Data publikacji: 1 listopada 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Kalibracja telewizora – doradzamy, jak dobrać ustawienia obrazu telewizora

Poleć znajomemu Drukuj

Kalibracja telewizora polega na takim dopasowaniu parametrów obrazu, aby jak najwierniej odpowiadały naturalnym barwom. Nowy telewizor posiada ustawienia fabryczne. Dla większości użytkowników jakość obrazu telewizora prosto ze sklepu najzupełniej wystarczy. Jeżeli jednak chcesz uzyskać maksymalny efekt wizualny na swoim sprzęcie, najlepszym rozwiązaniem będzie jego kalibracja.

Kobieta ogląda telewizję

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak skalibrować telewizor,

- od czego zacząć samodzielną kalibrację TV,

- o dwóch sposobach kalibracji telewizora.

Jak skalibrować telewizor?

Telewizory z ustawieniami fabrycznymi dostarczają wysoką jasność i nienaturalnie przesycone kolory. W domu telewizor z takimi ustawieniami męczy wzrok i wyświetla nienaturalne barwy. Wtedy warto wykonać kalibrację, czyli wyregulować naturalność barw i dopasować parametry obrazu do warunków panujących w pomieszczeniu.

Możesz to zlecić profesjonalnej firmie lub przeprowadzić ją samemu. Pierwsze rozwiązanie jest drogie, lecz wykonuje je specjalista. Za drugie nie zapłacisz ani złotówki, lecz wymaga poświęcenia wolnego czasu. W naszym poradniku zajmiemy się samodzielną kalibracją telewizora. A zatem, jak ustawić telewizor?

Od czego zacząć samodzielną kalibrację TV?

Samsung UE65NU7102Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić po włączeniu nowego telewizora, jest ustawienie odpowiednich trybów, które poprawią jakość obrazu. Fabryczne ustawienia najczęściej mają ustawiony tryb dynamiczny. W ustawianiach swojego telewizora znajdź tryb Film, Kinowy lub podobny dedykowany do oglądania filmów. Kolejnym krokiem jest korekta barw. Znajdź w ustawieniach parametr temperatury barwowej lub balans bieli, odcień itp. Ustaw ciepłe kolory.

Nowoczesne telewizory posiadają wiele funkcji, których zadaniem jest ulepszenie obrazu. Nieumiejętne operowanie nimi doprowadza do przekłamania widzenia. Dlatego też wyłącz wszystkie funkcje podkręcające efekty specjalne.

Z kolei dobrym rozwiązaniem będzie włączenie wszystkich funkcji redukujących zakłócenia i ustawienie ich na średnią wartość. Nie nadużywaj również funkcji poprawy płynności ruchu, ale ustaw w tym przypadku najniższą wartość.

Podobnie będzie wyglądała kalibracja telewizora Samsung np. Samsung UE65NU7102 jak i kalibracja telewizora Panasonic, np. Panasonic TX-40ES400E – marka, poza odmiennym menu, nie będzie miała większego znaczenia. Jedyne różnice będą polegały na innych nazwach parametrów w ustawieniach, ponieważ każdy producent stosuje inne rozwiązania.


Proponowane produkty:
Blaupunkt BLA-236/207O-GB-3B-EGBQP-EU <%– –%>
Hyundai FLN 24T439 SMART <%– –%>
Hitachi 49HK6001W <%– –%>
Hitachi 43HK6000 <%– –%>
GoGEN TVH 32R360 STWEB <%– –%>

2 sposoby kalibracji telewizora

Mężczyzna kalibruje telewizor za pomocą specjalnego urządzeniaGdy masz już wstępnie przygotowany telewizor, przejdź do ustawień jasności, kontrastu, kolorów i ostrości. Kalibrację możesz przeprowadzić na 2 sposoby:

  • za pomocą plansz: są to specjalne plansze testowe, do których porównujesz obraz na swoim telewizorze. Odpowiednie parametry ustawiasz „na oko”, porównując do wzorca z plansz testowych. Całość polega na ręcznym eksperymentowaniu z ustawieniami. Ważne jest, aby dokonać tych czynności przy świetle, w którym na co dzień oglądasz telewizor. Nośnikiem plansz jest płyta DVD lub Blu-ray. Masz do wyboru lepsze, płatne plansze lub bezpłatne o mniejszej dokładności.
  • z internetu: możesz znaleźć w sieci gotowe ustawienia dla tego samego modelu, który sprawdzili już inni użytkownicy. Wystarczy podać producenta i model urządzenia. Lista zmian, którą otrzymasz, będzie podawała korekty względem trybu domyślnego. Taki sposób kalibracji jest mniej dokładny od plansz, ponieważ poszczególne egzemplarze telewizorów mogą nie być ze sobą identyczne.

CIEKAWOSTKA

Profesjonalny sprzęt do kalibracji telewizorów jest bardzo drogi. Spektroradiometr referencyjny może kosztować 5 tys. zł, a kolorymetr nawet 25 tys. zł. Do tego dochodzi koszt wielu metrów kabli oraz software.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas