Mała zmywarka – jaką wybrać do niedużej kuchni

Matylda Gruman

Nawet jeśli twoja kuchnia jest bardzo mała, nie musisz rezygnować w niej z wygodnych rozwiązań i nowoczesnych AGD. Marzysz o zmywarce, ale obawiasz się, że u ciebie się nie zmieści? Coś nam mówi, że jednak się uda! Przeczytaj, jakie wymiary mogą mieć najmniejsze modele. Poznaj zmywarki wąskie i niskie, nablatowe, wolnostojące i do zabudowy. Sprawdź, czy warto je kupić i gdzie najlepiej zamontować. Zyskasz pomocne urządzenie, które pozwoli ci zaoszczędzić sporo czasu i wody.

 

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. Jaka zmywarka jest polecana do małej kuchni – wymiary i typy urządzeń
 2. Na który model warto się zdecydować
 3. Gdzie umieścić zmywarkę w kuchni
 4. Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając sprzęt idealny
 5. Najmniejsze zmywarki do małej kuchni – podsumowanie

 

Jaka zmywarka jest polecana do małej kuchni – wymiary i typy urządzeń

Jeżeli masz do dyspozycji niewielką przestrzeń kuchenną i już po wstępnych wyliczeniach wiesz, że w żaden sposób nie zmieścisz w niej zmywarki o standardowych wymiarach (60 cm szerokości, 82–85 cm wysokości i 55–60 cm głębokości), mimo wszystko nie rezygnuj z marzeń. Rozejrzyj się za małą zmywarką przeznaczoną do niedużej kuchni. Producenci AGD oferują wiele ciekawych rozwiązań:

 • zmywarki wolnostojące o szerokości do 46 cm – wysokości 84,5–85 cm i głębokości 60 cm. To urządzenia w kompletnej obudowie (z frontem, zdejmowanym blatem i ściankami bocznymi), więc spokojnie mogą stanąć na przykład na końcu ciągu meblowego. Poza podłączeniem do instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej nie wymagają dodatkowych prac montażowych. Są też utrzymane w podobnej kolorystyce jak kuchenki, piekarniki lub lodówki wolnostojące (białe, srebrne, grafitowe, antracytowe, czarne), więc bez problemów dopasujesz je do wnętrza;

wąska zmywarka do zabudowy

 • zmywarki do zabudowy o szerokości do 45 cm – przy wysokości mniej więcej 81–83 cm i głębokości 55–57 cm są przystosowane do montażu pod blatem. Wymagają towarzystwa szafek stojących lub paneli bocznych. Potrzebują również frontu meblowego;
 • zmywarki kompaktowe nablatowe – mają przeważnie do 50 cm wysokości i głębokości oraz 50–56 cm szerokości. Są modelami wolnostojącymi, gotowymi do postawienia na blacie. Ale nadają się też do ulokowania w zabudowie – we wnęce lub szafce pod zlewozmywakiem (o ile producent nie ma przeciwwskazań);
 • zmywarki kompaktowe do zabudowy – nazywane też modułowymi – wymiarowo nie różnią się od nablatowych. Cechują je wysokość i głębokość do 50 cm oraz 55–60 cm szerokości. Są idealne do montażu we wnęce w słupku.

zmywarka modułowa

Oddzielną grupę stanowią rzadziej spotykane zmywarki stołowe – to przenośne urządzenia wielkości minikuchenek mikrofalowych lub lodówek turystycznych o wymiarach nieprzekraczających 50 × 50 × 50 cm. Są przydatne zarówno w kuchni, jak i poza nią – na działce, kempingu itd. Pobierają wodę z kranu albo ze zintegrowanego pojemnika.

Na uwagę zasługują również sprzęty 3 w 1, które łączą funkcje płyty grzewczej z piekarnikiem i zmywarką. A wszystko to w gabarycie 60 × 87 × 60 cm.

 • 1 649 zł
 • 2 199 zł

 

Na który model warto się zdecydować

Odpowiedź na to pytanie można zacząć od zwrotu „to zależy”. Przy wyborze najlepszego modelu warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów – metraż i aranżację kuchni, sposób gotowania, liczbę domowników, budżet domowy i funkcjonalność urządzenia. Potrzebujesz więcej przestrzeni roboczej na blacie? Zdecyduj się więc na model wysoki, do postawienia na podłodze – wykorzystasz jego blat do pracy lub przechowywania. Aby ukryć zmywarkę w ciągu meblowym, wybierz sprzęt do zabudowy.

wąska zmywarka do zabudowy

A jeśli kamuflaż nie ma dla ciebie znaczenia, chcesz wyeksponować AGD i przy okazji zminimalizować koszty, rozejrzyj się za urządzeniem wolnostojącym. Zazwyczaj kosztuje mniej niż jego odpowiednik do zabudowy i nie pociąga za sobą kolejnych wydatków (zakupu blatu, frontu i maskownicy nóżek).

Gdy w kuchni liczą się każdy centymetr i miejsce do przechowywania, bardziej niż na blacie do krojenia zależy ci na szafkach, rozwiązaniem dla ciebie jest najmniejsza zmywarka kompaktowa – do zabudowy lub wolnostojąca. Albo AGD 3 w 1, czyli zmywarka zintegrowana z piekarnikiem i płytą grzewczą. Opcja ta powinna się spodobać także osobom, które rzadko gotują i zmywają.

naczynia w zmywarce

Pamiętaj jednak, że za miniwymiarami kryje się mniejsza pojemność zmywarki. Ten parametr producenci podają nie w litrach, lecz w liczbach kompletów naczyń. W skład kompletu wchodzi zestaw dla jednej osoby: trzy talerze (obiadowe i deserowy), cztery sztućce (łyżka, widelec, nóż, łyżeczka), szklanka, filiżanka oraz kieliszek. Niskie zmywarki kompaktowe są w stanie pomieścić do sześciu kompletów, nieco większe – osiem, natomiast wysokie o szer. 45 cm – nawet do trzynastu.

 

Gdzie umieścić zmywarkę w kuchni

Przede wszystkim kieruj się zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji montażu i obsługi sprzętu. Upewnij się na przykład, czy konkretny model na blat może być zamontowany pod zlewem lub w szafce w słupku. Na jakiej wysokości? W jakiej odległości od przyłączy instalacyjnych (wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych)?

Pamiętaj, że zarówno zmywarki nablatowe, jak i modułowe oraz wysokie stojące potrzebują stabilnego, równego i mocnego podparcia.

Urządzenia kompaktowe modułowe łatwo wkomponujesz w przestrzeń pod blatem albo w słupku. Postaraj się tylko, by dolna linia zmywarki pokrywała się z linią blatu. Wyżej umieszczony sprzęt będzie niewygody w użyciu i może się znajdować zbyt daleko od punktów instalacyjnych. Z tych samych powodów nie montuj też niskiej zmywarki przy samej podłodze.

zmywarka do małej kuchni

Planując miejsce dla malutkiej zmywarki, weź pod uwagę również zlewozmywak. Najlepiej, by znajdował się tuż obok. Nie dość, że wykorzystasz jego przyłącza wodno-kanalizacyjne, to jeszcze docenisz podczas wkładania do zmywarki mocno zabrudzonych lub nieładnie pachnących naczyń, które należy opłukać pod bieżącą wodą.

Polecane zmywarki
 • 1 249 zł
 • 1 799 zł
 • 1 499 zł
 • 1 449 zł
 • 1 399 zł
 • 1 349 zł
 • 1 349 zł
 • 1 399 zł
 • 1 449 zł

 

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając sprzęt idealny

Poza wspomnianymi wymiarami i pojemnością zmywarki uwzględnij podczas zakupu również takie parametry i rozwiązania, jak:

 • zużycie wody – najmniejsze urządzenia kompaktowe do umycia 6–8 kompletów naczyń potrzebują mniej więcej 8 litrów wody. Wyższe wolnostojące i do zabudowy zużywają przeważnie 8–10 litrów na cykl (do 8–10 kompletów). Na rynku dostępne są też modele wyjątkowo oszczędne pod względem „lania wody”, które do umycia 10 kompletów nie wykorzystują jej nawet 7 litrów;
 • zużycie prądu – najbardziej energooszczędne są modele z klasy energetycznej A, następnie B, C, D, E, F;
 • poziom hałasu – współczesne zmywarki są dość ciche. Najdyskretniej pracują urządzenia do zabudowy, niektóre z nich wytwarzają dźwięki nieprzekraczające 43 dB. Wolnostojące i kompaktowe generują hałas do 48 dB;
 • nowoczesne technologie – małe wymiary nie dyskwalifikują sprzętów pod względem zaawansowanych funkcji. Najlepsze zmywarki wyposażono m.in. w automatykę zmywania (automatyczne mycie kontrolowane na bieżąco przez czujniki zabrudzenia wody czy temperatury), inteligentne sensory systemu samooczyszczania, dwie strefy zmywania, automatyczne uchylanie drzwi po skończonej pracy lub zdalne sterowanie za pomocą smartfona;
 • przydatne programy – jeżeli zależy ci na idealnie czystych naczyniach, wybierz zmywarkę z programem higienicznym i specjalnym filtrem antybakteryjnym, który hamuje namnażanie się mikroorganizmów. Żyjesz w biegu? Docenisz więc program szybki (trwa 30–60 min). A jeśli na sercu leżą ci ekologia i ekonomia (mniejsze wydatki na wodę i energię elektryczną), szukaj w nowej zmywarce programu eco. O pozostałych, równie funkcjonalnych programach przeczytasz w artykule Jaką zmywarkę wybrać. Praktyczne porady.

panel sterowania w zmywarce

Przed zakupem sprzętu idealnego sprawdź jeszcze w karcie produktu, jakie wielkości naczyń obsługuje zmywarka. W przypadku modeli kompaktowych o wysokości 45 cm mogą to być na przykład talerze, garnki lub akcesoria nie wyższe niż 30 cm. Potrzebujesz więcej przestrzeni? Rozejrzyj się więc za wysokim modelem, najlepiej z możliwością regulacji koszy. Godne polecenia wysokie zmywarki o szerokości 45 cm do zabudowy przedstawiamy w naszym rankingu.

Polecane zmywarki

 

Najmniejsze zmywarki do małej kuchni – podsumowanie

Czy warto kupić małą zmywarkę do niedużej kuchni? Jak najbardziej! Mimo małych wymiarów zewnętrznych, np. 50 × 50 × 50 cm lub 45 × 82 × 55 cm, urządzenia mają całkiem spore pojemności. Mieszczą od 6 do 13 kompletów naczyń. Korzystają z najnowszych technologii, które gwarantują świetne efekty mycia, cichą pracę oraz niskie zużycie wody i prądu.

Stanowią idealne rozwiązanie dla jednej/dwóch osób. Są kompaktowe i zajmują niewiele miejsca w kuchni. Dzięki temu, że występują w różnych wersjach – wolnostojących i do zabudowy, wysokich i niskich – łatwo można dopasować je do swoich potrzeb.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!