Jak powiesić telewizor na ścianie?

Z tego artykułu dowiesz się:jak zamontować telewizor na ścianie? na jakiej wysokości powiesić telewizor? jak powiesić telewizor na ścianie przy pomocy uchwytu?
Autor: Maciej Jagodziński

Najlepszy sposób na zmianę aranżacji wnętrza i zapewnienie większej swobody to powiesić telewizor na ścianie. Same czynności związane z montażem telewizora na ścianie nie należą do trudnych, jednak każdorazowo wiążą się z wyborem uchwytu do telewizora. O czym warto pamiętać, przystępując do instalacji i jak przeprowadzić ją krok po kroku?

Zobacz także: Jaki uchwyt do telewizora wybrać?

Jak wyeksponować telewizor na ścianie?

Projektanci większości nowoczesnych wnętrz starają się ukryć telewizor aby nie przeszkadzał w kompozycji mieszkania. Urządzenia ukrywane są w szafkach, za wysuwanymi panelami, stawiane na wysokich komodach. Ale często wiąże się to z ograniczeniem wygody korzystania z nich. Jedynym rozwiązaniem jest montaż telewizora na ścianie. W taki sposób zyskujemy naprawdę dużo miejsca i otwieramy nowe możliwości aranżacji mebli. Telewizor na ścianie wygląda nowocześnie i pozwala zaakcentować stylowe wnętrze, a ponadto jest wygodny w użyciu. Nie zajmuje dodatkowego miejsca na meblach, dzięki czemu łatwiej utrzymać je w czystości czy wykorzystać do postawienia innych urządzeń RTV lub elementów dekoracyjnych.


Jak zamontować telewizor na ścianie?

Aby powiesić telewizor na ścianie potrzebny nam będzie odpowiedni uchwyt do telewizora. Musi być przede wszystkim dobrej jakości z dobrego materiału, aby udźwignąć ciężar urządzenia. Musi też być odpowiednio dopasowany do systemu mocowania VESA. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego poradnika: Jaki uchwyt do telewizora wybrać.

Montaż telewizora na ścianie pozwala również umieścić urządzenie na wysokości oczu, co wpływa na komfort jego codziennego użytkowania i zapewnia najlepsze doznania podczas seansów. Specjalna konstrukcja niektórych uchwytów telewizyjnych sprawia, że telewizor płasko przylega do ściany. Dzięki temu jest do idealne rozwiązanie zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń.

 

Polecane telewizory
 • 8 499 zł
 • 34 999 zł
 • 27 999 zł
 • 34 999 zł
 • 12 999 zł
 • 1 799 zł
 • 5 499 zł
 • 15 999 zł
 • 949 zł
 • 7 499 zł

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Telewizor na ścianie to idealne rozwiązanie gdy chcemy zaoszczędzić miejsce w pokoju. Dobrze jest pamiętać, aby zamontować telewizor na ścianie na odpowiedniej wysokości, tak aby jak najwygodniej oglądać treści. Nie możemy montować urządzenia zbyt wysoko, ponieważ obniża to komfort z oglądania. Ciągłe podnoszenie głowy może zmęczyć oraz nie jest zdrowe. Zamontowanie telewizora zbyt nisko również jest niezdrowe – szczególnie dla kręgosłupa.

Najlepszym rozwiązaniem jest usiąść wygodnie na kanapie czy fotelu, nie przekrzywiać się ale też nie prostować zbyt mocno. Gdy już usiądziemy w odpowiedniej pozycji, wystarczy popatrzeć wprost na ścianę, na której chcemy zawiesić telewizor i zlokalizować punkt, który będzie środkowym punktem ekranu. Ekran może być również zamontowany ciut poniżej linii wzroku.

Dobrze jest też zastanowić się, czy ściana na której chcemy zawiesić telewizor jest odpowiednia. Powinna mieć duża powierzchnię i sporo miejsca dookoła telewizora, tak aby urządzenie nie dominowało. To jest też zdrowe dla oczu, ponieważ światło dobrze odbija się od ściany. Wybór odpowiedniej ściany to podstawa, ponieważ zamontowanego telewizora nie można przestawić gdy np. słońce na niego świeci.

jak powiesić telewizor na scianie

Jak powiesić telewizor na ścianie przy pomocy uchwytu?

Po zaopatrzeniu się w odpowiedni uchwyt do tv można przystąpić do wyboru i przygotowania miejsca montażu. Ściana, na której zamocowany zostanie telewizor, powinna zapewniać mu solidne podparcie, dlatego najlepiej sprawdzą się ściany nośne bądź te cegieł lub pustaków. Telewizor na ścianie działowej skonstruowanej z płyty kartonowo gipsowej nie jest dobrym pomysłem. Nie są one w stanie utrzymać ciężaru urządzenia. Gdy nie ma żadnej innej możliwości montażu niż na ścianie gipsowej, można wkręcić się w drewniane, bądź metalowe stelaże użyte do stawiania ścian. Inaczej sprawa wygląda, gdy płyty kartonowo gipsowe naklejone zostały bezpośrednio na cegły lub beton komórkowy. Powieszenie telewizora na ścianie przebiega w takim przypadku bardzo podobnie jak przy standardowej ścianie ceglanej. Wystarczy skorzystać wtedy z dłuższych wkrętów i kołków.

telewizor na ścianie uchwyt

Twój telewizor na ścianie krok po kroku:

 1. Zamontuj zaczepy uchwytu do telewizora za pomocą dołączonych śrub. Pomoże to określić czy telewizor ma umieszczone punkty montażowe równo na środku odbiornika. Zdarza się, że niektóre telewizory mają umieszczone punkty montażowe powyżej linii środkowej. Po zamontowaniu zaczepów, przyłóż uchwyt do telewizora i zmierz odległości do krawędzi.
 2. Określ wysokość, na jakiej ma wisieć telewizor oraz oznacz na ścianie centralny punkt ekranu. Telewizor na ścianie warto umieścić na wysokości lub tuż pod linią wzroku zachowując odpowiednią odległość telewizora od kanapy.
 3. Przyłóż uchwyt do telewizora do ściany i określ centralną pozycję. W zależności od modelu uchwytu mocowanie może się różnić, ponieważ nie wszystkie są montowane centralnie do telewizora. Korzystając z wcześniejszych pomiarów zaznacz krawędzie swojego telewizora na ścianie.
 4. Wyrównaj poziom uchwytu przy pomocy poziomicy i zaznacz miejsca dla otworów montażowych. Należy pamiętać aby otwory nie przecinały żadnych kabli instalacji elektrycznej w ścianie lub instalacji wodnej/gazowej. Warto to sprawdzić zanim przystąpimy do wiercenia
 5. Przy użyciu wiertarki wykonaj otwory montażowe w ścianie oraz umieść w nich kołki rozporowe. Bardzo ważne jest użycie odpowiednich kołków montażowych do danego rodzaju ściany. Kołki montażowe nie są drogie i nie warto na nich oszczędzać – w końcu od nich w głównej mierze zależy to czy nasz telewizor utrzyma się na ścianie.
 6. Przykręć uchwyt do telewizora do ściany za pomocą dołączonych wkrętów. Nie zapomnij korzystać z metalowych podkładek, które pomogą wkrętom zwiększyć obszar chwytu.
 7. Powieś swój telewizor na ścianie. Najlepiej jest skorzystać z pomocy drugiej osoby. W zależności od modelu – przykręć zaczepu do uchwytu lub dokręć zabezpieczenie.


Dobór kołków montażowych

Bardzo ważną rolę w mocowaniu telewizora na ścianie odgrywa nie tylko rodzaj ściany ale również odpowiednio dobrane kołki montażowe. Dobrze jest wybrać lepsze, nieco droższe kołki montażowe, które nie tylko rozszerzają się podczas wkręcania w nie wkrętów, ale również zmieniają formę lub zwiększają objętość. Z racji tego, że telewizor na ścianie mocowany jest za pomocą długich wkrętów może zdarzyć się tak, że przebijemy się na drugą stronę – należy zmierzyć grubość ścian zanim przystąpimy do montowania. Do ścian, które mają przestrzeń w środku (na przykład warstwę izolacji termicznej) wykorzystuje się specjalne kołki, który po wkręceniu w nie wkrętów otwierają się po drugiej stronie jak parasol znacząco zwiększając objętość.

 

 • 429 zł
 • 149,99 zł
 • 179,99 zł
 • 399 zł
 • 199,99 zł
 • 279 zł
 • 449 zł
 • 99,99 zł
 • 299 zł
 • 199,99 zł

Telewizor na ścianie a kable

Nasz telewizor na ścianie już wisi, a co z kablami? Przecież to nie wygląda estetycznie, gdy splątane kable wiszą spod telewizora. Istnieje kilka sposobów, jak ukryć przewody, a jednym z nich jest zamontowanie odpowiedniej maskownicy. Do półokrągłej plastikowej maskownicy przykręconej do ściany można schować dużą ilość kabli o różnych grubościach. Można również skorzystać z maskownicy na rzepy, która ściąga przewody w jedną wiązkę, albo ukryć je w specjalnym etui zapinanym na suwak. Inne rozwiązanie wymaga wcześniejszego planowania – schowanie przewodów, w ścianie. W tym przypadku bez remontu się nie obejdzie, gdyż trzeba będzie wykuć w ścianie rowek, w którym zmieści się plastikowa rurka, na tyle duża, aby móc przecisnąć przez nią wtyczkę zasilającą. Następnie ubytki uzupełnić gipsem lub tynkiem, wygładzić, zagruntować i pomalować. Efekt rewelacyjny, ale wymaga sporo pracy i umiejętności.

 • 19,99 zł
 • 12,99 zł
 • 14,99 zł
 • 10,99 zł
 • 11,99 zł
 • 99,99 zł
 • 39,99 zł
 • 29,99 zł
 • 7,99 zł

Podsumowanie

Pomimo tego, że przy pierwszym wrażeniu zamontowanie telewizora na ścianie to skomplikowane zadanie, tak po bliższym zapoznaniu nie wydaje się takie trudne. Wystarczy dobrze zaplanować pracę i odpowiednio się przygotować aby osiągnąć zamierzony efekt.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny