Jaką prostownicę kupić?

Autor: Piotr

Takie charakterystyczne, długie „szczypce” znajdują się w łazience czy toaletce wielu kobiet. Paniom z lokami służą – zgodnie z definicją – do prostowania włosów. Ale za ich pomocą można też przecież falować końcówki. Odpowiednio potraktowane gorącymi płytkami włosy wyglądają lepiej i zdrowiej – są nabłyszczone i elastyczne. Podpowiadamy, jak wybrać prostownicę i jaką prostownicę kupić!

Zacznijmy od przypomnienia podstaw higieny i anatomii włosów. Owszem, regenerują się i odrastają – najczęściej rosną przez całe życie (i tylko za życia – obalamy mity!). Dlatego… tym bardziej trzeba o nie dbać, traktować z rozwagą. Choć genetyczne łysienie nie jest problemem kobiet, nieodpowiednia dieta czy choroby tarczycy mogą doprowadzić do przerzedzenia włosów także u pań. A nieodpowiednie stosowanie prostownicy –  i o tym trzeba pamiętać! – poważnie włosy osłabia.
Jaką prostownicę wybrać zatem do włosów mocnych, a jaką do delikatnych? Dobra wiadomość: to urządzenia uniwersalne, z regulacją temperatury (elektroniczną – przyciskiem, lub mechaniczną – suwakiem albo pokrętłem). Jeśli masz włosy cienkie, wrażliwe lub rozjaśniane – ustaw 120-185°C. Do włosów normalnych lub po farbowaniu zalecamy 160-200°C. Najwyższej temperatury wymagają włosy gęste i mocno kręcone – powyżej 200, nawet do 235°C. 

W trakcie prostowania przesuwaj urządzenie po kosmykach o szerokości ok. 5 cm. W celu podkręcania loków chwytaj węższe pasma. Nie trzymaj urządzenia zbyt długo w jednym miejscu i przeciągaj po paśmie wielokrotnie, aby nie spalić włosów! Aha, większość parownic ma automatyczny wyłącznik, który dezaktywuje urządzenie, np. po godzinie. To ważne, żeby nie spalić nie tylko włosów, ale i mieszkania…

  • 2 088 zł
  • 249 zł
  • 139 zł
  • 329 zł
  • 598 zł
  • 199 zł

Jak wybrać prostownicę – rodzaj płytek

Płytki umieszczone są po wewnętrznej stronie 25-, 30-centymetrowych ramion (zazwyczaj istnieje możliwość ich zatrzaśnięcia – to ułatwia transport). Długość powierzchni grzewczej to ok. 9-11 cm. Szerokość – 2,5 do 4 cm. Zależnie od mocy grzałek i rodzaju powierzchni płytki, rozgrzewają się „na maksa” w 2 minuty, minutę, a trochę droższe modele nawet w 30 czy 15 sekund. Jaką prostownicę wybrać? Oczywiście, że „szybsza” będzie „lepsza”, to urządzenie często stosowane jest codziennie!

Jaką prostownicę kupić patrząc na rodzaj płytek grzewczych? To najważniejsze pytanie! Najpowszechniej stosowane są ceramiczne, zapewniające równomierne grzanie i dość gładkie sunięcie. Konkurencyjna powłoka to tytan. Nagrzewa się szybciej, jest równie gładka. Czołowi producenci prostownic – Philips czy BaByliss – stosują i ceramikę, i tytan, zarówno w modelach tańszych, jak i tych premium. U Remingtona można spotkać jeszcze inną konstrukcję: grubą powłokę ceramiczną z domieszką czarnego tytanu. Swoje preferencje poznasz tylko i wyłącznie organoleptycznie, porównując oba rodzaje…

Płytki ceramiczne są bardziej uniwersalne – różnorodnie wzbogacane i wykańczane. Popularne są takie z dodatkiem turmalinów – to minerały, które pod wpływem temperatury wytwarzają jony ujemne, zapobiegając elektryzowaniu się włosów. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jonizacja jest często osobną funkcją prostownic – bardzo pożądaną!

Jak wybrać prostownicę? Mamy także płytki ceramiczne z odżywkami – gdy przesuwają się po włosach, wmasowują w ich powierzchnię keratynę, olejek migdałowy bądź arganowy. Takie modele nazywane są niekiedy „terapeutycznymi”. Na tym nie kończy się pomysłowość producentów. Stosuje się płytki ceramiczno-diamentowe – trwałe i odporne na zarysowania. 

Niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane, płytki mogą być zamocowane sztywno lub ruchome. Oczywiście polecamy tę drugą wersję, zwiększającą efektywność zabiegu i minimalizującą uszkodzenia. Ciekawym pomysłem są płytki delikatnie wibrujące, stosowane m.in. przez Philipsa.

Ostatnia uwaga na koniec tego rozdziału: inną konstrukcję płytek mają karbownice – są pofałdowane i szerokie. Moda na karbowanie włosów minęła wraz z latami 80. i 90., dziś jest przejawem indywidualności! Jaką prostownicę wybrać? Może właśnie… karbownicę?

Jaką prostownicę wybrać – funkcje premium

Ciekawie robi się na wyższej półce (200 zł i więcej). Najnowocześniejsze modele nie tylko mają wyświetlacze LCD (w Dysonie to OLED) i umożliwiają precyzyjne ustawienie temperatury, ale dzięki czujnikom… same ją korygują, dbając o optymalne nawilżenie (skanowanie włosów w urządzeniach Philipsa, odczyt temperatury i wilgotności przez Remingtony). Są nawet prostownice parowe – to jeszcze lepszy sposób na odpowiednie nawilżanie (BaByliss Steam)! Jak wybrać prostownicę premium? Istnieją drogie modele bezprzewodowe – mogą pracować na baterii ok. 30 minut.

Jaką prostownicę kupić – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Modele bezprzewodowe to prawdziwa rzadkość. Ale większość ma – to ważne – obrotowy kabel. Istnieją też modele zwane przenośnymi. Są na kablu, ale mają krótsze ramiona i zmieszczą się do torebki. Oferują mniejszą moc, ograniczoną regulację – służą najczęściej tylko do poprawiania grzywki, ale są zdecydowane tańsze!

Jaką prostownicę kupić, jeśli ma być prezentem dla dziewczyny? W komplecie często są różne nakładki i podkładki, lokówki, mata termoodporna, etui podróżne – zwróć uwagę na takie detale. Lecz tak naprawdę nie masz wyjścia – dyskretnie podpytaj, co jest potrzebne…

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link