Jak odkamienić żelazko?

Autor: Joanna

Wypadające białe drobinki oraz nieestetyczne zacieki na ubraniach powstające po uruchomieniu pary świadczą, że wewnątrz stopy żelazka oraz bojlera odłożył się kamień. Sprawdź najlepsze metody naturalne oraz profesjonalne środki, które umożliwią skuteczne odkamienianie żelazka.

Sprawdź, jak czyścić żelazko z kamienia przy pomocy profesjonalnych środków

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak przeprowadzić odkamienianie żelazka naturalnie,

- jak wyczyścić żelazko z kamienia przy pomocy środków czyszczących,

- jak wyeliminować w przyszłości osadzanie się kamienia w żelazku.

Odkamienianie żelazka naturalnymi metodami

Ważne do odkamieniania żelazka jest używanie czystej, filtrowanej lub destylowanej wodyJeśli do tej pory nie stosowałeś naturalnych metod odkamieniania, sprawdź, jak wyczyścić żelazko z kamienia przy pomocy środków dostępnych w każdej kuchni! Naturalnym środkiem usuwającym osad o właściwościach czyszczących jest ocet.
Odkamienianie octem stanowi bezpieczną, naturalną metodę na usuwanie osadu odkładającego się z twardej wody. Do odkamienienia przygotuj mieszaninę składającą się w połowie z ciepłej wody i w połowie z octu i wlej ją do żelazka. Włącz funkcję parowania i pozwól, żeby cały roztwór odparował. Jeśli to konieczne – powtórz cały proces. Po oczyszczeniu żelazka powtórz całą czynność z zastosowaniem jedynie czystej wody. Pamiętaj, aby nie rozpoczynać prasowania bez całkowitego usunięcia mieszaniny ze środka.
Możesz przeprowadzić także odkamienianie kwaskiem cytrynowym. Aby stworzyć naturalny roztwór czyszczący, wsyp 2 łyżeczki kwasku na szklankę czystej wody. Powtórz kroki znane z odkamieniania octem – wlewanie, parowanie i następnie przepłukiwanie wodą.
Przed przystąpieniem do czyszczenia naturalnymi metodami pamiętaj o zapoznaniu się z instrukcją producenta. Sprawdź, czy dopuszcza on zastosowanie np. kwasku cytrynowego.

Odkamienianie żelazka gotowymi produktami

Na rynku dostępne są także gotowe produkty odkamieniające przeznaczone do żelazek. Są one proste w użyciu. Przekonasz się sam, jak czyścić żelazko z kamienia w tempie błyskawicznym. Dobrze sprawdza się np. całkowicie biodegradowalny, a więc przyjazdy dla środowiska RAVEN Odkamieniacz do żelazka ECD002. Produkt ten szybko i skutecznie usuwa osady i rozpuszcza naloty z kamienia. Do jego produkcji użyto naturalnych surowców, w tym kwasu cytrynowego. Przy stosowaniu środków do odkamieniania pamiętaj o zachowaniu środków ostrożności oraz wszelkich wytycznych instrukcji producenta. Np. w przypadku Dr OK Super Skuteczny Odkamieniacz należy dokładnie wypłukać odkamienianą powierzchnię po działaniu środka.
Przed wykonaniem odwapnienia sprawdź dokładnie instrukcję producenta, aby upewnić się, że dany środek czy metoda są dopuszczalne przy danym modelu żelazka.

Polecane odkamieniacze
  • 49,99 zł
  • 39,99 zł
  • 19,99 zł
  • 59,99 zł
  • 75,99 zł

Jak wyeliminować w przyszłości osadzanie się kamienia w żelazku

Podczas odkamieniania octem usuń z urządzenia całość mieszaniny przed rozpoczęciem prasowaniaAby zmniejszyć odkładanie się kamienia wewnątrz żelazka, pamiętaj o jakości wody, którą wlewasz. W przypadku twardej wody już w krótkim czasie po usunięciu kamienia problem powróci. Dlatego warto wlewać do środka wodę, która została przepuszczona przez filtr wodny, np. przez dzbanki filtrujące. Najlepsze efekty uzyskasz jednak, korzystając z filtrów przeznaczonych do żelazek, jak Philips IronCare GC024/10. Specjalny wkład z żywicy zatrzymuje 99% kamienia z wody, który nie będzie odkładał się wewnątrz urządzenia. Wkład wewnątrz urządzenia jest wymieniany po zużyciu, które następuje do 3 miesięcy od rozpoczęcia korzystania. Na podobnej zasadzie działa model Aqua Optima SFB001 Anti-Scale, w którym filtr regeneruje się bez konieczności wymiany. Pamiętaj, aby nie korzystać z wody mineralnej, ponieważ może ona brudzić ubrania ze względu na swój bogaty w minerały skład.
Niektóre modele żelazek, np. z linii WardrobeCare marki Philips, wyposażone są w dodatkowe filtry, które na bieżąco odkamieniają wlewaną wodę. Należy jedynie pamiętać o ich wymianie w czasie zalecanym przez producenta.
Przy okazji odkamieniania żelazka warto także zapewnić mu gruntowne czyszczenie. Systematyczne oczyszczanie i odkamienianie urządzenia sprawia, że będzie ono dłużej służyć oraz unikniesz przykrych niespodzianek, jak zniszczone czy poplamione ubrania. Dokładne instrukcje dotyczące tego, jak czyścić stopę żelazka, znajdziesz w artykule Jak wyczyścić przypalone żelazko

PAMIĘTAJ

Przed rozpoczęciem czyszczenia jakąkolwiek metodą sprawdź dokładnie instrukcję producenta, aby upewnić się, czy jest ona bezpieczna dla sprzętu.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów