Data publikacji: 6 listopada 2019
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak wybrać najlepszy multimetr cyfrowy oraz jak go poprawnie używać?

Poleć znajomemu Drukuj

Multimetr to niewielkie urządzenie powszechnie używane w elektronice. Jednak swoje zastosowanie znajduje nie tylko w rękach zawodowych elektroników czy elektryków. Multimetr cyfrowy przyda się w każdym gospodarstwie domowym. Sprawdź, jak wybrać najlepszy multimetr dla siebie.

Mężczyzna używający multimetru do pomiaru prądu.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest multimetr;
  2. jak poprawnie używać multimetru;
  3. jak wybrać najlepszy multimetr dla siebie.

Co to jest multimetr?

Multimetr cyfrowy podłączony do urządzenia, na wyświetlaczu widać wartość pomiaru.

Najprościej rzecz ujmując, multimetr to urządzenie pomiarowe. Ktoś, kto nie jest zainteresowany elektrotechniką ani ogólnie zagadnieniami związanymi z prądem, najprawdopodobniej nie będzie kojarzyć nazwy. Mimo to przynajmniej raz w życiu niemal każdy widział multimetr na własne oczy. Kilkanaście lat temu w powszechnym użyciu znajdował się multimetr analogowy, który wyglądem przypominał prostokątne pudełko. Znajdowała się na nim skala nadrukowana na białym tle oraz czerwona wskazówka przesuwająca się po niej. Obecnie najchętniej wykorzystuje się multimetr cyfrowy, nie tylko ze względu na wygodę odczytu pomiaru, lecz także szerszą funkcjonalność. Jest to niewielkie urządzenie wyposażone w wyświetlacz, pokrętło, szereg przycisków oraz czujnik służący do pomiaru. Aby urządzenie można było zaliczyć do kategorii multimetrów, musi ono posiadać w sobie co najmniej amperomierz, woltomierz oraz omomierz.

Do czego służy multimetr cyfrowy?

Multimetr ma bardzo szerokie zastosowanie. Urządzenie ma prostą budowę, a co za tym idzie – jest dość łatwe w obsłudze. Multimetry cyfrowe wykorzystuje się do pomiarów wielu wartości fizycznych. Do podstawowych należą: pomiar prądu, pola elektrycznego, pola magnetycznego, czasami też temperatury oraz innych wartości. Przykładem jest Flir Termowizyjny multimetr cyfrowy firmy SUNEN, który oprócz wielu funkcji, posiada również kamerę termowizyjną, przydatną w sytuacjach, gdy wymagany jest szczegółowy pomiar temperatur. Komu może być potrzebny multimetr? Z całą pewnością każdemu elektrykowi, elektrotechnikowi, a także niejednej osobie pracującej z prądem i urządzeniami nim zasilanymi. Multimetr uniwersalny znajdzie też swoje zastosowanie w każdym domu. Flir Termowizyjny multimetr cyfrowy cęgowy z Bluetooth dzięki niewielkim rozmiarom, intuicyjnej obsłudze oraz wygodnym cęgom ułatwiającym pomiar może posłużyć do upewnienia się, czy wartość napięcia lub natężenia elektrycznego jest taka, jak być powinna. Multimetr sprawdzi, czy przez urządzenie przepływa prąd i może naprowadzić nas na przyczynę awarii. Dlatego często jest wykorzystywany jako pierwszy przy diagnostyce uszkodzonych sprzętów gospodarstwa domowego. Podsumowując, multimetr pomaga zrozumieć, jak funkcjonują urządzenia elektryczne oraz określić, czy wartości fizyczne w sprzęcie są w normie. Ponadto umożliwia samodzielną identyfikację usterki.

Proponowane produkty:
Flir Pirometr termowizyjny z pomiarem punktowym FoV 50x38,6 stopni <%– –%>
Garett GPS MINI (biały) <%– –%>
Motorola Moto Mods Głośnik JBL Soundboost 2 do Moto Z (niebieski) <%– –%>
Seek Thermal Kamera termowizyjna  CompactPRO iPhone (LQ-EAA) <%– –%>
Seek Thermal Kamera termowizyjna  CompactPRO FastFrame iPhone (LQ-EAAX) <%– –%>

Jak używać multimetru?

Włączony multimetr cyforwy z podłączonymi sondami.

Poprawne użycie multimetru zależy przede wszystkim od zrozumienia podstawowych oznaczeń oraz wskazań na jego wyświetlaczu. Warto więc zakupić urządzenie, które będzie proste w obsłudze oraz będzie posiadało szereg udogodnień przydatnych dla amatora, typu cęgi czy czytelny ekran, jak w wypadku Flira Termowizyjnego multimetu cyfrowego cęgowego.

Na multimetrze spotkamy się z następującymi oznaczeniami:

  • ACV – jest to pomiar napięcia przemiennego. Dobry multimetr będzie miał do wyboru kilka zakresów pomiarowych. Najlepiej zacząć od najwyższej wartości i w razie konieczności ją zmniejszać;
  • DCA – tym skrótem określa się pomiar natężenia prądu stałego. Na multimetrach dostępny zakres prądu stałego jest większy od przemiennego;
  • hFE – oznacza pomiar wzmocnienia stałoprądowego w układzie WE;
  • Ω – chodzi w tym wypadku o rezystancję, a przy użyciu tej funkcji możliwy jest pomiar oporu elektrycznego.

Trudno dokładnie odpowiedzieć na pytanie, jak używać multimetru. Sposób użytkowania będzie znacząco różnił się w zależności od urządzenia, które zechcemy sprawdzić. Inaczej wykorzystamy multimetr przy diagnostyce usterki tostera, a inaczej w wypadku samochodu. Przede wszystkim – chociaż urządzenie jest proste w obsłudze – należy dokładnie przeczytać instrukcję multimetru i nigdy nie używać go niezgodnie z przeznaczeniem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ, jak wszyscy wiemy, niewłaściwie obchodzenie się z prądem może być bardzo niebezpieczne. Jeśli mamy taką możliwość, warto poprosić doświadczoną osobę z rodziny lub grona znajomych, aby pierwszy raz w praktyce wyjaśniła nam, co należy zrobić w konkretnej sytuacji.

Jak wybrać najlepszy multimetr?

Najlepszy multimetr to taki, który będzie odpowiadał stawianym mu wymaganiom. Jeśli będziemy używać go sporadycznie, być może wystarczy zakupić tani multimetr do 100 złotych. Natomiast gdybyśmy chcieli używać go profesjonalnie, warto zaopatrzyć się droższe urządzenie, przeznaczone do intensywnej pracy. Powinno być ono wyposażone w szeroki wachlarz funkcji, jak termowizja oraz szereg zabezpieczeń, typu obudowa odporna na uszkodzenia. Flir Termowizyjny multimetr cyfrowy z elastycznymi cęgami spełni wszystkie te oczekiwania.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Chcąc nabyć najbardziej podstawowy sprzęt grający, subwoofer i wzmacniacz do 500 zł może stać się całkiem niezłą opcją.
Zobacz więcej   
 Praktycznie większość wideorejestratorów 60fps jest w stanie nagrywać przestrzeń wokół samochodu w najwyższej jakości.
Zobacz więcej   
 Stacjonarny telefon komórkowy przydaje się w wielu sytuacjach. Zobacz, jaki model wybrać.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów