Czym jest gimbal i jaki warto wybrać?

Autor: Grzegorz

Korzystając z telefonu czy pełnoprawnej kamery do nagrywania filmów, warto użyć także gimbala. Dzięki niemu zdecydowana większość drgań i innych zakłóceń zostaje zniwelowana. Dodatkowym atutem jest możliwość wygodnego robienia zdjęć bez statywu, ponieważ nie są one ostatecznie rozmazane. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu gimbala?

Mężczyzna trzymający gimbala na tle zachodu słońca

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest gimbal
 2. jak wybrać odpowiedni model
 3. kiedy warto kupić gimbala

Czym jest gimbal?

Kamera zamontowana na gimbala nagrywająca w lesie

Gimbal to elektroniczne urządzenie, które dzięki silnikom i żyroskopowi jest w stanie stabilizować nagrania czy zdjęcia. Nie jest to jednak standardowy stabilizator, właśnie ze względu na zastosowaną w nim technologię. Sprzęt umożliwia poziomowanie kamery lub telefonu w jednej lub kilku osiach. W ten sposób obraz jest pozbawiony zakłóceń i drgań, które niestety nierzadko występują przy każdym dynamicznym ruchu aparatem.

Tego typu sprzętu używa się w różnych sytuacjach. Najczęściej wykorzystują go sportowcy, gdyż w ich przypadku trudno o ujęcie, które byłoby naturalnie pozbawione drgań. Gimbal to bardzo dobre rozwiązanie do jazdy na rowerze, sportów zimowych, biegania oraz każdego innego sportu, w którym jesteśmy w ruchu.

Ale gimbal ma znacznie więcej zastosowań. Nagrywanie filmów staje się z nim o wiele prostsze. Wykorzystując go, można stworzyć profesjonalne wideo, na przykład z wycieczki. Obsługa jest niezwykle prosta, a sam sprzęt dość tani jak na możliwości, które oferuje. Gimbale bardzo często spotykane są u twórców internetowych i nie tylko. Umożliwiają tworzenie profesjonalnych ujęć i udostępnianie filmów w jak najlepszej jakości. Korzystają na tym YouTuberzy, blogerzy i influencerzy, bowiem można u nich spotkać średniej jakości kamery lub smartfony jako sprzęt do nagrywania. Dzięki gimbalowi nawet mimo nie najlepszego aparatu jesteśmy w stanie uzyskać niesamowite efekty.

Jak wybrać odpowiedni model gimbala?

Wybór dobrego sprzętu opiera się o kilka najważniejszych kwestii. Trzeba zwrócić na nie uwagę, ponieważ gimbal musi być kompatybilny z naszym urządzeniem nagrywającym oraz powinien posiadać funkcje, z których zamierzamy w przyszłości korzystać. Na co więc zwrócić uwagę?

 • Osie

Jest to jeden z najważniejszych parametrów urządzenia. Obecnie możemy znaleźć gimbale wyposażone w jedną, dwie lub trzy osie, w których da się poziomować kamerę. Pierwsza opcja pozwala na stabilizację pionową, druga poziomą, natomiast trzecia umożliwia dodatkowo panoramiczny obrót. Należy stwierdzić, jak dużej stabilizacji potrzebujemy. Zwykła kamera do nagrywania vloga nie potrzebuje więcej niż zaledwie jednej osi. W przypadku, kiedy chcemy kręcić uprawianie sportu przy pomocy kamery GoPro, konieczne okaże się bardziej zaawansowane urządzenie. Podobnie sytuacja wygląda podczas korzystania z drona.

 • Maksymalna waga

Tutaj wybór zależy od posiadanego urządzenia nagrywającego. Zawsze należy sprawdzić, jak ciężki sprzęt jest w stanie udźwignąć dany gimbal. Producenci zwykle podają tę informację, więc nie ma problemu ze znalezieniem modelu, który może unieść nawet kilkukilogramową kamerę.

 • Waga i rozmiar

Ma to wpływ jedynie na wygodę korzystania z gimbala i zamontowanej na nim kamery. Zbyt ciężkie lub zbyt duże urządzenie będzie po prostu przeszkadzać, przez co także nagrywanie będzie utrudnione. Należy też zwracać uwagę na te parametry, kiedy zamierzamy zamontować sprzęt na dronie, ponieważ mają one określoną nośność.

 • Kompatybilność

Na rynku znajdziemy obecnie modele dedykowane konkretnym sprzętom. Gimbale mogą być przeznaczone tylko do danego modelu GoPro, smartfona czy standardowej kamery. Trzeba na to zwrócić uwagę, bo niestety większość sprzętów nie jest uniwersalna.

 • Pojemność akumulatora

Gimbal zasilany jest bezprzewodowo, przy pomocy akumulatora. Warto więc zwrócić uwagę na jego pojemność, tak by nie rozładował się w najmniej odpowiednim momencie. Urządzenia uznanych marek często są w stanie działać przez 8–10 godzin na jednym ładowaniu.

 • Funkcje

Najczęściej gimbale posiadają kilka różnych trybów pracy. Można spotkać się z automatycznym śledzeniem twarzy, powolnym obrotem w danym kierunku czy obsługą kamery na odwrót. Powinniśmy wybrać model, który oferuje wszystkie funkcje, jakich potrzebujemy.

 • Wykonanie

Należy zwrócić uwagę na to, by sprzęt był solidny i miał odpowiednią budowę. Korzystanie z niego powinno być wygodne, a kamera musi trzymać się wystarczająco mocno. Ponadto warto zadbać o to, by był odporny na trudne warunki atmosferyczne, gdyż z gimbala często korzysta się także w deszczu lub śniegu, zwłaszcza gdy nagrywamy aktywność sportową.

 • Dodatkowe akcesoria

Do każdego modelu producenci dodają pewne akcesoria. Warto wybrać sprzęt, który jest wyposażony także w stosowny kabel, ładowarkę oraz etui, które dodatkowo zabezpiecza urządzenie. Często w zestawie znajdują się również elementy do montażu na kasku, szelkach czy dronie.

 • 539 zł
 • 729 zł
 • 3 599 zł
 • 679 zł
 • 369 zł

Gimbal – czy warto?

Kamerzysta trzymający gimbala z kamerą nagrywający w lesie

Jest to bardzo użyteczne i wielofunkcyjne urządzenie, z którego można korzystać zawsze podczas nagrywania. Materiał wyróżnia się wtedy znacznie lepszą jakością i brakiem drgań lub zakłóceń. Jeżeli nagrywamy sport czy też po prostu filmy bez wykorzystania statywu, to gimbal może okazać się bardzo dobrym wyborem. Tym bardziej, jeśli ceny konkretnych modeli nie są wygórowane.

Obecnie na rynku znajdziemy bardzo dużo propozycji, przez co wybór jest ułatwiony. Warto zwrócić uwagę na najczęściej polecane gimbale, ponieważ gwarantują one odpowiednią jakość i funkcje za daną cenę. Kiedy szukamy czegoś z mniejszym budżetem, to ciekawym wyborem może być na przykład Zhiyun Gimbal Smooth 4 lub Feiyu-Tech Gimbal ręczny Vlog Pocket. Są to urządzenia przeznaczone stricte do stabilizacji podczas nagrywania smartfonem. Bardziej wymagający docenią takie modele, jak: Zhiyun Gimbal Crane 2, Zhiyun Gimbal Crane Plus i Feiyu-Tech GIMBAL RĘCZNY AK4000 + FOLLOW FOCUS. Te rozwiązania przeznaczone są do aparatów i profesjonalnych kamer. Ich cena jest jednak znacznie wyższa, tak jak i możliwości.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link