DPI – jaki ma wpływ na korzystanie z myszki?

Autor: Anna

Wszystkie nowoczesne modele myszek posiadają odpowiednie parametry, które zapewniają komfort użytkowania. Jednym z nich jest poziom DPI – czyli rozdzielczość, która ma ogromne znaczenie dla graczy czy grafików komputerowych. Podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupu myszy z optymalnym DPI.

Czułość myszki to jeden z kluczowych parametrów

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest DPI myszki
  2. jaki wpływ na korzystanie z myszki ma jej czułość
  3. jakie DPI jest najbardziej popularne w myszkach

DPI myszki – czym jest?

Myszka do gier

Każda dostępna w sklepie mysz posiada odpowiednio dopasowaną specyfikację. Jedną z ważniejszych jej cech jest DPI (ang. dots per inch, czyli „plamka na cal”). W starszych modelach myszek komputerowych wykorzystywano CPI (count per inch), czyli liczbę na cal, ale nie była to tak dokładna technologia jak wspomniane DPI. Na czym polega ten parametr?

DPI to innymi słowy rozdzielczość myszy, wyrażana w plamkach na cal. Określa to odległość, jaką może pokonać kursor myszy na ekranie po przesunięciu o jeden cal (2,54 cm) na podłożu, np. stole, biurku, blacie itp. Im wyższa rozdzielczość myszy, tym krótszą drogę musi przebyć, aby przesunąć kursor. Dla niektórych osób mysz o mniejszej czułości może okazać się niekomfortowa w użytkowaniu, ponieważ trzeba wykonywać dużo więcej ruchów nadgarstkiem niż w przypadku modeli o wyższym stopniu DPI. Myszki dostępne na rynku posiadają rozdzielczość w przedziale od 800 do nawet 16 000 DPI. Czułość myszy powinna być dobierana indywidualnie do własnych potrzeb. Chcąc uzyskać jak największą precyzję i najszybszy czas reakcji, warto kupić mysz na kablu o wysokiej czułości. Modele bezprzewodowe mogą powodować niewielkie, praktycznie niezauważalne opóźnienia, które jednak np. w grach komputerowych mają kluczowe znaczenie, decydujące często o wygranej lub przegranej.

Polecane myszy komputerowe
  • 44,99 zł
  • 118,99 zł
  • 89,99 zł
  • 148,99 zł
  • 122,89 zł

Czułość czułości nierówna – kiedy zmiana DPI jest najbardziej zauważalna?

DPI w myszce biurowej nie musi być bardzo wysokie

Kupując mysz, można wybrać model do konkretnych zadań. Przykładowo, do pracy biurowej, niewymagającej nagłych i szybkich ruchów urządzeniem, idealna będzie mysz o czułości zaczynającej się już od 800 DPI. Modele o niskiej rozdzielczości przydadzą się także do przeglądania internetu lub grania w nieskomplikowane gry. Myszki o bardzo wysokiej rozdzielczości i szerokich możliwościach jej zmiany to produkty dla graczy oraz osób zajmujących się np. grafiką komputerową. W przypadku zapalonych gamerów, rywalizujących między sobą w rozgrywkach multiplayer, np. w grach FPS, mysz o jak najwyższej rozdzielczości będzie strzałem w dziesiątkę. Powodem jest fakt, że wspomniana rozrywka wideo wymaga często szybkości i niebywałego refleksu. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi gracz może czasem uzyskać przewagę. Wśród produktów gamingowych pojawiają się specjalne przyciski DPI na myszce, które pozwalają na natychmiastową zmianę jej czułości.

Co ciekawe, każdy użytkownik komputerów stacjonarnych czy laptopów jest w stanie zmienić rozdzielczość myszy bez konieczności kupowania nowych peryferiów. Jak zmienić DPI w myszce? To całkiem proste! Ta niepozorna opcja kryje się w Panelu sterowania (w przypadku systemów Windows). Dostępna jest ona także w innych systemach komputerowych, np. macOS. Nie jest to jednak rzeczywista manipulacja rozdzielczością myszy, a jedynie zmiana opcji w komputerze – coś na wzór „symulacji”, która po prostu spowolni poruszanie się kursora po ekranie. Nie zmienia to faktu, że dla niektórych osób to darmowy sposób na poprawienie komfortu podczas użytkowania komputera.

Należy być jednak ostrożnym w modyfikowaniu ustawień rozdzielczości myszy w Panelu sterowania. Można bowiem doprowadzić do akceleracji wstecznej, która niemal zupełnie uniemożliwia wykonywanie zadań za pomocą myszki. Wskaźnik może zacząć nienaturalnie przeskakiwać, powodując znikomą precyzję podczas pracy.

Najczęściej spotykane stopnie czułości w popularnych modelach myszek

W RTV EURO AGD dostępny jest szeroki wybór myszy o różnym zakresie DPI. Użytkownikom niewymagającym, wykorzystującym komputer głównie do pracy lub przeglądania internetu, z pewnością przydadzą się klasyczna mysz bezprzewodowa Logitech M185 oraz świecąca, przewodowa Logitech G102 Prodigy. Pierwsza propozycja posiada czułość 1000 DPI, natomiast druga – aż 8000 DPI. Obydwie mają klasyczny wygląd i niską cenę. Dla osób pracujących na MacBookach, dobrym przykładem będzie bezprzewodowa Apple Magic Mouse 2 – model bardzo ergonomiczny i komfortowy.

Natomiast produkty przeznaczone dla graczy są wyposażone w dodatkowe opcje oraz przyciski, które ułatwiają rozgrywkę. Corsair Scimitar PRO RGB to profesjonalista wśród myszy gamingowych, posiadający aż 16 000 DPI. Sprzęt ten jest wyposażony w 12 bocznych przycisków mechanicznych, które można dobrowolnie zaprogramować. Kolejnymi przykładami są SteelSeries Rival 600 RGB (12 000 DPI) oraz Razer DeathAdder Elite (16 000 DPI) – świecące modele myszek o nowoczesnym designie i wysokiej ergonomii.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link