Procesor gamingowy – jaki sprawdzi się najlepiej?

Autor: Joanna

Procesor gamingowy ma specjalne parametry, dzięki którym możliwa jest płynna rozgrywka, a także uruchomienie na komputerze gier – zwłaszcza tych najbardziej zaawansowanych, które mają duże wymagania sprzętowe. Wybór nie zawsze jest prosty, dlatego warto wiedzieć, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze procesora.

Procesor do gier w komputerze gamingowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie parametry ma procesor gamingowy
 2. na co zwrócić uwagę przy wyborze procesora gamingowego
 3. jaki procesor gamingowy wybrać

Jakie parametry ma procesor gamingowy?

Wnętrze komputera dla gracza

Procesor bywa nazywany mózgiem komputera. Jest to jednostka, która odpowiada za pobieranie danych z pamięci operacyjnej, interpretuje je i wykonuje. Polecenia dla niego zapisywane są jako ciągi operacji matematyczno-logicznych. To właśnie dzięki procesorowi możliwe jest korzystanie z przeglądarek internetowych i różnych programów komputerowych, w tym gier. Dlatego bardzo ważne jest, aby miał on odpowiednie parametry.

Procesory gamingowe są produkowane głównie przez dwie firmy – Intel i AMD. Niezależnie od marki urządzenia mają swoje parametry, które odpowiadają za jego wydajność. Najważniejsze z nich to:

 • pamięć podręczna Cache (CPU) – łączy procesor i pamięć RAM komputera poprzez tymczasowe zapisywanie danych, które zostaną użyte w najbliższej przyszłości;
 • liczba rdzeni i wielowątkowość – liczba rdzeni informuje o tym, ile procesów może być przetwarzanych jednocześnie, aby praca komputera pozostała płynna; natomiast wielowątkowość pozwala na wykonywanie kilku zadań w ramach jednego procesu;
 • częstotliwość taktowania – jest to rytm pracy procesora, czyli liczba cykli wykonywanych w ciągu 1 sekundy pracy; od niej zależy jego wydajność;
 • typ gniazda – jest to złącze na płycie głównej, które odpowiada za współpracę procesora z pozostałymi elementami w systemie komputerowym.

Inną ważną cechą procesora (także procesora gamingowego) jest architektura określająca długość szyny danych lub szyny adresowej, która może zostać wpisana do pamięci podręcznej. Urządzenie może być 32-bitowe lub 64-bitowe.

Polecane procesory
 • 2 669 zł
 • 1 049 zł
 • 2 369 zł
 • 3 799 zł
 • 1 589 zł

Na co zwrócić uwagę przy wyborze procesora gamingowego?

Procesor do gier Intel® Core™ i7-8700K 3,7GHz 12MB Box

Przed zakupem procesora gamingowego należy zastanowić się nad kilkoma podstawowymi kwestiami:

 • dostępny budżet – na rynku można znaleźć procesor gamingowy za ok. 250 złotych, ale także za 2000 zł;
 • typ gniazda – nie wszystkie procesory pasują do każdej płyty głównej;
 • wymagania ulubionych gier komputerowych – niektóre nowoczesne i bardzo zaawansowane gry mają duże wymagania sprzętowe.

Następnie warto wybrać kilka modeli procesorów gamingowych, które najlepiej wpisują się w powyższe kryteria, przejrzeć parametry i odczytać oznaczenia. Pierwszą z nich jest nazwa serii. Każdy producent tworzy urządzenia, które mają swoje przeznaczenie – do użytku domowego, biura, gier itp. Jeżeli chodzi o procesor gamingowy AMD proponuję serię Ryzen, natomiast Intel – Intel Core.

Kolejnym krokiem jest odczytanie modelu procesora gamingowego. Intel oferuje urządzenia oznaczone symbolami i3–i7. Im wyższy numer, tym nowszy i bardziej wydajny model, np. Intel® Core™ i7-6700K BOX (BX80662I76700K). Marka ta proponuje jeszcze procesory Xeon, które są przeznaczone specjalnie do gier, ponieważ mają dużą ilość rdzeni, a także odpowiednią częstotliwość taktowania. Natomiast w ofercie AMD znajduje się procesor Ryzen 3, 5 lub 7 oraz bardziej profesjonalny Threadripper.

Do innych ważnych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem procesora gamingowego, należą:

 • ilość rdzeni – uznaje się, że procesor gamingowy powinien mieć minimum 4 rdzenie, ale im więcej, tym lepiej, np. 8, jak w AMD Ryzen 7 3700X BOX (100-100000071BO);
 • częstotliwość taktowania – im wyższa, tym komputer jest bardziej wydajny, co ma ogromne znaczenie w przypadku gier komputerowych;
 • pamięć podręczna – podawana w megabajtach (MB), im jest jej więcej, tym lepiej;
 • ilość wątków – w przypadku komputerów do grania warto postawić na procesor w większą ilością wątków, ponieważ od tego parametru również zależy wydajność komputera.

Wiele procesorów gamingowych ma 12 wątków, np. AMD Ryzen 5 2600X BOX (YD260XBCAFBOX).

Jaki procesor gamingowy wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki procesor gamingowy wybrać. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika oraz rodzaju gier, w które zamierza grać. Do zaawansowanych gier oraz rozgrywek prowadzonych przez Internet należy wybrać bardziej profesjonalny procesor, dzięki któremu rozgrywka będzie przebiegała płynnie, np. AMD RYZEN 9 3900X BOX (100-100000023BO). Osoby, które grają wyłącznie hobbystycznie, od czasu do czasu mogą postawić na urządzenie tańsze, z mniejszą ilością rdzeni i wątków, np. AMD Ryzen 5 2600 BOX (YD2600BBAFBOX). Warto pamiętać, że każda gra ma opisane wymagania sprzętowe – użytkownik powinien sprawdzić, jakie one są w przypadku jego ulubionych tytułów (lub gier, na których premierę czeka).

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link