Drukarka laserowa – jak działa i jak wybrać najlepszą?

Autor: Joanna

Obecnie drukarka laserowa coraz częściej zastępuje atramentową. Jest ona sprzętem wykorzystywanym już nie tylko w biurach, ale też w domach. Co sprawia, że szybko zyskuje na popularności? Innowacyjne funkcje i szybkość pracy to tylko niektóre z czynników.

Toner drukarki laserowej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest drukarka laserowa i jak działa;
  2. jakie są wady i zalety drukarki laserowej;
  3. na jakie funkcje zwrócić uwagę, kupując drukarkę laserową.

Jak działa drukarka laserowa?

Kompaktowa tania drukarka laserowa

Mało kto wie, że ponoć jej bliskim przodkiem jest kserokopiarka. Drukarka laserowa to urządzenie, które jest ekonomiczne i oferuje wysoką jakość wydruku. Zobacz na co warto zwrócić uwagę, decydując się na jej zakup.

Wiele osób posiada drukarki laserowe kolorowe, jednak nie zastanawia się nad tym, jak wygląda proces ich działania. W dużej mierze jest on oparty na statycznym ładunku elektrycznym. Drukarki laserowe kolorowe posiadają cztery osobne lasery, tonery i bębny. Mechanizm ich działania polega na przyciąganiu cząsteczek tonera przez światłoczuły bęben pod postacią rolki. Drobinki czarnego proszku naładowane dodatnio „przyklejają się” w miejscach nieoświetlonych przez laser, czyli ujemnie rozładowanych. Ich utrwalanie odbywa się pod wysoką temperaturą (160–200 stopni). Pigment jest zmieszany z cząstkami tworzywa sztucznego, dlatego topi się i łączy z włóknami papieru. W ten sposób obraz zostaje przenoszony na kartkę i następuje jego wydruk. W drukarkach laserowych monochromatycznych występuje tylko jeden bęben i laser.

CZY WIESZ, ŻE...

Pierwsza drukarka laserowa powstała w roku 1977 i została stworzona przez firmę Xerox. Urządzenie to było sporych rozmiarów i drukowało z rozdzielczością 300 dpi z imponującą prędkością wynoszącą aż do 120 stron na minutę!

Polecane drukarki laserowe
  • 659 zł
  • 979 zł
  • 1 229 zł
  • 449 zł
  • 849 zł

Wady i zalety drukarki laserowej

Drukarka laserowa

Największą zaletą zarówno monochromatyczej, jak i kolorowej drukarki laserowej jest szybkość jej działania, zauważalna jednak dopiero przy większej liczbie drukowanych stron. Rozgrzanie bębnów potrzebuje bowiem czasu, dlatego w przypadku pojedynczych stron nie można spodziewać się spektakularnej prędkości. Warto jednak wiedzieć, że nawet najtańsze drukarki laserowe pracują o 2,5 razy szybciej niż te atramentowe. Są też bardziej wydajne, bo jeden toner starcza nawet na 10 000 stron, a także bardziej precyzyjne (efekt rozlania się tuszu w ich przypadku nie występuje). Laserowa drukarka jest droższa w porównaniu do tej atramentowej i jej koszt może nawet dochodzić do ponad 5000 zł. Choć początkowo na tego rodzaju sprzęt mogły pozwolić sobie tylko firmy, to obecnie jego cena jest dużo niższa niż kiedyś. Dziś tanie drukarki laserowe można kupić już w granicach 250 zł. Przykładem jest posiadająca kompaktowe rozmiary i niedużą wagę (4,5 kg) Brother HL-1112e, której toner startowy starcza nawet na 700 stron. Większych wydatków w przypadku drukarek wielofunkcyjnych laserowych należy spodziewać się, jeśli chodzi o samą eksploatację urządzenia. Koszty wydruku wciąż jednak będą mniejsze niż w przypadku modeli atramentowych, co wynika z niższych cen tonerów przy ich większej wydajności. Wiele nowoczesnych urządzeń tego typu jest wyposażonych także w funkcję druku dwustronnego, co pozwala oszczędzać papier. Na korzyść zakupu takiego sprzętu przemawia też wysoka jakość wydruku. W przypadku zdjęć drukarka kolorowa laserowa nie poradzi sobie jednak tak dobrze, jak model atramentowy – rozdzielczość będzie tu zdecydowanie niższa. Plusem drukarki laserowej kolorowej jest fakt, że wydruki są wodoodporne. Minusem natomiast to, że ma ona zazwyczaj spore gabaryty.

Drukarka laserowa do domu i biura – na co zwrócić uwagę?

Drukarka laserowa ze skanerem i ksero to niezbędnik w każdym biurze. Przyjazny środowisku i pracujący na niskim poziomie hałasu model Brother DCP-L2532DW łączy w sobie wymienione funkcje, co sprawia, że to wielozadaniowe urządzenie jest polecane zarówno dla małych firm, jak i użytkowników domowych. Bardzo przydatna jest także możliwość podłączenia do niego dysku twardego czy pendrive'a, dzięki czemu nie trzeba ich najpierw przenosić do komputera. Dla dużych firm dobrym wyborem będzie drukarka laserowa z Wi-Fi, dzięki której można uzyskać bezprzewodowe podłączenie do smartfonów czy tabletów. Ciekawym rozwiązaniem w nowoczesnych modelach jest także złącze Ethernet, które umożliwia podłączenie do sieci informatycznej. Pozwala ono wszystkim użytkownikom w niej będącym na drukowanie dokumentów. Takie rozwiązanie posiada np. model HP PageWidePro 452dw, który może poszczycić się prędkością druku do 40 stron na minutę. Gwarantuje on także rozdzielczość 1200x2400 dpi. Z kolei drukarka laserowa czarno-biała osiągająca jeszcze lepszy wynik jeśli chodzi o prędkość, to Lexmark B2650dw. Drukuje ona bowiem aż 47 stron na minutę.

Jeśli natomiast przeznaczeniem drukarki laserowej ma być uzyskanie dobrej jakości wydruku zdjęć czy plakatów, warto postawić na modele z jak najwyższą rozdzielczością, np. 1200x600 dpi, jak w przypadku modelu OKI C833dn, drukującego w formacie A3.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link