Laptopy dla nauczycieli już w tym roku! Co wiemy o bonach?

Łukasz Bobel

W piątek 26 maja 2023 r. Sejm uchwalił ustawę, na mocy której nauczyciele dostaną dofinansowanie w wysokości 2,5 tys. zł na zakup laptopa bądź laptopa przeglądarkowego. Bon dla nauczycieli ma zostać wydany już w roku szkolnym 2023/2024. Kto może się ubiegać o dofinansowanie? Jakie są jego warunki i wymagania sprzętowe? Odpowiadamy na te pytania w naszym artykule.

W RTV EURO AGD kupisz laptopa w programie Laptop dla nauczyciela. Poznaj wszystkie szczegóły!


Laptop dla nauczycieli – o czym mowa?

Ustawa określa, że program ma służyć „wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli”. Wcześniej to podopieczni dostali swoje komputery, teraz przyszedł czas na pedagogów.

Polecane laptopy

Pieniądze na sfinansowanie projektu mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy, a bony dla nauczycieli – zostać przyznane już w nadchodzącym roku szkolnym 2023/2024.

 

Czy każdy pedagog dostanie bon dla nauczycieli?

Okazuje się, że aby otrzymać bon dla nauczycieli, pedagog musi spełnić kilka warunków. Uprawnieni do niego będą nauczyciele szkół publicznych oraz niepublicznych, aczkolwiek w pierwszej kolejności trafią one do nauczycieli prowadzących zajęcia dla klas czwartych publicznych szkół podstawowych. Dofinansowania jednak nie dostaną:

                 nauczyciele pozostający w stanie nieczynnym lub przebywający na świadczeniu rehabilitacyjnym oraz ci będący na urlopie dla poratowania zdrowia;

                 nauczyciele, którzy przebywają na bezpłatnym urlopie trwającym 14 dni lub dłużej;

                 pedagodzy, którzy są zawieszeni w pełnieniu obowiązków;

                 nauczyciele urlopowani lub zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy; ;

                 nauczyciele w przedszkolach.

Dodatkowo, aby dostać bon, nauczyciel musi być zatrudniony w szkole na dzień 30 września 2023 r. 

       
Terminy  składania wniosku o bony dla nauczycieli

Znamy już konkretne ustalenia dotyczące terminów składania wniosków na dofinansowanie. Terminy te różnią się w zależności od typu nauczyciela i tego, w jakiej placówce uczy. Rejestracja rusza:

                 10 października 2023 r. – dla wychowawców i nauczycieli uczących w klasach IV–VIII publicznych szkół podstawowych;

                 11 października 2023 r. – dla wychowawców i nauczycieli uczących w klasach IV–VIII niepublicznych szkół podstawowych;

                 12 października 2023 r. – dla wychowawców i nauczycieli uczących w klasach odpowiadających klasom IV–VIII szkoły podstawowej w publicznych szkołach artystycznych oraz w niepublicznych szkołach artystycznych, posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej;

                 13 października 2023 r. – dla innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych.

Każdy z nauczycieli ma na złożenie wniosku 30 dni od daty początkowej, więc należy się spieszyć.


Laptopy dla nauczycieli a poprzednie dofinansowania

Podczas składania wniosku o laptopy dla nauczycieli pedagog będzie musiał złożyć oświadczenie, że nie korzysta lub nie korzystał z laptopa w ramach żadnego innego programu oferowanego przez państwo i finansowanego ze środków publicznych.

Pojawiały się więc informacje, że nauczyciele, którzy pobrali 500 zł świadczenia w trakcie pandemii, nie będą mogli dostać bonu. Jednak nie jest to prawda i jak wyjaśnił Minister Cyfryzacji, pandemiczne dofinansowanie nie uniemożliwia otrzymania środków w obecnym programie.

 • 198,99 zł
 • 279 zł
 • 479 zł
 • 499 zł
 • 439 zł
 • 349 zł
 • 137,99 zł
 • 198,99 zł
 • 96,99 zł
 • 429 zł

Oświadczenie o niekorzystaniu z wcześniejszych programów dofinansowania nauczycieli trzeba złożyć pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

 

Ile ma kosztować laptop dla nauczycieli? Czy można go sprzedać?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Cyfryzacji bon będzie można wykorzystać do 31 grudnia 2025 r. i nie obejmie on kupna sprzętu w systemie ratalnym. Bonu na laptop dla nauczycieli nie można wymienić na pieniądze. Zakupionego sprzętu nie można też sprzedać ani wypożyczyć przez okres 5 lat. Co 5 lat również wydawane będą nowe bony.

Laptop można kupić za kwotę wyższą, niż przewiduje bon – czyli 2,5 tys. zł – jednakże wtedy nadwyżkę trzeba pokryć z własnej kieszeni. Wtedy także na fakturze będzie widniał całościowy koszt laptopa, a nie tylko wartość dopłaty. Co więcej, potwierdzono, że nadwyżka może podlegać indywidualnym ustaleniom zasad płatności między przedsiębiorcą a beneficjentem programu. W tym także będzie możliwe wzięcie kredytu, którego szczegóły ustalone będą ze sprzedawcą. 

Warto również zaznaczyć, że laptop może też kosztować mniej niż 2,5 tys. zł, ale różnica nie zostanie zwrócona do kieszeni nauczyciela. Pozostała kwota wróci do programu, z którego pochodzi dofinansowanie. 


Gdzie wykorzystać bon na laptopy dla nauczycieli?

Bon na laptopy dla nauczycieli można będzie wykorzystać w sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, które zostaną zgłoszone do programu. Obecnie lista sklepów jest już znana  i dostępna na stronie ministerstwa. Rozliczenie bonu będzie odbywało się za pomocą specjalnego systemu teleinformatycznego przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. 

W RTV EURO AGD kupisz laptopa w programie Laptop dla nauczyciela. Poznaj wszystkie szczegóły!


Jakie specyfikacje muszą spełniać laptopy dla nauczycieli?

Laptopy dla nauczycieli mają precyzyjnie ustalone wymagania. Możliwy będzie zakup laptopa z systemem Windows, macOS lub ChromeOS. Co więcej, musi być on fabrycznie nowy, kompletny, nieużywany oraz wyprodukowany nie wcześniej niż 9 miesięcy od dnia sprzedaży, czyli z gry wypadają chociażby starsze laptopy gamingowe. Oczywiście do tego musi być on sprawny, w oryginalnych opakowaniach, nieobciążony prawami na rzecz osób trzecich oraz wprowadzony do obrotu na terytorium Unii Europejskiej – dlatego firmy nieprowadzące sprzedaży na terenie UE są wykluczone.

W ustawie są też podane konkretne specyfikacje laptopa lub laptopa przeglądarkowego, które można kupić w ramach programu.

Laptopy muszą mieć np.:

                 co najmniej 1000 pkt w teście wydajności CrossMark;

                 co najmniej 8 GB pamięci RAM lub zunifikowanej;

                 co najmniej 128 GB pamięci masowej (dysk SSD);

                 wagę do 2,5 kg.

Laptopy przeglądarkowe zaś:

                 wydajność: co najmniej 85 punktów w teście WebXPRT lub co najmniej 75 punktów w CrXPRT 2;

                 co najmniej 4 GB pamięci RAM lub zunifikowanej;

                 co najmniej 32 GB pamięci masowej (dysk SSD);

                 co najmniej 128 GB przestrzeni wirtualnej, dostępnej przez cały okres użytkowania i w cenie urządzenia;

                 wagę do 2 kg.

Ponadto oba rodzaje sprzętów mają mieć między innymi:

                 co najmniej 2 złącza komunikacyjne, w tym umożliwiające podłączenie wideo;

                 Wi-Fi i Bluetooth – oba co najmniej w wersji 5;

                 wbudowane mikrofon, kamerę i głośniki stereo.

                 64-bitowy system operacyjny z polską wersją językową wraz z niezbędnymi licencjami umożliwiającymi pełne wykorzystanie funkcjonalności systemu operacyjnego.

Wszystkie wymagania są szczegółowo określone w załączniku do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 17 grudnia 2010 r. w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania.  

Jeśli jesteś nauczycielem, to zajrzyj do naszego artykułu o tym, na co zwrócić uwagę, gdy czeka cię wybór laptopa. Z pewnością pomoże ci on w podjęciu właściwej decyzji!

Zobacz także: Ranking laptopów

Interesujesz się programem laptop dla Nauczyciela?
Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco

Oświadczam, że mam ukończone 16 lat oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez RTV EURO AGD (Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15) w celu otrzymywania informacji marketingowych dostosowanych do moich preferencji na podstawie analizy informacji o zakupach, działaniach w kanałach sprzedaży RTV EURO AGD (np. IP komputera, pliki cookie, preferowane sposoby zakupu), danych socjodemograficznych (np. płeć, wiek, dochody, miejsce zamieszkania) przy użyciu dostępnych środków komunikacji, w tym telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących - zapisz się żeby otrzymywać od RTV EURO AGD informacje marketingowe poprzez: telefon, SMS, e-mail, list.
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.
Polecane drukarki laserowe
 • 419 zł
 • 779 zł
 • 989 zł
 • 899 zł
 • 1 229 zł
 • 899 zł
 • 2 469 zł
 • 2 439 zł
 • 1 519 zł
 • 1 849 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!