Jak wybrać radio samochodowe z wysuwanym ekranem?

Autor: Joanna

Niezbędnym elementem wyposażenia samochodu jest radio. Na rynku znajdziemy niesamowitą liczbę modeli od różnych producentów. Mają one wiele ciekawych funkcji i nadają się nie tylko do standardowego słuchania muzyki. Warto zwrócić uwagę na urządzenia z wysuwanym ekranem. Pozwalają zaoszczędzić miejsce, są kompatybilne z wieloma pojazdami, oferują także znacznie więcej możliwości. Co należy sprawdzić przed zakupem i jaki model warto wybrać?

Radio samochodowe z wysuwanym ekranem i GPS

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są zalety radia z wysuwanym ekranem
 2. na co zwrócić uwagę przy zakupie radia samochodowego
 3. jakie radio z wysuwanym ekranem wybrać

Jakie są zalety radia z wysuwanym ekranem?

Radio samochodowe z wysuwanym ekranem wyświetlające nawigację

Zależnie od modelu radia z wysuwanym ekranem możliwe jest korzystanie ze stacji radiowych, nośników USB czy smartfona za pośrednictwem Bluetooth. Nie są to jednak jedyne funkcje tego typu urządzeń. Często można korzystać z większego ekranu do obserwowania obrazu z tylnej kamery. Sama obsługa radia jest także znacznie wygodniejsza i łatwiejsza.

Omawiane urządzenia pozwalają zaoszczędzić miejsce w aucie. Nie potrzeba bowiem specjalnej ramki ani dużej deski rozdzielczej, aby je zamontować, a ze złożonym ekranem wyglądają jak tradycyjne radia samochodowe. Niektóre modele umożliwiają nawigowanie, mają bowiem wbudowany GPS, co zapewnia nie tylko dokładną lokalizację, ale i pomiar bieżącej prędkości. Można to także zrealizować za pośrednictwem połączenia ze smartfonem z zainstalowaną odpowiednią aplikacją. Należy jednak pamiętać, że radio samochodowe musi mieć wtedy moduł Bluetooth lub Wi-Fi.

Wysuwany ekran jest świetnym rozwiązaniem, jeżeli słuchamy muzyki z nośnika USB, takiego jak pendrive. Nawigowanie po folderach z muzyką jest wtedy mocno ułatwione. Oczywiście radia samochodowe różnią się między sobą konfiguracją przycisków, więc ten aspekt należy dostosować do osobistych preferencji. Obecnie coraz bardziej popularne stają się jednak dotykowe ekrany.

 • 649 zł
 • 199,99 zł
 • 389 zł
 • 969 zł
 • 429 zł

Na co zwrócić uwagę przy zakupie radia samochodowego?

Radio samochodowe z dotykowym wysuwanym ekranem

Oferta tego typu urządzeń jest niesamowicie szeroka. Jedną z bardziej istotnych kwestii pozostaje marka. Najlepiej wybrać sprawdzone urządzenie od dobrej firmy, cieszące się pozytywnymi opiniami. Na rynku niestety można spotkać niesamowitą liczbę podrobionych sprzętów bardzo niskiej jakości, przed którymi należy się wystrzegać. Przed zakupem radia samochodowego z wysuwanym ekranem warto też sprawdzić:

 • montaż – to jedna z najważniejszych kwestii. Urządzenie musi pasować do otworu w kokpicie samochodu. Jeżeli będzie on zbyt mały, radia po prostu nie uda się podłączyć. Większe sprzęty często wymagają specjalnej ramki do solidnego zamontowania;
 • wyświetlacz – najlepiej sprawdzić przed zakupem widoczność ekranu w różnych warunkach. Musi on być odpowiednio wyraźny zarówno w dzień, jak i w nocy. Regulacja jasności jest więc dość przydatna, o ile dany model ją ma. Wielkość ekranu także odgrywa ważną rolę. Zwykle jest to kwestia personalna, lecz warto wybrać radio z dużym wyświetlaczem, jeżeli zamierzamy korzystać z niego także do nawigacji;
 • odtwarzanie muzyki – modele z wysuwanym ekranem najczęściej pozwalają na korzystanie z nośników USB oraz słuchanie stacji radiowych. Odtwarzacze CD i DVD spotyka się coraz rzadziej. Warto wybrać sprzęt, który pozwala na połączenie się ze smartfonem. Można wtedy korzystać z serwisów streamingowych, takich jak YouTube, czy Spotify;
 • moduł Bluetooth – łączność bezprzewodowa jest niesamowicie przydatna. Możemy w ten sposób korzystać z radia jak z zestawu głośnomówiącego oraz odtwarzać dowolne pliki ze smartfona;
 • dźwięk – odpowiadają za niego w największej mierze głośniki. Warto jednak wybrać radio, które pozwala modyfikować brzmienie w wygodny sposób. Często dostępny jest korektor czy regulacja balansu. Niektóre modele mają możliwość podbicia lub redukcji basów;
 • złącza – najczęściej spotykane są porty AUX i USB. To standard w obecnych czasach. Jeżeli posiadamy subwoofer lub przedwzmacniacz, bardzo ważne jest sprawdzenie, czy dany model ma specjalne wyjścia do tych urządzeń.

Jakie radio z wysuwanym ekranem wybrać?

Funkcje urządzenia, jego design oraz liczba złączy to kwestia personalna. Bardzo ważne jest jednak to, by pamiętać, żeby wybrać sprzęt od znanego, polecanego producenta. Duża liczba podrobionych modeli niestety utrudnia zakup dobrego radia samochodowego. Należy także zwrócić uwagę na cenę, ponieważ znajdziemy dobre modele za 100 złotych, ale dostępne są też zaawansowane urządzenia za kilka tysięcy.

Przy dość niskim budżecie warto zwrócić uwagę na modele ze wbudowanym, niewielkim ekranem. Są one stosunkowo tanie, a oferują podobną funkcjonalność. Jednym z takich rozwiązań jest Vordon AC-3102B Jukon II. Można go dostać za około 280 złotych, więc niewiele jak na sprzęt tak bogato wyposażony. Rozpiętość cen wśród urządzeń z wysuwanym ekranem jest natomiast ogromna. Dla przykładu Vordon AC-5201 Kent oraz Vordon AC-8202A Canadian kosztują znacznie mniej niż 1000 złotych. Ekran jest jednak w obu przypadkach odpowiednio duży i czytelny w każdych warunkach. Mają one także wszystkie potrzebne funkcje, w tym moduł Bluetooth. Wymagający kierowcy z większym budżetem powinni zwrócić uwagę na bardziej zaawansowane radia. Ciekawym wyborem mogą być Pioneer AVH-A7100BT oraz Pioneer AVH-Z7200DAB. To modele z najwyższej półki. Kosztują sporo, ale w zamian otrzymujemy mnogość funkcji, takich jak nawigacja, zestaw głośnomówiący, a nawet wbudowany dostęp do serwisów streamingowych.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link