Poradnik, jak nagrać rozmowę telefoniczną

Autor: Grzegorz

Nagrana rozmowa może okazać się cennym dowodem w sprawie wyjaśnienia sporu lub wyegzekwowania warunków umowy ustnej. Warto wiedzieć, w jaki sposób nagrać rozmowę telefoniczną i w jak najlepszy sposób ją zabezpieczyć. Nasz poradnik krok po kroku przeprowadzi Cię po tym procesie w systemach Android oraz iOS.

Kobieta nagrywająca rozmowę telefoniczną

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak nagrać rozmowę telefoniczną na Androidzie
 2. jak nagrać rozmowę telefoniczną na iPhonie
 3. czy nagrywanie rozmów jest legalne

Jak nagrać rozmowę telefoniczną na Androidzie?

Rozmawiający kobieta i mężczyzna nagrywają rozmowy telefoniczne

Sposobów na nagranie rozmowy telefonicznej na smartfonach z Androidem, jak np. Samsung Galaxy S10 czy Huawei P30 Pro, jest kilka. Wiele zależy od tego, jaki model urządzenia akurat posiadamy. Na rynku dostępne są telefony, które opcję nagrywania mają wbudowaną już przez producenta, a użytkownik musi ją jedynie włączyć. Coraz częściej jednak zdarzają się sytuacje, w których po odpowiednie oprogramowanie należy sięgnąć do Sklepu Play. Niniejszy poradnik przedstawia wariant uniwersalny, który powinien zadziałać na każdym smartfonie – zarówno starszym, jak i nowszym.

 1. Ze Sklepu Play pobierz aplikację o nazwie Nagrywanie rozmów – ACR. Jest to jeden z najpopularniejszych programów, oferujący wiele dodatkowych usprawnień i zabezpieczający nagranie.
 2. Uruchom go, zapoznaj się z warunkami oraz regulaminem korzystania i zaakceptuj je.
 3. Nadaj aplikacji wymagane uprawnienia do poprawnego działania. Udzielenie tych uprawnień jest bezpieczne i obowiązkowe do pełnego działania aplikacji! Program poprosi Cię o dostęp do:
  • pamięci, aby przechowywać nagrania,
  • mikrofonu, by rejestrować dźwięk,
  • zarządzania połączeniami w celu bezbłędnego działania automatycznego nagrywania,
  • kontaktów do poprawnego wyświetlania nazw.
 4. Zapoznaj się szczegółowo z informacjami wyświetlanymi na ekranie, naciskając „Kontynuuj”.
 5. Po poprawnym wstępnym skonfigurowaniu, rozmowy będą automatycznie nagrywane i przechowywane w pamięci smartfonu. Świadczy o tym ikona słuchawki znajdująca się na pasku powiadomień w lewym górnym rogu ekranu.
 6. Jeśli chcesz wyłączyć automatyczne nagrywanie, przejdź do: Menu (trzy poziome kreski w lewym górnym rogu) -> Ustawienia -> Nagrywanie -> Rozpocznij nagrywanie (Automatycznie) -> zaznacz „Ręcznie”. Uwaga: Opcja ta dostępna jest w wersji programu Pro, płatnej jednorazowo 6,99 zł.

Ważne: Możesz nagrywać wyłącznie połączenia telefoniczne. Rozmowy prowadzone przez WhatsApp lub Messengera nie zostaną rozpoznane przez aplikację!

Jak nagrać rozmowę telefoniczną? Wystarczy, że wykonasz połączenie lub odbierzesz przychodzące, a całą resztę wykona za Ciebie aplikacja. Wszystkie nagrania przechowywane są w pamięci smartfona, dlatego warto zadbać o ich kopię zapasową, zgrywając je na dysk twardy komputera lub przesyłając do chmury. W ten sposób nie tylko zwolnisz miejsce na telefonie, ale też zabezpieczysz rozmowy telefoniczne na dłużej. Jeśli chcesz tymczasowo wyłączyć nagrywanie, wystarczy, że wejdziesz do Menu aplikacji i odznaczysz jej działanie.

Inną aplikacją wartą polecenia na telefony i smartfony z Androidem jest FonTel - Rejestrator rozmów. To całkowicie darmowy i polskojęzyczny program, który interfejsem i działaniem jest bardzo podobny do wspomnianego ACR. Co więcej, oferuje szyfrowanie nagranych rozmów, zabezpieczenie dostępu do aplikacji hasłem, a także wzmocnienie dźwięku do 30 dB.

Porada eksperta: Warto przetestować różne aplikacje do nagrywania rozmów na Androidzie. Ze względu na szeroką gamę modeli oraz różne wersje oprogramowania, jakość działania programów może się między sobą różnić.

 • 3 899 zł
 • 2 739 zł
 • 4 149 zł
 • 3 849 zł
 • 7 449 zł

Jak nagrać rozmowę telefoniczną na iPhonie?

Starszy pan rozmawia i nagrywa rozmowę telefoniczną

Nagrywanie rozmowy telefonicznej w przypadku iPhone’a jest zdecydowanie trudniejsze i często płatne. Niektóre aplikacje do poprawnego działania wymagają tzw. jailbreaka, którego wykonanie wiąże się z utratą gwarancji. Program TapeACall Pro: Call Recorder z kolei jest dostępny wyłącznie w usłudze abonamentowej. Za 10,99 dolarów miesięcznie umożliwia nagrywanie połączeń, lecz bez gwarancji na powodzenie u każdego operatora komórkowego.

Niestety nagrywanie połączeń na iPhonie jest trudne, żeby nie powiedzieć niemożliwe. Dodatkowo do próbowania nie zachęca brak darmowych aplikacji, by przekonać się o działaniu w danej sieci komórkowej. Najwygodniejszym sposobem w przypadku tego telefonu okazałby się… dyktafon i tryb głośnomówiący.

Czy nagrywanie rozmów jest legalne?

Nagrywanie rozmowy telefonicznej może być rozpatrywane zarówno jako legalne, jak i nielegalne. Jako strona rejestrująca warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami. Otwarte paragrafy pozwalają na szerokie interpretacje przepisów prawnych, dlatego dla własnego bezpieczeństwa należy przede wszystkim poinformować rozmówcę o fakcie rejestrowania rozmowy. W ten sposób gwarantujemy sobie, że nagrana osoba nie wykorzysta nieświadomości sytuacji na naszą niekorzyść.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów