Jaką prostownicę kupić?

Katarzyna Mączewska

Częsta stylizacja włosów gorącą prostownicą może wpływać na ich kondycję, daje jednak świetny efekt wizualny. Wybierając dobrane do rodzaju i potrzeb włosów urządzenie, zapewnisz pasmom optymalną ochronę. Jaką prostownicę wybrać, by była bezpieczna dla włosów i wygodna w użyciu?

Prostownica to popularne urządzenie do stylizacji fryzur, dzięki któremu uzyskasz gładką taflę włosów. Możesz jej używać nie tylko do włosów kręconych, ale także tych z natury prostych – dzięki dodatkowemu „wyprasowaniu” będą się lepiej układały. Prostownicą możesz również… zakręcić włosy i stworzyć na nich piękne fale lub wywinąć końcówki.

Jak wybrać prostownicę spośród tak wielu produkowanych obecnie modeli? Sprawdźmy, czym się charakteryzują urządzenia dostępne na rynku.

Prostownica – jaką wybrać? Rodzaje płytek i ochrona włosów

Prostownica to właściwie żelazko do włosów, przekształcone w wygodną, przeznaczoną specjalnie do układania fryzury formę. Podobnie jak żelazko prostownica jest wyposażona w nagrzewającą się płytkę, która „prasuje” włosy i je wygładza. Korzystając z prostownicy, należy pamiętać o tym, że włosy narażone są na kontakt z wysoką temperaturą i nieumiejętnie prostowane mogą ulec zniszczeniu lub osłabieniu.

Z jakich materiałów wykonywane są płytki prostownic?

Prostownice różnią się budową, wielkością oraz rodzajem płytek. Decyzję o tym, jaką wybrać prostownicę, warto podjąć na podstawie materiału, z jakiego wykonane są jej płytki, bo to on bezpośrednio wpływa na kondycję włosów. Ze względu na sposób, w jaki należy prostować włosy – przeciągać prostownicę bez zatrzymywania po kolejnych pasmach – przy bardzo długich włosach warto się zaopatrzyć w urządzenie o szerszych niż klasyczne płytkach. Proces prostowania przebiegnie sprawniej i szybciej, a pasma będą równomiernie wygładzone. Im wyższej jakości będą płytki prostownicy, w tym lepszej kondycji utrzymamy włosy.

Najtańsze prostownice mają płytki metalowe lub aluminiowe, które intensywnie się nagrzewają i nie mają powłok zabezpieczających pasma. Przez to mogą osłabić włosy. Jakie płytki powinna mieć dobra prostownica? Jaką wybrać, by zmieścić się w mniejszym budżecie, a przy tym jak najlepiej zadbać o włosy?

Większość prostownic optymalnej jakości wyposażona jest w płytki teflonowe lub ceramiczne. Teflon zapobiega przywieraniu włosów do płytek oraz zabezpiecza je przed gorącem, nie nagrzewa się jednak równomiernie i można go łatwo zarysować. Ceramiczna powierzchnia płytek jest jeszcze bezpieczniejsza dla włosów dzięki równomiernemu nagrzewaniu i powierzchni wygładzającej łuski włosów. Pasma stają się błyszczące i jedwabiste.

 • 2 199 zł
 • 299 zł
 • 179 zł
 • 149 zł
 • 369 zł
 • 199,99 zł
 • 499 zł
 • 399 zł
 • 269 zł
 • 49,99 zł

Ceramiczna powierzchnia płytek jest jeszcze bezpieczniejsza dla włosów dzięki równomiernemu nagrzewaniu i powierzchni wygładzającej łuski włosów. Pasma stają się błyszczące i jedwabiste.

Nieco wyższa półka prostownic to modele wyposażone w płytki turmalinowe i lustrzane. Turmalin to minerał działający jonizacyjnie. Proces jonizacji polega na emitowaniu przez materiał jonów ujemnych, wygładzających włosy dzięki domykaniu ich łusek. To działanie z zakresu elektrostatyki sprawia, że minerał ten coraz częściej stosowany jest w produkcji akcesoriów do stylizacji włosów. Płytki wykonane z lustrzanej tafli również znakomicie wygładzają włosy i nadają im niesamowity blask.

Urządzenia wyposażone w tytanowe lub diamentowe płytki to najwyższa klasa prostownic, co oczywiście wpływa na cenę, ale przekłada się również na jakość działania urządzenia. Trwałość tych materiałów zdecydowanie przewyższa oczekiwania. Prostownice z płytkami tytanowymi i diamentowymi świetnie nadają się do stosowania na włosach wymagających szczególnej troski, zarówno bardzo delikatnych, jak i bardzo mocno kręconych.

