Jakie błędy popełniamy podczas użytkowania odkurzacza?

Autor: Joanna

Nie chcesz szybko wymieniać odkurzacza? Upewnij się, że właściwie z niego korzystasz, a unikniesz uciążliwych usterek i poważniejszych awarii. Podpowiadamy, jakich błędów lepiej unikać podczas odkurzania – sprawdź, czy ich nie popełniasz, i dowiedz się, jak obchodzić się z domowym odkurzaczem.

Wymiana worka w odkurzaczu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. Jakich błędów nie popełniać przy używaniu odkurzacza
 2. Jakich zanieczyszczeń nie wolno sprzątać odkurzaczem
 3. Jak prawidłowo korzystać z odkurzacza wodnego

Jak używać odkurzacza? Tych błędów się wystrzegaj!

Odkurzacz należy do tych sprzętów domowych, z którymi nie zawsze obchodzimy się ostrożnie. Tymczasem nieprawidłowa eksploatacja odkurzacza może prowadzić do usterek. Najczęstsze błędy, które popełniamy w czasie użytkowania tego urządzenia, to:

 • Mężczyzna odkurza dywan odkurzaczemnieostrożne obchodzenie się z odkurzaczem – przez ciągnięcie i szarpanie rury do odkurzacza lub kabla możesz uszkodzić nie tylko te elementy, ale też mechanizm zwijający przewód, a nawet gniazdko;
 • przepełniony worek na brud – jeśli zapominasz o regularnym opróżnianiu worka do odkurzacza, musisz liczyć się z tym, że w miarę zapełniania urządzenie będzie miało mniejszą moc i stanie się mniej wydajne. Jeżeli z kolei dopuścisz do przepełnienia i pęknięcia worka, kurz dostanie się do wnętrza odkurzacza, co może trwale uszkodzić mechanizm urządzenia;
 • korzystanie niezgodne z przeznaczeniem – warto pamiętać, że domowy odkurzacz nie jest przystosowany do odkurzania każdego rodzaju zabrudzeń. Na przykład, jeśli musisz posprzątać mieszkanie po remoncie, lepiej zawczasu sprawdzić, jaki odkurzacz do gipsu będzie najlepszy. Podejmujesz się czyszczenia komputera odkurzaczem? Skorzystaj z przeznaczonych do tego akcesoriów, jak rura do odkurzacza Miele Micro Set;
 • używanie niedopasowanego worka do odkurzacza – worek na kurz powinien być kompatybilny z Twoim modelem urządzenia. Jeśli jego otwór nie będzie ściśle dopasowany, brud wydostanie się na zewnątrz, co może poskutkować trwałym uszkodzeniem sprzętu. Najlepiej jest wybierać produkty oryginalne – na przykład worki do odkurzaczy Electrolux będą pasować do modeli tej marki.

WARTO WIEDZIEĆ

Narzekasz na odgłos odkurzacza, który zagłusza nawet głośną muzykę? Hałas może wynikać z uszkodzenia części silnika lub zużycia szczotek. Może być też wynikiem nagromadzonego kurzu i pyłu wewnątrz urządzenia, dlatego zanim zdecydujesz się na wymianę odkurzacza, spróbuj gruntownie przeczyścić go w środku.

Polecane odkurzacze
 • 279 zł
 • 499 zł
 • 698 zł
 • 1 349 zł
 • 899 zł

Popiół, gips, pinezki – czego jeszcze nie sprzątać odkurzaczem?

Z jakimi zabrudzeniami nie poradzą sobie tradycyjne odkurzacze? Przede wszystkim wystrzegaj się bardzo drobnych substancji, które pylą – mogą całkowicie zatkać filtr i ścianki worka do odkurzacza. W najgorszym wypadku może Cię czekać nawet wymiana silnika do odkurzacza. Oto zabrudzenia, które lepiej wyczyścić zmiotką lub wilgotną szmatką:

 • gips i popiół z kominka,
 • mąka, kakao czy cukier puder,
 • gwoździe, pinezki, szpilki,
 • rozbite szkło.

WARTO WIEDZIEĆ

Nie każdy rodzaj odkurzacza nadaje się też do usuwania wilgotnych zabrudzeń. Jeśli nie masz pewności, czy możesz sprzątnąć za jego pomocą np. rozlaną wodę, sięgnij do instrukcji obsługi.

Odkurzacz wodny – jak go prawidłowo używać?

Odkurzacz Electrolux EEG41CBJesteś posiadaczem sprzętu, który wykorzystuje do czyszczenia wodę, np. odkurzacza piorącego albo z filtrem wodnym? Pamiętaj, że z uwagi na obecność wilgoci są one bardziej podatne na rozwój pleśni i bakterii – a to może okazać się bardzo szkodliwe, np. dla dzieci, osób starszych i alergików. Odkurzacze tego typu należy więc dokładnie umyć po każdym użyciu. Nie warto też pomijać regularnego czyszczenia filtrów. Zawsze upewnij się, że każdy z elementów sprzętu (zbiornik na wodę, elementy wewnętrzne) został po umyciu wytarty do sucha.

Planujesz gruntowne sprzątanie? Sprawdź, które sprzęty i akcesoria ułatwią robienie wiosennych porządków – zapoznaj się z naszym poradnikiem!

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link