Jaką mysz komputerową wybrać?

Łukasz Bobel

Wybór myszki komputerowej to nie jest proste zadanie. Pod uwagę trzeba wziąć mnóstwo czynników. Właściwy rodzaj myszki, a także odpowiednie obudowa, waga i parametry to klucz do sukcesu. Często zapomina się o tym, jak ważne są urządzenia peryferyjne komputera, takie jak myszki właśnie, przez co zmniejsza się komfort pracy. Jak tego uniknąć i wybrać urządzenie idealne? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Zobacz także: Ranking myszek gamingowych 2023

Rodzaje myszek komputerowych. Mysz optyczna czy laserowa?

Jeszcze zanim się zapoznasz ze szczegółową specyfikacją myszki, zwróć uwagę na rodzaj użytego w niej sensora odpowiadającego za odczyt ruchu. Nie ma ich wiele, tylko trzy, dlatego warto sprawdzić, czym się charakteryzują, aby świadomie wybrać najlepszy sprzęt:

 • myszka mechaniczna działa dzięki włożonej w środek gumowej kulce, która pełni funkcję sensora. Ruch kulki jest interpretowany elektronicznie, tzn. myszka odczytuje go jako sygnały, na podstawie których porusza kursorem. Obecnie myszka mechaniczna uchodzi za archaiczną i trudno ją znaleźć na sklepowych półkach;
 • myszka optyczna ma sensor oświetlający powierzchnię, którą ma pod sobą. Wysłane światło wraca do soczewki zamontowanej w urządzeniu Następnie mysz przekazuje ten wynik komputerowi, który odczytuje go i na jego podstawie porusza kursorem. Jest to obecnie najpopularniejszy rodzaj myszek komputerowych;
 • myszka laserowa jest podobna do myszki optycznej. Różnica polega na tym, że emituje bardziej skupione światło, zapewniające urządzeniu większą precyzję oraz możliwość użytkowania na bardziej różnorodnych powierzchniach. Niestety myszki laserowe są sporo droższe od myszek optycznych.

Pod względem technicznym każda mysz komputerowa (oprócz mechanicznych) jest optyczna, bo wykorzystuje optykę do odczytu informacji. Jedna z nich do ich wysyłania używa jednak diody LED, a druga – wiązki laserowej.


Najważniejsze parametry myszek do komputera

Zasada działania sensora jest oczywiście bardzo ważna, ale żeby wybrać urządzenie idealne, warto zwrócić uwagę także na inne kwestie:

 • Komunikacja z komputerem

Najprostszym i najpopularniejszym kryterium podziału myszy jest sposób, w jaki komputer odbiera ich sygnały. Najpowszechniejsze są myszki przewodowe, choć coraz więcej użytkowników decyduje się na urządzenia pozbawione kabla. To naprawdę wygodne rozwiązanie, a w przypadku najnowszych modeli praktycznie nie występują żadne opóźnienia w odbieraniu sygnału. Obecnie pracują one z częstotliwością bardzo podobną do swoich przewodowych odpowiedników. Zdarza się nawet, że wyprzedzają tańsze myszki przewodowe pod względem prędkości odczytu.

 • Rozdzielczość DPI

Kolejnym parametrem, na który należy zwracać uwagę podczas wyboru myszki, jest rozdzielczość DPI (ang. dots per inch). Informuje nas ona o tym, jaką drogę przebędzie kursor po przesunięciu go o mniej więcej 2,5 centymetra. Można więc powiedzieć, że rozdzielczość DPI to po prostu czułość myszki.

Trzymanie myszki

Obecnie większość urządzeń ma DPI na poziomie przynajmniej 1000. Producenci co roku prześcigają się, który wyprodukuje mysz o większej rozdzielczości. Wartości DPI takich urządzeń sięgają nawet kilkunastu tysięcy. Bywa to oczywiście przydatne, chociażby dla grafików czy profesjonalnych graczy e-sportowych, ale większość użytkowników nie skorzysta z wartości powyżej kilku tysięcy DPI. Warto pamiętać, że producenci często pozwalają na zmianę rozdzielczości za pomocą specjalnego oprogramowania dołączonego do sprzętu.

 • Waga i kształt myszy komputerowej

Przy wyborze odpowiedniej myszki niesamowicie istotne są jej waga i kształt. Niektóre myszki są symetryczne i można je wygodnie chwycić każdą z dłoni, inne z kolei mają profilowaną budowę i są przeznaczone do używania lewą lub prawą dłonią. Jeśli myszka jest zbyt mocno wyprofilowana, jej użytkowanie może powodować dyskomfort. Podobnie będzie z myszką zbyt ciężką. Najlepiej celować w myszki o wadze w okolicach 90 gramów, aczkolwiek co raz popularniejsze robią się urządzenia ultralekkie.

 • Liftoff Distance (LOD)

Definiuje on wysokość, na której urządzenie przestanie odbierać sygnały świetlne odbijające się od powierzchni stołu. Przeciętną mysz dla graczy można podnieść na mniej więcej 1 cm. Podczas grania w gry komputerowe ma to ogromne znaczenie. Profesjonaliści zmieniają bowiem pozycję myszy nawet kilkaset razy w ciągu kilku minut. Wiąże się to z unoszeniem jej, dlatego lepiej, żeby kursor nie wykonywał w tym czasie niechcianych ruchów.

 • Maksymalna prędkość (IPS)

To maksymalna prędkość, którą odczyta myszka. Przykładowo gdy wartość IPS wynosi 5 m/s, to jej przekroczenie (poruszenie myszką szybciej niż jest zalecane) spowoduje zatrzymanie się lub zwolnienie kursora. Może być to uciążliwe w dynamicznych grach, szczególnie MOBA i FPS. Prędkość IPS nie ma większego znaczenia przy pracy biurowej i codziennym korzystaniu z komputera, przy których nie wykonujemy energicznych ruchów ręką.

 • Polling rate (próbkowanie)

To wartość ustalająca ilość komunikacji między komputerem a myszą. Im niższe jest próbkowanie, tym większe opóźnienie na ekranach komputera. Przykładowo mysz  z próbkowaniem 1000 Hz ma 1 milisekundę opóźnienia. Polling rate jest więc szczególnie ważny. Duże opóźnienia, rzędu kilkunastu ms (a takie wciąż się zdarzają), mogą być bowiem przyczyną kolejnych przegranych rund, a w konsekwencji – spadków z rangi.

 • Przyciski myszy

Ważną, choć często lekceważoną kwestią są też przyciski. Standardowo myszki są wyposażone w trzy: lewy, prawy oraz środkowy – scroll. Obecnie jednak pojawia się ich więcej. Coraz popularniejsze robią się np. przyciski do zmiany DPI – znajdujące się zwyczajowo nad scrollem – oraz dwa boczne położone pod kciukiem. Profesjonalne rozwiązania obejmują też spusty, przełączniki i zmianę trybu kręcenia scrollem. Większość z nich można ustawić według własnego upodobania, co znacząco ułatwia pracę.


Myszka dla gracza – laserowa czy optyczna?

Jak wybrać myszkę dla gracza? To nie jest takie proste –  liczy się tutaj bowiem każdy parametr. Warto szczególnie zwrócić uwagę na LOD, próbkowanie oraz IPS. Nie bez znaczenia będą również waga oraz kształt urządzenia. Warto też się zastanowić, jaki rodzaj chwytu będzie najodpowiedniejszy:

 • Palm grip polega na umieszczeniu wygodnie całej dłoni na myszce:

sposób trzymania myszki palm grip

 • Claw grip, jak sama nazwa wskazuje, polega na ułożeniu palców na urządzeniu w sposób przypominający szpony drapieżnika. Na myszce spoczywa cała dłoń, tak samo jak przy palm gripie:

sposób trzymania myszki claw grip

 • Fingertip grip jest najrzadziej spotykanym typem chwytu, gdyż dłoń wisi w powietrzu, a przycisków głównych dotyka się jedynie czubkami palców:

sposób trzymania myszki fingertip grip

Sprzęty gamingowe pozostają w ścisłej czołówce najpopularniejszego hardware’u ze względu na jakość i przystępność, dlatego wybór modeli w tej kategorii jest praktycznie nieograniczony. Takie urządzenia świetnie się więc sprawdzą również dla grafików potrzebujących precyzji oraz do zwykłej pracy biurowej.

Istnieją parametry mniej lub bardziej istotne w zależności od przeznaczenia sprzętu. Nie warto jednak zapominać o żadnym z nich. Odpowiednio dobrane LOD i Pooling Rate mają największe znaczenie dla graczy, ale ich całkowite zignorowanie może sprawić kłopot każdemu użytkownikowi. Zbyt duże próbkowanie bywa frustrujące nawet dla osób korzystających z myszki w biurze.

Jeśli chodzi zaś o łączność myszek, to każdy w pierwszej kolejności powinien zwrócić uwagę na urządzenia bezprzewodowe: dają one nieocenioną wygodę i niewiele odbiegające od myszek przewodowych parametry.

 • 418 zł
 • 19,99 zł
 • 129,99 zł
 • 24,99 zł
 • 24,99 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!