Dobre głośniki do samochodu – jakie wybrać i czym kierować się przy zakupie?

Autor: Joanna

Dobre nagłośnienie samochodu pozwala pokonać nawet najdłuższą i wyczerpującą trasę w przyjemnej atmosferze. Jednak znalezienie odpowiedniego sprzętu, który zapewni muzyce wysokiej jakości brzmienie, może przysporzyć wielu trudności i dylematów. Sprawdź, jak wybrać głośniki do swojego auta!

Montaż basowych głośników samochodowych

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym wyróżniają się najlepsze głośniki samochodowe
  2. jakie nagłośnienie do auta warto wybrać
  3. jak przeprowadzić montaż głośników w samochodzie

Najlepsze głośniki samochodowe – czym się odznaczają?

Głośniki samochodowe w drzwiach auta

Dobre głośniki samochodowe nadają utworom muzycznym nowe, głębokie i czyste brzmienie. Aby osiągnąć najlepszej jakości dźwięk, należy wybrać odpowiedni sprzęt. Głośniki samochodowe dzielą się na dwa główne rodzaje:

  • głośniki dwustożkowe, czyli podstawowe, atrakcyjne cenowo, jak Pioneer TS-G1010F;
  • głośniki szerokopasmowe, zwane także koaksjalnymi, wyposażone w jeden duży głośnik odpowiadający za niskie tony, w którym znajdują się elementy wysokotonowe, np. JVC CS-J410X.

Aby uzyskać jeszcze lepszą jakość dźwięku, warto kupić zestaw głośników i rozmieścić je w samochodzie w taki sposób, by uzyskać efekt stereo. W tym celu najlepsze będą m.in.: Alpine SPG-17CS, JVC CS-JS600 czy Pioneer TS-A1600C. Dobrze pamiętać, że na pracę głośników samochodowych wysokotonowych wpływ ma membrana, a dokładnie jej materiał oraz rozmiar. Im większa membrana i wyższej jakości tworzywo, tym lepsze brzmienie można uzyskać.

CZY WIESZ, ŻE...

Dobre głośniki samochodowe basowe wyposażone są w mocną membranę aluminiową. Membrana z polipropylenu dobrze przenosi niskie tony. Najpopularniejsza, lecz najmniej polecana, jest membrana papierowa – nie będziesz mógł dzięki niej słychać ulubionej muzyki z przyjemnością.

Moc i pasmo przenoszenia w głośnikach samochodowych – czego szukać?

Dobre głośniki samochodowe charakteryzuje odpowiednia wartość mocy, która powinna być minimum 1,5 razy większa od mocy wzmacniacza. Przed zakupem warto zapoznać się ze specyfikacją produktu zadeklarowaną przez producenta. Chodzi tu o parametr zwany RMS – stała wartość mocy. Z kolei na opakowaniu głośnika częściej pojawia się moc szczytowa, czyli wyższa od RMS, jednak uzyskiwana tylko przez moment. Podawana wartość nie świadczy o tym, z jaką mocą można słuchać ulubionej muzyki podczas jazdy. Drugim istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, to pasmo przenoszenia, odpowiedzialne za lepsze odwzorowanie dźwięku zarówno niskich, jak i wysokich tonów. Ciekawostkę może stanowić to, że większość ludzi słyszy wyłącznie pasmo z przedziału 16 Hz–20 kHz.

  • 359 zł
  • 529 zł
  • 319 zł
  • 94 zł
  • 79 zł

Dobre głośniki samochodowe – przegląd modeli

Głośnik dwudrożny odseparowany Hertz o mocy znamionowej 60 W

Szczególnie ceniony i często wybierany jest Pioneer TS – G1310F. Dobre głośniki samochodowe 130 mm o okrągłym kształcie zapewniają moc znamionową 35 W, maksymalną wyjściową 230 W w paśmie przenoszenia w przedziale 25 Hz–22 kHz. Dołączone do produktu instrukcja montażu oraz wkręty montażowe znacznie ułatwią instalację w aucie i wykluczają konieczność dokupowania dodatkowych elementów. Dużym zainteresowaniem cieszą się także głośniki Hertz DSK 130.3 o tej samej średnicy, ale z węższym pasmem przenoszenia, czyli 60Hz–21kHz, i ponadto wyposażone w tweetery, zwrotnice i przewody głośnikowe. Natomiast dla miłośników większych membran trafionym wyborem będzie Pioneer TS-CG6930F. To dobre głośniki samochodowe 160 mm w kształcie elipsy. Z kolei Alpine SXE-1025S to uniwersalny sprzęt w tradycyjnym okrągłym kształcie i o średnicy 100 mm, gdzie pasmo przenoszenia wynosi 100 Hz–20 kHz. Produkt posiada osobne układy nisko- i wysokotonowe. Dla niezdecydowanych miłośników słuchania ulubionych utworów w trakcie jazdy autem poleca się zapoznanie z artykułem Radioodtwarzacz i głośniki samochodowe – jak wybrać i upewnij się, że dokonujesz najlepszego wyboru.

Jak przygotować auto do montażu basowych głośników samochodowych?

Nawet najlepsze głośniki samochodowe nie będą w pełni funkcjonalne, jeśli zostaną niewłaściwie zamontowane. Modernizację systemu nagłośnienia auta warto rozpocząć od wygłuszenia drzwi, które stanowią swoistą obudowę dla głośników samochodowych. Drzwi wymagają przede wszystkim rozebrania celem uszczelnienia otworów fabrycznych specjalnymi matami wygłuszającymi. Należy pamiętać, że uszczelnieniu nie poddaje się otworów, którymi z wnętrza samochodu odpływa woda. W dalszym etapie, w odpowiednie miejsce montuje się głośniki. Instalacja urządzeń również zapobiega uciekaniu powietrza z wnętrza kabiny. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ właściwe ciśnienie jest niezbędne do powstania basowych brzmień. Właściwie umieszczone i uszczelnione dobre głośniki samochodowe oddają basy nawet kilkukrotnie lepiej niż te zamontowane niewłaściwie. Zabiegi tego typu dodatkowo zapobiegają powstawaniu różnorodnych trzasków i słyszalnych drżeń metalowych czy plastikowych elementów osadzonych w drzwiach.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link