Jak podłączyć gramofon do wzmacniacza krok po kroku?

Autor: Klaudia

Gramofon pozwoli nam cieszyć się świetnym, analogowym dźwiękiem. Jego główną zaletą jest także możliwość odtwarzania płyt winylowych. Bardzo często jednak spotykamy się ze zbyt niską głośnością takiego urządzenia. Nie posiada ono zbyt wielu wbudowanych głośników oraz nie dysponuje dużą mocą wyjściową. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie go do wzmacniacza. Jak jednak to zrobić? Czego będziemy potrzebować?

Płyta winylowa na pomarańczowym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. do czego możemy podłączyć gramofon
  2. jak podłączyć gramofon do wzmacniacza
  3. jaki gramofon warto wybrać

Do czego możemy podłączyć gramofon?

Nowoczesny biały gramofon

Gramofony same w sobie są stosunkowo ciche oraz brak im pełnoprawnego basu. Można to jednak w prosty sposób zmienić. Wystarczy, że podłączymy nasz model do dowolnego urządzenia, które zapewnia wyższą jakość dźwięku niż wbudowane głośniki. Mamy tu całkiem dużo możliwości. Wiele gramofonów dostępnych na rynku bez problemu połączymy ze słuchawkami, komputerem czy domowym zestawem audio, na przykład kinem domowym. Ostatnia opcja wymaga jednak najczęściej dodatkowego sprzętu, czyli przedwzmacniacza lub standardowego amplitunera, który posiada stosowne złącza.

Warto skorzystać też ze słuchawek. Ich podłączenie jest niesamowicie proste, natomiast dźwięk będzie znacznie lepszy. W większości modeli gramofonów znajdziemy specjalne gniazdo, do którego podłączamy jacka. To wystarczy, by w pełni cieszyć się dźwiękiem na słuchawkach. Jeżeli korzystamy z tej opcji, to nie potrzebujemy dodatkowego przedwzmacniacza. Wiele gramofonów z wyższej półki posiada także port USB do połączenia z komputerem, ale konieczna będzie odpowiedniej jakości karta dźwiękowa. Możemy wtedy odtwarzać płyty winylowe na dowolnym urządzeniu podłączonym do PC. Niektórzy również korzystają z tego rozwiązania, żeby nagrywać dźwięk z gramofonu do standardowych plików MP3, które później można odsłuchiwać. Ale należy przy tym pamiętać o zaktualizowaniu sterowników oraz zaopatrzeniu się w kabel, który zwykle jest dołączany do kupowanego modelu.

Jeżeli jednak zamierzamy podłączyć gramofon do domowego systemu audio, to sprawa nie jest tak prosta. Często wymaga to przedwzmacniacza lub specjalnych złącz w amplitunerze. Ponadto musimy wtedy zakupić okablowanie, które jest do tego niezbędne.

Polecane gramofony
  • 2 499 zł
  • 1 099 zł
  • 899 zł
  • 1 169 zł
  • 2 999 zł

Jak podłączyć gramofon do wzmacniacza?

Czarny elegancki gramofon

Przy podłączaniu gramofonu do wzmacniacza należy w pierwszej kolejności pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jeżeli niepoprawnie podłączymy gramofon do amplitunera, to nie będzie on wydawał także właściwego dźwięku. Bardzo łatwo da się to zauważyć. Domyślna moc wyjściowa urządzenia nie jest zbyt duża, więc nie może generować głośnego brzmienia. Złe połączenie powoduje, że oczywiście możemy korzystać z głośników, lecz z bardzo słabym efektem. Dźwięk będzie ledwo słyszalny oraz naprawdę niskiej jakości.

W wielu amplitunerach oraz wzmacniaczach implementuje się specjalne złącze Phono. W ten sposób podłączenie gramofonu sprowadza się do skorzystania z zaledwie jednego przewodu, co często jest też wymienione w instrukcji producenta. Nie wszystkie modele jednak posiadają to złącze, przez co konieczne są pewne półśrodki, a nawet dodatkowy sprzęt. Jeżeli nie jesteśmy w stanie podłączyć gramofonu do wzmacniacza przez dostępne w nim porty, to musimy zaopatrzyć się w przedwzmacniacz.

Jest to niewielkich rozmiarów sprzęt, wyposażony w zaledwie kilka złącz oraz regulację głośności. Jego zadanie to konwertowanie sygnału z gramofonu na taki, jaki nasz zestaw audio może odtworzyć. Niektóre gramofony posiadają już wbudowany przedwzmacniacz, ale możemy go także zakupić jako zewnętrzne urządzenie. Przy wyborze takiego sprzętu należy pamiętać o kilku rzeczach. Warto, by miał on wyjście Phono, które zapewnia proste połączenie z amplitunerem lub wzmacniaczem.

Poza tym niezwykle istotna jest kwestia kompatybilności. Dobrze o to spytać w sklepie, gdzie zaopatrujemy się w sprzęt muzyczny. Przedwzmacniacz musi współpracować z naszym gramofonem, inaczej nawet po poprawnym podłączeniu dźwięku nie będzie dało się odtwarzać. Może to nawet prowadzić do uszkodzeń elektroniki urządzeń. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych modeli przedwzmacniaczy. Warto więc również zwrócić uwagę na to, jakie złącza oferują. Niektóre są bardziej przydatne, inne mniej. Przykładowo USB czy złącze jack umożliwiają dodatkowe połączenie komputera lub słuchawek oprócz domowego zestawu audio.

Jaki gramofon wybrać?

Poza dobrej jakości zestawem audio oraz odpowiednim przedwzmacniaczem musimy posiadać także gramofon gwarantujący czysty, tradycyjny, analogowy dźwięk. Musi on mieć też wszystkie wymagane złącza. Nie trzeba jednak kupować sprzętu z najwyższej półki, aby cieszyć się odtwarzaniem muzyki z winylowych płyt.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli kosztujących zaledwie kilkaset złotych. Na przykład Lenco LS-50, Audio-Technica AT-LP60XUSB oraz Denon DP-29F kupimy za mniej niż 1000 złotych. Gwarantują mimo to naprawdę satysfakcjonującą jakość zarówno wykonania, jak i dźwięku. Bardziej zaawansowane modele oferują znacznie więcej. Niestety trzeba się wtedy liczyć z większym kosztem. Warto zwrócić uwagę na sprzęt często polecany, z dobrymi opiniami użytkowników, ponieważ daje to pewność, że spełni on nasze oczekiwania. Ciekawymi rozwiązaniami z trochę wyższej półki cenowej są Audio-Technica AT-LP3 oraz Audio-Technica AT-LP120X. Dobór urządzenia zależy jednak w dużej mierze od osobistych preferencji oraz dostosowania go do zestawu audio, który akurat posiadamy.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link