Drukarka laserowa czy atramentowa – która jest lepsza? Jaki model wybrać do domu?

Autor: Klaudia

Drukarka to urządzenie, które zwykle służy przez wiele lat i rzadko wymienia się je na nowszy model. Dlatego przed jej zakupem warto poznać wszystkie kwestie techniczne. Główny dylemat brzmi: drukarka atramentowa czy laserowa? Poznaj różnice obu produktów i wybierz model dla siebie.

Drukarka biała

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym się różni drukarka laserowa od atramentowej
 2. na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu
 3. kiedy sięgnąć po drukarkę atramentową, a co przemawia za drukowaniem laserowym

Drukarka laserowa – dlaczego warto?

Biała drukarka laserowa

Drukarka laserowa do procesu drukowania wykorzystuje toner, czyli kasetę laserową wypełnioną drobinami żywicy, pigmentu i żelaza. Są one rozprowadzane po papierze za pomocą specjalnego wałka. Aby mieszanka została naniesiona w odpowiedniej ilości, niezbędne jest światło lasera lub diod LED, odpowiadających za naelektryzowanie bębna światłoczułego. Drukarki laserowe od atramentowych wyróżnia szybki wydruk, większa wydajność oraz niskie koszty eksploatacji. HP Neverstop Laser 1000w (4RY23A) czy Brother HL-L3210CW polecane są szczególnie do drukowania dokumentów tekstowych w domowym biurze. To sprawia, że drukarki laserowe od atramentowych są droższe nie tylko w zakupie, ale też w eksploatacji. Jednak do załadunku kończącego się tonera można dostać tańsze zamienniki, jakością nieodbiegające od oryginałów. Choć coraz częściej odchodzi się od monochromatycznych drukarek laserowych na rzecz kolorowych, których koszty użytkowania i zakupu są wyższe, to producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i starają się oferować sprzęt bardziej przystępny cenowo w obu przypadkach i zaawansowany technologicznie. Przykładem tego są chociażby HP Laser Jet Pro M102a (G3Q34A) oraz Xerox Phaser 6510DN. Drukarki laserowe tego typu warto rozważyć, jeśli zamierza się drukować zarówno strony czarno-białe, jak i w kolorze, a szybkość wydruku jest równie istotna co odwzorowanie kolorów. Jeszcze więcej o jej cechach przeczytasz w naszym artykule Drukarka laserowa – zalety i wady.

Polecane drukarki laserowe
 • 979 zł
 • 749 zł
 • 529 zł
 • 699 zł
 • 1 069 zł

Drukarka atramentowa – alternatywa dla laserowej

Uzupełnianie tuszu w drukarce atramentowej

Drukarki atramentowe są tańsze w zakupie od drukarek laserowych, lecz droższe w eksploatacji. Mechanizm ich działania polega na przesuwaniu się głowicy atramentowej zamontowanej na ruchomej szynie po prowadnicy na całej szerokości arkusza papieru. Zatrzymuje się ona na mikrosekundy w określonych miejscach i wystrzeliwuje tusz przez mikroskopijne otwory na papier. Proces drukowania jest dość czasochłonny, ale w efekcie druk posiada odpowiednie nasycenie barw i właściwy kontrast. To pożądana cecha szczególnie w drukowaniu kolorowych dokumentów. Różnice między drukarką atramentową i laserową są także w rozmiarze urządzenia. Canon PIXMA iP8750, HP OfficeJet 7110 czy Epson L1300 charakteryzuje smukła i płaska powierzchnia, co może być istotne w przypadku dysponowania niewielką przestrzenią. Generują również mniejsze zużycie energii, ponieważ w przeciwieństwie do drukarek laserowych nie wymagają rozgrzania przed rozpoczęciem pracy. Są ponadto cichsze. Decydując się na zakup drukarki atramentowej, warto mieć też na uwadze, że jeśli będzie ona długo nieużywana, kartridż z tuszem może zaschnąć. Wyjściem w tej kwestii może być zakup urządzenia wyposażonego w tusze ze zintegrowaną głowicą, w których problem udrażniania dysz rozwiązuje się z poziomu oprogramowania.

CZY WIESZ, ŻE...

Jeśli zależy Ci wyłącznie na drukowaniu zdjęć, dobrze jest rozważyć zakup termosublimacyjnej drukarki do zdjęć. Charakteryzuje się ona niewielkim rozmiarem i umożliwia drukowanie bezpośrednio z aparatu lub karty pamięci.

Drukarka laserowa czy atramentowa do domu – na co zwrócić uwagę?

Dylemat związany z odpowiedzią na pytanie „Jaka drukarka, laserowa czy atramentowa, będzie przydatna i możliwie wydajna w domowym biurze?”, spieszą rozwiązać parametry techniczne urządzenia, na które należy zwrócić szczególną uwagę przed zakupem. Są to:

 • szybkość druku – podawana w liczbie stron na minutę. To ważna cecha przy intensywnej eksploatacji, np. Canon PIXMA iP110 posiada moc przerobową 9 str/min. Z kolei inna drukarka atramentowa, taka jak Epson L805, może wydrukować aż 37 str/min. Natomiast wydajność drukarki laserowej Xerox Phaser3330 to 40 str/min.;
 • rozdzielczość wydruku – podawana w dpi, czyli liczbie punktów obrazu przypadającej na cal;
 • obciążalność – czyli liczba stron, którą można wydrukować w ciągu miesiąca bez nadmiernego obciążania sprzętu;
 • koszty eksploatacji – TCO (Total Cost of Ownership), czyli całkowity koszt nabycia, na który wpływają: cena zakupu urządzenia, cena materiałów eksploatacyjnych oraz koszty serwisu.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny