Kalibracja telewizora – co to jest i jak ją przeprowadzić?

Autor: Joanna

Kalibracja telewizora jest istotnym procesem, dzięki któremu dostosujemy możliwości urządzenia do naszych potrzeb. Nie trzeba być ekspertem, aby w domowych warunkach dostosować obraz do aktualnie oglądanych programów telewizyjnych. W jaki sposób to zrobić?

Kobieta ogląda telewizję

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czemu służy kalibracja telewizora
  2. w jaki sposób skalibrować telewizor
  3. jak ten proces wygląda w praktyce

Kalibracja telewizora – czemu służy?

Samsung UE65NU7102

Decydując się na zakup telewizora, oczywiście wybieramy taki model, który w największym stopniu będzie spełniał nasze oczekiwania. Kryteria wyboru mogą być przeróżne, od jakości obrazu, kolorów i dźwięku przez wielkość urządzenia aż po jego cenę. Jednak warto zwrócić uwagę, że każdy sprzęt po zakupie możemy jeszcze bardziej dostosować pod swoje preferencje. Kalibracja telewizora to czynność, dzięki której dopasujemy parametry obrazu w taki sposób, aby jak najdokładniej przenosił naturalne barwy. Telewizor ze sklepowej półki oczywiście będzie posiadał ustawienia domyślne, zwane też fabrycznymi. Dlatego dobrze jest poświęcić nieco czasu, by go odpowiednio skalibrować. Dla wielu osób wystarczą oczywiście gotowe ustawienia, ale czemu nie skorzystać z możliwości poprawy jakości obrazu, jeśli taką opcję udostępnił nam producent? Poprzez taki zabieg będziemy w stanie wykrzesać z urządzenia maksymalny efekt wizualny. Na rynku telewizorów nie jest praktykowana fabryczna kalibracja urządzeń, gdyż znacząco mogłoby to podnieść cenę produkcji. W konsekwencji przeniosłoby się to na konsumenta, który musiałby zapłacić więcej za sklepowy model

Jak skalibrować telewizor?

Producenci zadbali o konsumentów, udostępniając gotowe ustawienia kalibracyjne TV, które da się w dowolny sposób modyfikować z poziomu pilota. Co więcej, możemy testować różne wersje ustawień, bez obawy, że zabrniemy za daleko i popsujemy obraz. W każdej chwili jest opcja przywrócenia ustawień fabrycznych. Możemy także przywrócić ustawienia danego segmentu, który akurat formatowaliśmy. Takie działanie ma na celu podniesienie jakości oglądania programów na sprzęcie, za który zapłaciliśmy określoną, często niemałą, cenę. Profesjonalna kalibracja jest trudna do przeprowadzenia przez osobę na co dzień niezajmującą się takimi rzeczami. Jednak możemy samodzielnie kombinować z ustawieniami, które będą miały wpływ na odbiór obrazu. Ponadto takiej modyfikacji możemy dokonywać w zależności od tego, jakie materiały są aktualnie wyświetlane na obrazie. Da się dostosować obraz do np. oglądanego meczu, filmu, bajki czy koncertu. Wszystko po to, by osiągnąć jeszcze lepszy efekt.

Polecane telewizory
  • 3 899 zł
  • 499 zł
  • 2 049 zł
  • 2 899 zł
  • 7 699 zł

Kalibracja TV – jak to wygląda w praktyce?

Mężczyzna kalibruje telewizor za pomocą specjalnego urządzenia

Kalibrację obrazu TV dobrze omówić na konkretnych modelach telewizorów popularnych producentów, np. Samsunga i LG. Jeśli chodzi o pierwszego z nich, to warto polecić serię telewizorów QLED, w tym modele: Samsung UE55RU7472U, Samsung UE65RU8002U i Samsung UE50RU7102K. W przypadku LG często sięgamy po modele LG OLED55C9 i LG 55UM7660. Pierwszą czynnością kalibracji telewizora będzie wyświetlenie na ekranie menu dotyczącego ustawień obrazu. Na pilotach do telewizorów Samsung wystarczy wcisnąć przycisk z ikoną domku. Kolejny krok to wybranie kafla Ustawienia, co będzie skutkowało wyświetleniem m.in. opcji regulacji obrazu. Naszym oczom ukaże się sekcja umożliwiająca wybór odpowiedniego trybu: dynamicznego (o mocnych, intensywnych kolorach, idealny do oglądania meczów i emocjonowania się wydarzeniami sportowymi), naturalnego, standardowego (o dość zimnych kolorach) i trybu Film. Wybieramy taką opcję, aby w najlepszy sposób pasowała do materiału, jaki aktualnie oglądamy. Jeśli do końca nie będziemy zadowoleni z efektów, zawsze możemy przejść do Ustawień eksperckich. W tym przypadku zyskamy dużo więcej opcji do regulacji np. proporcji ustawienia kolorów czy kontrastu. W tej sekcji możemy korygować opcję nasycenia barw, od tej czarno-białej po bardziej intensywną. Dodatkowo mamy możliwość testować odcienie barwy – od zielonej, przyjemniejszej dla oczu, po czerwoną, bardziej intensywną. W kolejnych polach możemy zająć się także regulacją tonacji obrazu. W przypadku pilotów do telewizorów LG wystarczy kliknąć ikonę z symbolem koła zębatego, co będzie skutkowało pojawieniem się ikon w bocznej sekcji urządzenia. Wybieramy tę z trzema kropkami, przeniesie nas ona do głównego menu. W modelach LG również możemy szybko zmieniać parametry obrazu, by sprawdzić, który najbardziej nam odpowiada. W tym przypadku kalibracja obrazu będzie dotyczyć jego odcieni, barw, jasności, dynamiki i innych parametrów. Możemy skorzystać z jednego z gotowych trybów odtwarzania obrazu. Dostępne są tryby m.in: Sport, Standardowy, Żywy, Eco czy Efekt HDR. W trybie Kino najlepiej oczywiście oglądać swoje ulubione seriale i filmy. Tryb Sport i tryb Żywy to idealna opcja do śledzenia wydarzeń sportowych. Jeśli i takie funkcje nie spełnią naszych oczekiwań, to oczywiście możemy przejść do bardziej zaawansowanych ustawień kolorów, kontrastu czy dynamiki ruchu.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów