Jak sterować dronem z telefonu lub komputera?

Autor: Klaudia

Drony to niewielkie bezzałogowe statki powietrzne, które pierwotnie miały służyć wyłącznie rozrywce. Obecnie równie często stosuje się je do tworzenia profesjonalnych filmów, transportu czy innej pracy zarobkowej. Do pilotowania nimi wykorzystuje się specjalną aparaturę, ale w wielu przypadkach można użyć też innych urządzeń. Sprawdź, jak sterować dronem z telefonu i komputera.

Kierowanie dronem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co warto wiedzieć o pilotowaniu dronem
  2. jak sterować dronem z telefonu
  3. czy da się sterować dronem z komputera

Latanie dronem – kilka słów wprowadzenia

Dron-zabawka

Pierwsze drony, które pojawiły się w powszechnym użytku, podobnie jak zdalnie sterowane samoloty i szybowce, były przeznaczone do rozrywki. Można było wykonywać nimi szybkie i emocjonujące loty w powietrzu. Obecnie, zgodnie z literą polskiego prawa, drony to bezzałogowe statki powietrzne, które podlegają regulacjom określonym w prawie lotniczym. Współczesne jednostki, takie jak DJI Mavic Air Fly More Combo, są wyposażone w nadajnik GPS, mogą wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 4056 x 3040 pikseli i zapisywać materiał wideo w jakości Full HD. Cięższe drony z powodzeniem wykorzystuje się do transportu, a także pracy naukowej.

Warto wiedzieć, że do wykonywania lotów o charakterze rekreacyjnym i sportowym nie potrzeba żadnych uprawnień. Istnieją jednak pewne ograniczenia, o których warto pamiętać. Osoba bez licencji – podczas pilotowania dronem – musi zawsze mieć go w zasięgu wzroku. Jeśli dron waży więcej niż 600 gramów, nie może być użytkowany w przestrzeniach miejskich. Minimalna odległość od terenu zabudowanego musi wynosić co najmniej 100 metrów, podobnie sprawa ma się ze zgromadzeniami, o ile bierze w nich udział większa liczba ludzi.

Na terenie Polski znajduje się też wiele stref, nad którymi nie można latać dronem albo jest to możliwe wyłącznie za zgodą zarządzającego obszarem. Nieprzyjemności związanych z naruszeniem takiej strefy można łatwo uniknąć. Wystarczy skorzystać z aplikacji DroneRadar, która wskazuje, czy sterujący dronem znajduje się w strefie z ograniczonym ruchem powietrznym, czy też w tej, gdzie takich ruch jest dozwolony.

Polecane drony
  • 6 399 zł
  • 1 789 zł
  • 6 289 zł
  • 8 399 zł
  • 639 zł

Jak sterować dronem z telefonu?

Dron z kamerą

Dronem najwygodniej pilotuje się przy pomocy aparatury sterującej. Jest on bardzo podobna do tej stosowanej we wspomnianych już modelach samolotów i szybowców. Składa się z nadajnika sygnału, dwóch joysticków i przycisków funkcyjnych. Przykładem zestawu drona z kompatybilnym kontrolerem jest chociażby DJI Mavic 2 Pro, a także DJI Mavic 2 Zoom.

Jeśli jednak nie posiadamy aparatury sterującej albo z jakiegoś powodu nie chcemy z niej korzystać, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sterować dronem przy użyciu telefonu. W pierwszej kolejności trzeba zainstalować odpowiednią aplikację. Można użyć jednej z wielu dostępnych w sklepie Google Play. Warto też sprawdzić, czy producent drona udostępnia własne oprogramowanie. Jest tak chociażby w przypadku serii Tello firmy DJI i modelu DJI Ryze Tello.

Po instalacji należy sparować oba sprzęty za pomocą łączności radiowej, a następnie uruchomić wirtualny kontroler. Wygląd panelu do sterowania dronem może się nieco różnić w zależności od aplikacji, ale w przeważającej liczbie przypadków będzie składał się z dwóch okręgów zastępujących joysticki, przycisków do sterowania kamerą oraz z podglądu obrazu z obiektywu w czasie rzeczywistym.

Przesunięcie lewego wirtualnego joysticka w górę sprawi, że dron zacznie się unosić, natomiast przesunięcie w dół powoduje jego opadanie. Naciśnięcie okręgu z lewej i prawej wymusi obrót drona. Prawy joystick odpowiada za jego ruch do przodu, tyłu i na boki.

Sterowanie dronem przez telefon jest trudniejsze, niż przy użyciu dedykowanej aparatury, dlatego nie należy zrażać się początkowymi niepowodzeniami. Po kilku godzinach lotów osoba sterująca powinna poczuć się już znacznie pewniej, gdyż swoboda w pilotowaniu wzrasta wraz z doświadczeniem.

Sterowanie dronem z komputera – czy to możliwe?

Kiedy przeciętna osoba myśli o sterowaniu dronem z komputera, widzi przed oczami ważące po kilkadziesiąt kilogramów drony wojskowe lub transportowe. Rzeczywiście pilotuje się nimi z poziomu komputera i zaawansowanej aparatury, ale czy w podobny sposób można sterować też niewielkimi dronami, wykorzystywanymi do rozrywki?

Teoretycznie jest to możliwie, ale nie w tak elastyczny sposób, jak ma to miejsce we wspomnianym wyżej przykładzie. Nawet jeśli połączymy radiowo niedrogiego drona, takiego jak chociażby Hubsan X4 H507A z komputerem, to trzeba jeszcze odpowiednio go skonfigurować, co nie jest wcale łatwe. Po tym wszystkim i tak uzyskamy efekt daleki od zadowalającego, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem będzie można zaledwie wystartować drona, obrócić go o 360 stopni i nim wylądować. Dlatego, póki co wygodniej jest skorzystać z aparatury sterującej lub smartfona.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link