Data publikacji: 22 maja 2017
ARTYKUŁ - PORADNIK

Lokówka - jak wybrać?

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Wybierając lokówkę musisz zadecydować, jaki typ urządzenia jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni:
W wyborze najlepszego modelu pomoże Ci ten poradnik.
Lokówka tradycyjna ma metalowy trzon nagrzewający się do wysokiej temperatury, klips przytrzymujący włosy i rączkę. Jest prosta w obsłudze. Średnica loków jest zależna od średnicy trzonu lokówki. Pamiętaj jednak, że używając tradycyjnej lokówki musisz mieć pewną wprawę, aby nie oparzyć się gorącym trzonem lub nie spalić włosów. Poza tym wysoka temperatura niszczy włosy, dlatego nie powinno się używać jej codziennie.

 

Lokówka tradycyjna jest bardzo prosta w obsłudze. Podczas jej używania trzeba jednak uważać, aby nie zniszczyć włosów zbyt wysoką temperaturą.
Lokówka tradycyjna
Jeżeli szukasz urządzenia, przy pomocy którego będziesz mogła na co dzień modelować włosy, wybierz lokówko-suszarkę. Jest to suszarka z nakładką w kształcie okrągłej szczotki do włosów, przez którą przepływa powietrze. W wygodny sposób podkręcisz nią włosy, bez obawy o ich łatwe uszkodzenie, gdyż temperatura powietrza nie jest bardzo wysoka, przez kilkanaście sekund ogrzewania włosy nie spalą się.

 

Dla osób, które szukają urządzenia do codziennego modelowania włosów bardzo dobrym rozwiązaniem jest lokówko-suszarka.
Lokówko-suszarka
Niektóre lokówki tradycyjne są wyposażone w dodatkowe końcówki. Gdy użyjesz końcówki wąskiej i na nią nałożysz nasadkę spiralną, ułożysz włosy w pukle. Płaska lub trójkątna końcówka pozwoli uzyskać nietypowy skręt. Plastikowa nasadka z ząbkami pomoże w podkręceniu końcówek. Jeżeli chcesz prostować włosy wśród wyposażenia powinna być końcówka z prostownicą.

Efekt rozplecionych warkoczyków uzyskasz dzięki płytkom karbownicy włożonym do końcówki z prostownicą.

 

Jeden uniwersalny uchwyt oraz wymienne końcówki wraz z grzałkami – takie rozwiązanie pozwala szybko i wygodnie ułożyć niemal dowolną fryzurę.
Jeden uniwersalny uchwyt oraz wymienne końcówki z grzałkami
Również lokówko-suszarki mogą mieć dodatkowe końcówki. Jeżeli masz krótkie włosy, odpowiednia będzie wąska szczotka, na którą będziesz mogła je nawinąć. Szeroka szczotka skutecznie podniesie włosy u nasady, pozwoli też wymodelować końcówki półdługich i długich fryzur. Gdy szczotka ma plastikowe ząbki, łatwiej zsunie się z włosów, dlatego wybierz ją, gdy masz kręcone, grube lub dłuższe włosy.

Gdy łatwo się plączą, dodatkowym udogodnieniem okaże się szczotka z chowanymi ząbkami. Jeżeli chcesz modelować włosy delikatne i cienkie, najbardziej odpowiednia będzie szczotka z włosia, szczególnie z obrotową końcówką.

Pomoże Ci ona bezproblemowo wymodelować fryzurę - zadba o to, abyś jak najprościej uniosła włosy u nasady. Efekt będzie porównywalny do zabiegów w salonie fryzjerskim! Głowice lokówko-suszarek pokryte sa powłoką ceramiczną, dzięki czemu opórcz jonizowania włosów, chroni je przed wysoką temperaturą. Różne grubości szczotek dają ci większe pole do popisu, w zależności od humoru możesz wykreować rozmaite fryzury. Wystarczy odrobina wprawy i fantazji.


 

Specjalna szczotka z włosia, którą można znaleźć w wielu zestawach z lokówko-suszarkami, idealnie nadaje się do modelowania delikatnych i cienkich włosów.
Szczotka z włosia
Pośród wymiennych końcówek może być także koncentrator, czyli wąska nakładka bez szczotki, którą możesz suszyć włosy oraz dyfuzor, podnoszący włosy u nasady i nadającym im objętości. Występują także modele z obrotową szczotką, dzięki czemu podkręcanie włosów jest jeszcze łatwiejsze. Po wciśnięciu przycisku szczotka obraca się, wystarczy przyłożyć ją do włosów, aby same nakręciły się na nią.

 

Wśród wymiennych końcówek dostarczanych wraz z lokówkami można znaleźć m.in. wąską nakładkę bez szczotki (tzw. koncentrator) oraz obrotową szczotkę, dzięki której podkręcanie włosów jest jeszcze łatwiejsze.
Różne końcówki do lokówki
Jeśli chciałabyś robić na włosach fale, wybierz kolejny typ lokówki, tzw. falownicę. Ma trzy metalowe, grube, okrągłe bolce pomiędzy które wkładasz włosy. Pod wpływem wysokiej temperatury bolców włosy skręcają się tworząc fale. To urządzenie bez wymiennych końcówek, proste w obsłudze.

Proponowane Towary:

Philips Sublime Ends BHB871/00 <%– –%>
Remington CI86X5 <%– –%>
Philips Style Care BHB864/00 <%– –%>
Babyliss AS200E <%– –%>
Philips Sublime Ends BHB868/00 <%– –%>

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując lokówkę

Lokówki tradycyjne mogą mieć moc od 14 do 55 W, falownice około 60 W. Im wyższa moc, tym urządzenie szybciej nagrzeje się i będzie gotowe do użycia. Lokówko-suszarki mają moc od 200 do 1200 W. Urządzeniem o wyższej mocy możesz szybciej wysuszyć włosy, bo nawiew powietrza jest większy.
W lokówko-suszarkach ważna jest możliwość regulacji temperatury nadmuchu, zwłaszcza jeżeli masz delikatne włosy. Im większa liczba poziomów temperatury, tym lepiej możesz dostosować ją do rodzajów włosów oraz oczekiwanego efektu.

Dzięki wyższej temperaturze szybciej uzyskasz silniejszy efekt skręcenia, ale to przesusza włosy, niższa temperatura pozwoli w delikatniejszy sposób skręcić włosy, jest odpowiednia do włosów zniszczonych i delikatnych. Większość lokówko-suszarek ma dwa poziomy temperatury, niektóre mają ich trzy. Lokówki tradycyjne i falownice przeważnie nie mają możliwości regulacji temperatury.
W lokówko-suszarkach ważną funkcją jest zimny nadmuch powietrza. Zimny nadmuch powinnaś stosować pod koniec suszenia i układania, aby utrwalić fryzurę. Powoduje on zamknięcie łusek włosa, dodatkowo ochłodzenie włosów oraz skóry głowy powoduje zmniejszoną potliwość.

 

Praktycznymi cechami lokówek i lokówko-suszarek są funkcje zimnego nadmuchu powietrza oraz jonizacji.
Funkcja jonizacji
Jeżeli masz delikatne włosy, które łatwo elektryzują się, wybierz lokówko-suszarkę z funkcją jonizacji. W suszarce zamontowany jest generator wytwarzający jony ujemne, które neutralizują dodatnie ładunki elektryczne na włosach. Dzięki temu włosy stają się miękkie, łatwiej skręcają się i nie elektryzują podczas układania.
Jeżeli chciałabyś mieć lokówkę zawsze pod ręką, dobrym wyborem jest model z uchwytem do zawieszenia. Pętelka na końcu rączki umożliwia powieszenie urządzenia na haczyku w łazience. Wygodną funkcją ułatwiającą obsługę jest przycisk zwalniający końcówki. Po wciśnięciu go bez problemu odłączysz końcówkę, aby ją wymienić.
Wygodnym rozwiązaniem jest przewód sieciowy 360 stopni. Ma on mechanizm pozwalający na obracanie się przewodu o 360 stopni, co zapewnia maksymalną swobodę ruchów podczas używania urządzenia. Przewód nie plącze się i nie skręca.

 

Zabezpieczenie przed przegrzaniem to ważna funkcja, która chroni urządzenie przed zepsuciem.
Zabezpieczenie przed przegrzaniem
Bardzo ważną funkcją chroniącą przed zepsuciem jest zabezpieczenie przed przegrzaniem. Dzięki niej, gdy lokówka jest zbyt długo włączona lub zakryty zostanie otwór powietrza w lokówko–suszarce, urządzenie samoczynnie wyłączy się, a następnie uruchomi po ostygnięciu.
Lokówka z uchwytem antypoślizgowym ma na rączce specjalne gumowe elementy, które zabezpieczają przed wyślizgnięciem się urządzenia z dłoni. To ważne zabezpieczenie, ponieważ lokówka uderzając o podłogę lub ulegając zamoczeniu może poważnie uszkodzić się. Dodatkowo, gdy włączone urządzenie wpadnie do wody, stanowi poważne zagrożenie dla życia.

 

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak wybrać ekran do projektora?

Przeczytaj poradnik wyboru ekranu do projektora, by podjąć właściwą decyzję.
Zobacz więcej   

Jaki subwoofer wybrać?

Zobacz, jaki subwoofer warto wybrać do domowego zestawu głośników!
Zobacz więcej   

Głośnik Bluetooth na imprezę – jaki wybrać?

Jaki głośnik Bluetooth na imprezę kupić? Zobacz polecane modele!
Zobacz więcej   

Znajdź nas