Powergaming – czym jest i czy jest dozwolony?

Autor: Grzegorz

Gry fabularne – lub, jeśli ktoś preferuje angielską nazwę, role-playing games (RPG) – są formą zabawy towarzyskiej. Ten rodzaj rozrywki wiąże się z wieloma zasadami i systemami, a także różnego rodzaju definicjami, którymi posługują się osoby zainteresowane grą. Przykładem ciekawego określenia jest powergaming. Co to takiego? Czy jest postrzegane pozytywnie? Czy jest dozwolone?

Zestaw do gry fabularnej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. krótkiego wyjaśnienia gier fabularnych
  2. co to jest powergaming

Gry fabularne – krótkie wyjaśnienie

Gra fabularna w świecie fantasy

Powergaming to pojęcie wywodzące się z gier fabularnych, więc warto je krótko omówić. Potocznie zwane rolplejami, gry fabularne to sposób spędzania wolnego czasu z innymi ludźmi. W tego typu zajęciu ogromną rolę odgrywa wyobraźnia, ponieważ wszyscy wcielają się w fikcyjne postacie i kierują ich losami podczas wydarzeń kierowanych przez mistrza gry – osobę, której zadaniem jest bycie swego rodzaju reżyserem, narratorem. Wszystko to jest oparte o jakiś system, czyli mechanikę gry. Z reguły znajduje się to w specjalnym podręczniku, z którego można czerpać niezbędną wiedzę o świecie oraz sposobie prowadzenia gry.

Starając się opisać pojęcie powergamingu, warto wiedzieć właśnie o takich elementach gier fabularnych, jak mechanika. Ma ona spore znaczenie w próbie zdefiniowania powergamingu, a zatem dobrym pomysłem będzie wcześniejsze omówienie między innymi mechaniki. To nic innego, jak sposoby określenia wpływu działań graczy na wydarzenia w rozgrywce. Jeżeli cała zabawa jest oparta na tym, że grupa ludzi się spotyka, a następnie wykorzystuje narrację i wyobraźnię do opisania przygody, to w pewnym momencie pojawia się potrzeba na uczciwe decydowanie o efektach różnych poczynań. Stwierdzenie, że nasz bohater zawsze pokona wszystkie niebezpieczeństwa, będzie po prostu nudne. Właśnie dlatego mechanika rozgrywki, która na przykład zawiera wzory matematyczne do wyliczania różnych rzeczy, czyni grę bardziej atrakcyjną.

Każdy, kto ma jakąś postać, będzie chociażby decydował o rozdzieleniu punktów (siły, zręczności, inteligencji i wielu innych), żeby później wykorzystywać jej mocne strony oraz brać pod uwagę też te słabe. Przykładowo wojownik będzie dobry w rozwiązaniach siłowych, ale gorszy w stosowaniu perswazji. Wiedząc o tym, możemy w końcu przejść do samego wyjaśniania określenia powergamingu.

Polecane gry planszowe
  • 59,99 zł
  • 144,99 zł
  • 129,99 zł
  • 44,99 zł
  • 129,99 zł

Powergaming – co to jest?

Kostka do gry fabularnej

W tradycyjnych grach fabularnych pojęcie powergamingu oznacza mniej więcej to, że ktoś ma priorytetowy cel w świecie gry, na którym się bardzo skupia. Wspomniany priorytet staje się na tyle ważny, że pozostałe aspekty wspólnej zabawy z innymi ludźmi schodzą na drugi plan. Innymi słowy, przykładowy powergamer może chcieć wygrywać wszystkie możliwe walki. Tworzy zatem postać, której punkty rozdziela z chirurgiczną precyzją, nastawioną na wygrywanie starć. Nic innego nie ma znaczenia, czyli na przykład przyjemność płynąca z fabuły, zwiedzania sztucznie wykreowanego świata, przeżywania ciekawych sytuacji z innymi graczami. Takie aspekty są bardzo mało istotne dla powergamera i chce on jedynie skupić się na wykorzystywaniu wszystkich mechanik rozgrywki do wygrywania wszelkich możliwych pojedynków – to tylko przykładowy cel, podany w tym konkretnym przypadku.

Krótko mówiąc, postawa takiego powergamera może być postrzegana jako coś, co ma negatywny wpływ na drużynową rozgrywkę oraz na chęć czerpania przyjemności ze wspólnej przygody (ma on swoje cele i skupia się przede wszystkim na ich realizowaniu). Ktoś mógłby powiedzieć, że zachowanie powergamera jest niesportowe. Jedni będą postrzegać taką osobę negatywnie, a inni wręcz przeciwnie. Ostatecznie nie ma też jednej uniwersalnej definicji i można natknąć się na ich wiele wariantów.

Oczywiście istnieją też gry komputerowe, na PC czy konsole, do których również czasem stosuje się pojęcie powergamingu. Może to być właśnie osoba, która wykorzystuje wszystkie dozwolone mechaniki istniejące w grze komputerowej, żeby przede wszystkim osiągnąć swój cel, na przykład zdobycie najwyższego poziomu postaci. Taki powergamer nie będzie aż tak zainteresowany innymi aspektami gry, jak po prostu wszelkimi sposobami szybkiego zdobycia najwyższego poziomu w rozwoju postaci.

Czy powergaming jest dozwolony? Z reguły definicje tego pojęcia podkreślają, że taka osoba trzyma się granic narzuconych przez samą grę, więc nie łamie żadnych zasad. Skoro nie dochodzi do żadnych oszustw, to działania powergamera nie będą niedozwolone. Bardziej problematyczne może być, jeśli w tradycyjnej grze fabularnej ktoś nadużywa pewnych mechanik i zachowuje się nieuprzejmie. Przykładem takiego działania może być chociażby narzucanie innym efektów jakiejś akcji. Stwierdzenie, że nasza postać uderzyła i tym samym doprowadziła do upadku postaci innego gracza jest nieuprzejme, ponieważ narzuca narrację, z góry informuje, że ktoś się wywrócił – czyli nie dostał szansy na obronę, bo decyzja o wywróceniu się została podyktowana. Taka forma powergamingu może się spotkać z niechęcią innych, a być może nawet brakiem przyzwolenia.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link