Jak działa i jak skonfigurować repeater WiFi?

Autor: Marcin

Zrywany co jakiś czas sygnał jest częstym problemem, z którym spotykamy się, gdy korzystamy z internetu. Ale jest na to sposób – warto kupić wzmacniacz WiFi, aby uzyskać odpowiedniej jakości sygnał w każdym zakątku naszego mieszkania. Zobaczmy, jaki repeater WiFi wybrać i jak wygląda jego konfiguracja.

Repeater WiFi podłączony do kontaktu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. kiedy warto kupić wzmacniacz WiFi i jak on działa
  2. jak podłączyć i skonfigurować repeater WiFi
  3. na jaki model wzmacniacza WiFi warto postawić

Repeater Wifi – kiedy warto go mieć i jak działa?

Repeater WiFi w trakcie podłączania

Repeater WiFi, zwany inaczej wzmacniaczem zasięgu, to z reguły niewielkie urządzenie, wyposażone w odpowiedniej jakości anteny, których zadaniem jest odbiór sygnału routera. W kolejnym kroku sygnał zostaje stosownie wzmocniony, by następnie trafić do wszystkich urządzeń odbiorczych znajdujących się w domu lub biurze, w tym komputerów, telewizorów, tabletów czy smartfonów. Warto dodać, że cały proces odbywa się bez konieczności używania jakichkolwiek kabli, które trzeba łączyć z naszym wzmacniaczem i konkretnym urządzeniem odbiorczym. Tym samym zasięg, jaki osiąga lokalna sieć WiFi, jest jeszcze większy, a sygnał, który będzie docierał do dedykowanych urządzeń, stanie się jeszcze mocniejszy, co wpłynie na komfort ich użytkowania. Co więcej, jeśli sytuacja będzie tego wymagać, w danym pomieszczeniu można zainstalować większą liczbę repeaterów.

Jest wiele sytuacji, w których zakup wzmacniacza i konfiguracja repeatera WiFi jest wręcz konieczna. Na pewno będzie to dobry wybór wtedy, gdy konstrukcja ścian naszego domu została wykonana z takich materiałów, które po prostu tłumią sygnał i ograniczają skutecznie zasięg. Taka sytuacja może mieć miejsce głównie w mieszkaniach starszych, gdzie konstrukcje żelbetowe były w zasadzie codziennością i to na nich opierało się całe budownictwo.

Jeśli będziemy chcieli korzystać z urządzeń w ogrodzie, to wtedy również potrzebny okaże się dobry zasięg, dlatego przyda nam się WiFi repeater. Konfiguracja w tym przypadku będzie standardowa i dzięki niej uzyskamy naprawdę mocny sygnał w każdej części naszego ogrodu lub podwórka. Wzmacniacz WiFi będzie świetnym rozwiązaniem, jeśli mieszkamy w bloku lub mieszkaniu wielorodzinnym. Bardzo często w takim przypadku nie wszędzie dotrze sygnał o jednakowej mocy, dlatego zakup i konfiguracja WiFi repeatera będą kluczowe. Podobnie zresztą, jeżeli w okolicach naszego domu będą występowały inne sieci skutecznie zagłuszające sygnał.

  • 259 zł
  • 165,39 zł
  • 96,99 zł
  • 459 zł
  • 77,89 zł

Repeater WiFi – konfiguracja i wybór odpowiedniego modelu

Repeater WiFi z podłączonym kablem od internetu

Dokonując zakupu wzmacniacza WiFi, musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Aby być w pełni zadowolonym z zakupu, zwróćmy uwagę na prędkość transmisji. Dzięki temu parametrowi dowiemy się, jaka jest maksymalna szybkość przesyłu danych, którą będzie mógł osiągnąć repeater WiFi. Zazwyczaj będzie ona oscylować w granicach od 300 do nawet 1000 Mbps. Najlepsze możliwe do kupienia na rynku urządzenia mogą przekroczyć tę wartość, co umożliwi nam korzystanie z sygnału w jeszcze lepszych warunkach. Będziemy mogli np. oglądać materiały wideo w rozdzielczości 4K.

Równie ważne przy zakupie wzmacniacza są tzw. standardy WiFi, czyli symbole 802.11, obok których umieszczone są odpowiednie litery. Im taki standard jest większy, tym wyższa prędkość, z jaką będzie działał wzmacniacz WiFi i do tego dużo lepsza jakość sygnału.

Warto sprawdzić także, na jakiej częstotliwości działa repeater, czyli jakie pasmo obsługuje. Większość urządzeń obsługuje pasmo 2,4 GHz, jednak niektóre modele jako dodatkowe pasmo mogą obsługiwać 5 GHz. Mówimy wówczas o tzw. „dual bandzie”.

Jeśli chodzi o to jak skonfigurować wzmacniacz WiFi, to warto zaznaczyć, że proces ten będzie różnił się w zależności od tego, na zakup którego z modeli się zdecydujemy. Bez względu na to, jaki wzmacniacz WiFi kupimy, możemy mieć pewność, że z taką konfiguracją poradzimy sobie samodzielnie, gdyż nie wymaga ona specjalnej wiedzy. Wystarczy zapoznać się z instrukcją obsługi, ponieważ sam proces jest bardzo intuicyjny. Może zdarzyć się, że niektóre urządzenia trzeba będzie podłączyć do laptopa lub komputera, by tam dokonać odpowiedniej konfiguracji. Najprostszym wyborem będzie zakup wzmacniaczy podpinanych bezpośrednio do kontaktu, w których konfiguracja odbywa się automatycznie, bo same wyszukują sygnał.

Jakie modele repeaterów WiFi warto wybrać?

Spośród dostępnych na rynku wzmacniaczy WiFi godny polecenia jest D-Link AC1200 DAP-1610 – o standardzie WiFi 802.11ac i z funkcją bezprzewodowego zarządzania mocą. Dobrym wyborem będzie także model D-Link DAP-1620 – o standardzie WiFi 802.11ac i niezłej maksymalnej prędkości transmisji do 1200 Mbps, dzięki której z powodzeniem będzie można np. oglądać filmy w rozdzielczości 4K. Jeśli ktoś szuka nieco bardziej budżetowych repeaterów WiFi, niezbyt skomplikowanych w konfiguracji, to warto kupić modele TP-LINK TL-WA850RE, o częstotliwości pracy 2,4 GHz, oraz Tenda A9, o standardzie 802.11n. Jeśli szukamy modeli Dual Band, to trafnym wyborem będzie wzmacniacz Edimax RE11.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link