Jak wybrać najlepszy multimetr cyfrowy oraz jak go poprawnie używać?

Autor: Joanna

Multimetr to niewielkie urządzenie powszechnie używane w elektronice. Jednak swoje zastosowanie znajduje nie tylko w rękach zawodowych elektroników czy elektryków. Multimetr cyfrowy przyda się w każdym gospodarstwie domowym. Sprawdź, jak wybrać najlepszy multimetr dla siebie.

Mężczyzna używający multimetru do pomiaru prądu.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest multimetr;
 2. jak poprawnie używać multimetru;
 3. jak wybrać najlepszy multimetr dla siebie.

Co to jest multimetr?

Multimetr cyfrowy podłączony do urządzenia, na wyświetlaczu widać wartość pomiaru.

Najprościej rzecz ujmując, multimetr to urządzenie pomiarowe. Ktoś, kto nie jest zainteresowany elektrotechniką ani ogólnie zagadnieniami związanymi z prądem, najprawdopodobniej nie będzie kojarzyć nazwy. Mimo to przynajmniej raz w życiu niemal każdy widział multimetr na własne oczy. Kilkanaście lat temu w powszechnym użyciu znajdował się multimetr analogowy, który wyglądem przypominał prostokątne pudełko. Znajdowała się na nim skala nadrukowana na białym tle oraz czerwona wskazówka przesuwająca się po niej. Obecnie najchętniej wykorzystuje się multimetr cyfrowy, nie tylko ze względu na wygodę odczytu pomiaru, lecz także szerszą funkcjonalność. Jest to niewielkie urządzenie wyposażone w wyświetlacz, pokrętło, szereg przycisków oraz czujnik służący do pomiaru. Aby urządzenie można było zaliczyć do kategorii multimetrów, musi ono posiadać w sobie co najmniej amperomierz, woltomierz oraz omomierz.

Do czego służy multimetr cyfrowy?

Multimetr ma bardzo szerokie zastosowanie. Urządzenie ma prostą budowę, a co za tym idzie – jest dość łatwe w obsłudze. Multimetry cyfrowe wykorzystuje się do pomiarów wielu wartości fizycznych. Do podstawowych należą: pomiar prądu, pola elektrycznego, pola magnetycznego, czasami też temperatury oraz innych wartości. Przykładem jest Flir Termowizyjny multimetr cyfrowy firmy SUNEN, który oprócz wielu funkcji, posiada również kamerę termowizyjną, przydatną w sytuacjach, gdy wymagany jest szczegółowy pomiar temperatur. Komu może być potrzebny multimetr? Z całą pewnością każdemu elektrykowi, elektrotechnikowi, a także niejednej osobie pracującej z prądem i urządzeniami nim zasilanymi. Multimetr uniwersalny znajdzie też swoje zastosowanie w każdym domu. Flir Termowizyjny multimetr cyfrowy cęgowy z Bluetooth dzięki niewielkim rozmiarom, intuicyjnej obsłudze oraz wygodnym cęgom ułatwiającym pomiar może posłużyć do upewnienia się, czy wartość napięcia lub natężenia elektrycznego jest taka, jak być powinna. Multimetr sprawdzi, czy przez urządzenie przepływa prąd i może naprowadzić nas na przyczynę awarii. Dlatego często jest wykorzystywany jako pierwszy przy diagnostyce uszkodzonych sprzętów gospodarstwa domowego. Podsumowując, multimetr pomaga zrozumieć, jak funkcjonują urządzenia elektryczne oraz określić, czy wartości fizyczne w sprzęcie są w normie. Ponadto umożliwia samodzielną identyfikację usterki.

 • 1 979 zł
 • 3 649 zł
 • 99,99 zł
 • 6 699 zł
 • 449 zł

Jak używać multimetru?

Włączony multimetr cyforwy z podłączonymi sondami.

Poprawne użycie multimetru zależy przede wszystkim od zrozumienia podstawowych oznaczeń oraz wskazań na jego wyświetlaczu. Warto więc zakupić urządzenie, które będzie proste w obsłudze oraz będzie posiadało szereg udogodnień przydatnych dla amatora, typu cęgi czy czytelny ekran, jak w wypadku Flira Termowizyjnego multimetu cyfrowego cęgowego.

Na multimetrze spotkamy się z następującymi oznaczeniami:

 • ACV – jest to pomiar napięcia przemiennego. Dobry multimetr będzie miał do wyboru kilka zakresów pomiarowych. Najlepiej zacząć od najwyższej wartości i w razie konieczności ją zmniejszać;
 • DCA – tym skrótem określa się pomiar natężenia prądu stałego. Na multimetrach dostępny zakres prądu stałego jest większy od przemiennego;
 • hFE – oznacza pomiar wzmocnienia stałoprądowego w układzie WE;
 • Ω – chodzi w tym wypadku o rezystancję, a przy użyciu tej funkcji możliwy jest pomiar oporu elektrycznego.

Trudno dokładnie odpowiedzieć na pytanie, jak używać multimetru. Sposób użytkowania będzie znacząco różnił się w zależności od urządzenia, które zechcemy sprawdzić. Inaczej wykorzystamy multimetr przy diagnostyce usterki tostera, a inaczej w wypadku samochodu. Przede wszystkim – chociaż urządzenie jest proste w obsłudze – należy dokładnie przeczytać instrukcję multimetru i nigdy nie używać go niezgodnie z przeznaczeniem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ, jak wszyscy wiemy, niewłaściwie obchodzenie się z prądem może być bardzo niebezpieczne. Jeśli mamy taką możliwość, warto poprosić doświadczoną osobę z rodziny lub grona znajomych, aby pierwszy raz w praktyce wyjaśniła nam, co należy zrobić w konkretnej sytuacji.

Jak wybrać najlepszy multimetr?

Najlepszy multimetr to taki, który będzie odpowiadał stawianym mu wymaganiom. Jeśli będziemy używać go sporadycznie, być może wystarczy zakupić tani multimetr do 100 złotych. Natomiast gdybyśmy chcieli używać go profesjonalnie, warto zaopatrzyć się droższe urządzenie, przeznaczone do intensywnej pracy. Powinno być ono wyposażone w szeroki wachlarz funkcji, jak termowizja oraz szereg zabezpieczeń, typu obudowa odporna na uszkodzenia. Flir Termowizyjny multimetr cyfrowy z elastycznymi cęgami spełni wszystkie te oczekiwania.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link