas pozostały do końca prania. To wygodne rozwiązanie umożliwiające kontrolę prania na każdym jego etapie.
 • pranie bąbelkowe – proszek zostaje wymieszany z napowietrzoną wodą i dzięki temu tworzy specjalną pianę, która delikatnie oraz skutecznie pierze.
 • zabezpieczenie przed dziećmi – uniemożliwia otwarcie drzwiczek przez dziecko w czasie pracy pralki.
 • pranie parowe – pozwala na szybkie odświeżenie odzieży dzięki wytworzonej w bębnie pralki parze i łatwe prasowanie tkanin.
 • 0,5 wsadu – przydatne, gdy nie masz wystarczającej ilości prania, żeby zapełnić cały bęben.
 • stopniowe regulowanie temperatury i wirowania – pozwala na ustawienie żądanej temperatury i prędkości wirowania.
 • współpraca ze smartfonem – zaawansowane technologicznie pralki pozwalają na zdalne włączenie prania przy pomocy smartfona, jak również na diagnozę usterek przez telefon.

PRALKO-SUSZARKI

Jeśli nie ma masz w domu warunków do suszenia prania lub pierzesz bardzo często, pomyśl o zakupie pralko-suszarki. To urządzenie pozwala nie tylko prać, lecz także suszyć ubrania. Swoim wyglądem przypomina tradycyjne pralki ładowane od przodu. Najczęściej pralko-suszarki są dostępne o głębokości i szerokości 60 cm oraz wysokości 85 cm. Jeśli masz małą łazienkę, wybierz do niej pralko-suszarkę slim o głębokości poniżej 50 cm.

Wśród pralko-suszarek znajdziesz modele o wielkości załadunku prania od 6 do nawet 10 kg. Pamiętaj, że bęben o pojemności np. 8 kg nie oznacza, że wysuszysz 8 kg wypranej odzieży. Najczęściej pojemność suszenia jest nieco mniejsza.

Jeśli pralka ma bęben o pojemności 6 kg – w zależności
od modelu efektywnie wysuszysz 5, 4 lub 3 kg.

Na korzyść pralko-suszarek przemawia to, że zajmują niewiele miejsca w łazience lub kuchni (w porównaniu do dwóch odrębnych urządzeń, czyli pralki i suszarki).

Ile kosztują pralko-suszarki? W cenie już od 2000–2500 zł znajdziesz urządzenie o optymalnych parametrach. Zakup dwóch urządzeń, tj. pralki i suszarki to wydatek rzędu ok. 4500 zł. Na pierwszy rzut oka wybór jest prosty, ale pamiętaj, że powinien być on zależny nie tylko od budżetu, lecz także od innych czynników, np.

 • dostępnej przestrzeni,
 • wielkości rodziny.

Im więcej miejsca oraz im więcej mieszkańców – tym bardziej opłacalny jest zakup zarówno pralki, jak i suszarki. Jeśli jednak masz małe mieszkanie, to możesz spróbować zastąpić oba urządzenia pralko-suszarką.

Chcesz wiedzieć więcej nt. porównania pralko-suszarki i suszarki? Informacje znajdziesz tutaj.

KONSERWACJA PRALKI

Aby przedłużyć żywotność pralki, należy ją odpowiednio pielęgnować – nie dodawać więcej detergentu czy płynu do płukania niż wskazuje etykieta na opakowaniu. Warto również :

 • regularnie czyścić filtr i dozownik na detergenty,
 • raz w miesiącu włączyć pustą pralkę na pranie w temperaturze minimum 60°C,
 • stosować środki zabezpieczające przed osadzaniem kamienia – specjalne odkamieniacze przeznaczone do pralek, które dezynfekują, odtłuszczają i usuwają osady z kamienia na bębnie, grzałce, pompie i wężach.