Turmalin, diament oraz tytan bywają również domieszką w składzie płytek teflonowych, co zwiększa ich jakość i nie wpływa tak mocno na cenę.

Płytki prostownic bywają wzbogacane dodatkowymi powłokami z cząsteczkami srebra lub substancji pielęgnujących, które mają upiększać włosy i dodatkowo je wygładzać.

Jaka prostownica nie zniszczy włosów?

Poza materiałem to, jak zabieg prostowania wpłynie na włosy, zależy od wybranej temperatury. Moc grzewczą prostownicy dostosowujemy do kondycji, w jakiej są nasze pasma. Inaczej stylizować będziemy włosy farbowane i przesuszone, a inaczej grube i trudne do ułożenia.

prostownica leżąca obok grzebienia

Im słabsza kondycja włosów, tym niższej temperatury powinniśmy użyć. Zwłaszcza włosy rozjaśniane mogą ulec zniszczeniu podczas stylizacji na gorąco. Jeśli włosy są grube i zdrowe, do ich wyprostowania możemy użyć wyższej temperatury. Optymalna temperatura prostowania włosów nie powinna przekraczać 180°C, zwłaszcza w przypadku włosów osłabionych i kruchych.

Niezależnie od wybranej klasy urządzenia włosy przed stylizacją warto zabezpieczyć kosmetykami chroniącymi je przed zniszczeniem.

Prostownice a szczotki prostujące – jaka jest różnica?

Pośród urządzeń do stylizacji włosów można znaleźć także szczotki prostujące. Czym od prostownicy różni się szczotka prostująca i czy może ją zastąpić? Szczotka prostująca wyposażona jest w nagrzewający się element, który sprawia, że włosy podczas czesania wygładzają się i delikatnie prostują. 

 • 149 zł
 • 249 zł
 • 149 zł
 • 99,99 zł
 • 329 zł

Moc szczotki prostującej nie jest tak duża jak prostownicy, w związku z czym urządzenie to jest odpowiednie jedynie dla osób z lekko kręconymi lub po prostu niesfornymi i trudnymi do ułożenia włosami. Przy grubych lokach szczotka prostująca nie sprawdzi się najlepiej, będzie za to dobrym rozwiązaniem przy codziennym układaniu mniej wymagającej fryzury.

Jaką prostownicę kupić? Ergonomia i dodatkowe funkcje

Prostownice różnią się między sobą również wielkością i ergonomią, dzięki czemu można dobrać urządzenie do indywidualnych preferencji użytkownika oraz długości włosów.

Bardziej zaawansowane modele prostownic mają dodatkowe funkcje, takie jak wytwarzanie pary, nagrzewanie na podczerwień oraz emisja ultradźwięków. Niektóre prostownice potrafią też dostosować moc nagrzewania płytek do indywidualnych potrzeb włosa, na podstawie pomiaru ich kondycji i poziomu nawilżenia. Prostownice z funkcją parową mają dodatkowy zbiornik z wodą i emitują delikatną mgiełkę, dzięki czemu nawilżają włosy podczas prostowania i nadają im zdrowy wygląd. Nagrzewanie dzięki promieniowaniu podczerwonemu przebiega sprawnie i równomiernie, a prostownice emitujące ultradźwięki sprawiają, że ciepło łatwiej dociera do włosa, przez co jeszcze lepiej radzą sobie z mocno kręconymi pasmami. Wśród najnowszych modeli urządzeń znajdziemy też prostownice bezprzewodowe, wygodne w użyciu i pozwalające na zastosowanie niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Wystarczy naładować urządzenie odpowiednio wcześniej!

Prostownice wyposażone w nowoczesne rozwiązania pomagają zachować dobrą kondycję pasm pomimo ich częstej stylizacji. Zapewniają oczekiwany efekt przy minimalnym wysiłku. Niezależnie od tego, czy Twoje włosy są falujące, kręcone czy po prostu trudne do ułożenia, odpowiednia prostownica może czynić cuda. W naszym rankingu prostownic znajdziesz kluczowe informacje, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.

Zobacz także:

Jaką lokówkę wybrać? Sposoby na piękne włosy w kilkanaście minut
Jaką suszarko-lokówkę wybrać?

 • 179 zł
 • 349 zł
 • 479 zł
 • 479 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!