Data publikacji: 13 września 2019
Autor: Piotr
ARTYKUŁ - PORADNIK

Szybkie i bezpieczne płatności smartfonem – Google Pay, Apple Pay oraz BLIK

Poleć znajomemu Drukuj

Płatności zbliżeniowe jeszcze nigdy nie były tak szybkie i bezpieczne. Już nie musisz nosić ze sobą stosu kart, bo nie wiesz, która z nich będzie Ci w danej chwili potrzebna. Od teraz wszystkie z nich możesz dodać do swojego smartfona. Dzięki temu zakupy będą wygodne jak nigdy dotąd.

Płatność za pomocą smarfona

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak płacić smartfonem i czy jest to bezpieczne;
  2. czym jest Google Pay i Apple Pay;
  3. kto może korzystać z BLIKA.

Jak płacić smartfonem?

Płacenie smartfonem jest popularnym rozwiązaniem i zyskuje coraz liczniejsze grono zwolenników. Wystarczy przyłożyć telefon do terminala, a płatność automatycznie zostanie pobrana z naszego konta. Cała transakcja przebiega nie tylko szybko, ale również jest odpowiednio zabezpieczona. W przypadku kwoty powyżej 50 złotych należy dokonać autoryzacji numerem PIN. Jest to analogiczne rozwiązanie do tradycyjnej karty płatniczej. Płatności mobilne nie tylko ułatwiają i przyspieszają sfinalizowanie zakupów, ale także odciążają portfel. Jak to możliwe? W telefonie do odpowiedniej aplikacji istnieje możliwość podpięcia nawet kilku kart płatniczych – zarówno debetowych, jak i kredytowych, w złotówkach lub obcej walucie. Podczas płacenia wystarczy wybrać, która z nich ma zostać obciążona.

Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne? Zdecydowanie tak. Wykorzystując to udogodnienie, klient ponadto nie musi obawiać się, że:

  • zgubi kartę, którą ktoś może wykorzystać do wykonania transakcji do 50 złotych;
  • karta zostanie zeskanowana przez oszusta za pomocą przenośnego terminalu;
  • zostaną odczytane dane z karty.

Aby zapłacić smartfonem, należy potwierdzić swoją tożsamość – za pomocą skanera twarzy, tęczówki oka, linii papilarnych lub kodu PIN. Skuteczne zabezpieczenie urządzenia gwarantuje, że nawet w przypadku zgubienia telefonu nasze pieniądze pozostaną bezpieczne. Warto jednak w takich sytuacjach pamiętać, aby zablokować kartę w swoim banku i poprosić o wydanie nowej.

Płatności zbliżeniowe smartfonem są możliwe, gdy urządzenie jest wyposażone w moduł NFC. To technologia, którą wykorzystuje się do bezprzewodowej wymiany danych. Jednym ze smartfonów oferujących NFC jest Samsung S10E o smukłej obudowie, kompaktowych wymiarach oraz ultraczułym skanerze linii papilarnych. W technologię umożliwiającą płatność telefonem została też wyposażona Nokia 8 Sirocco. To świetny wybór dla tych, którzy cenią fotograficzną jakość legendarnej optyki Carl Zeiss.

Proponowane produkty:
Apple iPhone Xr 256GB (żółty) <%– –%>
Realme 6i 4+128 Green Tea <%– –%>
Apple iPhone 11 256GB (zielony) <%– –%>
Samsung Galaxy Z Flip (purpurowy) <%– –%>
OPPO A31 (miętowy) <%– –%>

Czym jest Google Pay i Apple Pay?

Kobieta płaci za zakupy za pomocą smartfonu

Google Pay stanowi podstawę płatności mobilnych dla użytkowników systemu Android. To centrum zarządzania dodanymi kartami, historia dokonanych transakcji oraz ustawienia bezpieczeństwa. Dzięki Google Pay można płacić zarówno w sklepie stacjonarnym, przykładając smartfon do terminala, jak i w Internecie. Usługa ta dostępna jest również w smartwatchach z technologią NFC. Płatności w sklepie dokonuje się poprzez uruchomienie aplikacji Google Pay w zegarku i przyłożenie go do terminala. W przypadku dodania większej liczby kart na tarczy zegarka pojawi się prośba o wybranie konkretnej z nich.

Jak dodać kartę do Google Pay? Smartfon musi być wyposażony w NFC. Należy pobrać aplikację Google Pay ze Sklepu Play i dodać karty płatnicze w zakładce „Płacenie”. Od tego momentu można bezpiecznie i błyskawicznie dokonywać płatności mobilnych.

Apple Pay jest systemem przeznaczonym wyłącznie dla posiadaczy urządzeń firmy Apple, np. iPhone XS czy Apple Watch. Do obsługi tego systemu wykorzystujemy aplikację Wallet, znajdującą się na ekranie głównym i postępujemy analogicznie, jak w przypadku Google Pay. Należy dodać kartę, wybrać sposób autoryzacji płatności i gotowe! Można płacić zarówno swoim telefonem, jak i smartwatchem.

Przed dodaniem kart warto sprawdzić, czy usługi Google Pay oraz Apple Pay dostępne są w naszym banku.

Kto może korzystać z BLIKA?

Kobieta płaci smartfnem za bilet w kokunikacji miejskiej

BLIK to kolejna forma płatności mobilnych obsługiwana przez sklepy stacjonarne, internetowe, a nawet bankomaty. Za pomocą BLIKA można wpłacać i wypłacać pieniądze bez używania karty płatniczej.

Jak działa BLIK? Ten model płatności opiera się na wygenerowaniu dziewięciocyfrowego, jednorazowego kodu i wprowadzeniu go na klawiaturze terminala. Kod tworzy się w aplikacji bankowej. Należy pamiętać, że ważny jest tylko dwie minuty. Po tym czasie trzeba podjąć kolejną próbę. W przypadku zakupów internetowych sytuacja wygląda analogicznie. Po wygenerowaniu kodu w bankowości mobilnej na smartfonie wpisuje się go w odpowiednie miejsce na komputerze.

Kto może korzystać z BLIKA? Płatności mobilne BLIKIEM nie są obostrzone wymaganiami technicznymi telefonu. Mogą z nich korzystać prawie wszyscy klienci bankowi. Aby użyć tej opcji, należy pobrać aplikację swojego banku na smartfon, a następnie uruchomić w usługach konta opcję płacenia BLIKIEM.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Chcąc nabyć najbardziej podstawowy sprzęt grający, subwoofer i wzmacniacz do 500 zł może stać się całkiem niezłą opcją.
Zobacz więcej   
 Praktycznie większość wideorejestratorów 60fps jest w stanie nagrywać przestrzeń wokół samochodu w najwyższej jakości.
Zobacz więcej   
 Stacjonarny telefon komórkowy przydaje się w wielu sytuacjach. Zobacz, jaki model wybrać.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów