Jakie kolumny do gramofonu? Poznaj nasze propozycje

Autor: Klaudia

Słuchanie muzyki z gramofonu ponownie staje się modne. Gramofon z głośnikami pozwoli Ci się cieszyć dobrą jakością dźwięku i niezapomnianymi doznaniami podczas odsłuchu. To właśnie kolumny wywierają największy wpływ na odbiór odtwarzanego dźwięku, dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiedni sprzęt. Dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę z muzyką z gramofonu, może to być nie lada wyzwanie. Ten artykuł pomoże Ci poznać podstawy!

Gramofon z włączoną płytą winylową

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- do czego służy przedwzmacniacz,

- jak wybrać wzmacniacz,

- na co zwrócić uwagę przy wyborze kolumn.

Przedwzmacniacz gramofonowy – do czego służy?

Kolumna głośnika do gramofonuGramofon składa się z kilku podstawowych elementów – są to igła do gramofonu, ramię, wkładka oraz talerz. To jednak nie wszytsko. Na samym początku przypominamy podstawową zależność – bez wzmacniacza nie podłączysz gramofonu z głośnikami. Wzmacniacz do gramofonu uruchamia i daje życie kolumnom. Przed zakupem kolumn najpierw dokładnie przeczytaj, jakie parametry ma Twój gramofon. To od tego należy zacząć. Zwróć uwagę, czy ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy. To urządzenie umożliwia podłączenie gramofonu do zewnętrznego wzmacniacza audio za pomocą uniwersalnego wejścia AUX (cinch). Wiele gramofonów posiada funkcję wyłączenia i włączenia przedwzmacniacza dzięki specjalnemu przełącznikowi.

Jeżeli Twój gramofon z głośnikami nie posiada przedwzmacniacza, należy szukać wzmacniacza audio z wejściem gramofonowym PHONO. Służy ono do podłączenia gramofonu, który nie ma wbudowanego przedwzmacniacza, lub urządzenia z wyłączonym przedwzmacniaczem gramofonowym. Wejście PHONO pozwala cieszyć się analogowym dźwiękiem z płyt winylowych.

W wyborze gramofonu do Twoich czterech kątów pomoże Ci nasz poradnik Jaki gramofon kupić do domu.

CZY WIESZ, ŻE...

Niegdyś gramofon był postrzegany również jako urządzenie do kreowania nowych, oryginalnych dźwięków jak rodzaj instrumentu muzycznego. Podobne zastosowanie ma dzisiaj wśród didżejów.

Wzmacniacz do gramofonu – jak wybrać?

Gdy już wiemy, czy urządzenie ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy lub go nie posiada, przypatrz się teraz wzmacniaczom do gramofonu. Na co zwracać uwagę przy wyborze tego sprzętu? Jak wspominaliśmy wcześniej, bez wzmacniacza gramofon z głośnikami nie będzie mógł działać. Wybór wzmacniaczy na rynku jest ogromny i co za tym idzie, rozrzut cenowy również. Warto wiedzieć, że potrzeby większości użytkowników zaspokoi sprzęt w przedziale od 700 do 1 200 zł.

Wybierając sprzęt do gramofonu, pamiętaj o tym, aby miał wejście gramofonowe PHONO. Zwracaj uwagę na takie wygodne funkcjonalności, jak przykładowo przełącznik wyboru głośników A, B, A+B, który pozwala na podłączenie dwóch niezależnych zestawów głośnikowych w dwóch pokojach i regulację tonów niskich i wysokich, dzięki którym możesz regulować poziom dźwięku o wysokiej i niskiej częstotliwości. Takie funkcje posiada wzmaczniacz do gramofonu Denon PMA-720AE. Im więcej tego typu udogodnień, tym sprzęt będzie bardziej funkcjonalny w użytkowaniu.

Bardzo ważne jest również sprawdzenie parametrów wzmacniacza, np. mocy wyjściowej i wskaźnika impedancji głośników. Wybór głośników należy dopasować do parametrów, jakie posiada wzmacniacz do gramofonu, w przeciwnym przypadku nasz zestaw może być niekompatybilny.
Polecane gramofony
  • 1 499 zł
  • 2 499 zł
  • 559 zł
  • 1 199 zł
  • 1 049 zł

Impedancja, brzmienie, basy które parametry kolumn są ważne?

Gramofon z głośnikamiPodobnie jak w przypadku wzmacniaczy wybór kolumn do gramofonu jest ogromny. Poszukiwania konkretnego produktu zacznij od odpowiedzi na pytania – gdzie kolumny będą stać, w salonie czy w sypialni? Jak głośno lubisz słuchać muzyki? Czy Twoje upodobania podzielają również inni mieszkańcy? Po znalezieniu odpowiedzi na te pytania i porównaniu ich z liczbami podawanymi przez producentów możesz przystąpić do wyboru konkretnego produktu.

Zwracając uwagę na parametry, m. in. impedancji, warto pamiętać, iż najlepszym rozwiązaniem jest łączenie wzmacniaczy i kolumn o identycznych wartościach. Gdy się one różnią, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest łączenie kolumn o wyższej impedancji do wzmacniacza o impedancji niższej.

Ostatnim czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest oczywiście brzmienie. Każde z urządzeń ma swój jedyny i niepowtarzalny charakter dźwięku. Jedne kładą nacisk na bas, drugie z kolei wyróżniają się „górą”, jeszcze inne kładą nacisk na równowagę dźwięku. Wybierz ten, który odpowiada Ci najbardziej!

Do wspomnianego wyżej wzmacniacza podłączysz kolumny Pylon Audio Pearl Monitor.

Dobrym rozwiązaniem przed zakupem jest odwiedzić salon ze sprzętem audio i na własne uszy przekonać się o możliwościach sprzętu. Ciesz się gramofonem z głośnikami w domowym zaciszu! 
 
 

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny