Na co zwrócić uwagę, kupując pralkę?

Autor: Ola

Jaka pralka automatyczna jest najlepsza? Producenci nowoczesnych pralek konkurują ze sobą nie tylko pod względem energooszczędności i perfekcyjnie odmierzanego poboru wody. Wieloma pralkami można sterować za pomocą smartfona. Użytkownik nowoczesnej pralki może nawet instalować nowe programy prania poprzez aplikację na telefonie. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, która bestsellerowa pralka sprawdzi się u Ciebie najlepiej.

Cicha pralka zamontowana pod blatem kuchennym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje pralek automatycznych,

- co to jest i jak działa silnik inwerterowy,

- jakie parametry powinna mieć nowoczesna pralka,

- jakie funkcje mają energooszczędne pralki,

- które programy prania są najbardziej przydatne.

Jakie są rodzaje pralek automatycznych?

Pralki automatyczne możemy podzielić ze względu na różnice w budowie. W kategorii pralek wyróżniamy:

Bosch WLG2426KPL Serie 4 VarioPerfect

Jak widać w poniższym porównaniu popularnych pralek, znaczące różnice pojawiają się w przypadku pojemności. Pralki pełnogabarytowe ze względu na największą głębokość bębna mają największą pojemność. Węższe pralki superslim i slim sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Niektóre modele możesz zabudować pod blatem.

tableka

Bardzo pojemna Hoover DWOL 413AHC3 mieści aż 13 kg tkanin, dzięki czemu jest dobrym wyborem dla minimum 4-osobowych rodzin. Na szczęście dzięki funkcji Kg Mode pralka automatycznie dobiera parametry cyklu do wielkości i zabrudzenia wsadu. Dzięki temu rozwiązaniu pobór wody i energii zostaje zmniejszony, jeśli bęben nie jest całkiem wypełniony.

WSKAZÓWKA

Wybierając pralkę, sprawdź nie tylko maksymalną liczbę obrotów podczas wirowania i opcje regulacji, ale także klasę wirowania i wilgotność resztkową. Te parametry są zależne od siebie. Im wyższa klasa wirowania, tym większa efektywność urządzenia. Pralka z klasą wirowania A pozostawia najmniej wilgotne ubrania.

Jak działa inwerterowy silnik od pralki?

Technologia inwerterowa została zastosowana między innymi w pralkach Electroluxa. Producent daje aż 10 lat gwarancji na silnik inwerterowy, dzięki któremu pralka pracuje cicho, a urządzenie zużywa do 50% energii mniej w porównaniu do pralek wyposażonych w klasyczny silnik.

Silnik inwerterowy to silnik bezszczotkowy, który działa niemalże bezszelestnie, dzięki czemu pralka umieszczona np. w aneksie kuchennym połączonym z salonem nie generuje nadmiernego hałasu zwłaszcza podczas wirowania. Bezszczotkowy silnik:

 • ma dłuższą żywotność i zmniejsza zużycie mechaniczne elementów urządzenia,
 • pracuje ciszej dzięki zastosowaniu indukcji magnetycznej,
 • generuje mniej wibracji, dzięki czemu pralka nawet podczas najszybszego wirowania jest stabilna,
 • wpływa pozytywnie na energooszczędność pralki,
 • zwiększa maksymalną liczbę obrotów bębna na minutę.
Pralka automatyczna z programem dziecięcym

Pralka energooszczędna Electrolux EWF1408WDL2 z klasą A+++ generuje do 1400 obrotów na minutę podczas wirowania. Inne modele z silnikiem inwerter to:

 • Hoover DWOT 611AHC3 o pojemności 11 kg, 11 programami prania i prędkością wirowania do 1600 obrotów na minutę,
 • zdalnie sterowana smartfonem Candy Bianca BWM 1610PH7/1-S o pojemności 10 kg, klasie energetycznej A+++ i sterowaniem elektronicznym,
 • cicha pralka Whirlpool FSCR 80421 z automatycznym doborem wody do załadunku i regulacją temperatury za pomocą wyświetlacza elektronicznego.

Tutaj znajdziesz więcej popularnych pralek z silnikiem inwerterowym.

WSKAZÓWKA

Wybierając cichą pralkę, sprawdź poziom hałasu generowany podczas prania i wirowania. Najcichsze pralki emitują hałas na poziomie poniżej 49 dB podczas prania i poniżej 70 dB w czasie wirowania. Im wyższa będzie prędkość wirowania, tym głośniej będzie pracować pralka.

Z artykułu Pralka z silnikiem inwerterowym – co możesz zyskać, decydując się na taki model? dowiesz się, ile możesz zaoszczędzić dzięki silnikowi bez szczotek.

Najważniejsze parametry nowoczesnej pralki

Bestsellerowa pralka Indesit IWSC 51052 C ECO PL dzięki automatycznemu doborowi wody do załadunku nie wymusza na użytkowniku całkowitego wypełniania bębna o pojemności 5 kg.

Wybierając nowoczesną pralkę, zwróć uwagę nie tylko na jej pojemność, klasę energetyczną, zużycie wody i energii w skali roku oraz wymiary, ale także:

 • sposób regulacji prędkości wirowania – regulacja płynna pozwala użytkownikowi wybrać dowolną liczbę obrotów na minutę w podanym zakresie, regulacja skokowa daje do wyboru z góry określone prędkości, które zwiększają się np. co 100 lub 200 obrotów;
 • sposób regulacji temperatury – programy mogą mieć przypisane temperatury, natomiast dzięki regulacji elektronicznej jesteś w stanie wybrać temperaturę z precyzją do co 1 stopnia;
Pralka automatyczna z mechanicznym pokrętłem
 • opóźnienie startu pracy – dzięki tej opcji możesz zaplanować włączenie pralki o konkretnej godzinie;
 • klasę prania – im wyższa, tym pralka skuteczniej usuwa zabrudzenia;
 • blokadę rodzicielską – dzięki niej dzieci nie mogą przypadkiem zmienić parametrów programu w trakcie pracy pralki;
 • blokadę przedwczesnego otwarcia drzwi
 • wbudowane zabezpieczenie przed zalaniem.

WSKAZÓWKA

W przypadku pralki ładowanej od góry ważne jest miękkie otwieranie drzwi (konstrukcja zawiasów zapobiegająca uderzaniu drzwiczek w pralkę lub dłonie) oraz pozycjonowanie bębna do otwarcia (zatrzymuje się automatycznie drzwiczkami do góry). Niektóre pralki z załadunkiem od góry mogą mieć kółka ułatwiające wysunięcie urządzenia np. podczas sprzątania.

Polecane pralki
 • 2 799 zł
 • 4 699 zł
 • 2 199 zł
 • 1 449 zł
 • 1 349 zł

Najciekawsze funkcje dodatkowe energooszczędnych pralek

Innowacyjne pralki oszczędzają nie tylko wodę i energię, ale także Twój czas dzięki zdalnemu sterowaniu smartfonem. Dzięki aplikacji na komórkę możesz nie tylko sterować zdalnie urządzeniem, np. włączając pranie na godzinę przed powrotem do domu, ale także otrzymywać powiadomienia o dodaniu płynu do płukania czy problemach technicznych. Dzięki funkcji autodiagnostyki dowiesz się, czy usterka wymaga wezwania serwisu. Pralka sterowana telefonem przyspiesza także wybór parametrów prania – aplikacja podpowie najbardziej optymalne ustawienia.

W poradniku Mniej zagnieceń i inne funkcje, które mają nowoczesne pralki zostały opisane urządzenia, dzięki którym można zmniejszyć czas prasowania wypranych ubrań lub nawet całkowicie z niego zrezygnować.

Energooszczędna pralka z wyświetlaczem LCD

Z ciekawszych funkcji warto jeszcze wymienić:

 • AddWash – pralka z funkcją wstrzymywania cyklu prania ma dodatkowe drzwiczki, przez które można dodawać ubrania na dowolnym etapie programu;
 • Eco Bubble – to technologia wytwarzania bąbelek, które wnikają w tkaniny, skuteczniej usuwając zabrudzenia. Dzięki temu rozwiązaniu możesz zmniejszyć zarówno zużycie energii, jak i proszku czy płynu do prania;
 • automatyczne oczyszczanie – np. Amica DAW 6103 LSW dzięki funkcji sterylizacji wnętrza pozwala na utrzymanie urządzenia w czystości;
 • sygnał dźwiękowy końca pracy – pralka Samsung WW70J5446FW daje znać o zakończonym programie.

Na które programy pralki automatycznej warto zwrócić uwagę?

Na programy pralki automatycznej szczególną uwagę powinni zwrócić:

 • alergicy,
 • osoby z wrażliwą skórą,
 • rodziny z małymi dziećmi.
Miele W 685 WCS

Alergicy powinni skłonić się ku pralkom parowym opisanym w poradniku Wybieramy najlepszą pralkę dla alergika. Pralki z programem antyalergicznym dodatkowo płuczą tkaniny, aby dokładnie usunąć z nich najdrobniejsze cząsteczki detergentów. Dobrym pomysłem jest także wybranie pralki z delikatnym programem dziecięcym, np. LG FE0J5NN3W albo Samsung AddWash Slim WW60K42109W, która ma dodatkowo funkcje kontrolujące poziom piany. Dzięki nim urządzenie automatycznie uruchamia płukanie zmniejszające ilość piany. Samsung QuickDrive WW90M741NOO z programem piorącym dziecięce ubranka ma także funkcję Hygiene Steam, czyli odświeżania tkanin parą. W takim trybie pracy pralka automatyczna nie potrzebuje w ogóle detergentów.

Warto też sprawdzić, czy pralka ma tryby pracy dostosowane do rodzajów tkanin, zwłaszcza tych, które powinny być prane ręcznie i bardzo delikatnie. Osobom aktywnym fizycznie przyda się program przeznaczony do prania odzieży sportowej. Ma go pralka Sharp ES-HFH814AW3 i Indesit XWSE 61252 PL, która wyróżnia się ultraszybkim 9-minutowym programem prania i trybem pracy przeznaczonym do oczyszczania butów. Podczas niego bęben wykonuje ruchy tak, aby buty nie odbijały się zanadto od jego ścianek. Dzięki temu nie hałasują i nie są narażone na uszkodzenia przez tarcie. Pralka Indesit ma także specjalny program do odzieży technicznej.

Sharp ES-HFH914AW3

Niektóre modele mają nawet programy przeznaczone do czyszczenia kołder puchowych, firanek, odzieży i pościeli wypełnionej pierzem, bawełny ekologicznej czy jedwabiu. Wysokopółkowa pralka Miele WCR870 WPS TDos XL&WiFi ma tajemniczo brzmiący program impregnacja przeznaczony do odzieży funkcjonalnej (wodoodpornej), dzięki czemu ubrania po praniu zachowują swoje właściwości oddychające.

W artykule Jak prać w pralce? Kilka niezbędnych wskazówek znajdziesz porady dotyczące ekonomicznego prania niezależnie od wybranego programu.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link