JAK DBAĆ O PRALKĘ PODCZAS PRANIA:

 • jeśli pierzesz delikatną i drobną bieliznę, korzystaj z woreczków do prania; tak samo rób w przypadku odzieży, która podczas prania może się rozciągnąć (np. rajstopy) lub uszkodzić bęben (np. buty sportowe),
 • jeśli Twoja pralka ma pojemność 6 kg, nie oznacza to, że powinieneś do niej wkładać aż 6 kg odzieży. Żeby pranie było skuteczne – zawsze wkładaj mniej rzeczy, aby w pralce pozostał luz,
 • zawsze zapinaj zamki i guziki pranej odzieży – ochronisz w ten sposób bęben przed zarysowaniami i uszkodzeniami,
 • przed praniem sprawdź wszystkie kieszenie spodni, kurtek i bluzek – drobne przedmioty, które się w nich znajdują (np. monety), mogą uszkodzić bęben.

AKCESORIA

Żeby Twoja nowa pralka długo i sprawnie funkcjonowała, potrzebujesz kilku niezbędnych akcesoriów. Należą do nich:

 • worki do prania – chronią nie tylko delikatną bieliznę, lecz także bęben pralki i uniemożliwiają wkręcenie się w jego otwory tkanin
 • mata antywibracyjna – skutecznie eliminuje drgania, jakie emituje pralka podczas pracy i wirowania
 • środek czyszczący do pralek – regularnie stosowany zapewnia dłuższą żywotność pralki i efektywne pranie
 • łącznik pralki z suszarką – obowiązkowy element, jeśli chcesz bezpiecznie postawić suszarkę na pralce.

CO ZROBIĆ ZE STARĄ PRALKĄ?

Jeśli masz w domu zużytą pralkę i kupujesz w RTV Euro AGD nową, możesz dostarczyć do sklepu starą. W przypadku dostawy do domu, sklep oferuje ci możliwość bezpłatnie z opcji „Mam zużyty sprzęt do oddania”. Pamiętaj jednak, że zużyta pralka musi być odpowiednio przygotowany do odbioru. W pralce nie może znajdować się woda, a przed odbiorem musisz odłączyć ją od instalacji wodnej i elektrycznej. Bezpłatny odbiór zużytej pralki realizowany jest w miejscu dostawy nowego urządzenia.

Więcej informacji o zasadach odbioru zużytego sprzętu znajdziesz tutaj.

GWARANCJA I UBEZPIECZENIE, ZAKUP NA RATY

Kupując pralkę, otrzymujesz od producenta 24 miesiące gwarancji. W RTV Euro AGD możesz również wykupić dodatkową gwarancję na urządzenie nawet na 5 lat. Dzięki temu po ustaniu gwarancji producenta nie będziesz się musiał martwić o serwis pralki w przypadku awarii – skorzystasz z bezpłatnych napraw lub wymienisz sprzęt na nowy.

Zakup nowej pralki możesz też rozłożyć na wygodne i nieoprocentowane raty np. na 20 lub 50.

PAMIĘTAJ

Jeśli masz szczegółowe pytania, możesz skorzystać z funkcji ZADAJ PYTANIE dostępnej
bezpośrednio pod każdą pralką w zakładce PYTANIA I ODPOWIEDZI.


Proponowane produkty:
Electrolux EW6F427WP PerfectCare <%– –%>
Electrolux EW6T14262P PerfectCare 600 <%– –%>
Whirlpool FWSF61252W PL <%– –%>
Whirlpool AWE 4519/P <%– –%>
Indesit IWUD 41252 C ECO EU <%– –%>
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Jeżeli przedłużacz nie sięga do naszego urządzenia lub po prostu mamy za mało kontaktów, należy podłączyć dodatkowe gniazdko. Jak to zrobić?
Zobacz więcej   
Poszukujesz telefonu do 1000 złotych? Sprawdź najlepsze modele dostępne w tym budżecie. 
Zobacz więcej   
Chcąc mieć jeszcze większy komfort oglądania filmów czy seriali, warto postawić na bezprzewodowe słuchawki do telewizora. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas