Montaż zmywarki do zabudowy – podstawowe zasady

Z tego artykułu dowiesz się:kiedy wybrać zmywarkę do zabudowy jak zabudować zmywarkę czy samodzielny montaż zmywarki do zabudowy jest możliwy
Autor: Ola

Podłączenie zmywarki do zabudowy i jej montaż muszą być wykonane zgodnie z pewnymi zasadami. Zobacz, czym się kierować podczas tej czynności i zdecyduj, czy możesz zrobić to samodzielnie. Samodzielny montaż zmywarki do zabudowy pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, które w innym wypadku zapłaciłbyś profesjonaliście.

Zobacz także: Jaką zmywarkę kupić? Praktyczne porady

Zmywarka do zabudowy – o czym pamiętać?

Montaż zmywarki do zabudowy

Jeśli zależy Ci, aby Twoja kuchnia była maksymalnie estetyczna, z pewnością wybór zmywarki i innych sprzętów do zabudowy będzie najlepszym pomysłem. Takie wyposażenie AGD pozwala nie tylko osiągnąć spójny charakter nawet najbardziej minimalistycznej kuchni, ale także zapewnia łatwiejsze sprzątanie. Musisz tylko pamiętać, że montaż zmywarki do zabudowy jest nieco bardziej skomplikowany niż modelu wolnostojącego.

Montaż i podłączenie zmywarki do zabudowy będzie o wiele łatwiejsze, gdy urządzasz i wykańczasz nową kuchnię. W przypadku gdy chcesz zastosować takie wyposażenie w istniejącym pomieszczeniu, może być to trudne i nie uda Ci się idealnie dopasować do siebie frontów ani ujednolicić idealnie zabudowy zmywarki z resztą mebli i sprzętów oraz wykończenia kuchni.

Decydując się na zmywarkę do zabudowy, pamiętaj szczególnie o tym, że:

 • jej rozmiar będzie bardzo istotny, szczególnie jeśli chcesz ją wpasować w istniejącą zabudowę kuchni,
 • będzie wymagała docięcia lub nowego montażu blatu oraz dopasowania pasujących do reszty frontów i uchwytów,
 • jej wysokość musi być również idealnie dopasowana do reszty sprzętów.

Montaż i podłączenie zmywarki do zabudowy – na czym polega

W przypadku montażu zmywarki do zabudowy niezwykle istotne jest, aby podłączyć ją w odpowiedni momencie, czyli zanim ją zabudujesz. Jeśli okaże się bowiem, że sprzęt jest nieprawidłowo połączony bądź z odpływem, bądź z przyłączem doprowadzającym wodę może dojść do przeciekania czy innej awarii, którą trudno będzie Ci zlikwidować po zabudowaniu zmywarki.

Główną zasadą dotyczącą podłączenia zmywarki do zabudowy jest zatem jej odpowiednie umiejscowienie – najlepiej w pobliżu zlewozmywaka, gdzie zyskasz wygodny dostęp do odpływu i przyłącza doprowadzającego wodę.

Istotną kwestią jest także podłączenie zmywarki do prądu. Musisz zdecydować, do którego kontaktu najlepiej ją podłączyć przed tym, gdy będziesz chciał ją ostatecznie zamontować. Prąd musi być bowiem przewodzony w sposób bezpieczny. Jeśli kabel zmywarki nie sięga do kontaktu, pomyśl o zastosowaniu odpowiedniego przedłużacza.

 • 2 999 zł
 • 3 299 zł
 • 2 449 zł
 • 1 499 zł
 • 2 199 zł
Montaż zmywarki kroku po kroku

Czy wiesz że...

Montaż zmywarki do zabudowy możesz również przeprowadzić w… zwykłej szafce kuchennej. Jeśli znajdziesz taki model, który będzie wymiarami idealnie do niej pasował, masz szansę zainstalować go bez konieczności wykonywania większych zmian aranżacyjnych w kuchni, w tym wymieniania blatu czy frontów. To doskonały sposób na podłączenie zmywarki w istniejącej, a do tego małej kuchni bez ponoszenia dużych kosztów i marnowania czasu. Jedyną bardziej skomplikowaną czynnością może być konieczność przycięcia frontu tak, aby zyskać wygodny dostęp do panelu sterującego zmywarki.

Montaż zmywarki kroku po kroku

Kolejnymi zasadami dotyczącymi prawidłowego montażu zmywarki do zabudowy są:

 • regulacja nóżek tylnych i przednich tak, aby urządzenie stało maksymalnie stabilnie. Pamiętaj, aby wstępnie wyregulować je jeszcze tuż przed wsunięciem zmywaki pod blat, a potem upewnić się, że to już wystarczy bądź potrzebna jest korekta regulacji,
 • przykręcenie zmywarki do zabudowy, czyli użycie specjalnego stelaża,
 • podłączenie zmywarki do instalacji wodnej zgodnie z instrukcją,
 • wykonanie odpowiednich nawierceń we froncie, dokładnie tam, gdzie będzie on połączony ze zmywarką.

Montaż zmywarki do zabudowy – czy potrzebny jest fachowiec?

Candy CDIM 3DS62DJeśli zamieniasz szafkę kuchenną na zmywarkę do zabudowy i posiadasz podstawowe narzędzia i umiejętności techniczne, powinieneś sobie bez trudu poradzić samodzielnie. Pamiętaj, że będziesz potrzebować wiertarko-wkrętarki, ołówka, piłki do drewna czy śrubokrętu.

Niezwykle istotne jest, aby przeprowadzać wszelkie czynności zgodnie z instrukcją i korzystać ze specjalnych (najczęściej dołączonych do zestawu) części.

Kupując zmywarkę do zabudowy bez panelu na jej froncie – np. takiej, jak Electrolux ESL5325LO, nie będziesz musiał nawet docinać drzwiczek szafki czy frontu. Tym samym oszczędzisz sobie trudu i konieczności pożyczania specjalnych narzędzi.

Podłączenie zmywarki do zabudowy i jej montaż nie powinien sprawić Ci wielkiego problemu, a jeśli wykonasz to samodzielnie, zaoszczędzisz na wynagrodzeniu fachowca i nie będziesz musiał czekać na jego usługę.

Sprawdź jeszcze najlepsze modele zmywarek do zabudowy polecane przez zadowolonych użytkowników.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link