Najpopularniejsze typy żarówek. Jak wybrać najlepsze?

Joanna

Aby oświetlić dom, korzystamy z kilku lub kilkunastu żarówek. Tradycyjne modele coraz częściej zastępowane są energooszczędnymi odmianami, które zużywają dużo mniej prądu. Sprawdź, jak wybrać idealną żarówkę i na co zwrócić szczególną uwagę.

Tradycyjna żarówka w kształcie bańki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są najpopularniejsze rodzaje żarówek;
  2. czym się kierować podczas wyboru żarówek;
  3. jakie żarówki będą najlepsze do domu.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje żarówek?

Przykładowe rodzaje żarówek ledowych

Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez elektryczności, która również dzięki żarówkom może w pełni służyć ludziom na całym świecie. Z dobrodziejstw, jakie dają nam lampy żarowe korzystamy codziennie. Istnieje wiele ich rodzajów, różniących się m.in. źródłem światła, budową, a także trwałością. Najpopularniejsze są żarówki zwykłe, czyli tradycyjne, w których żarzące się druciane włókno pod wpływem prądu daje światło. Występują one najczęściej w klasycznym kształcie bańki lub podłużnej rurki, która stanowi próżnię lub jest wypełniona gazami.

CIEKAWOSTKA:

W wyniku rozporządzenia Unii Europejskiej w 2009 roku w Polsce całkowicie wycofano ze sprzedaży żarówki o mocy 100W i więcej.

Jednak największym uznaniem cieszą się żarówki ledowe. W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli nie są zbudowane z żarnika i uważane są za półprzewodnikowe źródło światła. Zainteresowanie zawdzięczają swoim energooszczędnym właściwościom. W ledówkach źródło światła stanowi dioda elektroluminescencyjna, natomiast za świecenie odpowiada umieszczony w jej obudowie luminofor, który może emitować różne barwy światła. Dlatego w sprzedaży jest dostępnych tak wiele kolorowych żarówek LED. Jeśli chcesz, aby twój dom mienił się wieloma barwami, wypróbuj zestaw żarówek Philips Hue.

Użytkownicy cenią sobie także żarówki halogenowe, których ekologiczne odmiany często stanowią zamiennik modelu tradycyjnego. Ich zasada działania opiera się na pracy halogenów, które tworzą związki chemiczne z parami wolframu. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek mają bardziej jednolite światło i są bezpieczniejsze dla oczu. Halogeny stosowane są do oświetlenia ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego.

Na szczególną uwagę zasługuje żarówka świetlówka. Jej popularnymi odmianami są: żarówki ksenon, błyskowe, sodowe, rtęciowe, a także świetlówki kompaktowe. Do ich głównych zalet zalicza się: skuteczność świetlną, trwałość, różnorodność barwną, czas pracy oraz efektywność energetyczną. Poszukując idealnej świetlówki, warto wypróbować model Philips LED Classic.

Polecane żarówki

Czym się kierować podczas wyboru żarówek?

Żarówka halogenowa

Podczas wyboru żarówek należy kierować się parametrami, które poświadczają jej jakość i wydajność. Warto tutaj zwrócić uwagę na rodzaj gwintu i moc żarówki. Tradycyjne modele mają dwa rodzaje końcówek: szeroką (E27) oraz wąską (E14). Dlatego przed zakupem należy sprawdzić, jaki trzonek będzie pasował do naszych lamp i żyrandoli. Bardzo ważna jest także moc, która informuje o ilości przesyłanego światła.

Ważna informacja: Moc zwykłych żarówek jest wyrażana w watach, natomiast w przypadku ledówek mierzy się ją w lumenach. Użytkownicy często poszukują informacji, jak przeliczać te wartości. Przykładowo, żarówka 100W to 1300– 1530 lumenów.

Istotnym czynnikiem, decydującym o wyborze idealnej żarówki, jest barwa światła. Rozróżnia się ciepłe i zimne odcienie, a największy wybór dają żarówki LED oraz żarówki halogenowe LED. Dysponują szerokim zakresem barw oraz mają możliwość ustawienia światła neutralnego. Użytkownicy, którzy lubią światło o odcieniu ciepłej bieli powinni zdecydować się na żarówkę Xavax LED, natomiast wielbicielom bieli chłodnej poleca się żarówkę Trust Zigbee.

Jakie żarówki będą najlepsze do domu?

Kwestia oświetlenia w domu jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych i ekonomicznych. Dlatego należy kierować się zarówno temperaturą barwową, jakie dają żarówki LED, halogenowe lub energooszczędne świetlówki, jak również ich jakością i trwałością. Użytkownicy najczęściej kupują ledówki, które łączą w sobie najwięcej pożądanych cech. Najlepsze żarówki ledowe do domu nie muszą mieć wysokiej mocy – wystarczy 130 lumenów, aby dobrze oświetlić pomieszczenie, a jednocześnie zapewnić niskie zużycie prądu. Ten rodzaj żarówek posiada również długi okres gwarancji, dzięki czemu ledówki posłużą przez wiele lat. Ponadto wyróżniają się całym spektrum barw żarówek, co daje znacznie szerszy wybór. Są także zdrowsze, ponieważ nie zawierają rtęci. Jeśli szukasz idealnej ledówki, sprawdź, co potrafi Archos Smart WiFi, która umożliwia automatyczne sterowanie światłem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!