Waga łazienkowa – modele mechaniczne kontra elektroniczne

Autor: Anna

Regularne sprawdzanie masy ciała jest istotnym elementem dnia nie tylko sportowców, ale także osób dbających o linię. Dobra waga łazienkowa powinna być zatem dokładna. Precyzyjny pomiar pozwala bowiem w porę zmienić nawyki żywieniowe, jeśli skala wskaże zbyt dużo kilogramów.

Czy waga elektroniczna jest lepsza od mechanicznej?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym wyróżnia się waga elektroniczna łazienkowa;
  2. jakie zalety ma waga łazienkowa mechaniczna;
  3. jaka waga łazienkowa będzie najlepszym wyborem.

Waga łazienkowa elektroniczna – jakie może mieć funkcje?

Waga mechaniczna pasuje do łazienek w stylu retro

Wiele osób twierdzi, że waga elektroniczna to najlepsza waga łazienkowa. Dlaczego? Otóż ten rodzaj urządzenia cechuje się przede wszystkim niezwykłą precyzją, nawet do kilku gramów. Ponadto na jej korzyść przemawia fakt, że zwykle jest ona wyposażona w funkcje dodatkowe.

Waga łazienkowa z pomiarem tkanki tłuszczowej to świetny wybór dla osób będących na diecie. Pozwala ona na bieżąco śledzić postępy odchudzania i reagować, jeśli pojawią się jakieś odstępstwa. Co więcej, niektóre modele mogą także analizować tkankę mięśniową lub kostną oraz obliczać BMI. Przykładem jest wykonana ze szkła i stali nierdzewnej elektroniczna waga łazienkowa Beurer BG 13. Oprócz wymienionych funkcjonalności wskazuje ona również dzienne zapotrzebowanie na kalorie i dokonuje pomiaru wody w organizmie. Nie dziwi więc dziwić, że tego rodzaju urządzenia często wybierają sportowcy. Gdy uprawiamy aktywność fizyczną i jednocześnie jesteśmy na diecie, często bywa tak, że waga stoi w miejscu. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie są cięższe od tkanki tłuszczowej. Z tego powodu wiele osób wybierając wagi łazienkowe elektroniczne, docenia w nich właśnie fakt, że monitorują one konkretne parametry. Niektóre modele oferują nawet ich prezentację graficzną, tak jak np. Sencor SBS 6015BK. Świetną wagą łazienkową z pomiarem tłuszczu, wody, mięśni i tkanki kostnej jest Medisana Target Scale 3, dedykowana sportowcom i wyposażona w specjalny tryb stworzony z myślą właśnie o nich.

Jeśli zaś chodzi o minusy, to na pewno będzie nim to, iż urządzenia te są kosztowniejsze w eksploatacji. Baterie do wagi łazienkowej trzeba systematycznie wymieniać. Do tego wagę należy chronić przed nadmiarem wilgoci, co jest często trudne, gdy stoi ona na stałe w łazience. Przypadkowe zalanie może ją niestety trwale uszkodzić. Choć wagi elektroniczne łazienkowe są dość drogie, to często bywają awaryjne. Dlatego decydując się na ich zakup, warto dopytać sprzedawcę o gwarancję.

CZY WIESZ, ŻE...

Mogłoby się wydawać, że mechaniczne wagi będą o wiele tańsze od tych elektronicznych. Choć przeważnie tak jest, dostępne są także modele, za które trzeba zapłacić więcej niż za wagi elektroniczne. Kupując takie urządzenie, masz pewność jego wieloletniego działania.

Wagi łazienkowe mechaniczne – dlaczego wiele osób je poleca?

Waga mechaniczna Tech-Med TM-815

Waga łazienkowa mechaniczna posiada analogowy mechanizm działania. Ma ona tarczę z podziałką oraz wskazówką, która porusza się, jeśli na urządzeniu pojawi się obciążenie. Wiele osób nazywa wagi łazienkowe mechaniczne modelami retro. Podobnie liczne grono często przekonuje się do ich zalet, takich jak np. odporność na wodę czy nieskomplikowany mechanizm działania, który czyni je sprzętem praktycznie bezawaryjnym. Co więcej, za kupnem wagi mechanicznej do łazienki przemawiają też względy ekonomiczne. Urządzenie to nie wymaga użycia baterii, co stanowi dużą oszczędność. Jest jednak i kilka minusów. Wagi łazienkowe mechaniczne cechują się niestety niską precyzją pomiaru. Granica błędu sięgać może w nich nawet do kilograma, a do tego urządzenie nie mierzy tkanki tłuszczowej, a jedynie masę ogólną. Po zakończeniu użytkowania często trzeba użyć pokrętła, by ją wyzerować. Nie można także liczyć w nich na funkcje dodatkowe, jakie często można spotkać w modelach elektronicznych.

Jaką wagę łazienkową kupić?

Wybierając pomiędzy wspomnianymi wyżej urządzeniami, należy zastanowić się, które kryteria liczą się najbardziej. Modele mechaniczne na pewno posłużą o wiele dłużej, bo są praktycznie bezawaryjne. Godna polecenia jest na pewno wykonana z tworzywa sztucznego waga łazienkowa mechaniczna Terraillon T Pro Plus. Ciekawy jest też model Tech-Med TM-915, z czytelną analogową skalą i czterema precyzyjnymi czujnikami nacisku.

Jeśli z kolei kupującemu zależy na inteligentnej wadze łazienkowej, powinien rozważyć modele elektroniczne. Zwykle posiadają one wiele innowacyjnych rozwiązań. Dobry przykład to waga łazienkowa z Bluetooth Xiaomi Mi Body Composition Scale, której zaletą jest możliwość skomunikowania jej ze smartfonem. Współpracuje ona z systemami Android i iOS.

Warto wiedzieć, że waga łazienkowa analityczna to urządzenie, które nie tylko dokonuje pomiarów procentowych masy ciasła, ale także może mieć funkcję rozpoznawania użytkownika. Takie technologiczne rozwiązanie wykorzystuje np. Beurer BF700.

Ponadto w ofercie tego rodzaju urządzeń znajdzie się też coś dla tych, którzy przywiązują wagę do detali. Do łazienek w stylu skandynawskim sprawdzi się wykonana z naturalnego drewna bambusowego elektroniczna waga łazienkowa RAVEN EW001. Tym zaś, którzy poszukują ciekawego wzoru, może spodobać się Vesta EBS02.

W wyborze wagi mogą pomóc Ci także recenzje innych użytkowników na temat poszczególnych modeli. Koniecznie sprawdź nasz artykuł: Wybieramy najlepszą wagę łazienkową – sprawdź opinie naszych klientów. 

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny