Mesh Wi-Fi – co to jest? Jakie zalety posiada?

Autor: Piotr

Mesh to grupa połączonych ze sobą routerów, które w kooperacji tworzą sieć Wi-Fi o powiększonym zasięgu. Systemy mesh chętnie wykorzystywane są w dużych biurach, miejscach publicznych, a także w kilkupiętrowych prywatnych domach. Sprawdź, czym dokładnie jest mesh i w jakich sytuacjach warto z niego skorzystać.

Zbliżenie na działający router Wi-Fi i mężczyznę korzystającego ze smartofna

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest mesh
 2. jak działa sieć mesh Wi-Fi
 3. w jakich sytuacjach warto skorzystać z sieci mesh Wi-Fi

Mesh – co to jest? Jak działa?

Podświetlony symbol dostępu do sieci Wi-Fi podtrzymywany przez dłoń

Mesh, czyli jeden z typów topologii sieci komputerowych, to układ połączeń pomiędzy współpracującymi ze sobą nadajnikami. W przypadku sieci mesh Wi-Fi jednostkami nadającymi są routery, które wspólnie tworzą wielkopowierzchniową internetową sieć bezprzewodową.

System mesh to co najmniej dwa routery działające ze sobą w kooperacji. Urządzenia, stale komunikując się ze sobą, tworzą siatkę (sieć kratową), obejmującą zasięgiem określony obszar. Każde urządzenie (na przykład komputer, telefon czy telewizor) znajdujące się w przestrzeni działania mesh może skorzystać z sieci, a co za tym idzie dostępu do internetu. Jeśli zachodzi potrzeba poszerzenia przestrzeni objętej sygnałem Wi-Fi, wystarczy do mesh dołączyć kolejny nadajnik. W sprzedaży dostępne są zestawy routerów, tworzące gotowe kompatybilne systemy, na przykład ASUS Lyra Mesh WiFi MAP-AC2200 3 szt. lub Tenda Nova MW5s Mesh 3szt.

Sieć mesh Wi-Fi – czy jest stabilna?

System mesh Wi-Fi cechuje się wysoką stabilnością. Działa znacznie płynniej w porównaniu do sieci opartych na routerze i wzmacniaczach sygnału. Użytkownik przemieszczający się po obszarze objętym działaniem mesh – przechodząc przez granice terenów pracy poszczególnych routerów – nie odczuje spadków w jakości sygnału. Dzięki tej niewątpliwej zalecie systemy mesh Wi-Fi można wykorzystywać zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i w miejscach publicznych.

 • 69,99 zł
 • 979 zł
 • 149 zł
 • 129 zł
 • 73,99 zł

System mesh – zalety i wady

Włączony router Wi-Fi na czarnym tle

Jak każde rozwiązanie technologicznie, mesh także ma swoje zalety i wady. Na korzyść sieci mesh Wi-Fi przemawia to, że:

 • skutecznie poprawia dostęp do internetu w ramach sieci bezprzewodowej;
 • sygnał przekazywany jest bez żadnych strat w jakości;
 • jest ona bardzo stabilna;
 • można ją łatwo utworzyć, korzystając z gotowych zestawów kompatybilnych ze sobą routerów;
 • w każdej chwili można zwiększyć zasięg sieci mesh – wystarczy dołożyć kolejny nadajnik.

Mesh posiada natomiast jedną niewątpliwą wadę – jest nią cena. Budowanie sieci kratowej, składającej się z więcej niż dwóch urządzeń, wiąże się ze sporymi kosztami, które mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Wynika to z tego, że sieci mesh nie da się stworzyć z tanich routerów, takich jak TP-LINK TL-WR841N, gdyż urządzenia te nie spełniają wymogów dotyczących wymaganej funkcjonalności.

W jakich sytuacjach warto wykorzystać sieć mesh Wi-Fi?

Mesh można zastosować w niemal każdej sytuacji, gdy występuje problem z dostępem do internetu, a także, gdy następuje zauważalny spadek jakości sygnału sieci Wi-Fi.

W kilkukondygnacyjnych domach o dużej powierzchni jeden router to zwykle za mało. Zapewnienie komfortu korzystania z internetu z każdego miejsca w budynku wymaga użycia wzmacniacza sygnału, takiego jak D-Link DAP-1620 albo Netgear EX2700. Połączenie router-wzmacniacz może oczywiście okazać się skuteczne. Jest to jednak system o trudnej do określenia stabilności. Okazuje się on bowiem podatny na zakłócenia ze strony innych urządzeń elektrycznych oraz barier w postaci, dajmy na to, betonowych, zbrojonych ścian. Działanie systemu mesh jest pewniejsze, a jego cena niekoniecznie musi okazać się znacznie wyższa. Dobrym przykładem jest zestaw TP-LINK Deco E4 Mesh (2 pak).

Mesh Wi-Fi to również najrozsądniejsze rozwiązanie mogące zapewnić dostęp do internetu pracownikom wielkopowierzchniowych biur. Wspominana już wielokrotnie stabilność systemu mesh także w tym przypadku będzie niewątpliwym atutem, szczególnie jeśli mówimy o korporacjach, których pracownicy, aby pracować wydajnie, muszą zazwyczaj posiadać stały i szybki dostęp do sieci internetowej.

Mesh z powodzeniem wykorzystuje się też w przestrzeniach publicznych. W wielu miastach na sieciach kratowych opierają się tak zwane Hotspoty, czyli obszary darmowego dostępu do internetu. Mesh Wi-Fi obecny jest ponadto w urzędach, na niektórych pocztach oraz w zorganizowanych przestrzeniach wypoczynkowych, na przykład nad kąpieliskami czy w parkach. Sygnał internetowy, z którego można skorzystać w galeriach handlowych, z dużym prawdopodobieństwem również przesyłany jest za pomocą sieci mesh.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów