Jaką mysz komputerową wybrać?

Autor: Anna

Obecnie na rynku można znaleźć wiele modeli myszek komputerowych. Jednym z najważniejszych parametrów jest oczywiście rodzaj czujnika. Od tego zależy działanie na różnych powierzchniach, a także rozdzielczość i częstotliwość odświeżania. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jaką myszkę wybrać – optyczną czy laserową?

Myszki laserowej możesz używać z podkładką pod nadgarstek

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa mysz laserowa
 2. jak działa mysz optyczna
 3. jaką mysz komputerową wybrać

Jak działa mysz laserowa?

Myszka optyczna oświetla diodami powierzchnię, po której się porusza

Jest to bardziej zaawansowany rodzaj myszy komputerowych. Działa, wykorzystując diody laserowe zamiast świecących. Dzięki temu jest w stanie zapewnić znacznie lepszą precyzję ruchów. Dlatego właśnie tego typu myszy są przeznaczone głównie dla profesjonalnych graczy czy grafików, ale są przy tym droższe niż optyczne odpowiedniki. Najlepsze modele laserowych myszy komputerowych mogą kosztować ponad 300 złotych. Dla przykładu Razer Mamba Wireless posiada sensor laserowy, czułość na poziomie 16000 dpi oraz 7 przycisków. Jej koszt to około 320 złotych.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że myszy laserowe dzielimy na kilka poszczególnych kategorii: V-Track, BlueSpot i BlueTrack. Każda z nich ma swoje konkretne wady i zalety. Pierwsza z technologii pozwala na wygodne używanie myszy na każdej powierzchni. Nie jest tu problemem szklany stół czy puchowa narzuta. Uzyskano to dzięki wzmocnionej wiązce świetlnej. Technologia BlueSpot umożliwia bardzo podobne działanie jak V-Track. Natomiast mysz wyposażona w BlueTrack nie będzie mogła działać precyzyjnie na powierzchniach szklanych i lustrzanych. Ten rodzaj jest przeznaczony głównie do zastosowań biurowych.

Jak działa mysz optyczna?

Mysz optyczna opiera swoje działanie na diodach LED wysyłających sygnał odbijany przez powierzchnię, na której z niej korzystamy. Następnie jest on odczytywany przez sensor. Te informacje są wysyłane bezpośrednio do komputera. Tego typu urządzenia tworzą charakterystyczną, czerwoną poświatę pod urządzeniem. Są one znacznie mniej precyzyjne, lecz odznaczają się także niższą ceną. Jednym z często polecanych modeli jest Logitech G102 Prodigy, kosztujący około 100 złotych. Myszy optyczne są najczęściej wykorzystywane w domach i biurach.

 • 54,99 zł
 • 299 zł
 • 39,99 zł
 • 115,79 zł
 • 119,99 zł

Jaką mysz komputerową wybrać?

Zarówno mysz optyczna, jak i mysz laserowa może być bezprzewodowa

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Co jest najważniejsze w przypadku myszy komputerowej?

 • Zastosowanie

Jeden z najistotniejszych aspektów. Bardzo ważne jest dostosowanie myszy zależnie od jej późniejszego użytkowania. Dynamiczna rozgrywka online będzie wymagać bardziej zaawansowanych urządzeń, takich jak Logitech G502 Lightspeed lub Steelseries Rival 650. Natomiast przy pracy biurowej można wykorzystać zdecydowanie tańsze rozwiązania z niewielką czułością, jak choćby Trust Primo 20322, którą można otrzymać już za mniej niż 50 złotych.

 • Częstotliwość użytkowania

Jeżeli przy komputerze spędzamy długie godziny, to warto zainwestować w mysz dobrej jakości, o ergonomicznym kształcie. Może to zapobiec uciążliwym bólom nadgarstka spowodowanym przez nienaturalne ułożenie dłoni. Przy długiej pracy w biurze lub częstych rozgrywkach w grach wideo lepiej zwrócić na to uwagę.

 • Podłoże

To kolejny niezwykle ważny aspekt. Powierzchnia, na której używasz myszy, jest decydująca. Modele z sensorem laserowym są w stanie poradzić sobie wszędzie bez większych problemów. Trzeba pamiętać, że podróżując z laptopem lub po prostu korzystając z komputera nie tylko na specjalnie dostosowanej do tego powierzchni, należy odrzucić myszy optyczne. Nie mogą one działać wydajnie między innymi na szklanych i lustrzanych powierzchniach. Praca biurowa czy sporadyczne używanie komputera nie wymagają zaawansowanych, drogich akcesoriów – wtedy to takie myszki mogą okazać się najbardziej ekonomicznym wyborem.

 • Parametry

Przy wyborze myszy ważne są oczywiście także jej parametry. Głównie zwracamy uwagę na czułość, która może być niższa lub wyższa, zależnie od potrzeb. Graficy czy gracze docenią myszy z możliwością dowolnej regulacji czułości za pomocą jednego przycisku, jednak przy pracy biurowej nie jest to konieczny element. Dodatkowo warto zwrócić też uwagę na ilość przycisków, które można często również dowolnie programować. Dzięki temu korzystanie z komputera będzie po prostu znacznie wygodniejsze.

Mysz optyczna czy laserowa? To jedno z najważniejszych pytań przy zakupie sprzętu. Profesjonalne zastosowania wiążą się zwykle z koniecznością postawienia na urządzenie z sensorem bardziej precyzyjnym. Wtedy właśnie warto wybrać mysz laserową, w innym wypadku zdecydowanie tańsze, optyczne modele sprawdzą się idealnie.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny