Data publikacji: 15 listopada 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Bezpieczne i legalne używanie drona – kilka fachowych porad

Poleć znajomemu Drukuj

Do tej pory latanie dronami większości kojarzyło się z poruszaniem zdalnie sterowanych zabawek dla dzieci. Jednak technologia rozwijająca się w zadziwiającym tempie pozwoliła na dołączenie do urządzenia dobrej kamery i konstruowanie coraz solidniejszych dronów, co daje możliwość kręcenia filmów wysokiej jakości, również w celach zarobkowych. Aby w pełni wykorzystać możliwości drona, warto najpierw zapoznać się z kwestiami prawnymi.

Sterowanie dronem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest dron w świetle prawa,

- kiedy jest potrzebna licencja na dron,

-jakie kary grożą za nieprawidłowe używanie drona.

Dron w świetle prawa

Dron w powietrzuDrony w Polsce, nawet tak małe jak DJI Spark Combo, podlegają pod prawo lotnicze i są uznawane za bezzałogowy statek powietrzny. Brzmi to poważnie i takie faktycznie jest, szczególnie jeśli ktoś marzy o lataniu dronem na sporych wysokościach lub w miejscach, w których nie jest to dozwolone – w taki sposób można łatwo narazić się na grzywnę. Kwestie prawne dotyczące dronów w Polsce rozpatrywane są w dwóch rozporządzeniach:
Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków,
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 8 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków.
Jeśli więc planujesz latać dronem, koniecznie zapoznaj się z tymi dokumentami, które się uzupełniają i tworzą całkowity obraz legalnego użytkowania drona w Polsce. Co ciekawe, same drony są również podzielone na dwie grupy – poniżej 600 g, np. DJI Mavic Air, i powyżej tej wartości. Dla tych pierwszych dozwolone jest np. latanie dronem w mieście i w pobliżu ludzi. Mimo to należy pamiętać, że cała odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez urządzenie spada na operatora, dlatego zawsze należy zachować maksymalną ostrożność.

WSKAZÓWKA

Nagrywając kamerą z drona, pamiętaj, że Twoje filmy podlegają pod prawo autorskie regulujące warunki utrwalania wizerunków osób, które mogą zostać nagrane.

Licencja na dron – kiedy jest potrzebna, a kiedy nie?

Zacznijmy od tego, kiedy można nie posiadać pozwolenia na dron, a mimo to z niego korzystać:
  • loty rekreacyjne – jeśli użytkowanie drona nie ma charakteru zarobkowego, a odbywa się jedynie w celach sportowych i dla przyjemności. Jednak nawet wtedy operatora obowiązują dodatkowe obostrzenia,
  • DJI Mavic Air (Onyx Black)w zasięgu wzroku – latanie dronem bez pozwolenia jest możliwe wtedy, gdy masz go ciągle w zasięgu wzroku. To ważna zasada, bo dron wypuszczony za daleko może stracić łączność z operatorem i spaść w przypadkowe miejsce, np. na ludzi, którym mógłby zrobić krzywdę,
  • poza miastem, z dala od ludzi – ta zasada obowiązuje przy dronach o wadze powyżej 600 g. Dron powinien być oddalony od ludzi o co najmniej 30 m, zaś od zabudowań min. 100 m,
  • zakazane miejsca – niezależnie od wagi drona zakaz latania obowiązuje nad portami morskimi, kopalniami, wodociągami i ujęciami wody, rurociągami i oczyszczalniami ścieków, zaporami wodnymi i śluzami, liniami energetycznymi i telekomunikacyjnymi, rurociągami paliwowymi. Dotyczy to również obiektów takich jak banki, elektrownie, a także muzea, archiwa, obiekty pocztowe, telewizyjne i radiowe,
  • z daleka od lotnisk – latanie dronem może się okazać szczególnie niebezpieczne przy lotniskach, dlatego należy zachować odpowiednio dużą odległość od portów lotniczych.
Inaczej wygląda kwestia w przypadku uzyskaniu pozwolenia na dron, a w zasadzie na sterowanie nim w szerszym zakresie. Świadectwo kwalifikacji operatorów dronów (UAVO) uprawnia do wykorzystywania drona w celach zarobkowych. Rozróżniamy dwa typy licencji na dron – VLOS, czyli w zasięgu wzroku, oraz BVLOS – poza zasięgiem wzroku. Aby zyskać takie uprawnienia, należy przejść szkolenie i wykonać badania lekarskie. Świadectwo wydawane jest bezterminowo, ale uprawnienia są ważne tylko przez 3 lata.
Proponowane produkty:
Hubsan ZINO PRO Portable <%– –%>
Hubsan X4 H507A+ X4 STAR PRO FPV <%– –%>
Hubsan X4 H501M <%– –%>
Hubsan X4 H502S Desire <%– –%>
Hubsan X4 H501S (czarny) <%– –%>

Kary za nieprawidłowe używanie drona

Nieprawidłowe użytkowanie drona w Polsce jest dość surowo karane ze względu na zagrożenia, jakie może stwarzać to niepozorne urządzenie. Jeśli więc używasz drona, który ma usterkę, o czym wiesz lub sterujesz nim bez odpowiednich uprawnień, bez badań lekarskich czy w niedozwolonych strefach, musisz się liczyć z konsekwencjami. Najczęściej są to kary grzywny, lecz w zależności od przewinienia może to być również kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 5 lat. Poza stosowaniem się do przepisów prawa należy mieć również ubezpieczenie OC na dron – aby uszkodzenia wyrządzone w przypadku utraty kontroli nad urządzeniem nie obciążyły Twojego portfela.
Latanie dronem może być wspaniałą zabawą, aby jednak tak się stało, należy używać go odpowiedzialnie, wcześniej zapoznając się z całą gamą przepisów obowiązujących operatorów dronów. Jeśli zdecydowałeś się na rozpoczęcie własnej przygody, zobacz ofertę dronów w naszym sklepie. Sprawdź także artykuł Karta pamięci do aparatu – jaką wybrać, aby doposażyć swój sprzęt do nagrywania w niezbędne akcesoria.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Sprzątanie wokół rozstawionych kolumn głośnikowych nigdy nie jest łatwe. Wtyki bananowe skutecznie rozwiązują ten problem.
Zobacz więcej   
 

Maszynka do strzyżenia zwierząt pozwoli podkreślić piękno Twojego pupila. Jakie parametry powinna mieć dobra maszynka?


Zobacz więcej   
 

Inteligentne gniazdko to urządzenie coraz częściej spotykane w naszych domach. Pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej.


Zobacz więcej   

Znajdź nas