Co to jest input lag? W jaki sposób sprawdzić i zmniejszyć input lag?

Autor: Joanna

Input lag to parametr mający bardzo duże znaczenie dla czerpania przyjemności z grania. Najbardziej odpowiedni telewizor do konsoli lub PC to taki o najmniejszej jego wartości. Input lag nie wpływa na szczęście aż tak istotnie na komfort oglądania filmów czy codziennego użytkowania sprzętu.

Dziewczyna przed telewizorem do gier

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest input lag
  2. kto zwraca największą uwagę na wartość input lag
  3. ile powinien wynosić input lag w telewizorach do gier
  4. w jaki sposób sprawdzić wartość input lag
  5. jakie modele telewizorów wykazują niski poziom input lag

Co to jest input lag?

Telewizor do gier i pad

Input lag nazywany bywa efektem opóźnienia lub opóźnieniem wejścia. Definiuje się go jako opóźnienie wyświetlanego obrazu względem czasu sygnału nim sterującego. Można powiedzieć, że jest to czas między wysłaniem obrazu do telewizora a jego wyświetleniem. Parametr podawany jest w milisekundach (ms). Input lag występuje w niektórych telewizorach z monitorem LCD. Zjawiska tego nie wykazują ekrany tradycyjne tj. kineskopowe CRT, co wynika z natury tej technologii. Sygnał nie jest przetwarzany i niemal od razu trafia na ekran.

Input lag w telewizorach do gier

Telewizor do gier powinien być wyposażony w kilka portów HDMI, charakteryzować się satysfakcjonującą przekątną i rozdzielczością co najmniej Full HD. Jednak parametrem decydującym w największej mierze o wyborze TV do gier jest input lag, który im większy, tym bardziej widoczny. Opóźnienie wejścia może popsuć przyjemność, nawet jeśli sprzęt będzie pozornie najwyższej klasy. Stanowi jeden z istotniejszych czynników przyjemnej rozgrywki. Szczególnie w przypadku dynamicznych gier, gdzie ogromne znaczenie mają nawet ułamki sekund. Mogą one zadecydować o zwycięstwie lub porażce w shooterach, wyścigach, grach sportowych. Ekrany z wysokim input lagiem sprawią, że sterowana postać porusza się z opóźnieniem względem sygnału.

Input lag – ile powinien wynosić?

Jak wspomniane zostało wcześniej, im input lag ma mniejszą wartość, tym lepiej. Telewizory z parametrem wynoszącym mniej niż 10 ms są niemal niespotykane. Pożądanym poziomem jest ten sięgający do 20 ms. Daje on kapitalny rezultat – podczas rozgrywki nie jest się w stanie uchwycić żadnych opóźnień. Input lag do 40 ms to dobry poziom, który nie powinien bardzo zakłócać rozgrywek. Wartość 50 ms nie będzie denerwująca czy uciążliwa w przypadku amatorskiego i rekreacyjnego grania od czasu do czasu. Wynik od 60 ms skutecznie odbiera radość z gry, a właściwie ją uniemożliwia. Telewizorów z takim i wyższym input lagiem należy zdecydowanie unikać. Specjaliści podkreślają, że zerowe opóźnienie jest niemalże niemożliwe do osiągnięcia.

Polecane telewizory
  • 1 599 zł
  • 1 599 zł
  • 1 699 zł
  • 1 999 zł
  • 1 899 zł

Jak zmniejszyć poziom input lag w telewizorze?

Gracz trzymający pada i grający na konsoli

Czynnikami w dużym stopniu rzutującymi na poziom input lagu są technologie odbioru ulepszające obraz prezentowany na ekranie, jak m.in. opcja usuwania szumów, poprawy kontrastu czy płynności. Zmniejszając ich poziom w ustawieniach, wpływa się na wartość efektu opóźnienia. Świetnym wyborem są telewizory z trybem gry z dodatkowymi możliwościami typu możliwość gry z upłynniaczem obrazu, synchronizacja klatek nie mające większego wpływu na input lag.

Input lag – jak sprawdzić?

Niestety w specyfikacjach, instrukcjach czy informacjach zamieszczonych na opakowaniu zwykle nie ma podanego poziomu omawianego parametru. Warto zatem podczas wyboru sprzętu wspomagać się opiniami specjalistów w sklepie czy recenzjami i innymi publikacjami dostępnymi w sieci. W Internecie znaleźć można coraz częściej wyniki testów opóźnienia wejścia obejmujące szerokie spektrum modeli ekranów. Wartości podawane są dla włączonego trybu gra. Można go włączyć w momencie uruchamiania gry albo ustawić jako domyślny dla złącza HDMI, do którego podłącza się konsolę czy komputer. W trybie tym automatycznie ustala się wszystkie parametry w taki sposób, żeby zoptymalizować je pod kątem wirtualnej rozrywki.

Wybrane modele telewizorów o niskim input lagu

W sklepach RTV znajduje się bogata oferta telewizorów dla graczy wykazujących bardzo dobre wartości input lag. Obecnie niskim opóźnieniem wyróżniają się między innymi telewizory Samsunga, Sony, LG i Philipsa. Jednymi z lepszych modeli pod tym względem są m.in.: LG 65UJ7507, Samsung QE55Q60RA, LG 55SM8600, Samsung UE55NU7472, LG 55SM8200, LG 55C9. Inne telewizory, do których warto podłączyć konsolę lub komputer, pozwalające cieszyć się z grania na dużym ekranie, to np.: Panasonic TX-55FZ800E, Samsung UE55RU8002U, Samsung 50RU7172, Sony KD-49XG7005. Faworytem są modele Panasonic 50GX830, Samsung 55RU7472 i TCL 40ES560 z input lagiem w wysokości odpowiednio 10 ms, 9,8 ms i 9 ms.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów