Oznaczenia prania na metkach, czyli jak odczytywać symbole prania, suszenia i prasowania

Maciej Jagodziński

Pielęgnacja, czyszczenie, suszenie i prasowanie odzieży zależą przede wszystkim od rodzaju tkaniny. Dlatego też producenci ubrań umieszczają na nich szczegółowe informacje dotyczące prawidłowego postępowania. O czym właściwie informują oznaczenia prania na metkach?

Zobacz także: Ranking pralek - najlepsze modele

 

Dlaczego warto zwracać uwagę na oznaczenia prania?

W teorii pranie, suszenie czy prasowanie to bardzo proste zadania z którymi każdy powinien sobie poradzić. Wystarczy zebrać brudne ubrania, wrzucić je do bębna i czekać aż pralka skończy swoje zadanie. Ale czy na pewno? Dobór odpowiedniego programu do rodzaju tkaniny nie jest taki prosty. I właśnie dlatego producenci stosują oznaczenia prania na metkach, które pomogą nam odpowiednio zadbać o ubrania.

Oprócz informacji o rozmiarze czy rodzaju tkaniny, znaki na metkach informują nas w jaki sposób pielęgnować nasze ubranie, aby na długo zachowały swój kolor i rozmiar. To ważne aby zwracać na to uwagę. Oznaczenia prania na metkach mają nam pomóc jak najdłużej cieszyć się niezniszczonymi ubraniami. Chyba, że mamy ochotę nierównomiernie przefarbować swój ulubiony biały szlafrok albo zmienić rozmiar wełnianego swetra od babci.

oznaczenia prania na metkach

Przy obecnie rozwiniętej technologii prania, suszenia i prasowania, trzeba się naprawdę postarać, żeby zniszczyć swoje ulubione ubrania. Pralki automatycznie potrafią dobrać program prania do rodzaju tkaniny, użyć odpowiedniej ilości detergentów czy dopasować ilość obrotów wirowania. Suszarki wyposażone w kondensacyjny system suszenia prania dbają o odpowiednią temperaturę wewnątrz bębna aby nie zniszczyć tkanin. Żelazka posiadają specjalne czujniki zapobiegające przypaleniu ubrań. Wszystko po to, aby jak najmniej ingerować w proces prania. Ale nie każdy rodzaj ubrań nadaje się do prania w pralce lub wybranej temperaturze – o tym informują oznaczenia na metkach. Sprawdźmy co one oznaczają.

 

Symbole prania

Producenci jako pierwsze umieszczają oznaczenia prania na metkach. Dzięki temu wiemy w jaki sposób i w jakiej temperaturze możemy uprać tkaninę. Podstawowy symbol prania to miska z wodą. Oznacza ona, że ubranie można prać na mokro. Na te oznaczenia prania dodawane są kolejne grafiki symbolizujące jakie konkretne działania możemy podjąć. Gdy tkanina może być prania jedynie ręcznie, na oznaczeniu oprócz miski z wodą pojawi się dłoń. Nie możemy wtedy skorzystać z pralki automatycznej. Ilość stopni w jakich możemy uprać nasze ubranie określana jest za pomocą kropek lub cyfry. Czasami wystarczy kropka symbolizująca konkretną temperaturę, a oznaczają one:

 • jedna kropka – pranie maksymalnie w 30°C
 • dwie kropki – pranie maksymalnie w 40°C
 • trzy kropki – pranie maksymalnie w 60°C
 • cztery kropki – pranie maksymalnie w 90°C

 

oznaczenia prania na metkach symbole

Jest to bardzo ważne aby przestrzegać podanych przez producenta optymalnych temperatur prania, abyśmy nie zniszczyli swoich ubrań.

Zastosowanie kreski (podkreślenia) pod miską z wodą oznacza, aby zachować ostrożność podczas prania, czyli korzystać z łagodnego, delikatnego cyklu. Dwie kreski natomiast to pranie bardzo delikatne – należy wybrać najbardziej łagodny program, czyli na przykład jedwab lub wełna ewentualnie tryb prania ręcznego. Dodatkowo oznaczenia prania i symbole mogą być łączone i dla przykładu za pomocą miski z wodą z dwiema kropkami i jedną kreską pod spodem (podkreśleniem), wybieramy program delikatny w temperaturze max 40°C.

 

Polecane pralki

 

Nietypowym symbolem na metkach jest miska z wodą przekreślona krzyżykiem. To oznacza, że taka tkanina nie może być nigdy prana na mokro. Musi zostać wyprana na sucho w specjalnym zakładzie oferującym taką możliwość. 


Oznaczenia wybielania na metkach

Zostało umownie przyjęte, że jako pierwsze umieszczane są oznaczenia prania, natomiast drugie w kolejności symbole na metkach odnoszą się do odporności tkaniny na wybielania i chlorowania. To wbrew pozorom nie jest tak odległa praktyka. Nasze babcie przyzwyczaiły nas do wybielania odzieży i niekiedy chlorowania jej, ale nie wszystkie produkowane ubrania nadają się do takich zabiegów.

Symbole na metkach przedstawione za pomocą charakterystycznego trójkąta równoramiennego to oznaczenia wybielania. Symbol wybielania bez żadnych dodatków oznacza, że tkanina nadaje się do takich zabiegów. Przekreślony krzyżykiem trójkąt informuje o tym, że ubrania nie można wybielać ani chlorować, gdyż zostanie zniszczone. Trójkąt z umieszczonymi literami CL w środku oznacza, że tkanina nadaje się do chlorowania, a trójkąt z dwiema małymi kreskami w środku informuje nas, że można stosować wybielacze tlenowe – czyli dużo lżejsze niż chlor środki wspomagające usuwanie plam.

 

Znaki na metkach – suszenie

Nie tylko praniem i wybielaniem można zniszczyć ubrania, ale także niewłaściwym suszeniem, dlatego kolejne znaki na metkach informują o tym jak odpowiednio suszyć tkaniny. Symbole te mają kształt kwadratu, a te najbardziej istotne – dodatkowo kółko w środku z różnymi oznaczeniami. Kwadrat z kółkiem oznacza, że możemy suszyć ubranie w suszarce bębnowej, natomiast taki sam symbol, ale przekreślony krzyżykiem, oznacza że nie możemy do suszenia używać suszarki bębnowej. Kwadrat z kółkiem i jedną kropką w środku oznacza, że możemy korzystać z suszarki bębnowej ale tylko w niskiej temperaturze. Taki sam symbol ale z dwoma kropkami oznacza średnią temperaturę, natomiast trzy kropki – wysoką. Podobnie jak przy praniu, znaki na metkach oznaczające suszenie mogą dostać dodatkową informację dotyczącą sposobu suszenia – poziomą kreskę pod spodem (podkreślenie). W takiej sytuacji należy suszyć pranie w programie delikatnym.

Inne ikony oznaczające prawidłowe suszenie:

 • Kwadrat z łukiem u góry – tkaninę należy suszyć rozwieszoną
 • Kwadrat z małą kreską poziomą – tkanina może być suszona w pozycji poziomej, są one zazwyczaj bardzo lekkie i delikatne
 • Kwadrat z trzema małymi pionowymi kreskami – oznacza, że tkanina musi być suszona w pozycji pionowej
 • Kwadrat z dwiema kreskami skośnymi w rogu – ubrania z takimi znakami na metkach muszą być suszone w cieniu
 • Przekreślony krzyżykiem prostokąt – takiego ubrania nie należy wykręcać aby odsączyć nadmiar wody

oznaczenia prania
Oczywiście to nie wszystko, ponieważ każde z tych symboli może występować w równych wariacjach w zależności od tego jakiej tkaniny dotyczy. I tak, niektóre ubrania wymagają suszenia poziomego tylko w cieniu. Takie sposób oznaczony będzie kwadratem z pionową kreską w środku i dwoma kreskami skośnymi w rogu. Istnieje wiele możliwych kombinacji a wszystko zależy od tego jaki rodzaj tkaniny zastosował producent. Jednym z najciekawszych symboli na metkach jest zakaz wykręcania – jest to zdecydowanie najbardziej zaawansowany znak graficzny. Warto sprawdzać jakie znaki na metkach dotyczące suszenia mają nasze ubrania, ponieważ niektóre tkaniny można zniszczyć susząc je w nieodpowiedni sposób.

Polecane suszarki do prania
 • 4 599 zł
  Zakres od A+++ do D Karta produktu
 • 3 999 zł
  Zakres od A+++ do D Karta produktu
 • 6 399 zł
  Zakres od A+++ do D Karta produktu
 • 4 749 zł
  Zakres od A+++ do D Karta produktu
 • 5 199 zł
  Zakres od A+++ do D Karta produktu
 • 5 099 zł
  Zakres od A+++ do D Karta produktu
 • 2 299 zł
  Zakres od A+++ do D Karta produktu
 • 5 899 zł
  Zakres od A+++ do D Karta produktu
 • 4 899 zł
  Zakres od A+++ do D Karta produktu
 • 3 999 zł
  Zakres od A+++ do D Karta produktu

 


Symbole na metkach – prasowanie

Symbole na metkach przedstawiające żelazko dotyczą sposobu w jaki ubranie może być prasowane. Pomimo tego, że żelazka zostały wyposażone w odpowiednie czujniki zapobiegające przypaleniom dobrze jest przestrzegać zaleceń producenta aby mieć pewność, że do takowego uszczerbku nie dojdzie. W takich przypadkach najbardziej poszukiwaną ikoną jest symbol żelazka bez żadnych dodatków, który oznacza możliwość prasowania w dowolnej temperaturze.

Tak jak zdążyły nas już przyzwyczaić inne symbole na metkach, tak i te dotyczące prasowania przekreślone krzyżykiem oznaczają całkowity zakaz prasowania. Co ciekawe jest jeden symbol w którym występuje krzyżyk, ale nie oznacza on, że nie możemy prasować. Żelazko z trzema kreskami pod spodem symbolizuje parę, a krzyżyk zakaz używania pary. Takie symbole na metkach oznaczają, że można prasować bez użycia pary.

Żelazko ma możliwość regulacji temperatury, jak zatem odczytać w jakiej mogę prasować? Mówią o tym znane nam już wcześniej kropki:

 • Żelazko z jedną kropką w środku – oznacza, że możemy prasować w temperaturze 110°C. Najczęściej dotyczy tkanin syntetycznych np.: poliester.
 • Żelazko z dwiema kropkami w środku – oznacza prasowanie w temperaturze 150°C, dotyczy tkanin mieszanych np.: bawełna i poliester.
 • Żelazko z trzema kropkami w środku – tkanina z takim symbolem może być prasowana temperaturze 200°C i jest to najczęściej bawełna.

znaki na metkach

Specjalne parownice do ubrań pozwalają na najbardziej delikatne prasowanie, bez konieczności dotykania ubrań. Materiałami, których nie wolno prasować są najczęściej produkty wykonane ze skóry naturalnej, syntetycznej i zamszowej.

 

Polecane żelazka
 • 139,99 zł
 • 419 zł
 • 449 zł
 • 149,99 zł
 • 399 zł
 • 129 zł
 • 299 zł
 • 329 zł
 • 199 zł
 • 119,99 zł
 

Oznaczenia na metkach oznaczające czyszczenie chemiczne

Ostatnie uniwersalne oznaczenia na metkach jakie znajdziemy dotyczą czyszczenia chemicznego. To wskazówki umieszczane głównie dla profesjonalistów i zakładów czyszczących. Czyszczenie chemiczne przeprowadzane przez niewykwalifikowane osoby może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji a czasami sytuacji zagrażających zdrowiu. Symbolem czyszczenia chemicznego jest kółko – a to bez żadnych dodatkowych znaków oznacza możliwość prania chemicznego. Tak jak poprzednie kategorie, kółko przekreślone krzyżykiem zabrania czyszczenia chemicznego.

