Jak prać buty w pralce?

Autor: Klaudia

Masz do wyczyszczenia ubłocone trapery lub parę znoszonych trampek i zastanawiasz się, czy pranie butów w pralce będzie dobrym pomysłem? To najwygodniejszy sposób na pozbycie się mocnych zabrudzeń, jednak czy każdy rodzaj obuwia będzie się nadawał do prania automatycznego? Podpowiadamy, jak to zrobić, aby nie zniszczyć obuwia oraz nie uszkodzić bębna pralki. Przeczytaj nasz poradnik!

Czerwone conversy lub trampki w pralce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czy i kiedy można prać buty,

- jak to robić najlepiej,

- jakie jest ryzyko i jak go uniknąć.

Czy i kiedy właściwie możesz wyprać buty?

Zastanawiasz się, jak skutecznie wyczyścić brudne obuwie? Przede wszystkim warto pamiętać, że pranie butów w pralce powinno być ostatecznością. Jest to inwazyjna metoda czyszczenia – gorąca woda, proszek do prania i szybkie obroty bębna sprawiają, że obuwie z delikatnych materiałów może się odkształcić i zniszczyć. Zatem jak wyprać buty w pralce, aby uniknąć takiego efektu?

Najpierw podejmij decyzję – czy pranie butów w pralce jest rzeczywiście konieczne? Być może z zabrudzeniami poradzi sobie wilgotna gąbka czy szczotka. Jeśli jednak na obuwiu są uporczywe, zaschnięte plamy, błoto lub glina, które nie schodzą przy próbach ręcznego usunięcia, warto spróbować prania automatycznego. Zanim włożysz buty do pralki, dobrym pomysłem będzie zeskrobanie jak największej ilości zanieczyszczenia „na sucho”.

Buty sportowe przygotowane do prania

Podobnie jak w przypadku bluzek czy koszul, tak i w kontekście butów materiał, z których je zrobiono, ma ogromne znaczenie. Pranie butów takich jak trampki, tenisówki i innych, które w większości wykonane są z jednolitego materiału powinno przebiegać bez problemów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak prać białe trampki czy jak prać conversy, przeczytaj kolejną część poradnika. A co z obuwiem skórzanym? Jak prać buty zamszowe? Jeśli nie musisz, lepiej nie wkładaj ich do pralki – skóra może zmienić wygląd pod wpływem wody albo wirowania.

Jakich butów kategorycznie nie warto prać w pralce? Nie wkładaj do bębna:

 • butów na obcasie – zastanawiasz się, jak wyprać szpilki? Dla bezpieczeństwa swojej pralki staraj się tego unikać – do czyszczenia takiego obuwia lepiej wykorzystać specjalistyczne środki ze sklepu obuwniczego,
 • butów z drobnymi elementami, jak ćwieki czy koraliki,
 • obuwia roboczego z zaschniętymi plamami z cementu czy innymi ciężkimi zabrudzeniami, które mogą uszkodzić pralkę.

A może nowoczesne pralki rozwiążą i ten problem za Ciebie? Sprawdź, jakie funkcje oferują najnowsze pralki na każdą kieszeń.

Polecane pralki
 • 1 899 zł
 • 1 399 zł
 • 3 699 zł
 • 4 599 zł
 • 3 299 zł

Jak najlepiej prać buty?

Jeśli chcesz wyjąć z bębna pralki kompletne, czyste i pachnące obuwie, warto trzymać się kilku zasad:

 1. Po pierwsze, do bębna wkładaj jak najczystsze, wstępnie umyte ręcznie lub wyszorowane obuwie. Kamienie i piasek stanowią duże wyzwanie zarówno dla bębna pralki, jak i jej przewodów oraz filtrów, a to zwiększa ryzyko uszkodzenia sprzętu.
 2. Zanim zabierzesz się za czyszczenie obuwia, warto przeczytać informacje umieszczone na metce pod językiem lub w pudełku po butach. Producenci załączają zwykle wskazówki, czy i jak prać buty w pralce bezpiecznie. Stosując się do ich zaleceń oszczędzisz sobie mnóstwo czasu i nerwów.
 3. Zależy Ci na delikatnym praniu? Używanie specjalnych siateczek z suwakiem, takich samych jak przy praniu delikatnej bielizny, to najlepszy pomysł. Najlepiej skorzystać z dwóch odrębnych woreczków, po jednym dla każdego buta.
 4. Po trzecie, wyjmij sznurówki i – jeśli to możliwe – również wkładkę. Pozwoli to na dokładne usunięcie wszelkich zabrudzeń, a po praniu Twoje buty szybciej wyschną również w trudno dostępnych miejscach. W przeciwnym wypadku może okazać się, że obuwie jest niedoprane wokół ciasnych splotów sznurówek.
 5. Ustaw odpowiedni program w pralce. Buty należy prać w temperaturze maksymalnie 40 stopni i przy jak najmniejszych obrotach – najlepiej nie więcej niż 500 na minutę. Wybierz program bez wirowania i nie korzystaj z płynu do płukania. Wiele modeli, jak na przykład Indesit IWSC 51052 C ECO PL, posiada program prania ręcznego, oferujący delikatne ruchy bębna i niską temperaturę wody.

WARTO WIEDZIEĆ

Buty często są wrażliwe na wysokie temperatury. Dotyczy to szczególnie skóry naturalnej. Ciepło z kaloryfera może sprawić, że materiał zrobi się sztywny i kruchy, podatny na uszkodzenia. Dlatego pozwól, by Twoje obuwie wysychało w temperaturze pokojowej. Jak najlepiej suszyć wyprane buty? Wyciągnij z nich język i jak najbardziej poluźnij buty, a także nie wplataj sznurówek.

Jakie jest ryzyko prania butów?

Wzorcowo przygotowane do prania buty dziecięce

Nawet jeśli wiesz, jak wyprać buty w pralce automatycznej, zawsze wiąże się to z ryzykiem. Weź to pod uwagę decydując się na tę metodę czyszczenia! Przede wszystkim, obuwie może się rozkleić. Przy jego produkcji używa się kleju, który pod wpływem działania wysokiej temperatury może stracić swoje właściwości. Co więcej, dynamiczne obroty bębna mogą sprawić, że podczas prania w pralce od butów odpadną drobne elementy, na przykład luźno zamocowane fleki, a także ćwieki, cekiny czy łańcuszki.

Materiał może ulec zmacerowaniu – tak dzieje się czasami z obuwiem skórzanym. Każdy, kto już sprawdzał, jak wyprać buty w pralce, wie, że skóra marszczy się i ściąga, przez co obuwie może stać się sztywne. Zazwyczaj szybko daje się to rozchodzić, jednak czasami but pozostanie twardszy. Jest wtedy też bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link