Dobry młynek do kawy – co wziąć pod uwagę przy jego wyborze?

Autor: Anna

Dobry młynek do kawy daje Ci pełną dowolność w sposobie przygotowania ulubionej kawy. Niezależnie od tego, czy marzysz o esencjonalnym espresso, włoskim latte czy wyrazistym smaku mokki, dzięki idealnie zmielonym ziarnom uzyskasz zamierzony efekt.

Kawa na wiele sposobów dzięki elektrycznemu młynkowi do kawy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto kupić dobry młynek do kawy
 2. jakie są rodzaje młynków i czym się one charakteryzują
 3. jakie parametry powinien mieć dobry elektryczny młynek do kawy

Dobry młynek do kawy – dlaczego warto go mieć?

Elektryczny młynek do kawy – młynek udarowy

Dobry młynek do kawy to urządzenie, które powinno znaleźć się w domu każdego miłośnika kawy, chyba że inwestuje on w profesjonalny ekspres z automatycznym młynkiem. Jeśli jednak lubisz samodzielnie parzyć kawę, np. w kawiarce albo małym ekspresie na zmielone już ziarna, koniecznie kup dobrej klasy młynek do kawy. W dużej mierze jakość napoju zależy bowiem od samych ziaren, ich zmielenia bezpośrednio przed parzeniem i właściwego poziomu rozdrobnienia. Możesz co prawda kupować gotową, zmieloną już kawę, ale musisz przyznać, że stosowanie próżniowych opakowań tylko w nieznacznym stopniu opóźnia proces jej wietrzenia, a więc i utraty sporej części aromatu i właściwości smakowych. Lepiej więc zrobisz kupując najlepszy młynek do kawy, który pozwoli Ci rozkoszować się intensywnym naparem. Ponadto dzięki niemu rozdrobnisz ziarna w sposób odpowiedni dla danego rodzaju kawy. Ziarna nieco inaczej mieli się bowiem do espresso, inaczej do ristretto, a jeszcze inaczej do parzenia w ekspresie przelewowym.

CZY WIESZ, ŻE...

Dobry młynek do kawy powinien być wyposażony w mechanizm regulacji poziomu zmielenia ziaren. Dzięki temu będziesz mógł wypróbować szereg technik parzenia kawy, dopasowanych do różnych ich rodzajów i intensywności smaku, jaką chcesz uzyskać.

Rodzaje dobrych młynków do kawy

Dobre młynki do kawy mogą mieć różny mechanizm działania. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Do wyboru masz chociażby bardzo proste, ale dobrej jakości ręczne młynki do kawy, które nie wymagają podłączenia do zasilania. Tego typu urządzenia sprawdzają się przede wszystkim wtedy, gdy mielisz kawę okazjonalnie lub chcesz taki młynek zabrać ze sobą na biwak pod namiot. Przy parzeniu większych ilości kawy urządzenie to wymaga włożenia sporego wysiłku w odpowiednie rozdrobnienie ziaren. Jeżeli na co dzień przygotowujesz kawę dla większej liczby osób, lepiej wybierz dobrej klasy elektryczny młynek do kawy. Posiada on specjalną komorę ze stali nierdzewnej, która zapewnia bezpieczeństwo pracy. Najwyższą jakość mielenia gwarantuje zaś wydajny silnik oraz (w zależności od modelu):

 • specjalne noże rozdrabniające (młynki udarowe),
 • płaskie żarna,
 • stożkowe żarna.

Elektryczne młynki do kawy dzieli się właśnie ze względu na zastosowany w nich mechanizm rozdrabniający. Do wyboru są m.in. młynki udarowe z dwuramiennym stalowym ostrzem tnącym. Możesz nimi rozdrobnić nie tylko kawę, ale i różnego rodzaju przyprawy, orzechy lub zboża. Minusem tego rozwiązania jest niestety podwyższona temperatura podczas mielenia, która może powodować gorzki smak kawy. Drugą opcją są żarnowe młynki, które posiadają elementy (ceramiczne lub metalowe) do rozcierania ziaren kawy. Nie generują one ciepła, dzięki czemu kawa zachowuje idealny smak.

Polecane młynki do kawy
 • 139,99 zł
 • 585 zł
 • 89,99 zł
 • 179,99 zł
 • 179,99 zł

Najlepszy elektryczny młynek do kawy – na co zwrócić uwagę?

młynek żarnowy Sage BCG820BKS

Młynki do kawy cieszą się dużą popularnością ze strony użytkowników, a najczęściej wybierają oni modele elektryczne. Decydując się na ten rodzaj młynka, koniecznie jednak sprawdź także inne jego parametry. Przede wszystkim wybieraj modele żarnowe zamiast udarowych, jeśli chcesz wyeliminować ryzyko, że będziesz pił gorzką kawę. Oprócz tego sprawdź koniecznie:

 • moc silnika – to od niej zależy, czy młynek będzie odpowiednio wydajny i dostosowany do Twoich potrzeb. Przy częstym parzeniu kawy warto zainwestować w urządzenie o mocy 150–200 W.
 • Maksymalną pojemność – ona również zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Parametr ten wskazuje, jak dużo kawy możesz przygotować w jednym cyklu. Do wyboru masz zarówno bardzo małe urządzenia o pojemności 35–50 g (np. Eldom MK100S), jak i znacznie większe, które pozwalają od razu zmielić kawę do przygotowania napoju dla kilku osób. Te drugie mają około 120 g pojemności, tak jak np. DeLonghi KG89. Na rynku są także bardzo duże młynki o pojemności 450 g, które sprawdzają się w dużych biurach lub domu wielorodzinnym.
 • Regulację stopnia rozdrobnienia kawy – jak już zaznaczyliśmy, to od niej zależy, czy będziesz mógł dostosować rodzaj zmielonej kawy do napoju, który chcesz przygotować. Regulację taką posiadają np. Melitta Molino 1019-02 (czarny) i DeLonghi KG 521.
 • Zabezpieczenia – młynki to urządzenia wyposażone w bardzo ostre elementy, dlatego warto wybierać te posiadające blokadę włączenia po zdjęciu pokrywy (posiada je np. Bosch TSM6A013B). Dla komfortu pracy wybierz model z antypoślizgowymi nóżkami.
 • Sposób sterowania – postaw na model z programatorem i ekranem LCD, który pomoże Ci ustawić idealne parametry mielenia.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link