Pamięć RAM w telefonie – dlaczego jest ważna?

Autor: Joanna

Pamięć RAM to jedno z istotniejszych kryteriów przy wyborze smartfona. Czy wiesz jednak, czym właściwie jest i jaka jest jej funkcja? Zobacz, do czego służy pamięć RAM w telefonie i jak wybrać właściwą dla swoich potrzeb!

pamięć RAM w telefonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym właściwie jest pamięć RAM w telefonie
  2. jaka pamięć RAM będzie odpowiednia na co dzień
  3. ile RAM-u potrzebujesz, jeśli chcesz grać w gry na telefonie

Pamięć RAM – co to jest?

RAM, czyli Random Access Memory, to szybka pamięć o swobodnym dostępie, która jest niezbędna dla działania każdego komputera, także tego w telefonie. Do czego służy? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to pamięć, w której aplikacje przechowują swoje dane oraz wyniki operacji. Dzięki szybkiemu dostępowi do każdej komórki pamięci komputer nie musi przeszukiwać całej pamięci masowej, lecz szybko znajdzie potrzebne informacje w pamięci podręcznej – a to bardzo przyspiesza działanie aplikacji.

UWAGA

RAM nie jest pamięcią trwałą, czyli nie może służyć do archiwizowania plików. Dlaczego? W pamięci tej przechowywane są tylko te dane, które są aktualnie używane przez system operacyjny i zainstalowane aplikacje – i które zostają zapomniane sekundę po ich wyłączeniu.

Jaka pamięć RAM w telefonie będzie optymalna na co dzień?

RAM w telefonieZastanawiasz się nad tym, jaka pamięć RAM będzie wystarczająca przy standardowej eksploatacji telefonu? Zalecane wartości wyglądają tu następująco:

  • pamięć RAM 1 GB sprawdzi się tylko wtedy, gdy Twój telefon jest wyposażony w lekką nakładkę systemową i ekran o niższej rozdzielczości. Jeśli jednak zainstalujesz na nim więcej aplikacji, będzie działać wolno;
  • pamięć RAM 2 GB stanowi absolutne minimum w przypadku telefonów z ekranem Full HD oraz takich wyposażonych w dużo aplikacji;
  • pamięć RAM 3 GB – jest to pamięć, która najczęściej wystarcza w przypadku grania w większość średnio wymagających gier;
  • pamięć RAM 4 GB lub większa wybierając telefon z taką pamięcią RAM, zyskasz pewność, że wszystko będzie działać szybko i sprawnie – nawet jeśli uruchomisz jednocześnie wiele aplikacji lub otworzysz kilka kart w przeglądarce. Taką pamięć operacyjną znajdziesz chociażby w tym telefonie.

Podsumowując, smartfony z pamięcią RAM do 3 GB w zupełności wystarczą przy codziennym korzystaniu z telefonu, czyli wtedy, gdy korzystasz z niego, dzwoniąc, pisząc SMS-y i surfując po internecie. Większa liczba RAM-u przyda się z koeli, jeśli zamierzasz grać na smartfonie w gry lub oglądać na nim filmy – lub po prostu cenisz sobie komfort płynący z płynnej pracy telefonu bez zacinania.

Jak ograniczyć zużycie RAM-u w telefonie?

telefon z pamięcią RAM 4GBTwój telefon zaczął działać wolniej i się przegrzewa, a jego bateria rozładowuje się dużo szybciej niż do tej pory. To właśnie te objawy powinny skierować Twoją uwagę na pamięć RAM – świadczą bowiem o jej przeciążeniu. Jak ograniczyć zużycie pamięci operacyjnej? Oto kilka sposób, które możesz wypróbować:

  • Usuń to, co niepotrzebne – mowa tu przede wszystkim o nieużywanych pulpitach lub widgetach, które po prostu zajmują miejsce w pamięci operacyjnej, choć wcale ich nie potrzebujesz.
  • Wyłącz aplikacje działające w tle – skoro i tak z nich nie korzystasz, możesz je zamknąć, by nie obciążały pamięci RAM.
  • Zmniejsz liczbę animacji – animowana tapeta czy wygaszacz ekranu może wyglądają ładnie, lecz zjadają mnóstwo pamięci RAM. Rezygnacja z nich może zatem widocznie przyspieszyć czas reakcji urządzenia.

WARTO WIEDZIEĆ

Dość zaskakującym sposobem na czyszczenie pamięci RAM z aplikacji działających w tle jest regularne resetowanie telefonu, np. co dwa dni. Po jego ponownym uruchomieniu wszystkie aplikacje zostaną automatycznie wyłączone.

Pamięć RAM nie jest jednak jedynym kryterium istotym przy wyborze smartfona. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Zajrzyj do tego artykułu i sprawdź!

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów