Podłączenie kuchenki gazowej – jak należy je prawidłowo wykonać?

Z tego artykułu dowiesz się:Jak podłączyć kuchenkę gazową? Dlaczego podłączenia powinna dokonać osoba z uprawnieniami? Czy można samodzielnie podłączyć kuchenkę gazową? Jak wygląda instalacja gazowa? Na co zwrócić uwagę przy i po podłączeniu kuchenki gazowej?
Autor: Grzegorz

Podłączenie kuchenki gazowej wymaga podjęcia konkretnych kroków. Przede wszystkim należy zatroszczyć się o obecność osoby uprawnionej do wykonania takiego podłączenia. Stempel potwierdzający taki montaż jest warunkiem wszelkiego typu gwarancji każdego urządzenia gazowego.

Zobacz także: Piekarnik gazowy czy elektryczny – który wybrać?

Jak podłączyć kuchenkę gazową?

Kuchenka gazowa z włączonymi palnikami

Podłączenie kuchenki gazowej można przeprowadzić na dwa sposoby:

  • skorzystać z przyłącza do sieci gazowej, jeśli gaz ziemny został doprowadzony do danego budynku lub posesji,
  • kupić butlę propan-butan, do której podłącza się sprzęt.

O ile to drugie rozwiązanie stosowane jest coraz rzadziej i wyłącznie w miejscach, gdzie nie ma instalacji gazowej, o tyle to pierwsze nadal cieszy się bardzo dużą popularnością. W wielu domach, a także restauracjach królują kuchenki gazowe i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Warto więc pamiętać, że aby podłączyć kuchenkę gazową, koniecznie należy zadbać o obecność osoby uprawnionej do jej montażu. To właściwie najważniejszy punkt działań związanych z uruchomieniem kuchenki. Zarówno podłączenie kuchenki gazowej wężem elastycznym do instalacji, jak i podłączenie do butli wykonać może wyłącznie osoba, która jest do tego uprawniona. Chodzi tutaj przede wszystkim o zapewnienie elementarnych standardów bezpieczeństwa. Gaz jest substancją niebezpieczną, a nieprawidłowo wykonana instalacja gazowa może nie być szczelna i w konsekwencji przyczynić się do zwiększonego ryzyka wybuchu. Nawet jeśli nie doszłoby do tak drastycznej sytuacji, to już samo ulatnianie się gazu jest niebezpieczne, ponieważ jest on bezwonny, a więc może doprowadzić do zatrucia w bardzo krótkim czasie.

Podłączenie kuchenki gazowej – uprawnienia a gwarancja na sprzęt

Podłączenie kuchenki gazowej (Amica 58GGD1.23ZOFP(W), Amica 58GGD1.23OFP(Xv) do butli lub dokonanie instalacji przez osobę uprawnioną do wykonania tego typu działań to podstawowy warunek rozpatrzenia każdej reklamacji związanej ze sprzętem gazowym. Żaden producent nie rozważy jej, jeśli na karcie produktu nie będzie wyraźnej informacji o tym, że montażu dokonała uprawniona do tego osoba. Te same zasady obowiązują również w przypadku podłączenia kuchenki gazowo-elektrycznej (Amica 510GEM2.33ZpTa, Amica 618GE3.43HZpTaKDPNAQ, Electrolux EKK54554OX). Żadnego znaczenia nie ma tutaj to, że (najczęściej) piekarnik jest elektryczny. Liczy się tylko to, że jakaś część sprzętu wykorzystuje gaz, a więc wymaga przyłączenia do sieci lub butli z gazem.

Instalator po zakończonej pracy zawsze przybija stempel w karcie produktu. Jest on poświadczeniem jego uprawnień, a jednocześnie dowodem na to, że instalacji dokonała osoba uprawniona. Warto się za każdym razem upewnić, czy takie potwierdzenie znalazło się na karcie sprzętu, w innym przypadku producent nie zgodzi się bowiem na naprawę urządzenia na jego koszt, nawet jeśli jest ono prawie nowe.

Polecane kuchnie
  • 1 339 zł
  • 1 649 zł
  • 1 649 zł
  • 1 399 zł
  • 1 449 zł

Czy można samemu podłączyć kuchenkę gazową?

Palnik kuchenki gazowej

Podłączanie kuchenki gazowej przez osobę nieuprawnioną do tego rodzaju działań jest skrajnie nieodpowiedzialne. Podłączanie kuchenek gazowych wymaga odpowiedniej wiedzy i kompetencji oraz narzędzi i tylko z pozoru może wydawać się proste. Koniecznie należy skorzystać z usług profesjonalisty, zamiast narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Podłączenie kuchenek gazowych – instalacja gazowa

Podłączenie kuchenki gazowej w bloku najczęściej polega na przyłączeniu kuchenki do gotowej instalacji za pomocą specjalnego przewodu elastycznego. W przypadku domów lub miejsc użyteczności publicznej często taką instalację należy stworzyć od zera. W tym celu trzeba sięgnąć po rury stalowe bez szwu lub rury przewodowe ze szwem. Za ich pomocą można doprowadzić gaz z sieci (a także z butli). Ostatnia rura sieci biegnącej od licznika gazowego powinna być zakończona zaworem, za pomocą którego błyskawicznie można odciąć dopływ gazu. Z tą rurą łączy się elastyczny przewód, którego drugi koniec montuje się do kuchenki w celu podłączenia kuchenki gazowej do gazu ziemnego.

Na co zwrócić uwagę przy podłączaniu kuchenki gazowej?

Podłączenie kuchenki gazowej na gaz ziemny wiąże się z zaleceniem montażu nawiewników okiennych w pomieszczeniu, gdzie stoi sprzęt. Chodzi przede wszystkim o minimalizację ryzyka zatrucia w przypadku ulatniania się gazu z nieszczelnej instalacji. Sensownym rozwiązaniem jest także zakup czujników w przypadku podłączenia kuchenki na gaz. Nie można łączyć dwóch typów instalacji, a więc nie można korzystać z gazu z butli i sieci w tym samym budynku. W jednym lokalu mogą się znajdować maksymalnie dwie 11-kilogramowe butle propan-butan. Zabrania się również sprawdzania szczelności instalacji gazowej przy otwartym ogniu.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link