Jak wyczyścić piekarnik – skuteczne sposoby, najlepsze detergenty i akcesoria

Z tego artykułu dowiesz się:jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik szybko i skutecznie czym myć piekarnik wewnątrz, a czego użyć do drzwiczek jak wyczyścić piekarnik sodą i innymi domowymi sposobami
Autor: Klaudia

Nawet wzorowo utrzymywany sprzęt kuchenny od czasu do czasu wymaga gruntownych porządków. Dowiedz się, jak skutecznie wyczyścić piekarnik. Dzięki temu, bez irytacji i zmęczenia, usuniesz nagromadzony tłuszcz i plamy, które niszczą sprzęt oraz psując apetyczny zapach jedzenia.

Zobacz także: Czyszczenie piekarnika – jakie są sposoby?

Jak czyści piekarnik – od czego zacząć?

Czyszczenie piekarnika warto rozpocząć od zgromadzenia niezbędnych narzędzi, które nie tylko pozwolą pozbyć się tłuszczu i przypalonych resztek z rusztu, ścian i drzwiczek, ale także zabezpieczą skórę rąk przed działaniem detergentów i nie zniszczą powierzchni piekarnika. W tym celu niezbędne będą odpowiednie produkty czyszczące przeznaczone do pielęgnacji kuchennych sprzętów AGD, tworzywa emaliowanego, szklanego i stali nierdzewnej.

Zabieg mycia piekarnika najlepiej rozpocząć od kratek, na których ustawiane są naczynia żaroodporne i formy do pieczenia. Jeszcze zanim zaczniesz zastanawiać się, czym umyć piekarnik, poleca się wyciągnąć wszystkie półki oraz blachy z urządzenia i wstawić je do dużego naczynia lub do wanny. Na tak przygotowane elementy można nanieść płyn HILLMANN PŁYN DO GRILLA. To preparat do usuwania uporczywych przypaleń, który sprawdzi się również do czyszczenia naczyń ceramicznych i żaroodpornych. Formuła w sprayu pozwala dotrzeć do najdalszych zakamarków rusztu, szybko rozpuszcza zaschnięte zabrudzenia, dzięki czemu nie trzeba szorować powierzchni kratek szczotkami, gąbkami i drapakami, które nie tylko nie zbierają brudu, ale dodatkowo rozpryskują go dookoła. Przed przystąpieniem do czyszczenia komory piekarnika warto zadbać o zabezpieczenie podłogi kuchni – bezpośrednio pod piekarnikiem wystarczy rozłożyć stary ręcznik lub gazety. Należy również upewnić się, że sprzęt nie jest rozgrzany i całkowicie wystygł oraz że nie jest podłączony do prądu.

  • 1 499 zł
  • 2 519 zł
  • 1 599 zł
  • 799 zł
  • 1 499 zł
Jak wyczyścić zabrudzony piekarnik?

Czy wiesz że...

Im szybciej zaczniesz, tym lepiej. Trudniej jest usunąć stare, wieloletnie zapieczony ślady. Nie warto odkładać zabiegu czyszczenia w nieskończoność. Dobrze jest na bieżąco dbać o stan urządzenia.

Jak wyczyścić zabrudzony piekarnik?

Czym wyczyścić przypalony piekarnik?

Najprostszym sposobem jest zastosowanie właściwych detergentów. Produkty renomowanych firm posiadają składniki chemiczne, które rozpuszczają przypalenia, pomagając pozbyć się nawet trudno schodzących, twardych zanieczyszczeń, a przy okazji nie zniszczą sprzętu. Jeśli istnieją jakiekolwiek obawy przed tym, jak wyczyścić piekarnik elektryczny, warto skorzystać z instrukcji obsługi urządzenia oraz przestrzegać zaleceń producenta środka chemicznego, które zawsze znajdują się na etykiecie. A jak wyczyścić piekarnik bez szorowania? Płyn do odtłuszczania piekarników taki jak HILLMANN AGDKU02 250 ml wystarczy nanieść na ściany komory pieca, omijając elementy grzewcze. Następnie trzeba odczekać od kilku do kilkunastu minut, aby detergent wszedł w interakcję z tłuszczem i zabrudzeniami. Ostatnim krokiem do czystego i higienicznego wnętrza jest usunięcie aktywnej piany przy pomocy ściereczki kuchennej lub gąbki. Podczas mycia nie można pominąć drzwi. Więc czym wyczyścić szybę w piekarniku? Można zastosować HILLMANN ADGKU01 zarówno na wewnętrzną, jak i zewnętrzną stronę drzwiczek. Tłuste osady szybko i bez konieczności szorowania usunie również Deante ZZZ 000K. Płyn może być wykorzystany w czyszczeniu okapów i blatów kuchennych, zlewozmywaków oraz płytek ściennych w pobliżu kuchenki. Podczas zabiegu czyszczenia warto pamiętać o zastosowaniu rękawic gumowych i innych środkach ochronnych, które wymienione są na opakowaniu preparatu, a po pracy zdezynfekować dłonie np. chusteczkami ITSEPTIC.

Jak wyczyścić przypalony piekarnik domowymi sposobami?

Domowe sposoby na to, jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu, mogą stanowić uzupełnienie profesjonalnych detergentów. Warto wprowadzać je pomiędzy gruntownym czyszczeniem co jakiś czas, dla odświeżenia. Takie zabiegi przyspieszą i ułatwią czyszczenie przypaleń w przyszłości. Najprostszą metodą jest kąpiel wodna. Wystarczy rozgrzać piekarnik do 150 stopni. Do żaroodpornego naczynia ustawionego na kratce wlać wodę i pozwolić, aby para wodna przez kilka - klikanaście minut rozchodziła się po wnętrzu urządzenia. Po wystygnięciu piekarnika należy zebrać namoczony brud ścierką. Można też przygotować własne preparaty czyszczące z użyciem produktów spożywczych znajdujących się niemal w każdym domu. Jak wyczyścić piekarnik sodą i octem? Wystarczy nanieść na przypalone plamy pastę przygotowaną z wody i sody na godzinę lub dwie i zmyć pozostałości mokrą gąbką. Warto także przygotować mieszankę z wody i octu, które sprawdza się również w czyszczeniu kratki.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link