Data publikacji: 26 lipca 2018
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

DPI w myszce – co to oznacza?

Poleć znajomemu Drukuj

Jednym z parametrów opisujących to urządzenie jest wielkość DPI w myszce. Oznacza to czułość myszki, a wartość ta ma istotne znaczenie szczególnie w przypadku myszy do gier lub dla grafika komputerowego. Jak należy rozumieć czułość myszki? Czy czułość i DPI myszki to tożsame pojęcia? Jak zachowują się myszki z bardzo dużym DPI? Sprawdź!


Czułość myszki to jeden z kluczowych parametrów

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak rozumieć DPI myszki,

- czy zmiana szybkości wskaźnika to to samo, co zmiana rozdzielczości,

- jakie DPI w myszce jest najczęściej spotykane.

Jak rozumieć DPI myszki?

Czułość myszki oznacza, o ile położeń na ekranie przemieści się wskaźnik na każdy cal ruchu myszki. Czułość wyrażana jest w DPI (ang. dots per inch – plamki na cal), czyli w parametrze, który zastąpił używany wcześniej CPI (count per inch – liczba na cal). DPI myszki oznacza odległość, jaką pokonuje na ekranie wskaźnik myszy, gdy przesuniesz urządzenie na stole o cal (ok. 2,5 cm). Najczęściej DPI w myszce biurowej wynosi 800 i oznacza to, że aby wykonać daną czynność, musisz pokonywać dwa razy dłuższą drogę niż w myszce 1600 DPI – mysz o rozdzielczości 1600 DPI jest po prostu bardziej czuła.

Myszka do gier

Czy zmiana szybkości wskaźnika to to samo, co zmiana rozdzielczości?

Chociaż możesz przyspieszyć lub zwolnić wskaźnik myszy, korzystając z ustawień urządzenia np. w Panelu sterowania w Windows, ale musisz pamiętać, że jest to tylko emulacja programowa i myszka po prostu stanie się mniej precyzyjna.

Jeżeli zbytnio spowolnisz mysz, to przesunięcie wskaźnika na monitorze będzie wymagać od Ciebie dłuższego ruchu myszą na stole. Gdy z kolei używasz myszy z dużą czułością, to znaczne spowolnienie kursora spowoduje, że mysz nie będzie nadążać z dokładnym rejestrowaniem gwałtownych przesunięć.

CZY WIESZ, ŻE...

Brak dokładnego rejestrowania przesunięć myszy to tzw. akceleracja wsteczna.

Proponowane produkty:
Hama AM-7701 (czarny) <%– –%>
Trust Primo Wireless Mouse - blue geometry <%– –%>
Tracer Nebula RF Nano USB <%– –%>
Ozone Exon F60 Origen <%– –%>
Ozone Neon M50 (biała) <%– –%>
 Jakie DPI w myszce jest najczęściej spotykane?

W myszkach biurowych i do najbardziej popularnych zastosowań stosuje się czułość myszki 800 DPI, np. Logitech B100. W bardziej czułych myszkach spotkać możesz rozdzielczość 1000 DPI (np. Logitech M220 Silent), a DPI w myszkach bardzo czułych wynosi 1200, np. ASUS WT205.

DPI w myszce biurowej nie musi być bardzo wysokie

Myszy dla graczy charakteryzują się jeszcze większymi parametrami czułości. Tutaj dolną granicą jest 1600 DPI, a częściej 1800 czy 2000 DPI. Dla graczy wyprodukowano myszki o rozdzielczości nawet 5600 DPI.

Takie rozdzielczości są jednak trudne do zastosowania. Np. rozdzielczość 5600 DPI oznacza, że przesuwasz mysz o 1 cm po stole czy podkładce i kursor przemierza cały ekran. Spowalnianie myszy w ustawieniach mija się z celem. Po pierwsze możesz uzyskać efekt akceleracji wstecznej, a po drugie wyłączasz opcje charakterystyczne dla tej myszy. Powstaje więc pytanie – po co taka duża rozdzielczość, skoro nie będzie wykorzystywana? To nie tylko zabieg marketingowy, bo być może będziesz z takiej korzystał w niektórych grach.

Wszystkie myszki obejrzysz w naszym sklepie.

Sprawdź, jaka powinna być czułość myszki – jak dopasować ją do potrzeb?

PORADA EKSPERTA

Ocena parametrów pod kątem jedynie DPI jest niewłaściwa. DPI w myszce jest istotnym, ale niejedynym parametrem charakteryzującym produkt. Ważna jest także jakość, dodatkowe funkcje, sensor itp.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Sprawdź, dlaczego warto kupić nawigację samochodową z TMC!
Zobacz więcej   
Sprawdź, jaką przekątną ekranu powinna mieć najlepsza nawigacja samochodowa!
Zobacz więcej   
Sprawdź, co lepiej sprawdzi się w trasie – GPS czy smartfon!
Zobacz więcej   

Znajdź nas