Kostkarka do lodu – jak działa i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Autor: Joanna

Kostkarka do lodu przyda się zarówno w lokalu gastronomicznym (barze, restauracji, hotelu, sali bankietowej), jak i w domu czy biurze. Zasada działania kostkarki do lodu jest bardzo prosta. Urządzenie zalewa się wodą i uruchamia wybraną opcję przygotowania kostek. Podczas zakupu warto uwzględnić moc, pojemność czy wydajność kostkarki.

kostkarka do lodu do domu kompaktowa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czy kostkarka do lodu jest przydatna
  2. jak działa kostkarka do lodu
  3. na co zwrócić uwagę przy zakupie kostkarki do lodu

Kostkarka do lodu – ważne informacje

kostkarka do lodu do domu drinki na lato

Kostkarka do lodu staje się coraz bardziej popularnym sprzętem kuchennym. Sprawdzi się zarówno w zaciszu domowym, jak i do użytku w punkcie gastronomicznym. Szczególnie docenia się ją w porze letniej. Umożliwia szybkie i proste przygotowanie kostek lodu, które są nieodłącznym dodatkiem do drinków, lemoniady, koktajli czy herbat i kaw na zimno. Kostek lodu używa się powszechnie do blanszowania warzyw, które dzięki temu zabiegowi nie tracą koloru. Wykorzystuje się je do wypełniania pojemników, w których serwowane są butelki z napojami. Co więcej, przygotowany z nich okład łagodzi ból i opuchliznę oraz tamuje krew. Kostkarki do lodu dzieli się na dwa rodzaje: wolnostojące i zamontowane w lodówce, a w wśród nich automatyczne i ręczne. Druga opcja jest nieco bardziej praktyczna, bowiem dzięki niej nie zajmuje się miejsca na kuchennym blacie. Niemniej jednak może ograniczać przestrzeń do przechowywania żywności wewnątrz lodówki. Niestety obecność kostkarki wpływa też na cenę lodówki. Jeśli nie planuje się w najbliższym czasie wymiany lodówki, warto postawić na kostkarki wolnostojące. Popularne marki tych urządzeń to: TCL, Hendi, Unold czy Sencor.

Kostkarka do lodu – jak działa?

Uzyskanie lodu z kostkarki jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem w porównaniu z tradycyjnymi woreczkami na lód. Ich ciągłe napełnianie może być uciążliwe i męczące. W budowie kostkarki wyróżnia się zwłaszcza: czynnik chłodzący, wyjmowany zbiornik na wodę, szufladkę albo koszyk na kostki. Zasada działania kostkarki do lodu jest bardzo prosta. Urządzenie podłącza się do źródła zasilania. Następnie zbiornik napełnia się wodą, włącza się kostkarkę i ustawia opcję robienia kostek. Po uruchomieniu pracy woda automatycznie wpompowywana jest do pojemnika. Po upływie kilkunastu minut do pojemnika na lód wpadają gotowe kostki. Po zakończeniu pracy większość modeli daje sygnał dźwiękowy.

Polecane kostkarki do lodu
  • 579 zł
  • 599 zł
  • 939 zł
  • 649 zł
  • 1 399 zł

Kostkarka do lodu – na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

kostkarka do lodu do domu w kuchni

Oprócz wiedzy o tym, jak działa kostkarka do lodu, przed zakupem urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Jednym z nich jest moc. Parametr ten decyduje o efektywności pracy. Spośród dostępnych w RTV EURO AGD kostkarek modelem o największej mocy, rzędu 150 W, jest Unold 48955. Kolejnym ważnym aspektem jest wydajność, czyli ilość przygotowywanych w czasie godziny kostek lodu. Jednymi z lepszych modeli pod tym względem są TCL ICE S9 czy TCL ICE R9, które są w stanie zrobić 15 kg lodu w ciągu doby, czyli 0,625 kg na godzinę. To znacznie szybciej niż trwa przygotowanie kostek lodu w domowej zamrażarce. Co więcej, istnieje możliwość wyboru ich rozmiaru. Dostępne są modele oferujące nawet trzy ich wielkości, jak w Hendi Kitchen Line 271568.

Dobrze, jeśli urządzenie wyposażone jest w cyfrowy timer, który pozwala ustawić czas uruchomienia i wyłączenia kostkarki. Dzięki takiemu rozwiązaniu kostki lodu będą gotowe zawsze na czas. Nie sposób zapomnieć o kraniku, który najczęściej znajduje się z tyłu urządzenia i służy do usuwania niewykorzystanej wody. Wówczas do przygotowania kostek będzie się zawsze korzystać ze świeżej wody. Zazwyczaj do urządzenia producenci dołączają łopatkę ułatwiającą nakładanie kostek lodu. W niektórych modelach, jak np. w Unold 48945, pojemnik na wodę i lód można myć w zmywarce. Dzięki temu utrzymanie ich w czystości będzie niezwykle łatwe.

Przy wyborze kostkarki warto też zwrócić uwagę na sposób uzupełniania zbiornika, który przeważnie wykonuje się ręcznie. Dostępne są również kostkarki wymagające stałego podłączenia do wody. W zależności od częstości użytkowania i liczby osób, dla których przygotowywane będą kostki lodu, wybierana jest pojemność zbiornika. Najczęściej spotyka się kostkarki o pojemności 2,2 l. Istotne są także funkcje dodatkowe, jak automatyczne wyłączenie przy pustym zbiorniku, które posiadają m.in. Sencor SIM 3000SS oraz Sencor SIM 3000BK.

Kostkarka do lodu – aspekt wizualny

Oprócz funkcjonalności kupujący coraz częściej zwracają uwagę na wygląd urządzenia. Większość dostępnych w sprzedaży kostkarek wykonana jest ze stali nierdzewnej. Najczęściej spotyka się sprzęt w kolorze srebrnym, choć znaleźć można też modele czarne czy czerwone. Urządzenie takie prezentuje się bardzo nowocześnie i bez wątpienia wpłynie na atrakcyjność kuchni. Mówiąc o wyglądzie, należy poruszyć kwestię rozmiaru. Kostkarkę trzeba dobierać pod kątem dysponowanej wolnej przestrzeni, ale i zapotrzebowania na lód. Chociaż niewielkie sprzęty są bardziej poręczne, to wytwarzają mniej lodu.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link