Kolejne oznaczenia na metkach dotyczące czyszczenia chemicznego informują o konkretnych środkach, które można używać:

 • Kółko z literą A (A w kółku) – tkanina może być czyszczona we wszystkich typach rozpuszczalników organicznych
 • Kółko z literą P (P w kółku) – tkanina z takim symbolem może być czyszczona za pomocą benzyny lub rozpuszczalników węglowodorowych. Zalicza się do nich na przykład terpentyna.
 • Kółko z literą F (F w kółku) – oznacza czyszczenie delikatne za pomocą środków posiadających w składzie czterochloroetylen lub benzen
 • Kółko z literą W (W w kółku) – taki symbol informuje, że dozwolone jest czyszczenie na mokro

 

oznaczenia na metkach

Czyszczenie chemiczne najlepiej jest pozostawić specjalistom i zakładom, które oferują takie usługi. W przeciwnym razie, możemy zniszczyć ubranie lub doznać uszczerbku na zdrowiu.

 

Jak rozpoznać symbole na metkach?

Dzięki wykorzystaniu uniwersalnego systemu znaków i symboli, oznaczenia na metkach nie są takie trudne w rozszyfrowaniu. Każda kategoria ma swoją figurę geometryczną albo symbol. Wspólne dla wszystkich kategorii jest przekreślenie krzyżykiem oznaczające zakaz. Dla kilku kategorii wspólne są też kropki, które odzwierciedlają stopnie temperatury w jakich należy pielęgnować ubrania. Podkreślenie (kreska) lub podwójne podkreślenie symbolu oznacza jak bardzo delikatnie powinna być pielęgnowana tkanina. Istnieją też bardziej skomplikowane symbole, jak na przykład te umieszczane na kwadratach w kategorii suszenie – łuki, kreski w rogu i wszelkie ich kombinacje.


symbole na metkach

 

Oznaczenia na metkach – podsumowanie

Na całe szczęście, gdy ubranie wymaga większej uwagi przy pielęgnacji a symbol może okazać się niejasny – na metce dopisywane są informacje, które wyjaśniają konkretne oznaczenia prania na metkach. Mało tego, niektórzy producenci chcąc zwrócić uwagę użytkowników na metki na swoich produktach decydują się na dodatkowe informacje takie zwracające uwagę na ważne kwestie ekologiczne bądź po prostu zabawne. To rodzaj bonusu dla wytrwałych. Dla przykładu duże firmy odzieżowe zamieszczają informację, że ich ubrania nie były testowane na zwierzętach, co jest bardzo cenną informacją. Po drugiej stronie stroi popularna seria rozrywkowych programów motoryzacyjnych Top Gear – na metkach w ubraniach sygnowanych ich logo zamieszcza informację z goła odwrotną – „Te ubrania były testowane na zwierzętach. Nie pasowały”

Oznaczenia prania na metkach pomagają nam znacząco przedłużyć żywotność ubrań i cieszyć się wyrazistym kolorem i delikatnym materiałem dużo dłużej.

W dzisiejszych czasach, za sprawą nowoczesnych i inteligentnych pralek oraz drobniejszego sprzętu AGD, dobór właściwej temperatury prania i prasowania, a także warunków suszenia nie powinien sprawiać szczególnej trudności. Umiejętność poprawnego odczytywania informacji zawartych na metkach jest podstawą w pielęgnacji i konserwacji tkanin.


Zobacz również inne nasze poradniki:

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!