Jak działa wzmacniacz WiFi i czy warto z niego korzystać?

Autor: Łukasz

W wielu domach korzysta się z routerów, które umożliwiają szybki dostęp do internetu z każdego urządzenia, nawet bezprzewodowo. Dzieje się to za sprawą technologii WiFi. Bardzo często spotykamy się jednak z pewnymi problemami, takimi jak zbyt mały zasięg lub ograniczona prędkość pobierania. Zakłócenia sieci pojawiają się z różnych przyczyn, jak na przykład zbyt wiele przeszkód, za duża odległość od routera i tym podobne. Ale możemy temu zaradzić, korzystając ze wzmacniacza WiFi. Co należy o nim wiedzieć?

Kobieta korzystająca z wi-fi na smartfonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa wzmacniacz WiFi
 2. na jakie parametry sprzętu warto zwrócić uwagę
 3. jaki wzmacniacz WiFi wybrać

Jak działa wzmacniacz WiFi?

Mężczyzna korzystający ze smartfona obok bezprzewodowego routera

Nawet najbardziej zaawansowany technicznie router nie jest w stanie zapewnić pełnej prędkości internetu oraz najlepszego zasięgu w całym domu. Sygnał zawsze napotyka pewne problemy, które mogą powodować zakłócenia. Najczęściej jest to powodowane przez przeszkody na drodze od źródła do urządzenia, na którym korzystamy z internetu. Mogą to być ściany, meble i inne przedmioty.

Oczywiście im dalej znajdujemy się od routera, tym zasięg jest gorszy. Najlepiej instalować go w takim miejscu, by odległość od wszystkich urządzeń była podobna i pozwalała na korzystanie z pełni możliwości naszego internetu. Inne działające w domu sprzęty, zwłaszcza te, które używają sieci bezprzewodowej, mogą powodować zakłócenia sygnału WiFi. Internet działa wtedy wolniej lub po prostu przerywa w niektórych momentach.

Na wszystkie te problemy idealnym rozwiązaniem jest wzmacniacz WiFi. To stosunkowo proste urządzenie zapewni większy zasięg oraz sygnał lepszej jakości w dowolnym miejscu domu. Zarówno instalacja, jak i jego używanie są trywialne. Zwykle taki sprzęt składa się ze specjalnych anten, które najpierw zbierają sygnał z naszego routera, odnawiają go, a później przekazują dalej. W ten sposób na większym obszarze dostępny jest internet o pełnej prędkości, bez jakichkolwiek zakłóceń. Cechą charakterystyczną takich urządzeń jest także bardzo niska cena i prosty montaż, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z więcej niż jednego, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

 • 77,89 zł
 • 99,89 zł
 • 165,39 zł
 • 128,99 zł
 • 259 zł

Na jakie parametry sprzętu warto zwrócić uwagę?

Nowoczesny router wi-fi z trzema antenami

Rzecz jasna dostępne na rynku wzmacniacze WiFi różnią się między sobą w niektórych aspektach. Ważne jest, by wybrać urządzenie, które będzie kompatybilne z naszym routerem oraz może obsłużyć internet danej prędkości. Co warto sprawdzić przed zakupem?

 • Szybkość transmisji – jest to jeden z najważniejszych parametrów. Dany wzmacniacz musi obsługiwać prędkość pobierania i udostępniania danych, którą zapewnia nasz dostawca. Inaczej sygnał będzie po prostu w pewnych aspektach okrojony.
 • Anteny – to najważniejszy element każdego wzmacniacza. Na rynku znajdziemy modele z wewnętrznymi oraz zewnętrznymi antenami. Ich ilość również jest uzależniona od sprzętu, który wybierzemy. Zwykle im więcej, tym lepiej, ponieważ sygnał zostanie wzmocniony w większym stopniu.
 • Standard sieciowy – powinniśmy korzystać z urządzenia, które obsługuje możliwie najnowsze technologie. Wystarczy on wtedy na dłuższy czas.
 • Zasilanie – ta kwestia odpowiada głównie za wygodę użytkowania i montaż. Na rynku znajdziemy modele, które wymagają stałego podłączenia do prądu, bezprzewodowe na baterie czy też urządzenia na USB. Dobrze także, by wzmacniacz WiFi posiadał kilka złącz Ethernet, dzięki czemu możliwe będzie podłączenie dowolnego sprzętu bezpośrednio przez kabel.
 • Pasmo przenoszenia – najlepszym rozwiązaniem jest model obsługujący zarówno 2,4 GHz, jak i 5 GHz. W ten sposób każde urządzenie będzie mogło łączyć się z siecią.

Kwestia łatwości konfiguracji natomiast nie powinna być wyznacznikiem tego, jaki sprzęt wybierzemy. Większość modeli wymaga jedynie wpisania hasła do domowej sieci oraz czasami jej nazwy. To wszystko, czego potrzebujemy. Wzmacniacz WiFi podłączamy do gniazdka i jest on gotowy do działania. Należy jednak pamiętać, że jeżeli chcemy połączyć się z internetem, to z listy dostępnych sprzętów wybieramy wzmacniacz, a nie router. To często popełniany błąd, więc warto to wiedzieć.

Jaki wzmacniacz WiFi wybrać?

Bardzo ważne jest to, by wybierać urządzenia od uznanych producentów. Gwarantuje to sprzęt, który nie przestanie działać po tygodniu, ponadto nie musimy martwić się wtedy o kompatybilność. Sprawdzone modele z dobrymi opiniami to idealny wybór, tym bardziej, że na rynku znajdziemy ich naprawdę dużo. Dodatkowo warto wiedzieć, że wzmacniacz WiFi odpowiednio wysokiej jakości zapewni znacznie lepszą jakość sygnału i większy zasięg, przez co korzystanie z internetu będzie przyjemniejsze oraz po prostu wygodniejsze.

Wzmacniacze WiFi różnią się oczywiście także ceną. Zwykle lepiej jest postawić na droższe propozycje, które obsługują więcej pasm przenoszenia i dają pewność co do stopnia wzmocnienia sieci. Przykładowo TP-LINK RE200, D-Link AC1200 DAP-1610 oraz D-Link DAP-1620 to modele z wyższej półki, za które przyjdzie nam zapłacić więcej niż 100 złotych. Oferują one jednak parametry, które w zupełności wystarczą na naprawdę długi czas. Do tego są wyposażone w złącza LAN i obsługują wszystkie najpopularniejsze standardy WiFi. Przy niższym budżecie świetnym wyborem będą tańsze modele, takie jak TP-LINK TL-WA850RE czy D-Link DAP-1325 – one również spełnią swoje zadanie. Zawsze możemy rozszerzać sieć domową o kolejne urządzenia, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by dokupić też więcej wzmacniaczy. Należy jedynie pamiętać, by były one ze sobą w pełni kompatybilne.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link