Jak powiesić telewizor na ścianie?

Autor: Klaudia

Możliwość powieszenia telewizora na ścianie zapewnia swobodę aranżacji wnętrza, pozwala zaoszczędzić miejsce na meblach oraz zwiększa komfort relaksu. Czynności związane z montażem telewizora na ścianie nie należą do trudnych, jednak każdorazowo wiążą się z wyborem uchwytu do tv. O czym warto pamiętać, przystępując do instalacji, i jak przeprowadzić ją krok po kroku?

Mocowanie telewizora na ścianie przy pomocy ruchomego uchwytu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie korzyści niesie montaż telewizora na ścianie,
- jaki uchwyt do tv zapewni najwyższy komfort oglądania,
- jak powiesić telewizor na ścianie przy pomocy uchwytu,
- jak ukryć przewody w trakcie wieszania telewizora.

Jakie korzyści niesie montaż telewizora na ścianie?

Ruchomy uchwyt do tv umożliwia wygodne ustawienie ekranu w dwóch płaszczyznachWiszący na ścianie telewizor pozwala zaakcentować charakter nowoczesnego wnętrza. Nie zajmuje dodatkowego miejsca na meblach, dzięki czemu łatwiej utrzymać je w czystości czy wykorzystać do postawienia innych urządzeń RTV lub elementów dekoracyjnych.

Praktyczne uchwyty do tv z regulacją kąta nachylenia ekranu umożliwiają wygodną i szybką zmianę ustawienia telewizora w pionie i poziomie, przez co wyświetlacz jest lepiej widoczny dla oglądających.

Montaż telewizora na ścianie pozwala również umieścić urządzenie na wysokości oczu, co wpływa na komfort jego codziennego użytkowania i zapewnia najlepsze doznania podczas seansów. Specjalna konstrukcja niektórych uchwytów telewizyjnych sprawia, że telewizor płasko przylega do ściany. Dzięki temu jest do idealne rozwiązanie zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń.

Jaki uchwyt do tv zapewni najwyższy komfort oglądania?

Istnieją dwa główne rodzaje uchwytów do telewizorów. Podstawowe uchwyty naścienne pozwalają na montaż urządzenia w jednej płaszczyźnie, bez możliwości regulacji. Ich zaletą jest niewielki rozmiar oraz niska cena. Przykładem uchwytu płaskiego jest Reinston EU014, który pozwala zawiesić telewizor w odległości 23 mm od ściany. Alternatywę stanowią konstrukcje uchylne, np. Multibrackets MB029 z możliwością ustawienia telewizora w pionie lub też Reinston EU020 z regulacją w osi pionowej i poziomej.

Warto pamiętać, że mocowanie telewizora na ścianie wymaga zaopatrzenia się w uchwyt dopasowany do rozmiaru ekranu oraz wagi urządzenia. Łatwy montaż oferują zwłaszcza uchwyty posiadające wbudowaną poziomicę.

WARTO WIEDZIEĆ

Odległość otworów mocujących na tylnej ścianie telewizora jest inna dla różnych modeli urządzeń i odpowiada standardowi VESA. Dobór pasującego uchwytu do tv wymaga zmierzenia rozstawu poszczególnych otworów – odległości pomiędzy górnym i dolnym otworem (pierwsza liczba oznaczenia) oraz odległości pomiędzy otworami na tej samej wysokości (druga liczba oznaczenia). Przeważnie rozstaw ten wynosi 50 x 50 mm, 75 x 75 mm, 100 x 100 mm, 200 x 100 mm lub 200 x 200 mm. Wiele uchwytów telewizyjnych ma charakter uniwersalny, umożliwiając instalację różnych modeli telewizorów.

Polecane telewizory
 • 2 599 zł
 • 3 599 zł
 • 6 099 zł
 • 2 299 zł
 • 1 499 zł

Jak powiesić telewizor na ścianie przy pomocy uchwytu?

Uchwyt uchylny ze zintegrowaną poziomicąPo zaopatrzeniu się w uchwyt do tv można przystąpić do wyboru i przygotowania miejsca montażu. Pamiętaj, że ściana, na której zamocowany zostanie telewizor, powinna zapewniać mu solidne podparcie. Dlatego najlepiej sprawdzą się ściany nośne.

Wieszanie telewizora na ścianie krok po kroku:
 
 • określ wysokość, na jakiej ma wisieć telewizor, oraz oznacz na ścianie centralny punkt ekranu. Telewizor na ścianie warto umieścić na wysokości lub tuż pod linią wzroku,
   
 • przyłóż uchwyt do telewizora do ściany – jego środek powinien odpowiadać zaznaczonemu wcześniej punktowi,
   
 • wyrównaj poziom wieszaka do telewizora przy pomocy poziomicy i zaznacz miejsca dla otworów montażowych,
   
 • przy użyciu wiertarki wykonaj otwory montażowe w ścianie oraz umieść w nich kołki rozporowe,
   
 • przykręć uchwyt do telewizora do ściany za pomocą dołączonych śrub oraz metalowych podkładek,
   
 • przykręć telewizor do uchwytu. Ostatnią czynność warto wykonać przy asyście innej osoby, upewniając się, że wszystkie śruby są mocno przykręcone.

Telewizor na ścianie - jak ukryć przewody?

Nie każdy chce, aby przewody łączące telewizor z innymi urządzeniami oraz kabel zasilania były po jego powieszeniu widoczne. Najlepszy efekt zapewnia ukrycie przewodów w ścianie, co niestety wiąże się z zaplanowaniem miejsca dla telewizora oraz przeprowadzeniem remontu. Innym rozwiązaniem jest użycie specjalnej listwy maskującej, np. Hama 00083172, która pozwala wygodnie ukryć do 5 różnych kabli.

Zewnętrzna osłona mocowana na zaczep klipsowy sprawia, że można ją w każdej chwili zdjąć. Dzięki temu dodanie kolejnego przewodu, np. po zakupie nowego urządzenia współpracującego z wiszącym na ścianie, jest znacznie wygodniejsze.

Jeśli nie jesteś pewien, czy w Twoim domu lub mieszkaniu lepiej sprawdzi się telewizor czy projektor, przeczytaj ten artykuł.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów