Jak naładować powerbank? Poradnik

Autor: Klaudia

Dzięki powerbankom możemy w każdej chwili dostarczyć potrzebną energię naszemu smartfonowi, baterii do drona, nawigacji GPS czy głośnikowi bezprzewodowemu. Zanim jednak go użyjemy, sprawdźmy, jak poprawnie naładować powerbank i dlaczego należy to robić zgodnie z wytycznymi producenta.

Jak ładować powerbank

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak naładować powerbank;
 2. dlaczego pierwsze ładowanie powerbanku jest ważne;
 3. na czym polega poprawne ładowanie powerbanku;
 4. co warto wiedzieć o cyklach ładowania powerbanków.

Jak naładować powerbank?

Wskaźnik naładowania powerbanku

Powerbank jest mobilną ładowarką. Dzięki niemu możemy naładować telefon, tablet i inne niewielkie urządzenia elektryczne, gdy nie mam dostępu do stałego źródła prądu. Urządzenie wielkością przypomina smartfona – standardowy powerbank ma około 10–15 cm długości i 6–8 cm szerokości. Niemniej dostępne są także modele wyglądem przypominające np. pendrive. Ładowarka została wyposażona w baterię litowo-jonową lub litowo-polimerową. Jak naładować powerbank? Cała czynność nie jest skomplikowana.

 • Powerbank można podłączyć do gniazda sieciowego, komputera stacjonarnego i laptopa. Jednak najszybciej naładujemy go poprzez gniazdko. W przypadku pozostałych urządzeń czynność potrwa 2 razy dłużej.
 • Kiedy powerbank jest naładowany, wszystkie jego diody się świecą. Wówczas można odłączyć urządzenie.
 • Powerbank najlepiej ładować, gdy poziom jego energii spadnie poniżej 50%. Ilość energii odczytamy dzięki diodom – gdy świecą się jedynie dwie z nich, to znak, że powerbank wymaga ładowania.

PORADA EKSPERTA

Baterie litowo-jonowe znajdujące się powerbankach źle znoszą niskie temperatury. Przechowywanie urządzenia w zimnym pomieszczeniu sprawi, że szybciej się rozładuje. Jeżeli zabieramy powerbank np. na wyprawę survivalową, naładujmy go do pełna i przechowujmy w miejscu osłoniętym od zimna.

Dlaczego pierwsze ładowanie powerbanku jest ważne?

Zanim zaczniemy korzystać z nowo zakupionego powerbanku, naładujmy go do pełna. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia ogniw i tym samym do zniszczenia całego urządzenia. Zły dobór parametrów naładowania może uszkodzić ogniwa baterii. Pierwsze ładowanie zazwyczaj trwa od 6 do 8 godzin. Powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Możemy to zrobić za pomocą oryginalnego kabla zasilającego lub poprzez laptop. Koniecznie sprawdźmy zalecenia dotyczące napięcia i amperażu, które znajdują się przeważnie na opakowaniu.

Gdy wiemy już, ile ładować powerbank, tuż po zakupie urządzenia warto poznać dalsze instrukcje korzystania z niego. Przede wszystkim raz na kilka tygodni baterię należy rozładować i naładować do maksimum. Po drugie powerbank należy podpinać do urządzenia tylko wtedy, gdy je ładujemy. Gdy będą ze sobą na stałe złączone, wówczas ogniwa baterii szybciej się zużyją. Po trzecie powerbank należy przechowywać w suchym, zacienionym miejscu i przy tym dbać, by poziom naładowania baterii wynosił przynajmniej 50%. Po czwarte krótkie doładowania są niewskazane, gdyż skracają żywotność ogniw. Warto pamiętać o tych podstawowych zasadach bez względu na to, czy mamy powerbank ładowany słońcem czy zasilany energią elektryczną z gniazda sieciowego.

Polecane powerbanki
 • 89,99 zł
 • 149,99 zł
 • 169,99 zł
 • 439 zł
 • 108,99 zł

Na czym polega poprawne ładowanie powerbanku?

Powerbank Intenso a5200
 • Do ładowania baterii używajmy ładowarek z natężeniem 1–2.4 A i napięciu 5 V. Dzięki nim szybko naładujemy urządzenie. Co więcej, tego typu parametry zawiera większość standardowych ładowarek.
 • Ładowarka do powerbanku powinna mieć w pełni działające kable wysokiej jakości. Korzystanie z uszkodzonych przewodów może doprowadzić do zniszczenia zarówno powerbanku, jak i ładowanego urządzenia. Gdy zechcemy użyć kabla micro-USB, sprawdźmy wcześniej, czy jest przystosowany do prądu 2,4 A.
 • Zbyt długie ładowanie baterii skraca jej żywotność. Warto ładować ją zgodnie z zaleceniami producenta i w międzyczasie obserwować jej diody LED. Dzięki temu w odpowiednim momencie ją odłączymy i tym samym nie doprowadzimy do przeładowania.

Ile powinien ładować się powerbank? Cykle ładowania

Żywotność powerbanków zmniejsza się z każdym kolejnym ładowaniem, a szczególnie tym niezgodnym z zaleceniami producenta. Większość urządzeń, o ile jest poprawnie przechowywana i użytkowana, gwarantuje od 300 do 500 cykli ładowań. Po ich przekroczeniu żywotność baterii znacznie spada. Już po około 350–400 ładowaniach powerbank traci wydajność o ponad połowę. Wynika z tego, że różnego rodzaju sprzęt elektryczny lepiej ładować rzadziej i dłużej. Najwięcej szkód przynoszą krótkie doładowania, trwające od 15 do 30 minut, które najlepiej stosować jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Pamiętajmy, że urządzenie obliczone jest na określoną liczbę cykli ładowań, a cyklem jest nawet jedno krótkie zasilanie.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny